PDA

View Full Version : Tenere 1200 - Η αντίπαλος της GS ???


deauman
25-02-2010, 09:16
Και να η αντίπαλος της GS, με τα ηλεκτορινικά της και τις ενισχυμένες ζάντες.
http://www.yamaha-motor-europe.com/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_S3_studio_007_tcm26-356137.jpg

deauman
25-02-2010, 09:19
"Περιπετειώδη όργανα"

http://www.yamaha-motor-europe.com/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_VPBC5_detail_004_tcm26-356164.jpg

deauman
25-02-2010, 09:20
Τοποθέτηση μπαταρίας πάνω από το μοτέρ και δεξιά....???? φόρτιση μπροστινού...ίσως και κατανομή μαζών
http://www.yamaha-motor-europe.com/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_VPBC5_detail_010_tcm26-356177.jpg

deauman
25-02-2010, 09:25
αντικρυστά ψυγεία, διαφορικούμπα, 3step Traction Control, 3step power mode, μονό τελικό, 19άρης τροχός και όσοι προλάβετε η First Edition με βαλίτσες και το άσχημο κάλυμμα στο φανάρι.

....ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΕ sorry για τις μεγάλες foto...
http://www.yamaha-motor-europe.com/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_VPBC5_studio_007_tcm26-356125.jpg

gsmaniac
25-02-2010, 10:27
πολυ ομορφο.........;););)

Arkas
25-02-2010, 10:28
πολυ ομορφο.........;););)
Περί ορέξεως....:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Neo
25-02-2010, 10:30
http://www.yamaha-motor.gr/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_static_007_tcm28-356145.jpg


2010 Yamaha XT1200Z Super Ténéré - Go Beyond (http://www.yamaha-motor.gr/products/motorcycles/adventure/xt1200z-super-tenere.jsp?view=explorer)#

XT1200Z Super Ténéré


Χαρακτηριστικά-

Αξονας μετάδοσης - 2-κύλινδρος σε σειρά - στρόφαλος 270 μοιρών
Μάζα συγκεντρωμένη χαμηλά για αμεσότητα αντιδράσεων
Εξυπνο ενοποιημένο σύστημα φρένων με ΑBS
YCC-T με σύστημα ελέγχου πρόσφυσης (traction control) 3 σταδίων και D - mode
Πακέτο αξεσουάρ για την περιορισμένη πρώτη έκδοση
Ανθεκτικές αλουμινένιες ζάντες με ακτίνες για tubeless ελαστικά
Ρυθμιζόμενες εμπρός και πίσω αναρτήσεις
Ρυθμιζόμενο ύψος σέλας
http://www.gsforum.gr/Images/dummy_tcm28-11419.gifΜηχανή- Τύπος:Υγρόψυκτος, 4 -χρονος, 2ΕΕΚ, 2- κύλινδρος σε σειρά υπό κλίση, 4 - βάλβιδος, ηλεκτρονικός ψεκασμός, 2 μπουζί στον κύλινδρο.Κυβισμός:1199 κ.εκ.Διάμετρος x Διαδρομή:98 x 79.5 χιλ.Σχέση συμπίεσης:11.0 : 1Μέγιστη ισχύς:-Μέγιστη ροπή:-Σύστημα λίπανσης:Ξηρό κάρτερ με ενσωματωμένο δοχείο λαδιού στον στροφαλοθάλαμοΕισαγωγή Καυσίμου:Ηλεκτρονικός ψεκασμόςΤύπος συμπλέκτη:Υγρός πολύδισκος συμπλέκτηςΣύστημα ανάφλεξης:Δύο μπουζί ανά κύλινδροΔιάταξη τιμόνευσης:ΗλεκτρικόΣύστημα μετάδοσης:6 ταχυτήτων Τελική μετάδοση:Αξονας μετάδοσηςΧωρητικότητα δοχείου καυσίμου:23 λίτραΧωρητικότητα δοχείου λαδιού:4.2 λίτραhttp://www.gsforum.gr/Images/dummy_tcm28-11419.gifΧαρακτηριστικά πλαισίου:- Πλαίσιο:Ατσάλινο κεντρικής δοκούΕμπρός ανάρτηση:Ανάποδο τηλεσκοπικό πλήρως ρυθμιζόμενοΕμπρός διαδρομή:190 χιλ.Πίσω ανάρτηση:Monoshock, με ρυθμιζόμενη προφόρτιση και επαναφοράΠίσω διαδρομή190 χιλ.Γωνία κάστερ28°Ίχνος125 χιλ.Εμπρός φρένο:Δύο δισκόφρενα διαμέτρου Ø 310 χιλ τύπου μαργαρίταςΠίσω φρένο:Δισκόφρενο διαμέτρου Ø 282 χιλ τύπου μαργαρίταςΕμπρός ελαστικό:110/80R19M/C 59VΠίσω ελαστικό:150/70R17M/C 69Vhttp://www.gsforum.gr/Images/dummy_tcm28-11419.gifΔιαστάσεις:- Μήκος:2,250 χιλ.Πλάτος:980 χιλ.Υψος:Min:1,410 χιλ. / Max:1,440 χιλ.Ύψος σέλας:Ρυθμιζόμενη 845-870 χιλ.Μεταξόνιο:1,540 χιλ.Ελάχιστη απόσταση από το έδαφος:205 χιλ.Βάρος (πλήρες υγρών):261 κιλά

emix
25-02-2010, 10:44
Αν και το 600 δεν μου αρεσε, αυτο μου αρεσει παρα πολυ.

Νομιζω οτι θα σκισει στην αγορα, αν κρατησουν και την τιμη σε λογικα πλαισια και οχι στις τιμες των ΚΤΜ 990 και R1200GS.
Αλλα πολυ αμφιβαλλω αν μπορεσουν να το κρατησουν κατω απο τα 14000ευρω.

Παντως ειναι πολυ ομορφο και μιας που σκεφτομαι σε 2-3 χρονια ν αλλαξω μηχανη, μπαινει αυτοματα κι αυτο στα υποψιν μου.

emix
25-02-2010, 10:48
Ειναι πολυ ομορφη μηχανη.
Οπως ειπα, ειναι στα υποψιν οταν αλλαξω σε 2-3 χρονια.

Μηπως ξερουμε και απο τι τιμη θα ξεκινησει;

GeorgeP
25-02-2010, 11:10
Ρε μπας και...........αλλαξοπιστήσω?????:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

GeorgeP
25-02-2010, 11:13
Αν και το 600 δεν μου αρεσε, αυτο μου αρεσει παρα πολυ.

Νομιζω οτι θα σκισει στην αγορα, αν κρατησουν και την τιμη σε λογικα πλαισια και οχι στις τιμες των ΚΤΜ 990 και R1200GS.
Αλλα πολυ αμφιβαλλω αν μπορεσουν να το κρατησουν κατω απο τα 14000ευρω.

Παντως ειναι πολυ ομορφο και μιας που σκεφτομαι σε 2-3 χρονια ν αλλαξω μηχανη, μπαινει αυτοματα κι αυτο στα υποψιν μου.
10.000-13000e να το αναμενεις!! Ο αντιπαλος του δεν ειναι ουτε η ΚΤΜ ουτε η GS, αλλα τα υπόλοιπα Γιαπωνεζικα της κατηγοριας που ερχονται μεσα στο 2010.

vpentza
25-02-2010, 11:35
φανάρια τύπου Vara, ανεμοθώρακας τύπου v-strom, πλαινές βαλίτσες...καταλαβαίνετε, το προφίλ θυμίζει...λίγο από freewind, πίνακας οργάνων καθαρά γιαπωνέζικης αδιάφορης αισθητικής.... προσωπικά μου αρέσει μόνο το σχέδιο του πίσω ψαλιδιου/διαφορικού, οι δίσκοι "μαργαρίτες" και η τιμή του :D:D:D

Kolokas
25-02-2010, 12:04
Και να η αντίπαλος της GS, με τα ηλεκτορινικά της και τις ενισχυμένες ζάντες.
http://www.yamaha-motor-europe.com/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_S3_studio_007_tcm26-356137.jpg
Μ αρεσει!!!!!!!!!!!!!!

