PDA

View Full Version : απεργια 24ωρη................


gsmaniac
23-02-2010, 15:16
Εικοσιτετράωρη πανελλαδική απεργία την Τετάρτη (http://www.gsforum.gr/el/ellada/koinonia/33682-eikositetraori-panelladiki-apergia-tin-tetarti)

Τριτη, 23 02 2010 12:21
http://www.gsforum.gr/templates/news_template/images/emailButton.png (http://www.gsforum.gr/el/mailto/component?link=aHR0cDovL25ld3MuZXJ0LmdyL2VsL2VsbGFkYS9rb2lub25pYS8zMzY4Mi1laWtvc2l0ZXRyYW9yaS1wYW5lbGxhZGlraS1hcGVyZ2lhLXRpbi10ZXRhcnRp) http://www.gsforum.gr/templates/news_template/images/printButton.png (http://www.gsforum.gr/el/ellada/koinonia/33682-eikositetraori-panelladiki-apergia-tin-tetarti/default/ektyposi) http://www.gsforum.gr/templates/news_template/images/pdf_button.png (http://www.gsforum.gr/el/ellada/koinonia/eikositetraori-panelladiki-apergia-tin-tetarti/pdf)

http://www.gsforum.gr/images/stories/greece/2009/apergia_adedy00_s.jpg"Παραλύει" την Τετάρτη η χώρα από την 24ωρη απεργία που έχουν εξαγγείλει ΓΣΕΕ, ΑΔΕΔΥ και ΠΑΜΕ. Απεργούν όλοι οι εργαζόμενοι σε δημόσιο και ιδιωτικό τομέα, στις ΔΕΚΟ, ενώ κλειστά θα μείνουν τα σχολεία. "Χειρόφρενο" για 24 ώρες θα τραβήξουν και όλα τα μέσα μαζικής μεταφοράς, με εξαίρεση τα λεωφορεία που θα πραγματοποιήσουν στάσεις εργασίας. Επίσης, δεν θα γίνει καμία πτήση της Olympic Air και της Aegean Airlines. Στην απεργία συμμετέχουν και οι δημοσιογράφοι. Ποιοι θα απεργήσουν

Τη διασφάλιση των εργασιακών, οικονομικών και ασφαλιστικών τους δικαιωμάτων ζητούν οι εργαζόμενοι στον ιδιωτικό και δημόσιο τομέα, που συμμετέχουν στην 24ωρη πανελλαδική απεργία που έχει προκηρύξει για την Τετάρτη η ΓΣΕΕ με τη συμμετοχή της ΑΔΕΔΥ και άλλων φορέων.
Στην απεργιακή κινητοποίηση θα πάρουν μέρος οι εργαζόμενοι:

στον ιδιωτικό τομέα
στις ΔΕΚΟ
στις τράπεζες (ΟΤΟΕ)
οι δημόσιοι υπάλληλοι
οι δάσκαλοι (ΔΟΕ)
οι καθηγητές (ΟΛΜΕ)
οι δημοσιογράφοι









το νου μας στον προγραματισμο της ημερας......γιατι φαινεται οτι θα γινει μεγαλη κινητοποιηση ;););)και θα μπλοκαρει το συμπαν....:o

GeorgeP
23-02-2010, 15:24
''Oλα τα ειχε η Μαριωρη ο φερετζες της 'ελειπε''!!!!!!!

Δεν ντρεπόμαστε λεω εγω!!!!!!!!!!!!!!

gsmaniac
23-02-2010, 15:40
''Oλα τα ειχε η Μαριωρη ο φερετζες της 'ελειπε''!!!!!!!

