PDA

View Full Version : ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΜΗΧΑΝΗΣ???


GSakias
25-02-2010, 03:01
Θα ήθελα μια βοήθεια στην σκέψη για αλλαγή μηχανής . Eχω 1200gs 2008 και εδώ και αρκετό καιρό έχω μπει στην διαδικασία να προσθέτω διάφορα καλούδια με σκοπό να την κάνω να μοιάζει με 1200gs advent. Όλα αυτά μέχρι που σκευτικα πως ίσως είναι άδικα τόσα χρήματα αφού θα μπορούσα να την αλλάξω με μια 1200advent που βρήκα και έχει 10000 κμ ποιο πολλά από την δικια μου και είναι ίδιας χρονολογίας .μηχανικά είναι σε καλή κατάσταση αλλά εμφανισιακά δεν έχει την γυαλάδα και την περιποίηση της δικιας μου. και σε αυτό το σημείο έρχεται το δίλλημα , να την αλλάξω η όχι . Η χρηματική διαφορά είναι μικρή και η αίσθηση που μου έδωσε όταν έκατσα επάνω στο advent ήταν διαφορετική από την δικια μου .και ερωτω αξίζει η’ όχι μια τέτοια αλλαγή???? :hmmm:
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την συμμετοχή σας στο θέμα!!!

thirio
25-02-2010, 03:24
καλα αστο παλι gs θα εχεις
πουλα το και παρε adve να τελειωνεις ολα τα αλλα ειναι υμιμετρα!!!!

EOD-K9
25-02-2010, 07:17
Το να δώσεις ένα σωρό λεφτά για να κανεις το μηχανακη σου να μοιάζει με and δεν είναι βλακεία ???

Αφού το θέλεις πάρτω .

Αλλα δεν καταλαβαίνω το λόγο να πάρεις μεταχειρισμένο με συν 10000 από το δικό σου ....

Στο Ηράκλειο σκάνε συχνά ευκαιρίες με μηχανακια καινούρια που οι ανεγκέφαλοι που τα πήρανε δεν έλεγαν να καταλάβουν ότι είναι κοντοί γιαυτό το μηχάνημα

ΚΑΙ μια τελευταία πρόταση :

Το δικό σου το έχεις ξεχρεώσει ????

Αν όχι ξεχρέωσε το δικό σου πρώτα γιατί οι καιροί είναι πονηροί

(άκουσε ένα παθόν :cool:)

FANISGS
25-02-2010, 09:41
φιλε μου αν θες τη γνωμη μου κρατα το δικο σου!αν δε πας χωμα τι να το κανεις?ιδιος κινητηρας με το απλο,περισσοτερο βαρος απο το απλο,αρα ποιο το οφελος?τωρα αν εισαο τυπος που παιρνει τα βουνα,τοτε παρτο.αν και παλι το να δινεις 20000 ευρω και να μπαινεις στα χωματα μου φαινεται καπως...παρε ενα xr να απολαυσεις χωμα.τωρα αν εισαι της καφετεριας και θες να τραβας τα βλεμματα τοτε παρτο.γιατι πιστεψε με εχω δει πολλους τετοιους.

ntinopoulos
25-02-2010, 09:50
μια χαρα ειναι το απλο gs,πιο ελαφρυ και πιο σπιρτοζικο απ το adve!
το μονο που χανει ειναι σε αυτονομια αλλα μικρο το κακο ιδιως για κρητη που οι αποστασεις δεν ειναι τεραστιες!
οποτε κρατα το μηχανακι σου και ευχαριστησου το!;)

frits
25-02-2010, 10:00
Αν το θέμα δεν είναι οικονομικό μιας και οι καιροί είναι δύσκολοι, κάνε αυτό γουστάρεις και σε ευχαριστεί, ο καθένας μας έχει το δικό του τρόπο που σκέφτεται και αυτό δεν είναι κακό, αν υπήρχε ΜΙΑ σωστή απάντηση θα κυκλοφορούσαμε όλοι με το ίδιο μηχανάκι.

emix
25-02-2010, 10:59
Τωρα τελευταια παρατηρω μια μανια παρα πολλων ν αγοραζουν το Adventure.
Σε τετοιο σημειο μαλιστα που εχω μαθει οτι η BMW σκεφτεται να αφησει στην αγορα μονο το Adventure και να μετατρεψει το απλο 1200 σε κατι πιο χωματινο.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω αυτη την μανια.
Το Adv, τα μονα πραγματα που εχει ειναι 33λιτρα ντεποζιτο, αντε λιγο καλυτερη σελα,λιγο πιο ψηλη αναρτηση,μεγαλυτερη και ψηλοτερη ζελατινα και ακτινωτες ζαντες. Ετσι ειναι ή κανω κανενα λαθος ή ξεχασα τιποτα;