Neo
25-02-2010, 14:37
10.000-13000e να το αναμενεις!! Ο αντιπαλος του δεν ειναι ουτε η ΚΤΜ ουτε η GS, αλλα τα υπόλοιπα Γιαπωνεζικα της κατηγοριας που ερχονται μεσα στο 2010.


Μη βάζεις και στοίχημα.. Κάποιες πρόωρες πληροφορίες δείχνουν ότι θα γελάσει ο κάθε πικραμένος!!! Πάντως αν ισχύουν το λιγότερο που μπορώ να πω είναι ότι ...εκτίθεσαι :D

staren
25-02-2010, 14:44
Λίγο διαφορετικό από τα γιαπωνέζικα.Πιστευω πως θα πουλήσει.

vasorfa
25-02-2010, 14:52
Μου φαινετε οτι εχουν <<κλεψει>> λογο απο το 1200gs λιγο απο το Baradero,λιγο απο το dl650 και εχουν απλα προσθεσει κατι....

το μηχανακι αυτο για εμενα,δεν εχει ΑΠΟΨΗ-δεν εχει ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΤΗΤΑ.....

και 2 προβληματισμοι ακομα,,,:hmmm::hmmm::hmmm:
α) αναποδο συστημα αναρτησης σε αυτο το μηχανακι:hmmm::hmmm:θεωρητικα ---δεν θα πηγαινει και στο χωμα:hmmm::hmmm:
β) 260 κιλα:hmmm::hmmm:ενω η αντιιπροσωπεια δηλωνει οτι το κεντρο βαρους χαμηλα,καλο θα ειναι να το δουμε απο κοντα.....

Πιστευω αν κινηθει max μεχρι τα 13χιλιαρικα,θα τραβηξει στην αγορα,,,σε αλλη περιπτωση:(:(:(:(


μην ξεχναμε οτι στα μεγαλα........ειναι πολλοι και αξιολογοι αντιπαλοι......

bill 800gs
25-02-2010, 15:04
Ειναι πολυ ομορφη μηχανη.
Οπως ειπα, ειναι στα υποψιν οταν αλλαξω σε 2-3 χρονια.
Μηπως ξερουμε και απο τι τιμη θα ξεκινησει;
Mε οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα πιστευω οτι ειναι μια ακομα mega on off (τυπου varadero)πολυ ομορφη βεβαια αλλα οχι κατι ιδιεταιρο οσον αφορα τα περιφεριακα καλουδια.Φιλε emix το tenere εχει up side down 43 mm και 261 κιλα,το KTM 950 48 mm και 235 κιλα,μπορω ακομα να αναφερω πλαισιο, φρενα, κ.λ.π. Αυτα τα λεω γιατι αν εχεις συνηθησει σε χωματινες εξορμισεις με το ΚΤΜ σου τοτε το tenere θα σε απογοητευσει.Επισης δεν νομιζω οτι συμβαδιζει με την προμοσιον που ειχαν κανει (μανδιες βεδουινου,dakar κ.λ.π.)και παραπεμπει σε κατι αναλογο με ΚΤΜ adventure :)

ikaros-gs
25-02-2010, 15:07
Χάλια λέμε !

261 κιλά και πανάκριβο για ένα αναβαθμισμένο Varadero στην ουσία.. :hmmm:

bill 800gs
25-02-2010, 15:15
[QUOTE=emix;1298

Μηπως ξερουμε και απο τι τιμη θα ξεκινησει;[/QUOTE]
Η τιμη θα ειναι γυρω στα 15000 γιουρο :mad: και θα ερχεται με στανταρ ABS και πλαινες βαλιτσες αλουμινιου

GeorgeP
25-02-2010, 15:25
Mε οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα πιστευω οτι ειναι μια ακομα mega on off (τυπου varadero)πολυ ομορφη βεβαια αλλα οχι κατι ιδιεταιρο οσον αφορα τα περιφεριακα καλουδια.Φιλε emix το tenere εχει up side down 43 mm και 261 κιλα,το KTM 950 48 mm και 235 κιλα,μπορω ακομα να αναφερω πλαισιο, φρενα, κ.λ.π. Αυτα τα λεω γιατι αν εχεις συνηθησει σε χωματινες εξορμισεις με το ΚΤΜ σου τοτε το tenere θα σε απογοητευσει.Επισης δεν νομιζω οτι συμβαδιζει με την προμοσιον που ειχαν κανει (μανδιες βεδουινου,dakar κ.λ.π.)και παραπεμπει σε κατι αναλογο με ΚΤΜ adventure :)

Καμια σχεση το ΚΤΜ με το Yamaha!! Αλλες κατηγορίες οι δυό τους!! Ο φιλος emix θα βλαστημισει (αν παρει το Γιαμαχα) στο χωμα και θα κανει τεμενάδες υπερ του Γιαμαχα στο ταξιδι!!!
Οσο για τα τεχνικα χαρακτηριστικα και ειδικα τα περιφερειακα και την ποιοτητα τους η ΚΤΜ ειναι ετη φωτος μπροστά!!! Όμως εχουν ειδικη χρηση, απο ειδικους ανθρωπους και σε ειδικα μερη και δεν κανουν για χρηση απο ολους και παντου όπως του Γιαμαχα!!!

Γιαυτο λεω διαφορετικες κατηγοριες μοτοσυκλετες, καπου θα κερδισει ο φιλος emix και καπου θα χασει παντα εν συγκριση με αυτο που ζει σημερα!!

bill 800gs
25-02-2010, 15:34
Πολυ σωστα,λιγοι θα εκτιμησουν και θα αξιοποιησουν τα περιφεριακα του ΚΤΜ,γιαυτο και η YAMAHA χρησημοποιει κοινα και ευρειας παραγωγης περιφεριακα ωστε να κρατησει το κοστος χαμηλα (αν και τα 15000....:hmmm:)

emix
25-02-2010, 15:47
Mε οσα εχω διαβασει μεχρι τωρα πιστευω οτι ειναι μια ακομα mega on off (τυπου varadero)πολυ ομορφη βεβαια αλλα οχι κατι ιδιεταιρο οσον αφορα τα περιφεριακα καλουδια.Φιλε emix το tenere εχει up side down 43 mm και 261 κιλα,το KTM 950 48 mm και 235 κιλα,μπορω ακομα να αναφερω πλαισιο, φρενα, κ.λ.π. Αυτα τα λεω γιατι αν εχεις συνηθησει σε χωματινες εξορμισεις με το ΚΤΜ σου τοτε το tenere θα σε απογοητευσει.Επισης δεν νομιζω οτι συμβαδιζει με την προμοσιον που ειχαν κανει (μανδιες βεδουινου,dakar κ.λ.π.)και παραπεμπει σε κατι αναλογο με ΚΤΜ adventure :)

Σωστα τα λες και συμφωνω απολυτα. Απλα θα σου τονισω το εξης:
Σημερα πλησιαζω τα 40 μου χρονια. Σε 2-3χρονια θα ειμαι 43 και μπορει ν αλλαξω μηχανη στα 44. Αρα τοτε μπορει να μην θελω ή να μην μπορω πλεον να πηγαινω χωμα, οπως παω τωρα ή οπως θα θελω να πηγαινω αλλα δεν θα μπορω.
Οποτε αφου ηρεμησω, ισως αυτο το tenere να ειναι μια καλη λυση.

allen
25-02-2010, 16:25
Χάλια λέμε !

261 κιλά και πανάκριβο για ένα αναβαθμισμένο Varadero στην ουσία.. :hmmm:

ΣΩΣΤΟΣ;) ,επισης μοιαζει με tenere 750 ,και ειναι πιο ομορφο απο το varadero;)

bill 800gs
25-02-2010, 16:30
:sm8: καιγω 40 και τρεχω ακομα σε αγωνες,
####### νεκροφαθτη...................:D

GEO_K
25-02-2010, 16:36
ε δεν ειναι και ασχημο αλλα δεν ειναι και κουκλαρα!!!!