Δεν ντρεπόμαστε λεω εγω!!!!!!!!!!!!!!
μην εισαι τοσο αυστηρος γιωργη,γιατι η ανεργια γιγαντωνεται στην αγορα και πραγματικα υπαρχει προβλημα.....:hmmm:
ισως μια 24ωρη,να μην λυσει κανενα θεμα,αλλα κατι πρεπει να γινει.....;);)
η ΕΝΚΛΩ...η μεγαλυτερη κλωστουφαντουργια στην ευρωπη,αυτη την εβδομαδα μαλλον βαζει λουκετο και 950 οικογενειες μενουν χωρις δουλεια και αυτη η εταιρεια ειναι μια απο τις πολλες που θα ακολουθησουν.....:hmmm:
νομιζω οτι δεν εχει σημασια να αρχισουμε να λεμε για συνδικαλιστες που φταινε,για ανυπαρκτο κρατος κ.λ.π.,διοτι ειναι ολα σωστα;)......αλλα το μαρμαρο,το πληρωνουμε εμεις και οι οικογενειες μας:cool::cool:

GeorgeP
23-02-2010, 16:56
μην εισαι τοσο αυστηρος γιωργη,γιατι η ανεργια γιγαντωνεται στην αγορα και πραγματικα υπαρχει προβλημα.....:hmmm:
ισως μια 24ωρη,να μην λυσει κανενα θεμα,αλλα κατι πρεπει να γινει.....;);)
η ΕΝΚΛΩ...η μεγαλυτερη κλωστουφαντουργια στην ευρωπη,αυτη την εβδομαδα μαλλον βαζει λουκετο και 950 οικογενειες μενουν χωρις δουλεια και αυτη η εταιρεια ειναι μια απο τις πολλες που θα ακολουθησουν.....:hmmm:
νομιζω οτι δεν εχει σημασια να αρχισουμε να λεμε για συνδικαλιστες που φταινε,για ανυπαρκτο κρατος κ.λ.π.,διοτι ειναι ολα σωστα;)......αλλα το μαρμαρο,το πληρωνουμε εμεις και οι οικογενειες μας:cool::cool:




Κωστα

Αυτο ηταν, ειναι και θα ειναι ο νομος της αγορας εργασιας!!!!!!
Το οτι κλεινουν οι εταιρειες η μια πισω απο την άλλη δεν σημαινει παντα κακο εργοδοτη ¨η κακια πολυεθνικη!!!!
Κανεις π.χ. Λαναρας (ο μπαμπας γιατι ο γυιός..........τα βρηκε ετοιμα και......τα ξερεις απο πρωτο χερι) δεν θελει να δει το εργοστασιο του που εφτιαξε με τοσο κοπο κι αιμα να χανεται!!
Καποιες άλλες εταιρειες πηγαν στην Βουλγαρια πολυεθνικες (π.χ. Triumph) αλλα και ημεδαπες (π.χ= «Κατερίνα» - Πιερία: Η μεγαλύτερη βιοτεχνία ετοίμων ενδυμάτων στο νομό Πιερίας έκλεισε το Σεπτέμβρη του 2000 απροειδοποίητα, με αποτέλεσμα μέσα σε μια νύχτα 500 εργαζόμενοι να μείνουν χωρίς δουλιά. Ο ιδιοκτήτης της μετέφερε τις δραστηριότητές του στη Βουλγαρία και σήμερα απασχολεί στα Βαλκάνια πάνω από 1.500 εργαζόμενους.

Το αυτό πιστευω και για τις πολυεθνικες π.χ. «Μπιάνκα Παγγαίου» - Καβάλα: Το Φλεβάρη του 2002 μπήκε οριστικά λουκέτο στο εργοστάσιο ιματισμού «Μπιάνκα Παγγαίου» στο νομό Καβάλας, συμφερόντων γερμανικής πολυεθνικής. Η επίθεση ξεκίνησε από τον Απρίλη του 2000 και περιλάμβανε σταδιακή μείωση του προσωπικού με μαζικές απολύσεις, μείωση των αποδοχών των εργαζομένων, καταπάτηση των εργασιακών δικαιωμάτων με υπερωριακή απασχόληση και τα Σάββατα, εκβιασμούς και ελαστικοποίηση του ωραρίου. Η επιχείρηση μεταφέρθηκε στην Τσεχία και πάνω από 400 εργαζόμενοι έχασαν τη δουλιά τους.