Και ερωτω:
Για πειτε μου ρε παιδια; Πραγματικα εχετε αναγκη τα 33λιτρα μεσα στην Ελλαδα ή στην Ευρωπη; Δηλαδη που θα πατε για να μην βρισκετε βενζιναδικο σε αποσταση μικροτερη των 100-150χλμ;
Ψηλοτερη ζελατινα; Νομιζω οτι ειναι μια χαρα αυτη που υπαρχει στο απλο 1200, γιατι ετσι κι αλλιως πρεπει να μας χτυπαει λιγος αερας.
Ψηλοτερη αναρτηση; Ε και; Που πηγαινετε δηλαδη και τι εμποδια σκαρφαλωνετε που να χρειαζεται επιτακτικα αυτο;
Καλυτερη σελα; Μια χαρα ειναι κι αυτη του απλου.
Ακτινωτες ζαντες; Να τις κανετε τι; Οι χυτες ειναι καλυτερες ακομα και στο βουνο να πηγαινετε, απο την στιγμη που ετσι κι αλλιως οι βολτες εκει ειναι τουριστικου επιπεδου και δεν πηγαινετε ταπα. Ασε που επισκευαζονται ευκολοτερα.

Κρατησε φιλε μου την μηχανη που εχεις, μην τις βαζεις τιποτα επανω (εκτος απο τα απολυτως χρηστικα πραγματα), γιατι ετσι κι αλλιως οταν φθασει η ωρα να την πουλησεις ουτε το 50% απο τα χρηματα που εδωσες δεν θα εκτιμηθουν και δεν θα παρεις πισω, και μην μπλεκεις σε τετοια πραγματα.

(Ουφ, τα ειπα και ξεθυμανα!!! :) )

gemara
25-02-2010, 11:45
Κράτα το όπως είναι. Σου δίνει τη δυνατότητα να απολαύσεις τις ομορφιές του νησιού σου στο έπακρο, χειμώνα καλοκαίρι.
Τα επιπλέον χρήματα θα μπορούσες να τα διαθέσεις σε άλλες διασκεδάσεις του δικού σου γούστου, όχι αποκλειστικά μοτοσυκλετιστικού ενδιαφέροντος, ;)

GSakias
25-02-2010, 12:30
Κοπελια όλες οι απόψεις είναι δεκτές ,πιστεύω πως έβγαλα κάποιο συμπέρασμα . Να’στε καλά!!!

EOD-K9
26-02-2010, 01:02
ότι αποφασίσεις καλά καμωμένο ;)

Arkas
26-02-2010, 01:33
Κοπελια όλες οι απόψεις είναι δεκτές ,πιστεύω πως έβγαλα κάποιο συμπέρασμα . Να’στε καλά!!!
Το οποίον είναι;:Απορία:

EOD-K9
26-02-2010, 10:45
δεν είμαστε περίεργοι άλλα

:confused::confused::confused:τι θα γίνει θα μας πεις ???:(:(:o:o





:p

platon
26-02-2010, 11:38
Κράτησε το όπως είναι και δώσε το χρήμα σε εκδρομές. Σε 10 χρόνια θα θυμάσαι τα ταξίδια, όχι τα gadgets και την αλλαγή από το απλό στο adv.

Gazi
26-02-2010, 11:49
Κράτησε το όπως είναι και δώσε το χρήμα σε εκδρομές. Σε 10 χρόνια θα θυμάσαι τα ταξίδια, όχι τα gadgets και την αλλαγή από το απλό στο adv.