Kolokas
25-02-2010, 16:41
YouTube - The new 2010 Yamaha XT1200Z Super Tenere

nek21
25-02-2010, 17:03
εμενα μου μοιαζει σαν motoguzzi.idio to stelvio

staren
25-02-2010, 17:11
YouTube - The new 2010 Yamaha XT1200Z Super Tenere (http://www.youtube.com/watch?v=CxK677pPCcA)


thanks kolokas !!!!!!!!!!!!111;)

emix
25-02-2010, 17:27
:sm8: καιγω 40 και τρεχω ακομα σε αγωνες,
####### νεκροφαθτη...................:D

Εισαι και ο πρωτος.
Να ειμαστε καλα, να μπορουμε να βολταρουμε μεχρι να φυγουμε απ αυτη τη ζωη.

loulou1100gs
25-02-2010, 20:19
Είναι άμεσος αντίπαλος της σειράς GS/Adv. κουβαλώντας στην πλάτη πλουσιώτατη ιστορία και παράδοση και πληθώρα techno-freak λύσεων με την παραδοσιακή ιαπωνική αξιοπιστία.
Το μοτέρ είναι αντίστοιχο του TRX-850 υπερκυβισμένο με ατέλειωτη ροπάκλα και "άρπαγμα" από τις 1100 σ.α.λ.Ο άξονας μετάδοσης κίνησης εάν είναι αντίστοιχος του FJR 1300 θα δώσει μαθήματα για το τι εστί έλλειψη κραδασμού και αναπήδησης.
Μπροστινό στη χρυσή τομή ασφάλτου/φλαταδούρας.
Να το θυμάστε, αν έχει ανταγωνιστική τιμή θα κόψει πολύ από τα ευρωπαϊκά.
Το ΧΤΖ 750 που έχω, μοντέλο 89 παρακαλώ, δουλεύει ακόμη σαν ελβετικό ρολόϊ, και δεν έχει ούτε ένα σημάδι σκουριάς ή ξεθωριάσματος στα πλαστικά (η κουκούλα να είναι καλά...)

gemara
25-02-2010, 21:01
Σε πολλούς θ' αρέσει, αλλά όχι και... αντίπαλος της GS!!!:sm7:

siraxanz
25-02-2010, 22:18
Εντάξει είναι όμορφο, εμένα προσωπικά μου αρέσει πολύ και κάποιες γραμμές του είναι μοναδικές
και με προσωπικότητα.
Όμως μετά το πολύχρονο μονότερμα που έπεξε και παίζει η BMW τι να πω,
τα GS δεν έχουν αντίπαλο γιατί απλά πάνε η μάλλον έπεισαν ότι πάνε χώμα.
Η μπάλα έχει χαθεί από τις άλλες εταιρίες, από το αρχικό GS αλλά ιδιαίτερα με το 1200GS
η BMW έγινε κυρίαρχος στην κατηγορία GS, την οποία άλωστε αν το δούμε σε ιστορικό βάθος(GS800) αυτή την εδημιούργησε.
Πολύ φοβάμε ότι το Tenere 1200 άργησε....
πάντως κ α λ ω σ ό ρ ι σ ε :D

antonis1150GSA
25-02-2010, 22:34
Τρομερο..παρα πολυ ομορφο και προσιτο...για να δουμε..

babisadve
25-02-2010, 23:30
... έφτασε....????
http://www.yamaha-motor-europe.com/Images/2010-yamaha-XT1200Z-Super-Tenere_VPBC5_studio_001_tcm26-356215.jpg

FANISGS
26-02-2010, 00:29
απαισιο!προσπαθει να γινει bmw aλλα ματαια!:sm7:

EOD-K9
26-02-2010, 00:32
Εμένα πάντως δεν μου κάνει κλικ.................

Gazi
26-02-2010, 01:09
Δεν θα το πάρω....
Δεν μου αρέσει.....
Δεν είναι BMW......
Δεν είναι GS......
Δεν μου κάνει κλίκ....
Δεν άρεσε ούτε στην γυναίκα μου...
Δεν μου αρέσει το σχήμα του....
Δεν.....
Δεν.....
Δεν.....
Δεν.....


Βαρέθηκα.....Πάω να κάνω βόλτα με το GS μου;);)........

Οπως και να έχει, η YAMAHA εχει να προσφέρει με αυτό το εργαλείο πολλά στον ανταγωνισμό ακόμη...Ισως λίγο αργά για την συγκεκριμένη κατηγορία αλλά έκανε και αυτή ένα μεγάλο βήμα!
Το λοιπόν....
Καλώς να έρθει να κοντοσταθεί μαζί με τα δικά μας μοτόρια και οι τυχεροί αναβάτες του να έχουν όρθια χιλιόμετρα!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-02-2010, 04:33
Πιστεύω πως θα έχει απόψεις του στιλ .... μαύρο - άσπρο ...

Σε μερικούς θ' αρέσει πολύ κ σ' άλλους καθόλου ....

Πάντως, αν έχει τιμή ανταγωνιστική .... θα πουλήσει ....;)

EOD-K9
26-02-2010, 10:33
Δεν θα το πάρω....
Δεν μου αρέσει.....
Δεν είναι BMW......
Δεν είναι GS......
Δεν μου κάνει κλίκ....
Δεν άρεσε ούτε στην γυναίκα μου...
Δεν μου αρέσει το σχήμα του....
Δεν.....
Δεν.....
Δεν.....
Δεν.....


Βαρέθηκα.....Πάω να κάνω βόλτα με το GS μου;);)........

Οπως και να έχει, η YAMAHA εχει να προσφέρει με αυτό το εργαλείο πολλά στον ανταγωνισμό ακόμη...Ισως λίγο αργά για την συγκεκριμένη κατηγορία αλλά έκανε και αυτή ένα μεγάλο βήμα!
Το λοιπόν....
Καλώς να έρθει να κοντοσταθεί μαζί με τα δικά μας μοτόρια και οι τυχεροί αναβάτες του να έχουν όρθια χιλιόμετρα!!!


χμχμχ στη δουλειά θα πας ???











:p:p:p

Gazi
26-02-2010, 10:46
χμχμχ στη δουλειά θα πας ???











:p:p:p

Οχι μόνο θα πάω.....








αλλά θα καθίσω και πολλές ώρες.....(ξέρεις εσύ)

GeorgeP
26-02-2010, 11:13
Σε πολλούς θ' αρέσει, αλλά όχι και... αντίπαλος της GS!!!:sm7:

Συμφωνώ κι εγω μαζί σου και χωρις γελάκια!!!!

Ακόμα, νομιζω η κατηγορια εχει ''πατωσει'' και η μοδα των ογκοδών ''ντακαροειδων'', που πρωτη αναμφισβητητα η BMW ξεκινησε, εχει περασει!! Τωρα οι μοτοσυκλετες που τρεχουν στο Ντακαρ Αργεντινης ¨η σε οποιοδηποτε ράλλυ ερημου ειναι μονοκυλινδρα, ελαφριες μοτοσυκλετες και οχι τα τερατα του '80 και του '90!!!!
Ετσι το Βαραντερο εχει ξεπεραστει σχεδιαστηκά, η GS το ιδιο με επιπλεον προβλημα τον μποξερ ο οποιος δεν μπορει να εξελιχθει αλλο ωστε να περασει απο την EURO4/5! Ετσι το Τενερέ αυτο ερχεται να βάλει νεα στανταρτς σε αυτην την κατηγορια ¨η και να δημιουργησει μια καινουρια!
Λέπτυνε, απεκτησε νεον κινητρα, νεα ηλεκτρονικα βοηθηματα, αξιόπιστο ΑΞΟΝΑ (αν ειναι ο ιδιος με του FJR) κ.λ.π.
το βαρος των 261 κιλων δεν ειναι προβλημα για την χρηση που προοριζεται, μην ξεχναμε οτι και τα 230 της απλης GS αλλα και τα 260 της Adve δεν ειναι λιγα αλλα δεν τις εμποδιζουν να κινηθουν στο χωμα αξιοπρεπως. Δεν κινουνται σαν ΚΤΜ 990 αλλα αξιοπρεπως!!!!!
Η κινηση αυτη της Γιαμαχα εγιεν τωρα για να προλαβει τους υπόλοιπους δηλαδη την Χοντα, την BMW και την Σουζουκι!!!
Ειμαι σιγουρος οτι το 2011 θα εχουμε πολλα να δουμε σε αυτην την κατηγορια και να μου το θυμηθειτε....το GS 800 δεν βγηκε στην τυχη πριν 3-4 χρόνια και δεν φερει τα αρχικα GS κατα τυχη!! ουτε ο κινητηρας του ακουγεται σαν GS...κατα τυχη!!! Ουτε ειναι τυχαιο οτι ο κινητηρας του μπορει να γινει .....1200 ευκολα και με ελαχιστο κοστος!! Για σκεφτειτε.....GS 1200 εν σειρα με ηχο σαν μποξερ......!! Καλυπτει και την euro 4/5!!!