Ο καταλογος μακρυς φιλε Κωστα, αλλα πολυ θα ηθελα να ξερω τι εφταιξε κι εφυγαν/εκλεισαν τις επιχειρησεις τους όλοι αυτοι!!!! Αν εξαιρεσεις τις περιπτωσεις τυπου ''Λαναρά'' οι υπόλοιπες?????? Φταιει το φορολογικό? φταιει το αλλοπροσαλο φοτεχνικο συστημα που σημερα ειναι ετσι κι αυριο γιουβετσι???? Φταινε τα Σωματεια (Συνδικαλιστες) που ολο ζητανε??? Μαλλον ολα μαζι φταινε!!!!

Και στο κατω κατω πες μου εναν καλο λογο γιατι εγω που διαθετω εργοστασιο προφυλακτικων υψηλοτατης ποιοτητας καπου στην Ελλαδα, που ειμαι συνεπης στις υποχρεωσεις μου σε ελληνικο Κρατος και εργαζομενους μου να μην το μεταφερω στην Τσεχια όπου το κοστος λειτουργιας και παραγωγης ειναι το 25% του ελληνικου και οι γυναικες:D διμετρες, Θεες και διαθεσιμες ανα πασα στιγμη!!!!!!

Πες μου εναν καλο λογο!!!! Μηπως αυτο το +75% που μου στοιχιζει το ''run the bloody factory'' μου επιστρεφεται πισω με καποιο τρόπο? π.χ. παιδεια, ιατρικη περιθαλψη, συνταξη, αναπτυξιακους νομους κ.λ.π. ωστε να με κρατησει εδω και να πω ''βρε δεν βαριεσαι εδω ειναι η Πατριδα μου!!''

Πες μου εναν καλο λογο!!!!!!!!

frits
23-02-2010, 17:41
Γιώργο τα μάτια μου....:(:(

kostas_366
23-02-2010, 18:20
Γιώργο, αν θες βάλε μεγαλύτερα γράμματα. Και λεπτότερα. Σε διαβάζω αρκετά και με τέτοια γραμματοσειρά είνα δύσκολο πίστεψέ με.

GeorgeP
23-02-2010, 21:46
Γιώργο τα μάτια μου....:(:(


Γιώργο, αν θες βάλε μεγαλύτερα γράμματα. Και λεπτότερα. Σε διαβάζω αρκετά και με τέτοια γραμματοσειρά είνα δύσκολο πίστεψέ με.

δεν ξερω πως μου βγηκαν ετσι!!! αλλα ΟΚ, απο αυτο το ποστ ξεκιναω!!

kostas_366
23-02-2010, 21:47
¨ΕΕΕΕΕτσι :sm7: και μεγαλύτερα.

gsmaniac
23-02-2010, 22:27
νομιζω οτι δεν εχει σημασια να αρχισουμε να λεμε για συνδικαλιστες που φταινε,για ανυπαρκτο κρατος κ.λ.π.,διοτι ειναι ολα σωστα;)......αλλα το μαρμαρο,το πληρωνουμε εμεις και οι οικογενειες μας:cool::cool:


σε εχω μαθει καλα φιλαρακι.........:):):)
συμφωνω ρε γιωργη,σε ολα οσα λες παραπανω,αλλα μιλαμε για επιχειρησεις που χρηματοδοτηθηκαν πολλα χρονια απο το κρατος,με περιεργους και αδιαφανης τροπους και με τα χρηματα αυτα δεν επενδυσαν ,αλλα κατεστρεψαν τις επιχειρησεις τους.....:hmmm::hmmm:
εσυ μιλας για νομους και κανονες σε μια υγειη αγορα,ενω οι ελληνες βιομηχανοι επιβιωνουν με επιδοτησεις και χρηματηστηριακα κολπακια,με την ανοχη και στηριξη του κρατους..:mad::mad:
τελος παντων,εγω μιλαω για την ουσια του θεματος και αυτη ειναι η ανεργια,η οποια νομιζω θα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπισουμε στα χρονια που ερχονται........