+1200!! !!! !!

allen
26-02-2010, 16:57
Τωρα τελευταια παρατηρω μια μανια παρα πολλων ν αγοραζουν το Adventure.
Σε τετοιο σημειο μαλιστα που εχω μαθει οτι η BMW σκεφτεται να αφησει στην αγορα μονο το Adventure και να μετατρεψει το απλο 1200 σε κατι πιο χωματινο.
Ειλικρινα δεν καταλαβαινω αυτη την μανια.
Το Adv, τα μονα πραγματα που εχει ειναι 33λιτρα ντεποζιτο, αντε λιγο καλυτερη σελα,λιγο πιο ψηλη αναρτηση,μεγαλυτερη και ψηλοτερη ζελατινα και ακτινωτες ζαντες. Ετσι ειναι ή κανω κανενα λαθος ή ξεχασα τιποτα;

Και ερωτω:
Για πειτε μου ρε παιδια; Πραγματικα εχετε αναγκη τα 33λιτρα μεσα στην Ελλαδα ή στην Ευρωπη; Δηλαδη που θα πατε για να μην βρισκετε βενζιναδικο σε αποσταση μικροτερη των 100-150χλμ;
Ψηλοτερη ζελατινα; Νομιζω οτι ειναι μια χαρα αυτη που υπαρχει στο απλο 1200, γιατι ετσι κι αλλιως πρεπει να μας χτυπαει λιγος αερας.
Ψηλοτερη αναρτηση; Ε και; Που πηγαινετε δηλαδη και τι εμποδια σκαρφαλωνετε που να χρειαζεται επιτακτικα αυτο;
Καλυτερη σελα; Μια χαρα ειναι κι αυτη του απλου.
Ακτινωτες ζαντες; Να τις κανετε τι; Οι χυτες ειναι καλυτερες ακομα και στο βουνο να πηγαινετε, απο την στιγμη που ετσι κι αλλιως οι βολτες εκει ειναι τουριστικου επιπεδου και δεν πηγαινετε ταπα. Ασε που επισκευαζονται ευκολοτερα.

Κρατησε φιλε μου την μηχανη που εχεις, μην τις βαζεις τιποτα επανω (εκτος απο τα απολυτως χρηστικα πραγματα), γιατι ετσι κι αλλιως οταν φθασει η ωρα να την πουλησεις ουτε το 50% απο τα χρηματα που εδωσες δεν θα εκτιμηθουν και δεν θα παρεις πισω, και μην μπλεκεις σε τετοια πραγματα.

(Ουφ, τα ειπα και ξεθυμανα!!! :) )
:sm8:

mycolnago
26-02-2010, 20:33
πιε μια ρακη να ξελεγραρεις και θαρρω θα παρεις την καλυτερη αποφαση..:sm7:

GSakias
28-02-2010, 14:56
Τελικά κρατώ το εργαλείο που’χω, σε κάποιες περιπτώσεις καλιά είναι να επικρατεί η λογική …………. ευχαριστώ για την βοήθεια !:cool:

Blackstaf
01-03-2010, 16:18
Φιλαράκι ακριβώς το ίδιο μηχανάκι έχω και εγώ...Πίστεψε με δεν αξίζει...Άσε και που το δικό μας είναι καλύτερο...Τώρα αν γουστάρεις να του βάλεις επάνω πράγματα να το κάνεις γιατί έτσι κατα καποιο τρόπο ανανεώνεις έστω και εμφανισιακά την μηχανή με αποτέλεσμα να νιώθεις συνεχώς ότι έχεις κάτι καινουργιο...Εξάλου ο καθένας μας έχει την τρέλα του...Άλλοι πληρώνουν ακριβά ρουχα άλλοι παίζουν στοίχημα, εμείς έχουμε τρέλα με την μηχανή μας...Δεν είναι κακό...;)

katsab
01-03-2010, 19:55
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΠΟΥ ΜΕΝΕΙΣ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ,ΑΛΛΑ ΝΟΜΙΖΩ ΟΤΙ ΕΑΝ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΡΕΛΑΜΕΝΟΣ ΜΕ ΤΟ ADV, ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙΣ.ΣΤΗΝ ΠΟΛΗ ΕΙΣΑΙ ΠΙΟ ΑΝΕΤΟΣ, ΣΤΗΝ ΕΚΔΡΟΜΗ ΕΝΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΒΕΝΖΙΝΗΣ.ΤΩΡΑ ΕΑΝ ΠΑΣ ΕΚΤΟΣ ΕΥΡΩΠΗΣ...ΒΑΛΕ ΕΞΤΡΑ ΤΕΠΟΖΙΤΟ.ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΟΜΩΣ Η ΚΑΨΑ ΤΟΥ ΚΑΘΕ ΕΝΑ ΕΠΟ ΕΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ .

italos
02-03-2010, 14:21
Καταρχάς για να λέμε τα πράγματα ως έχουν ακριβώς....αν κάποιος ενδιαφέρεται να αγοράσει το adve αντι του απλού τι εχει παραπάνω και με πόση διαφορά στα λευτά!!!