Αυτα για να σας προβληματισω!!!!!:D

gemara
26-02-2010, 12:14
Συμφωνώ κι εγω μαζί σου και χωρις γελάκια!!!!

Ακόμα, νομιζω η κατηγορια εχει ''πατωσει'' και η μοδα των ογκοδών ''ντακαροειδων'', που πρωτη αναμφισβητητα η BMW ξεκινησε, εχει περασει!! Τωρα οι μοτοσυκλετες που τρεχουν στο Ντακαρ Αργεντινης ¨η σε οποιοδηποτε ράλλυ ερημου ειναι μονοκυλινδρα, ελαφριες μοτοσυκλετες και οχι τα τερατα του '80 και του '90!!!!
Ετσι το Βαραντερο εχει ξεπεραστει σχεδιαστηκά, η GS το ιδιο με επιπλεον προβλημα τον μποξερ ο οποιος δεν μπορει να εξελιχθει αλλο ωστε να περασει απο την EURO4/5! Ετσι το Τενερέ αυτο ερχεται να βάλει νεα στανταρτς σε αυτην την κατηγορια ¨η και να δημιουργησει μια καινουρια!
Λέπτυνε, απεκτησε νεον κινητρα, νεα ηλεκτρονικα βοηθηματα, αξιόπιστο ΑΞΟΝΑ (αν ειναι ο ιδιος με του FJR) κ.λ.π.
το βαρος των 261 κιλων δεν ειναι προβλημα για την χρηση που προοριζεται, μην ξεχναμε οτι και τα 230 της απλης GS αλλα και τα 260 της Adve δεν ειναι λιγα αλλα δεν τις εμποδιζουν να κινηθουν στο χωμα αξιοπρεπως. Δεν κινουνται σαν ΚΤΜ 990 αλλα αξιοπρεπως!!!!!
Η κινηση αυτη της Γιαμαχα εγιεν τωρα για να προλαβει τους υπόλοιπους δηλαδη την Χοντα, την BMW και την Σουζουκι!!!
Ειμαι σιγουρος οτι το 2011 θα εχουμε πολλα να δουμε σε αυτην την κατηγορια και να μου το θυμηθειτε....το GS 800 δεν βγηκε στην τυχη πριν 3-4 χρόνια και δεν φερει τα αρχικα GS κατα τυχη!! ουτε ο κινητηρας του ακουγεται σαν GS...κατα τυχη!!! Ουτε ειναι τυχαιο οτι ο κινητηρας του μπορει να γινει .....1200 ευκολα και με ελαχιστο κοστος!! Για σκεφτειτε.....GS 1200 εν σειρα με ηχο σαν μποξερ......!! Καλυπτει και την euro 4/5!!!

Αυτα για να σας προβληματισω!!!!!:D




Δεν ξέρω τι κάνει η BMW στο Ντακάρ και στην Αργεντινή, ούτε και το πόσα άλογα βγάζει ο boxer με απασχολεί, ούτε ποιες προδιαγραφές καλύπτει, ούτε με απασχολεί ο πάτος που έχει πιάσει η κατηγορία αυτή (εδώ θέλει πολλά γελάκια!!!), ούτε τα κιλά της GS πολυκατακαταλαβαίνω, αλλά γουστάρω τρελά, εμφάνιση, ήχο, αξιοπιστία, αίσθηση οδήγησης, παθαίνω πλάκα με τα φρένα της και όσο αντέχουν τα ποδάρια μου, θα καβαλάω μηχανή με boxer γιατί μου αρέσει! Όλα τα άλλα με αφήνουν εμένα (και αρκετούς άλλους από εδώ μέσα φαντάζομαι), παγερά αδιάφορο και ούτε καν μπαίνω στον κόπο να ψάξω κάποια τυχούσα παραπάνω τεχνική υπεροχή ενός ΚΤΜ ή ενός Suzuki.

Είναι το συναίσθημα vs τεχνικών προδιαγραφών που δεν μπορείς να το βάλεις στο χαρτί, να το ψάξεις, να το ζυγίσεις, να το μετρήσεις με άλογα, ή να δεις το EURO του! Αυτά είναι για πιτσιρικάδες στους οποίους κατά κανόνα δεν απευθύνεται η BMW με τους boxer...

BUSA MAKIS
26-02-2010, 12:24
Αν είχα να διαλέξω, θα έπερνα το Yamaha με κλειστά μάτια.

GeorgeP
26-02-2010, 12:30
Δεν ξέρω τι κάνει η BMW στο Ντακάρ και στην Αργεντινή, ούτε και το πόσα άλογα βγάζει ο boxer με απασχολεί, ούτε ποιες προδιαγραφές καλύπτει, ούτε με απασχολεί ο πάτος που έχει πιάσει η κατηγορία αυτή (εδώ θέλει πολλά γελάκια!!!), ούτε τα κιλά της GS πολυκατακαταλαβαίνω, αλλά γουστάρω τρελά, εμφάνιση, ήχο, αξιοπιστία, αίσθηση οδήγησης, παθαίνω πλάκα με τα φρένα της και όσο αντέχουν τα ποδάρια μου, θα καβαλάω μηχανή με boxer γιατί μου αρέσει! Όλα τα άλλα με αφήνουν εμένα (και αρκετούς άλλους από εδώ μέσα φαντάζομαι), παγερά αδιάφορο και ούτε καν μπαίνω στον κόπο να ψάξω κάποια τυχούσα παραπάνω τεχνική υπεροχή ενός ΚΤΜ ή ενός Suzuki.

Είναι το συναίσθημα vs τεχνικών προδιαγραφών που δεν μπορείς να το βάλεις στο χαρτί, να το ψάξεις, να το ζυγίσεις, να το μετρήσεις με άλογα, ή να δεις το EURO του! Αυτά είναι για πιτσιρικάδες στους οποίους κατά κανόνα δεν απευθύνεται η BMW με τους boxer...


Δεν αντιλεγω σε τιποτε απο αυτα που αναφέρεις τα οποια ειναι σωστα και λογικα στο μετρο του υποκειμενικου όπως το πλείστον των αποψεων σε ολα τα νηματα!!!!

Ο λογος του γραπτου μου στο οποιο αναφερθηκες ειναι να ''βαλει σε σκεψεις τους αναγνωστες του και κατοχους GS boxer για το μετα της boxer εποχης''!!! Εκανα δε διάφορους συνειρμους για να αιτιολογησω την υποκειμενικη αποψη μου!!!

Αυτο και τιποτε άλλο!!!!

gemara
26-02-2010, 12:40
Δεν αντιλεγω σε τιποτε απο αυτα που αναφέρεις τα οποια ειναι σωστα και λογικα στο μετρο του υποκειμενικου όπως το πλείστον των αποψεων σε ολα τα νηματα!!!!

Ο λογος του γραπτου μου στο οποιο αναφερθηκες ειναι να ''βαλει σε σκεψεις τους αναγνωστες του και κατοχους GS boxer για το μετα της boxer εποχης''!!! Εκανα δε διάφορους συνειρμους για να αιτιολογησω την υποκειμενικη αποψη μου!!!

Αυτο και τιποτε άλλο!!!!