GeorgeP
24-02-2010, 12:10
νομιζω οτι δεν εχει σημασια να αρχισουμε να λεμε για συνδικαλιστες που φταινε,για ανυπαρκτο κρατος κ.λ.π.,διοτι ειναι ολα σωστα;)......αλλα το μαρμαρο,το πληρωνουμε εμεις και οι οικογενειες μας:cool::cool:

Εχει και παραέχει Κωστα μου, διότι αν εξακολουθησουν, ξεδιαντροπα και ανευθυνα, να παρασερνουν τον κοσμο σε απεργιες με το ψιλου πήδημα και μαλιστα σε καιρούς χαλεπους όπως οι σημερινοι θα πηγαινουμε ενα βημα μπροστα και δυο πισω!!
Αναρωτιεμαι αν γινοτανε μια μερικη επιστρατευση τι θα κανανε για να μην πανε στον πόλεμο αυτοι οι ανευθυνοι ''συνδικαλιστες'' που το μονο που τους νοιαζει ειναι η/οι καρεκλα/ες τους την/τις οποια/ες και δεν ζεσταινουν αφου ποτε δεν ειναι πανω της!!!



σε εχω μαθει καλα φιλαρακι.........:):):)
συμφωνω ρε γιωργη,σε ολα οσα λες παραπανω,αλλα μιλαμε για επιχειρησεις που χρηματοδοτηθηκαν πολλα χρονια απο το κρατος,με περιεργους και αδιαφανης τροπους και με τα χρηματα αυτα δεν επενδυσαν ,αλλα κατεστρεψαν τις επιχειρησεις τους.....:hmmm::hmmm:

Χαιρομαι ρε φιλε που με εχεις μαθει διότι ετσι μιλαμε και συνενοούμαστε καλυτερα!!!! Και φυσικα ποσο δικιο εχεις στην παραπανω παράγραφο!!!!! Αλλά....ρωτώ....οι ''συνδικαλιστες'' αυτες τις κινησεις δεν τις ξερουν να αντιδρασουν? ¨η σου λενε ''αστον να τα παρει και βλεπουμε''? Θα μου πεις οτι ετσι σωνονται για περιορισμενο χρονικο διαστημα οι θεσεις εργασιας, ναι....αλλά....αυτα τα θαλασσοδάνεια (μαζι με άλλα) πληρωνουμε σημερα και οι γνωστες του προβληματος συνδικαλιστες μας/σας κατεβαζουν σε απεργιες!!!! Δηλαδη, ''ναι ξερω οτι δεν υπαρχει περιπτωση να αποπληρωσει το δάνειο του ο Χ επιχειρηματιας και τα λεφτα που πηρε θα πανε σε off shore απο οπου θα ζεί μετα το κλεισιμο του εργοστασιου που ξερω οτι ερχεται αλλα δεν πειραζει γιατι για 5-6-10-12......μηνες οι εργαζομενοι θα εχουν δουλεια''.
Ωραια σκεψη...και μετά? τι γινεται μετά???? Πολυ απλά, εσυ κι εγω πληρωνουμε την ταμπακιερα......μετά!!!!


εσυ μιλας για νομους και κανονες σε μια υγειη αγορα,ενω οι ελληνες βιομηχανοι επιβιωνουν με επιδοτησεις και χρηματηστηριακα κολπακια,με την ανοχη και στηριξη του κρατους..:mad::mad:

Και γιατι να μην εχουμε κι εμεις μια υγειή αγορα εργασιας και αγαθων? Γιατι να μην περναει δια πυρος και σιδηρου ο καθεις που θελει να βγάλει απο πιστωτικη καρτα μεχρι δανειο για την επιχειρηση του? Γιατι αφου ο ταδε βιομηχανος τα πηρε και δεν τα αποπληρωσε ¨η μετακομισε¨η ''φαληρισε'' η νομοθεσια του επιτρέπει να εχει το/τα σπιτια του, τις καταθεσεις του, τα καζινο του, τις μερσεντάρες του κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.?
Γιατι δεν υπαρχει παρακολουθηση/ελεγχος ουτως ωστε ο Κος Παντελης που ειχε εργοστασιο προφυλακτικων και το εκλεισε μετα απο νομιμα δανεια κι επιχορηγησεις να χασει οτι κινητο κι ακινητο εχει? να μην μπορει να τραβηξει ουτε φραγκο απο τις off shore του αφου οτι παλιος ¨η νεος λογαριασμος υπάρχει/ανηγει με τα ΑΦΜ των συγγενων του (πρωτου και δευτερου βαθμου) απλα δεν θα μπορει να χρησιμοποιηθει!!! Δεν χρειαζεται να παει φυλακη, και ο δρόμος με την κουβερτα επανω του μια χαρα φυλακη ειναι!!!



