PDA

View Full Version : ΚΤΜ 950 και ζαντες


emix
24-02-2010, 17:08
Δεν ξερω αν φταει ο τροπος οδηγησης μου στο χωμα ή κατι αλλο, αλλα απο τοτε που πηρα το ΚΤΜ 950 και οσες φορες εχω παει χωμα, οποτε μπορω το ταπωνω! Οκ, οχι τρελες ταχυτητες, αλλα η μεγαλυτερη που εχω πιασει ειναι 95χλμ/ωρα!

Ετσι λοιπον μαλλον αυτη πρεπει να ειναι η αιτια που συντομα πρεπει να επισκεφτω τον λαστιχά για να μου ισιωσει την μπροστινη ζαντα!
Ναι,αγαπητοι μου, η μπροστινη ζαντα στραβωσε. Φαινεται οτι θα περασα καπως γρηγορα απο καμια φυτευτη πετρα και καπου "πηρε". Ετσι κι αλλιως οι μαμησιες ζαντες των ΚΤΜ ποτε δεν φημιζοντουσαν για τις αντοχες τους.

Δυστυχως οταν προετοιμαζεσαι για το Dakar του 2011, αυτα ειναι μεσα στο προγραμμα (οκ, λεμε και καμια μ@λ@κι@, για να περασει η ωρα! :sm7::sm7:)

Εσεις οι χωματεροι, (ξερετε ποιοι, μην λεω ονοματα), ξερετε που μπορω να βρω κανεναν να πουλαει αυτες τις καλες τις ζαντες; Πως τις λενε μωρε;
excel, word, powerpoint; :sm7:

Εχω ακουσει και για κατι alpina, αλλα οταν ακουσα και το ποσο κοστιζουν, εβαλα πιεσομετρο.

Μιλαμε βεβαια για στεφανια και ακτινες μονο, οχι και για κεντρα. Μαλλον θα κρατησω τα μαμησια για την ωρα.

wet & dirty
24-02-2010, 20:24
λοιπον θα πας στην βουλιαγμενης απεναντι απο τον Βαγιανελη στο tyre shop θα πεις στον Γιωργο οτι εισαι απο τον τακη με το super enduro και θες excel ζαντες (λογικα μονο μπροστα θες εκει εχει το προβλημα)και θα σε φτιαξει και απο τιμη και απο εξυπηρετηση;)


παρε τιμη και φυγε πιο πανω στα 600 μετρα στο αριστερο σου χερι ειναι το orange point του Ηλια Δημητρόπουλου ρωτα και εκει για ζαντες και τιμες ο Ηλιας ειναι φιλος και γνωστης σε ολα τα επίπεδα!!!;)

προσοχη ζητας της ζαντες με τα κιτρινα γραμματα!!!


ελπιζω να σε βοηθησα!!!:cool::cool:


αν δεν βγαλεις ακρη εκει πες το μου να ψαχτουμε αλλου!!!:D

emix
24-02-2010, 23:59
Τακη σ ευχαριστω πολυ.
Εχω ακουσει και γω για τον tyre shop.
Θα παω εκει το σαββατο για ισιωμα αρχικα και θα τον ρωτησω για τιμες.

Βασικα σκεφτομαι να κανω αλλαγη και τις δυο. Ολοκληρωμενα πραγματα, οχι μισες δουλειες.
Τις μαυρες excel σκεφτομαι με τα χρυσα γραμματα και γω.

Ο Μαρινος (Mariner) μου εδωσε και ενα τηλεφωνο ενος στην Παιανια που φερνει τις Alpina ζαντες, να ρωτησω για τιμες. Καπου στα 700-800ευρω λεει οτι κανουν (στεφανια και ακτινες) και ειναι και tubeless. Για να δουμε.

loukas
25-02-2010, 12:23
Aν θες γραψε εδω εντυπωσεις τιμες κτλ γιατι ενδιαφερει και εμενα ενα δευτερο ζευγαρι καποια στιγμη...
:)

emix
25-02-2010, 14:31
Λοιπον για αρχη:
Alpina στεφανια,ακτινες και καψουλια (οχι αυτα που επινε ο Κωνσταντινου στο "Καλως ηρθε το δολαριο") κοστιζουν τα μονοχρωμα (μαυρα) 700ευρω και τα διχρωμα (πορτοκαλι-μαυρα) 850 ευρω. 1500ευρω περιπου κοστιζουν μαζι με τα κεντρα.
Ειναι tubeless και παρα πολυ ανθεκτικες.

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να βγω στην Συγγρου για να μαζεψω τα χρηματα!!!!