Η BMW έχει προσπαθήσει και στο παρελθόν να αποσύρει τον boxer, η μεγάλη αντίδραση των οπαδών της, ευτυχώς την έχει αποτρέψει μέχρι στιγμής!:)

GeorgeP
26-02-2010, 13:26
Η BMW έχει προσπαθήσει και στο παρελθόν να αποσύρει τον boxer, η μεγάλη αντίδραση των οπαδών της, ευτυχώς την έχει αποτρέψει μέχρι στιγμής!:)
ναι αλλα τότε, to 1991-1993, δεν υπήρχαν οι euro 4-5.
Tωρα αν δεν βρει τρόπο να ξεπερασει την euro 4-5 ο boxer ειτε το θελουμε ειτε οχι θα περασει στο χρονοντουλαπο της Ιστοριας όπως και τοσοι άλλοι κινητηρες στο παρελθόν!!! Εκτος κι αν βρουν τρόπο, οικονομικα και χωροταξικα αποδεκτό, να τοποθετησουν υδροψυξη!!! Αν καταφερουν με αυτον τον τρόπο, γιατί άλλος δεν υπάρχει απο οσο ξερω, να ελεγξουν την θερμοκρασια του κινητρα, του μειγματος και την εξαερωση αυτου=μικροτερες τιμες CO2, CO, Nox, ο boxer θα συνεχισει να υπαρχει αν και σημαντικα ογκοδέστερος!!! Αν οχι.........

Εγω πιστευω οτι αυτος ειναι και ο λογος που βγηκε η GS800 με ηχο και συμπεριφορα GS 1200 boxer!! Να προετοιμασει και να προϊδεάσει τους μελλοντικους αγοραστες boxer!!

gemara
26-02-2010, 14:10
ναι αλλα τότε, to 1991-1993, δεν υπήρχαν οι euro 4-5.
Tωρα αν δεν βρει τρόπο να ξεπερασει την euro 4-5 ο boxer ειτε το θελουμε ειτε οχι θα περασει στο χρονοντουλαπο της Ιστοριας όπως και τοσοι άλλοι κινητηρες στο παρελθόν!!!

Η Ιστορία να κάνει ότι θέλει με τα ντουλάπια της! Το δικό μου δεν θα το πειράξει!!!:sm7::sm7::sm7:

My doulapi
----------------------------------------------------------------------
http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R26/th_BMWR26-1956.jpg (http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R26/?action=view&current=BMWR26-1956.jpg)http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R51/th_WindyR51_06.jpg (http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R51/?action=view&current=WindyR51_06.jpg)[/URL][URL="http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/?action=view&current=20070505_0130.jpg"]http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/th_20070505_0130.jpg (http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/?action=view&current=201002_199.jpg)
----------------------------------------------------------------------

Carduelis
26-02-2010, 14:49
Εγω πιστευω οτι αυτος ειναι και ο λογος που βγηκε η GS800 μεηχο και συμπεριφορα GS 1200 boxer!! Να προετοιμασει και να προϊδεάσει τους μελλοντικους αγοραστες boxer!!
Γιώργο ξέρεις στα μηχανικά, μηχανολογικά πολλά περισσότερα από μένα, αλλά στο θέμα ήχου έχω ελαφρές ενστάσεις! το 800 ακούγεται σαν.. ραπτομηχανή! καμμιά σχέση με τον ήχο του 1200 !
(Μην ανοίξω.. διαμάχες με τα παιδιά που έχουν 800, εξαιρετική η μηχανή, τον ήχο έκρινα!)

Carduelis
26-02-2010, 14:54
Η Ιστορία να κάνει ότι θέλει με τα ντουλάπια της! Το δικό μου δεν θα το πειράξει!!!:sm7::sm7::sm7:

My doulapi
----------------------------------------------------------------------
http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R26/th_BMWR26-1956.jpg (http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R26/?action=view&current=BMWR26-1956.jpg)http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R51/th_WindyR51_06.jpg (http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/BMW%20R51/?action=view&current=WindyR51_06.jpg)http://i982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/th_20070505_0130.jpg (http://s982.photobucket.com/albums/ae310/gemara2/Various/?action=view&current=20070505_0130.jpg)
----------------------------------------------------------------------
Γιώργο διαθέτω ένα 1200 special edition 09.
Σε πόσες δεκαετίες να σε ρωτήσω αν το θές? :sm7::sm7:
Μπορούμε να το κλείσουμε από τώρα και αφήνουμε τα παιδιά μας να κανονίσουν τις ..λεπτομέρειες!:sm7::sm7:

GeorgeP
26-02-2010, 15:03
Γιώργο ξέρεις στα μηχανικά, μηχανολογικά πολλά περισσότερα από μένα, αλλά στο θέμα ήχου έχω ελαφρές ενστάσεις! το 800 ακούγεται σαν.. ραπτομηχανή! καμμιά σχέση με τον ήχο του 1200 !
(Μην ανοίξω.. διαμάχες με τα παιδιά που έχουν 800, εξαιρετική η μηχανή, τον ήχο έκρινα!)

Και καλα θα κανουν να μεινουν ελαφρες οι ενστασεις σου διότι οι μαμα εταιρεια το διαφημιζει παντου αυτο για τον ηχο!!!!

Σημ. μηπως και τα 1200 ακουγονται σαν ραπτομηχανες και τα αντεγραψαν τα 800? Για δες το σε παρακαλω το θεμα!!!:):):):)

aeriko
26-02-2010, 16:22
Γιώργο ξέρεις στα μηχανικά, μηχανολογικά πολλά περισσότερα από μένα, αλλά στο θέμα ήχου έχω ελαφρές ενστάσεις! το 800 ακούγεται σαν.. ραπτομηχανή! καμμιά σχέση με τον ήχο του 1200 !
(Μην ανοίξω.. διαμάχες με τα παιδιά που έχουν 800, εξαιρετική η μηχανή, τον ήχο έκρινα!)
Καλύτερα θα έλεγα κροτάλισμα. Αααααα και που είσαι, άλλη φορά να είσαι μπροστά, μην μου κάθεσαι από πίσω:). Τι διαμάχη να ανοίξεις ρε Νότη, ποιός να μιλήσει όταν καταδυναστευόμαστε από 1200ρηδες!!!!!!!!!!!

leandros
26-02-2010, 17:09
τούμπανο:

http://img211.imageshack.us/img211/6526/yamahaxtz1200103.jpg (http://img211.imageshack.us/i/yamahaxtz1200103.jpg/)

taksidiotis
26-02-2010, 19:48
η τελικη του μορφη???πανεμορφο.

gemara
26-02-2010, 21:34
Γιώργο διαθέτω ένα 1200 special edition 09.
Σε πόσες δεκαετίες να σε ρωτήσω αν το θές? :sm7::sm7:
Μπορούμε να το κλείσουμε από τώρα και αφήνουμε τα παιδιά μας να κανονίσουν τις ..λεπτομέρειες!:sm7::sm7:

Νότη ότι και να κάνει η επιστήμη σου, εμείς δεν φτάνουμε τα χρόνια που ζούνε τα BMW, οπότε το αφήνουμε στα παιδιά μας! Όταν έβγαινε το R51, ο πατέρας μου ήταν όσο είναι ο γιός μου σήμερα...:)

gbmw
27-02-2010, 21:16
Δεν νομίζω οτι η μπεμπέ κινδυνεύει απο την Tenere:o

saitman
28-02-2010, 00:30
πολυ ομορφο!!

wet & dirty
28-02-2010, 00:35
τελικα το περιμενα σαν τρελος για το απολυτο μηχανακι για travel enduro και το ειδα....μου επεσαν τα αυτια!!!αλλο ενα βαραντερο με αρωμα bmw!!!

κριμα το ονομα με ιστορία!!!:hmmm:

Fast&Furious
28-02-2010, 00:46
Ολοι οι απιστοι παλι πισω θα γυρισουν στην μια και μοναδικη ADVE.....:D:D:D

wet & dirty
28-02-2010, 00:53
Ολοι οι απιστοι παλι πισω θα γυρισουν στην μια και μοναδικη ADVE.....:D:D:D


θα ηθελες!!χαχαχαχαχαα:sm7::sm7:

Fast&Furious
28-02-2010, 00:58
θα ηθελες!!χαχαχαχαχαα:sm7::sm7:

Μωρη χοντρη αφου η καρδουλα σου αυτο θελει....

macrozan
28-02-2010, 01:21
μμμμμμμμμμμμμ ..... λές ;;;;:hmmm:

mycolnago
05-03-2010, 21:32
ομορφο,βαρυ,αξιοπιστο,Ιαπωνικο,Υαμαχα,15.000€,διαφορικο,ρυθμιζομενες αναρτησεις,
οποιος θελει να διαλεξει εργαλειο ταξιδιαρικο....θα δυσκολευτει πολυ....