1.Μεγαλύτερη ζελατίνα (κόστος +330ευρόπουλα)
2.Προβολάκια/μπαρίτσα/μηχανισμός (κόστος +600 ευρόπουλα)
3.Ζάντες ακτινωτές(δεν θυμάμαι το κόστος τους)
4.Μεγαλύτερο ντεπόζιτο(+500 ευροπουλάκια)
5.Καγκελα προστασίας κινητήρα(κόστος +1000ευροπυλα)
6.Προστατευτικά κυλίνδρων(+260 ευρόπουλα)

Αυτές είνaι οι ουσιαστικές διαφορές του απο το "απλό gs"

Aν δούμε ότι οι 2 εκδόσεις έχουν διαφορά στην τιμή τους της τάξης των 1500 ευροπουλων τότε τα βάζεις κάτω και αποφασίζεις τι θές να κάνεις.....

Για μένα ή το παίρνεις απο αρχή adventure ή μένεις ώς έχεις...αλλιώς δεν αξίζει να τα βάλεις ;extra τα πράγματα πάνω!!!

Διαφορές υποκειμενικές για μένα......

Καταρχάς την ίδια ευκολία έχουν κ οι 2 μηχανές μέσα στη πόλη...αν περνάει το τιμόνι τέλειωσες .....μετά απο 2-3 βδομάδες προσαρμογής όλοι τα έχουμε σαν "παπάκια".

Στο χώμα δεν βρίσκω καμμία διαφορά ίσως το απλό να είναι κ λιγάκι πιο άνετο λόγο μικρότερου όγκου.....

Στο δρόμο κ φυσικά η μεγαλύτερη ζελατίνα καθώς και το ντεπόζιτο κρατάνε πολύ πιο πολύ αέρα απο το απλό gs......

Το μεγαλύτερο ντεπόζιτο μην το λέτε ότι δεν διευκολύνει το κάνει κ πολύ μάλιστα.....ίσως το μεγαλύτερο συν......σου δίνει την δυνατότητα να βάζεις 6 φορές βενζίνη εκεί που το απλό θέλει 10 φορές......Μέσα στη πόλη ίσως να μην σου είναι χρίσιμο....αλλά στο βουνό..αν βάλεις στόχο μια χωμάτινη διαδρομή πολλών χιλιομέτρων θα σε βοηθήσει...ακόμα και στα ταξίδια και εξωτερικό και ελλάδα σε βοηθάει κ δεν σε ανχώνει τόσο πολύ.....σκεφτείται με την απεργία των λιμενικώ....με το adve θα κάνεις 200 χιλιομετράκια παραπάνω :D:D:D

Για μένα η απόφαση ειναι καθαρά στο θέμα ομορφιάς και τι κάθεται καλύτερα στο κάθε μάτι....

Αν τρελέ σου κάθεται το adve ζυγισέτα και αν μπορείς κάνε τη αλλάγη...να μην σου μείνει ......ισχυει δεν θα δείς τις τρελές διαφορές......είναι θέμα τι σαρέσει πιο πολύ!!!

Ότι και να κάνει να έχεις στο μυαλό σου ότι καβαλάς την ελίτ του μοτοσυκλετισμού στην κατηγορία ........

Καλά ταξίδια!!!

Ιtalos

Michael Chatzilias
02-03-2010, 16:38
Κράτα την μηχανή σου! Είναι καινούρια (2008...??) και όσο περισσότερο την κρατήσεις τόσο περισσότερη απόσβεση θα κάνεις στο αρχικό σου κόστος, και τόσο περισσότερο θα την χαρείς σε διαφορετικές εκδρομές και καταστάσεις. Κράτα την, είναι νωρίς. Το ξανασκέφτεσαι όταν η μηχανή θα είναι 5, 6, 7 χρόνων και η τιμή της θα είναι flat bottom. Επίσης η άποψή μου για νέα adventure είναι και πάλι όχι, καθώς "Γιάννης - Γιαννάκης" , τα ίδια είναι, τα κουστούμια αλλάζουν μόνο, και δεν κάνεις καθόλου απόσβεση - μείωση του κόστους σου στην αρχική σου επένδυση για την μηχανή.
Αν πάλι δεν σε νοιάζουν τα χρήματα, μαζί σου, πάρε την καινούρια...αν όμως σε νοίαζουν, τότε κράτα την και απόλαυσε τα λεφτά σου σε άλλα πράγματα (π.χ. ταξίδια με την μηχανή σου, και άλλα...)