:sm7::sm7::sm7:

Kwstas_kef
25-02-2010, 14:34
Λοιπον για αρχη:
Alpina στεφανια,ακτινες και καψουλια (οχι αυτα που επινε ο Κωνσταντινου στο "Καλως ηρθε το δολαριο") κοστιζουν τα μονοχρωμα (μαυρα) 700ευρω και τα διχρωμα (πορτοκαλι-μαυρα) 850 ευρω. 1500ευρω περιπου κοστιζουν μαζι με τα κεντρα.
Ειναι tubeless και παρα πολυ ανθεκτικες.

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να βγω στην Συγγρου για να μαζεψω τα χρηματα!!!!

:sm7::sm7::sm7:
Ωχ ΩΧ ωχ καλως μας ηρθες.....

Τοσο ευκολα στραβωνουν ρε ####το?

Τι λες θα τις αλλαξεις?

emix
25-02-2010, 14:45
Ωχ ΩΧ ωχ καλως μας ηρθες.....

Τοσο ευκολα στραβωνουν ρε ####το?

Τι λες θα τις αλλαξεις?

Οκ, δεν νομιζω να στραβωνουν με το παραμικρο.
Αλλα στο χωμα οταν πας καπως γρηγορα και εχει και κροκαλες φυτευτες, μπορει να γινει αυτο.Ειπαμε, οταν ετοιμαζεσαι για το Dakar του 2011 συμβαινουν αυτα...!!!
:sm7::sm7:

Για την ωρα θα κατσω στ αυγα μου και θα προσπαθησω να βρω τροπο να μαζεψω τα χρηματα.Τουλαχιστον τα μισα.

Παραθετω μερικες φωτογραφιες απο τις ζαντες alpina.

aeriko
25-02-2010, 15:06
Ωχ ΩΧ ωχ καλως μας ηρθες.....

Τοσο ευκολα στραβωνουν ρε ####το?

Τι λες θα τις αλλαξεις?
Πλακώσανε οι εντουράδες, καλά ο emix, ήταν γνωστός εσύ από πότε κύριε συνάδελφε:)

ikaros-gs
25-02-2010, 15:08
Δυστυχώς δεν θέλουν και πολύ για να στραβώσουν, ειδικά αν δεν ακολουθείς πατημένα χώματα σε εκδρομικούς ρυθμούς..

emix
25-02-2010, 16:14
Δυστυχώς δεν θέλουν και πολύ για να στραβώσουν, ειδικά αν δεν ακολουθείς πατημένα χώματα σε εκδρομικούς ρυθμούς..

Με το ΚΤΜ ειναι δυσκολο ν ακολουθησεις εκδρομικους ρυθμους.
1ον: ειναι κριμα για το μηχανακι
2ον: το βεντιλατερ θα ειναι συνεχεια αναμμενο

Δυστυχως ή ευτυχως

Kwstas_kef
25-02-2010, 16:47
Πλακώσανε οι εντουράδες, καλά ο emix, ήταν γνωστός εσύ από πότε κύριε συνάδελφε:)
Εχω κρυφα ταλεντα κυριε μου καποια μερα θα στα δειξω...:D

Mariner
25-02-2010, 19:37
Δυστυχώς δεν θέλουν και πολύ για να στραβώσουν, ειδικά αν δεν ακολουθείς πατημένα χώματα σε εκδρομικούς ρυθμούς..

Εγώ που την στράβωσα μέσα στην πόλη, τι να πω??? :sm7:

batman
22-04-2010, 01:19
Λοιπον για αρχη:
Alpina στεφανια,ακτινες και καψουλια (οχι αυτα που επινε ο Κωνσταντινου στο "Καλως ηρθε το δολαριο") κοστιζουν τα μονοχρωμα (μαυρα) 700ευρω και τα διχρωμα (πορτοκαλι-μαυρα) 850 ευρω. 1500ευρω περιπου κοστιζουν μαζι με τα κεντρα.
Ειναι tubeless και παρα πολυ ανθεκτικες.

Νομιζω οτι ηρθε η ωρα να βγω στην Συγγρου για να μαζεψω τα χρηματα!!!!

:sm7::sm7::sm7:
Αν σε βγάλει ο δρόμος σου,πέρνα μια βόλτα απο το Παναγιώτη,(δεν θυμάμαι το όνομα του μαγαζιού),είναι στη Λασκάρεως,(κάθετη στην ιπποκράτους,ασκληπιού,χαριλάου τρικούπη,κλπκανα δυο στενά πριν βγεις αλεξάνδρας) στο τελείωμά της,χαμηλά,αριστερα,δίπλα σε ένα κομμωτήριο,πριν την αλεξάνδρας,πίσω απο τα παναθήναια.Κάνει όλες τις σχετικές δουλειές για ζάντες ακτίνες κλπ,και καλές τιμές γενικότερα.

taksidiotis
22-04-2010, 03:45
αλπινα είχα βάλει εγώ στο 990 που είχα κι είχα μείνει πολύ ευχαριστημένος