στα ταξιδια ξερετε δεν παιζει ρολο τι μηχανη εχεις ,,αλλα αν η μηχανη σου θα φτασει μεχρι εκει που θες!!!αλλοι πανε με βεσπα μεχρι Βορειο πολο και αλλοι μεχρι την καφετερια....:sm7::sm7::sm7::sm7::sm7::sm7:

πιστευω να βγει καλο παντως ,χωρις προβληματα,και να πουλησει γιατι με την κριση βλεπω ολους τους κατασκευαστες να ειναι επιφυλακτικοι!!!

teo71
05-03-2010, 22:42
Μέχρι τώρα η BMW έπαιζε σχεδόν μόνη της με το 1200 GS στην κατηγορία και σάρωνε. Και ξαφνικά γέμισε ο τόπος με ανταγωνιστές: STELVIO, GRANPASSO, MULTISTRADA, TENERE και τώρα διαβάζω από σας ότι ακολουθούν και οι λοιποί γιαπωνέζοι.

Λοιπόν, το GS θα συνεχίσει να σαρώνει. Να μην πω ότι θα πουλάει περισσότερο αν όλοι αυτοί που αρχίζουν να εμπλέκονται με την κατηγορία στρέψουν την προσοχή του κόσμου σε αυτή την κατηγορία μηχανών.

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα παιδιά. Το κοιτάς και το ερωτεύεσαι. Ανεβαίνεις επάνω και δε θέλεις να κατέβεις. Το πας στην πόλη σαν παπί. Στρίβεις με τα γόνατα στο οδόστρωμα. Οδηγείς 10 ώρες, κατεβαίνεις και μετά από λίγο σου λείπει. Χώμα, άσφαλτος, μονός, διπλός όπως και να το καβαλήσεις είναι απόλαυση. Τι να λέμε τώρα.

Υπάρχουν μερικά πράγματα που είναι ευλογημένα. Ένα από αυτά είναι το BMW 1200 GS τελεία και παύλα.

ntinopoulos
06-03-2010, 04:14
πεστα χρυσοστομε!:)

gemara
06-03-2010, 08:51
Μέχρι τώρα η BMW έπαιζε σχεδόν μόνη της με το 1200 GS στην κατηγορία και σάρωνε. Και ξαφνικά γέμισε ο τόπος με ανταγωνιστές: STELVIO, GRANPASSO, MULTISTRADA, TENERE και τώρα διαβάζω από σας ότι ακολουθούν και οι λοιποί γιαπωνέζοι.

Λοιπόν, το GS θα συνεχίσει να σαρώνει. Να μην πω ότι θα πουλάει περισσότερο αν όλοι αυτοί που αρχίζουν να εμπλέκονται με την κατηγορία στρέψουν την προσοχή του κόσμου σε αυτή την κατηγορία μηχανών.

Δεν υπάρχει αυτό το πράγμα παιδιά. Το κοιτάς και το ερωτεύεσαι. Ανεβαίνεις επάνω και δε θέλεις να κατέβεις. Το πας στην πόλη σαν παπί. Στρίβεις με τα γόνατα στο οδόστρωμα. Οδηγείς 10 ώρες, κατεβαίνεις και μετά από λίγο σου λείπει. Χώμα, άσφαλτος, μονός, διπλός όπως και να το καβαλήσεις είναι απόλαυση. Τι να λέμε τώρα.

Υπάρχουν μερικά πράγματα που είναι ευλογημένα. Ένα από αυτά είναι το BMW 1200 GS τελεία και παύλα.

Έγραψες κάτι αληθές και αυτονόητο για όσους έχουν καβαλήσει την GS.
Είναι δύσκολο να το παραδεχτούν όλοι όσοι όμως την έχουν καβαλήσει, για προσωπικούς λόγους ο καθένας, που μόνο αυτός ξέρει και οι περισσότεροι υποψιαζόμαστε.

Το μηχανάκι για αυτούς που ξέρουν από μηχανές, είναι απόλαυση, ψυχοθεραπεία, ικανοποίηση, όπως θες πέστο!

:sm8:

ntinopoulos
06-03-2010, 12:37
Το μηχανάκι για αυτούς που ξέρουν από μηχανές, είναι απόλαυση, ψυχοθεραπεία, ικανοποίηση, όπως θες πέστο!


viagra!;)

BOXER
06-03-2010, 22:50
viagra!;)


Παλι χαπακια θελεις να μας δωσεις ρε Κωστα :D;;;
Δεν μας φτανουν αυτα που ηδη παιρνουμε :p για να ξεπερασουμε τον ερωτα μας για αυτη τη μηχανη...
Ελεος!!! :sm7: :sm7:

D_Artagian
08-03-2010, 21:21
νομίζω οτι θα είναι πολύ καλό το tenere !!!!

kostasmats
08-03-2010, 21:36
το ειδα σε ασπρομαυρο και με ψηλο φτερο και μπορω να πω οτι μου αρεσε πολυ!

chrisGSA
08-03-2010, 22:04
Πολυ ωραια αν ειχε βγει περυσι θα ειχα μπει στον πειρασμο μονο και μονο για τα 2000-3000 ευρω που θα ηταν φθηνοτερη.:D

bill 800gs
11-03-2010, 09:45
16390.00 γιουρο η βασικη εκδοση;;;;;:sm1:
εφυγααααααα παω να δωσω προκαταβολη

deauman
11-03-2010, 16:50
Με τέτοια τιμή δεν θα πτοηθούν οι πωλήσεις της GS...κρίμα και λέγαμε πως η Varadero είναι πανάκριβη

Michael Chatzilias
11-03-2010, 17:03
Σαν μεγάλη μπλε μύγα είναι.

GeorgeP
11-03-2010, 17:24
Με τέτοια τιμή δεν θα πτοηθούν οι πωλήσεις της GS...κρίμα και λέγαμε πως η Varadero είναι πανάκριβη

Κατσε να υπαρχει η GS το 2012 και μετα!!!;)

nek21
11-03-2010, 19:09
Κατσε να υπαρχει η GS το 2012 και μετα!!!;)
κακε.

gsmaniac
11-03-2010, 19:54
Κατσε να υπαρχει η GS το 2012 και μετα!!!;)
οι δικες μας θα υπαρχουν......:p:p:p:p

GeorgeP
11-03-2010, 22:13
κακε.

οχι την αληθεια λεω!!! εξ άλλου κοσμος χωρις GS.......εγω τι θα κανω εδω μεσα? με ποιον θα τσακωνομαι??:p

GeorgeP
11-03-2010, 22:14
οι δικες μας θα υπαρχουν......:p:p:p:p

Ναι θα φτιαξετε μουσειο GS!!:p

BOXER
12-03-2010, 03:32
οχι την αληθεια λεω!!! εξ άλλου κοσμος χωρις GS.......εγω τι θα κανω εδω μεσα? με ποιον θα τσακωνομαι??:p


Αν μια στο δισεκατομυριο Γιωργο, ηταν αληθινες οι μαλ...κιες των Μαγια για το 2012 :D, τοτε ναι, μπορω να σου πω οτι υπαρχει απαντηση στο ερωτημα σου :sm7: :sm7: :sm7:!!!!!!!

pkar
12-03-2010, 17:48
viagra!;)

Απαιχτος !!!!

nek21
12-03-2010, 18:49
Αν μια στο δισεκατομυριο Γιωργο, ηταν αληθινες οι μαλ...κιες των Μαγια για το 2012 :D, τοτε ναι, μπορω να σου πω οτι υπαρχει απαντηση στο ερωτημα σου :sm7: :sm7: :sm7:!!!!!!!
:sm7::sm7::sm7:

italos
13-03-2010, 00:33
Μερικές εταιρείες δεν λένε...δεν θέλουνε...δεν μπορούνε....να καταλάβουν ότι δεν υπάρχει περίπτωση να σχεδιάσει κανένας ένα τόσο όμορφο μηχανάκι σαν το GS......!!!!

Κάθε καινούργιο και καλύτερα βέβαια...αλλά δεν νομίζω κανένας gsakias να πουλήσει το θηρίο του....για να πάει να πάρει αυτό το μηχανάκι που βλέπω στην πρώτη σελίδα......

