PDA

View Full Version : Άλλος από 950 σε 1200 ? Χωματοσυζήτηση!


ikaros-gs
23-02-2010, 15:38
Χαιρετώ άπαντες.

Εδώ και μερικές μέρες έχω δώσει το ΚΤΜ 950 S που είχα, και πήρα μια 1200 GS. Η αλήθεια είναι οτι πάντα είχα μια προτίμηση προς την χωμάτινη εξόρμηση σε σχέση με την ασφάλτινη, και το 950 το εκμεταλλεύτηκα και το έμαθα όσο μπορούσα στο χώμα.

Έχω βγάλει και τα 3 σχολεία του Ν. Σπανού με το 950, το έχω πάει μπόλικες εκδρομές στο χώμα και έχω τρέξει και καμιά 10ριά trail rides.

Ήθελα να ρωτήσω, αν υπάρχουν άλλοι φίλοι που να έχουν περάσει πρόσφατα (η μη) από το 950 στο 1200, και πώς τους έχει φανεί, τι διαφορές εντοπίζουν, ειδικά στο χώμα.

Μιας και έχω γράψει μόλις 300 χλμ με το 1200, ακόμα δεν το έχω "βαπτίσει":)

Κάθε άποψη και γνώμη δεκτή !

wet & dirty
23-02-2010, 19:04
εγω αδερφε το εκανα λιγο αναποδα..:sm7::sm7:

απο 1200 adventure πηγα 950super enduro!!

αλλα μπορω να σου πω για το 990 σε σχεση με το 1200 που εγω οδηγησει αρκετες φορες στο χωμα οτι καμια σχεση το ενα μηχανακι με το αλλο το 990 ειναι οπως και 950 αριστα ζυγησμενα για χωματινες διαδρομες..τωρα το 1200 για ταξιδιωτικο εντουρο δεν σε πουλαει σε παει οπου θες χωρις προβλήματα!!αλλα ξεχνα τα trail και οτι αλλο που κυνηγας χρονους και ταχυτητες στο χωμα!!

αποψη μου παντα απο την λιγη πειρα που εχω στις χωματινες διαδρομες!!;)

kostas_366
23-02-2010, 19:36
Τάκη από 1200 πήγες στο 950. Και από το 950 σε βλέπω σε mercedes 123w, 2000cc, 100hp, ξέρεις εκείνα τα καράβια, με φραπέ σε μια λεκανίτσα δίπλα, να ταξιδεύεις :D:D:D (σε πειράζω μωρή χοντρή:sm7:).
Ίκαρε, ε'δω η χοντρή (wet & dirty) θα σου λύσει πολλές απορίες. Και σίγουρα θα σου πει την γνώμη του σε πολλά. Διαβάζει πολλά .....περιοδικά και ξέρει :sm7::sm7:. Πλάκα κάνω, το πειράζουμε κ λίγο το φιλαράκι μας.

ikaros-gs
24-02-2010, 10:54
Συμφωνώ απόλυτα dirty... Το 1200 το πήρα εν γνώση μου οτι δεν θα το πηγαίνω σε μονοπάτια και trails, όπου ακόμα και το 950 αν και περνάει μια χαρά, είναι τόσο βαρύ που κουράζει αλλά και ακριβό στη συντήρηση για μικροπεσίματα κτλ...

Απώτερος σκοπός είναι κάποια στιγμή σύντομα να εμπλουτιστεί η συλλογή και με ένα μικρό εντούρο, ΚΤΜ 250 κατά προτίμηση, ή κάποιο από τα καινούργια Husaberg που είναι μούρλια :D

Στο ταξιδιωτικό enduro, πιο μηχανάκι έχεις ευχαριστηθεί περισσότερο ? Αν και το SE που πήρες είναι άλλη κατηγορία :sm7:

wet & dirty
24-02-2010, 11:53
αδερφε για travel enduro θα εισαι μια χαρα με το 1200 αρκετα ξεκουραστο τρωει γρηγορα την ασφαλτω και ειναι αξιοπρεπες στο χωμα σε χαμηλες ταχυτητες δεν κολαει πουθενα (με χωματινα φυσικα λαστιχα);)


η επιλογη που εκανες ειναι οτι καλητερο για την χρηση που θες
αν εχω καταλαβει καλα:rolleyes::rolleyes:

αντε να σε γνωρισουμε και απο κοντα :cool::cool::cool:

emix
24-02-2010, 17:00
Και γω αναποδα το εκανα σαν τον Τακη Νικο.

Οποτε μαλλον πιο πολλους θα βρεις να εχουν παει απο 1200 σε 950/990, παρα απο 950/990 σε 1200.

Και φυσικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με το 950 στο χωμα. Μπορω πλεον και πηγαινω πιο ανετα και ξεκουραστα, χωρις να παραπονιεμαι οτι με κουραζει η πολυωρη οδηγηση σε χωματινα τεραιν.

vassilis riz
26-02-2010, 15:42
η απάντηση δόθηκε παραπάνω, ΚΤΜ 250 για εντούρο, gs για ταξίδι. Αν είσαι άνω του μέσου όρου οδηγός (που είσαι - σχολεία, trail rides κλπ) και θα έχεις ένα μόνο μηχανάκι τότε κακώς το έδωσες αλλά ουδέν κακόν αμιγές καλού, τι θα έχεις :
λιγότερη μα πολύ λιγότερη ζέστη από τους κυλίνδρους σε σχέση με αυτή των λαιμών του ΚΤΜ (αυτό στο χώμα όμως δεν σε ενδιαφέρει γιατί φοράς τις μπότες στην πόλη όμως...),
πιό γλυκό γκάζι χωρίς σκορτσαρίσματα,
ανέξοδες μικροπτώσεις αν βάλεις κάγκελα και προστατευτικά κυλίνδρων με εύκολο ανασήκωμα της μοτο
για τα φρένα εξαρτάται απο τον οδηγό
χειρότερες αναρτήσεις
μικρότερες ρόδες= πιο πολλές κοπάνες
χαμηλό κέντρο βάρους

βέβαια όλα τα ανωτέρω είναι πάντα θέμα οδηγού, το Κτμ είναι σαφώς καλύτερο στο χώμα αλλά προσωπικά (μέτριος οδηγός) πάω πιο γρήγορα με το gs, στην άνεση ταξιδιού είναι ίδια αν εξαιρέσεις την μεγαλύτερη κατανάλωση του ktm 950 λόγω καρμπυρατέρ και ότι σε γαργαλάει να πας γρήγορα κάτι που δεν κάνει το gs, πλην όμως μπορείς να πας σούνιο σαν άνθρωπος και όχι τάγμα θανάτου με τις ταυτότητες στα δόντια.

Προσωπική εξομολόγηση αν είναι επιτρεπτό, το ktm δύο χρόνια που το είχα το έπλενα κάθε εβδομάδα μόνος μου (απαιτητική γκόμενα, πανέμορφη με τσαμπουκά, monica belucci) το gs όμως είναι η όμορφη σταθερή γυναίκα που δεν θα σε προδώσει ποτέ αρκεί να τις παρέχεις τα βασικά και θα κάνεις παιδιά μαζί της.
Συμβουλή, κράτα το gs και πολύ καλά έκανες που το πήρες αλλά πάρε και το 250 μιά και κατέχεις το άθλημα
όσο για μένα μιά και δεν μπορώ μόνο τα ήρεμα ψάχνω να βρώ ένα guzzi lemans II