τελος παντων,εγω μιλαω για την ουσια του θεματος και αυτη ειναι η ανεργια,η οποια νομιζω θα ειναι το μεγαλυτερο προβλημα που θα αντιμετωπισουμε στα χρονια που ερχονται........


Ναι Κωστα μου, η ουσια ειναι αυτη που λες η οποια ομως ειναι εξαρτωμενη απο τα παραπανω που ειπαμε!!!
Δεν μπορει η καθε Triumph (εσωρουχα) να παιρνει επιχορηγηση της ΕΕ για να.........μετακομισει στην Βουλγαρια!!!!!! Ναι καλα ακουσες και διαβασες!! Η ΕΕ επιχορηγει τις εταιρειες οι οποιες βρισκονται σε ανεπτυγμενες χωρες (π.χ. Ελλαδα!!!! τρομαρα τους) να μετακομισουν σε χωρες μελη της του πρωην Ανατολικου μπλόκ προς αναπτυξη αυτων των χωρών!!!! Τ'ακους???????? Να ψαξω να σου βρω και την ντιρεκτιβα που ψηφισε πρωτη η ελλαδα το 1991 (επι Μητσοτακη) χρονια απο την οποιαν αρχισαν οι μαζικες μετακινησεις στις γειτονικες χωρες!!!! Το ξερεις οτι οι Δ/νωντες συμβουλοι των ''πτωχευμενων'' εργοστασιων που εκλεισαν στην Β.Ελλαδα και πηγαν στην Βουλγαρια/Σκοπια διαμενουν στην Ελλαδα και πηγαινοερχονται καθημερινως στις δουλειες τους?? εεεεε? το ηξερες??? Το ξερεις οτι αυτοι οι ιδιοι ανθρωποι ψωνιζουν τα παντα απο τις γειτονικες χωρες (Σουπερ Μαρκετ, ρουχισμο, ειδη κομπιουτερ, ηλεκτρονικα κ.α.) φερνοντας τα μεσα στην Ελλάδα το απογευμα με την επιστροφη τους απο αυτες? Το ιδιο βεβαια κανουν και ορισμενοι απλοι πολιτες που διαμενουν εκει ψηλα αλλα αυτοι εχουν μια δικαιολογια!!!! Αυτο δεν ειναι χαμενο ΦΠΑ, χαμενες θεσεις εργασιας κ.λ.π., κ.λ.π.?????

Αστα ρε Κωστα, δεν ειναι οτι δεν μπορουμε να βαλουμε φρενο σε ολα αυτα ειναι οτι μονοι μας σκαβουμε τον λακκο μας!!!

Carduelis
24-02-2010, 15:32
Θάθελα νάβλεπα και μια σιωπηλή πορεία όλων μας, δίχως σημαίες και συνθήματα, έξω από τη βουλή με μοναδικό αίτημα να πάρουν μέτρα οι 300 και να δείξουν ήθος μπας και σώσουν και κάτι!
Όλα τα άλλα είναι για λαική κατανάλωση! Immitation συνδικαλισμός, προθάλαμος για το βουλευτιλίκι και παραμύθιασμα του έλληνα.
Ξημεροβραδιάζονται στα κανάλια και κατηγορούνε οι πράσινοι τους γαλάζιους, οι γαλάζιοι τους πράσινους και οι κόκκινοι αμφότερους! Κάθε τέσσερα χρόνια εμείς ακούμε το ίδιο το τροπάρι: "Σφίξτε τη ζώνη διότο οι προηγούμενοι παρέδωσαν καμμένη γή!" Μόνο που τη μια το λένε γαλάζια στόματα, την άλλη πράσινα.
Εμείς φταίμε που τους ανεχόμαστε στην πολιτική σκηνή δεκαετίες να διαδέχονται ο γυιός τον μπαμπά και τον παππού και να μην έχουν ποτέ και για τίποτε ευθύνη!
Έλεος ανάθεμά τους! ΝεύραΝεύρα