Για τους κατόχους των άλλων μεγάλων on-off δεν ξέρω:sm7::sm7:

italos
13-03-2010, 00:38
http://img697.imageshack.us/img697/1241/bmwr1200gsadventure061.jpg (http://img697.imageshack.us/i/bmwr1200gsadventure061.jpg/)


http://img46.imageshack.us/img46/5294/2010yamahaxt1200zsuperty.jpg (http://img46.imageshack.us/i/2010yamahaxt1200zsuperty.jpg/)
που πάς ρε καραμήτροοοοοοοοοοο
|
|
|
|
|
|
Εντελώς αντικειμενικά ........ποιο μηχανάκι είναι πιο όμορφο....το R1200GS adv 2006 ή το μετά απο 4 χρόνια μηχανάκι tenere 1200.....

σορρυ παίδες θα κρατήσω το adve και όταν βγεί κάτι πιο όμορφο ερωτεύσιμο ξαναμιλάμε.....είτε αυτό λέγεται bmw είτε kawasaki είτε είτε.....

εμφανισιακά θα έλεγα ότι συγκρίνουμε τουλάχιστον την μέρα με την νύχτα.....και αν η yamaha πιστεύει ότι βγάζοντας μια τόσο ακριβή μηχανή θα τραβήξει τους "λεφτάδες" είναι πολύ γελασμένη.....!!!

Πολύς ντόρος για το τπτ πέδες....μόνο ΄ταν βγεί το καινούργιο καινουργιο GS μας βλέπω να σκεφτόμαστε να πουλάμε τη μηχανή ,ας για αυτό.....αλλιώς όλοι βλέπω σχεδιαστικά είναι έτη φωτός πίσω!!

yamdoc
02-06-2010, 11:33
Η μηχανη δεν αγγιζει ουτε κατα διανοια την ομορφια και το σχεδιαστικο concept της gs! Δεν ξερω αν θα πηγαινει και χωμα οπως η gs!
To σιγουρο ειναι ομως πως θα ειναι ετη φωτος αξιοπιστοτερη της bmw και σιγουρα ο κινητηρας θα ειναι πιο νευρικος!:)

gsmaniac
02-06-2010, 13:50
ωραιο το καινουργιο VARADE.....συγνωμη TENERE:rolleyes::rolleyes::D

Fuji
02-06-2010, 17:17
ωραιο το καινουργιο VARADE.....συγνωμη TENERE:rolleyes::rolleyes::D


Έτσι! Μια η άλλη

gemara
02-06-2010, 17:40
ωραιο το καινουργιο VARADE.....συγνωμη TENERE:rolleyes::rolleyes::D


Αυτό ακριβώς μου θύμισε και μένα μόλις το είδα, varadero. Να πω την αλήθεια, παλιότερα δεν το είχα ούτε καν υπόψη μου αυτό το μηχανάκι, (το varadero), αλλά το έμαθα κι αυτό από το GSForum!!!:sm7:

giclas
02-06-2010, 18:40
στη βρετανια εναι 300 λιρες πιο ακρηβο απο την BMW
πυθανον λογο ισοτιμια εθρο στελινας κε γεν
τουλαχηστο φενεται καλυ ο χρονος θα διξη

xenos
02-06-2010, 19:55
σε κάτι άλλα σαιτ που το είδα με κάτι άλλους συνδυασμούς χρωμάτων,το μηχανάκι τα σπάει..με ρεμους κ ακραμποβιτσ επάνω κ διάφορα άλλα καλούδια...τώρα άμα δεν το οδήγησης κιόλας πως να έχεις άποψη!!:D

GeorgeP
02-06-2010, 20:13
ωραιο το καινουργιο VARADE.....συγνωμη TENERE:rolleyes::rolleyes::D


Και να σκεφτεις οτι Βαραντερο......τέλος!!! Ουτε κατ΄όνομα!!!! απο το 2011 κατι άλλο θα παρει την θεση του που καμια σχεση ουτε εμφανισιακα, ουτε κινητηριακα, ουτε εξοππλιστικά, ουτε καν ονοματικά θα μοιαζει στο σημερινο Βαραντερο!!

italos
03-06-2010, 13:26
Και να σκεφτεις οτι Βαραντερο......τέλος!!! Ουτε κατ΄όνομα!!!! απο το 2011 κατι άλλο θα παρει την θεση του που καμια σχεση ουτε εμφανισιακα, ουτε κινητηριακα, ουτε εξοππλιστικά, ουτε καν ονοματικά θα μοιαζει στο σημερινο Βαραντερο!!


Μακάρι για να ανέβει κ λιγάκι ο ανταγωνισμός....σχεδιαστικά τουλάχιστον...γτ μηχανή σαν το GS...δυστυχώς δεν κυκλοφορεί:sm7:

Corsair
03-06-2010, 13:50
Καλό είναι δε λέω...
Αλλά εκεί που έχεσε η bmw φύτρωσαν οι άλλοι.

:sm7::sm7::sm7:

xenos
03-06-2010, 14:38
:sm8::sm8::sm7::sm7:

Ακιs
03-06-2010, 18:18
To tenere ειναι εκατο χρονια μπροστα,απο την αεροψυκτη γερμανοκασελα που καβαλατε παιδες...... :D

nibo
03-06-2010, 19:22
Δεν μου λεει και τιποτα ιδιαιτερο το μεγαλο tenere, με απογοητευσε, το περιμενα πιο ομορφο και στα προτυπα του μικρου (κρινοντας απο τις φωτο τουλαχιστον, γιατι δεν πηγα στην εκθεση να το δω απο κοντα) το μικρο tenere μου αρεσει πιο πολυ, ειναι και πιο αλητικο και πιο χωματερο και πιο ομορφο, αλλα δυστιχως ειναι μονοκυλινδρο.

nibo
03-06-2010, 19:28
To tenere ειναι εκατο χρονια μπροστα,απο την αεροψυκτη γερμανοκασελα που καβαλατε παιδες...... :D


και το varadero φιλε μου αισθητικα εχει να πει κατι? σαν μεγαλος κουβας με ροδες ειναι....:D

johnkrassas
03-06-2010, 19:30
GSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSSS For Ever!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

aeriko
03-06-2010, 20:34
Αν ψάχνετε για ομορφιά σηκώστε τα μάτια σας και καταδεχτείτε να δείτε το F 800GS. Αντε για να τελειώνουμε καμμιά φορά με τις μπετονιέρες.

kostas_366
03-06-2010, 20:46
Το εργαλείο είναι ένα...

http://img535.imageshack.us/img535/3308/zebragssonora.jpg

Μην σας μπερδευει το χρώμα :sm7::sm7:

nibo
03-06-2010, 21:02
Αν ψάχνετε για ομορφιά σηκώστε τα μάτια σας και καταδεχτείτε να δείτε το F 800GS.

:sm8:

nibo
03-06-2010, 21:03
Το εργαλείο είναι ένα...

http://img535.imageshack.us/img535/3308/zebragssonora.jpg

Μην σας μπερδευει το χρώμα :sm7::sm7:

εκτος απο ζεμπρε, μηπως βγενει και σε λεοπαρδαλε?:sm7:

Ακιs
04-06-2010, 00:32
και το varadero φιλε μου αισθητικα εχει να πει κατι? σαν μεγαλος κουβας με ροδες ειναι....:D


εγω δεν μιλησα για to varadero.........εδω συζηταμε για το αν ειναι καλυτερο το νεο tenere απο το gs......μην μπερδευεσαι!! ;)

nibo
04-06-2010, 02:07
εγω δεν μιλησα για to varadero.........εδω συζηταμε για το αν ειναι καλυτερο το νεο tenere απο το gs......μην μπερδευεσαι!! ;)

To tenere ειναι εκατο χρονια μπροστα,απο την αεροψυκτη γερμανοκασελα που καβαλατε παιδες...... :D

Ναι ακριβως αυτο λεω και εγω, εδω 'συζηταμε' για το πιο ειναι καλυτερο. Αλλα αλλο πραγμα ειναι συζηταμε, και αλλο κραζουμε. Και νομιζω οτι τα εκραξες τα γερμανικα, δεν 'συζητησες'. Αυτο που εγραψες ηταν υπερβολικο, δεν ηταν συζητηση. Εγω δεχομαι ολα τα αρνητικα που θα μου πει καποιος για τα γερμανικα, αρκει να μου τα πει ηρεμα χωρις εμπαθεια η προκαταληψη, και με επιχειρηματα, και οχι να μου λεει υπερβολες. Αρα με αναγκασες και σου απαντησα στο ιδιο υφος πριν. Και στην τελικη ξερεις που γραφεις, εισαι σε ενα φορουμ που οι περισσοτεροι εδω εχουμε επιλεξει να εχουμε, και αγαπαμε αυτες τις μηχανες. Εισαι ο εξυπνος που ερχεσαι να μας κραξεις? Ειναι σαν να παω εγω στο varadero φορουμ π.χ. και να τους πω οτι μαγκες το varadero ειναι @@@κουβας. Αυτοι θα μου πουν και με το δικιο τους, τι μας λες ρε μαγκα, και τι θες εδω τοτε, να μας το παιξεις εξυπνος?
Και δεν διαχωριζω τους μοτοσυκλετιστες με την μαρκα, απλα νομιζω οτι πρεπει να σεβομαστε την επιλογη του οποιουδηποτε, και οπου διαφωνουμε να το κανουμε πολιτισμενα.

explode
04-06-2010, 19:43
πρώτο συγκριτικό μεταξυ gs 1200 και tenere 1200 δυστηχως στα γαλλικα
BMW R1200GS vs Yamaha XT1200Z : Explication au sommet - Moto Station (http://www.moto-station.com/article8575-bmw-r1200gs-vs-yamaha-xt1200z-explication-au-sommet.html)

taksidiotis
04-06-2010, 22:25
πρώτο συγκριτικό μεταξυ gs 1200 και tenere 1200 δυστηχως στα γαλλικα
BMW R1200GS vs Yamaha XT1200Z : Explication au sommet - Moto Station (http://www.moto-station.com/article8575-bmw-r1200gs-vs-yamaha-xt1200z-explication-au-sommet.html)
####το.και δε ξερω γαλλικα,θα ειναι ενδιαφερον...

Carduelis
05-06-2010, 16:48
Νομίζω αρκεί να δει κανείς τα τελικά συγκριτικά αποτελέσματα:
3892
Η Yamaha έχει δρόμο να κάνει μέχρι να ξεπεράσει τη BMW..

taksidiotis
28-07-2010, 17:43
την μηχανη την ειδα επιτελους χτες απο κοντα,βραδυ περνωντας απο μια αντιπροσωπεια εδω.
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...
δεν ξερω αν στο θεμα επιδοσεις ειναι η οχι καλυτερο απο το bmw,ξερω ομως οτι απο κοντα ειναι απλα πανεμορφο σε αυτο το φοβερο μπλε χρωματακι.και σιγουρα απο μοτερ ευελπιστω οτι θα ειναι αξιοπιστο,απο διαφορικο δεν ξερω καθως θα πρεπει πρωτα να περπατησει και λιγο στην αγορα.
η αληθεια ειναι ομως οτι αν βαλω διπλα του ενα gs απλο θα δω πολλες ομοιοτητες,γιατι οντως εχει.
φαινεται καλη κατασκευη και στιβαρο.
με μια μεγαλυτερη ζελατινα,μπαρες και προβολακια θα ειναι σιγουρα ενας αριστος ταξιδευτης.
μπροστα μονο ειναι ισως λιγο κενο.λογω του οτι εχω συνηθισει την μυτουλα της καλης μου.
απο οσα κυκλοφορουν παντως στην αγορα αυτη την στιγμη αν δεν ειχα το gs σιγουρα θα ηταν η επομενη μου επιλογη.
στο θεμα επιδοσεων δεν ξερω μονο τι λεει μιας και οι γνωμες ειναι πολλες και μπερδευεσαι.αλλοι το βγαζουν κατωτερο του gs,αλλοι παλι μιλανε για μια αρκετα γρηγορη μηχανη παρα τον ογκο της που κατα την γνωμη μου εμενα μου φανηκε μια χαρα.
δεν ξερω αν με την υπαρχων τιμη τι θα κανει στο θεμα της αγορας,παντως με μια λιγο πιο δελεαστικη τιμη σιγουρα θα ειχε ακομα περισσοτερους οπαδους.οσο να ναι στα 16 χιλιαρικα ειναι λιγο τσιμπημενη ως προς την αποψη οτι ζει στην σκια του gs που καποιους σιγουρα θα φρεναρει και θα προτιμησουν την βαυαρικη εταιρεια.
αν ειχε γυρω στα 14.500 θα ηταν top και πολυ ανταγωνιστικη.

mjtir
28-07-2010, 18:55
την μηχανη την ειδα επιτελους χτες απο κοντα,βραδυ περνωντας απο μια αντιπροσωπεια εδω.
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...
δεν ξερω αν στο θεμα επιδοσεις ειναι η οχι καλυτερο απο το bmw,ξερω ομως οτι απο κοντα ειναι απλα πανεμορφο σε αυτο το φοβερο μπλε χρωματακι.και σιγουρα απο μοτερ ευελπιστω οτι θα ειναι αξιοπιστο,απο διαφορικο δεν ξερω καθως θα πρεπει πρωτα να περπατησει και λιγο στην αγορα.
η αληθεια ειναι ομως οτι αν βαλω διπλα του ενα gs απλο θα δω πολλες ομοιοτητες,γιατι οντως εχει.
φαινεται καλη κατασκευη και στιβαρο.
με μια μεγαλυτερη ζελατινα,μπαρες και προβολακια θα ειναι σιγουρα ενας αριστος ταξιδευτης.
μπροστα μονο ειναι ισως λιγο κενο.λογω του οτι εχω συνηθισει την μυτουλα της καλης μου.
απο οσα κυκλοφορουν παντως στην αγορα αυτη την στιγμη αν δεν ειχα το gs σιγουρα θα ηταν η επομενη μου επιλογη.
στο θεμα επιδοσεων δεν ξερω μονο τι λεει μιας και οι γνωμες ειναι πολλες και μπερδευεσαι.αλλοι το βγαζουν κατωτερο του gs,αλλοι παλι μιλανε για μια αρκετα γρηγορη μηχανη παρα τον ογκο της που κατα την γνωμη μου εμενα μου φανηκε μια χαρα.
δεν ξερω αν με την υπαρχων τιμη τι θα κανει στο θεμα της αγορας,παντως με μια λιγο πιο δελεαστικη τιμη σιγουρα θα ειχε ακομα περισσοτερους οπαδους.οσο να ναι στα 16 χιλιαρικα ειναι λιγο τσιμπημενη ως προς την αποψη οτι ζει στην σκια του gs που καποιους σιγουρα θα φρεναρει και θα προτιμησουν την βαυαρικη εταιρεια.
αν ειχε γυρω στα 14.500 θα ηταν top και πολυ ανταγωνιστικη.


Συγνωμη πως ειπατε 16000 € . Δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα αλλο . (Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα απο το τελος προς τα πισω ...)

Εδω λεμε ο ανταγωνισμος να ριξει τις τιμες και ετσι οπως παμε βλεπω την BMW να τις ανεβαζει για να φτασει την Tenere .
Ρε που φτασαμε...

GeorgeP
28-07-2010, 19:38
Συγνωμη πως ειπατε 16000 € . Δεν χρειαζεται να διαβασω τιποτα αλλο . (Η αληθεια ειναι οτι ξεκινησα απο το τελος προς τα πισω ...)

Εδω λεμε ο ανταγωνισμος να ριξει τις τιμες και ετσι οπως παμε βλεπω την BMW να τις ανεβαζει για να φτασει την Tenere .
Ρε που φτασαμε...

Η τιμη ειναι μονον για φετος και μονον για το μοντελο με τις αλουμινενιες βαλιτσες! απο του χρονου θα παιζουν διαφορες εκδοσεις στρον εξοπλισμο με διαφορες τιμες αρχης γενομενης καπου στα 13000-14000ε!!!

GeorgeP
28-07-2010, 19:43
την μηχανη την ειδα επιτελους χτες απο κοντα,βραδυ περνωντας απο μια αντιπροσωπεια εδω.
οι πρωτες μου εντυπωσεις ειναι πολυ καλες...
δεν ξερω αν στο θεμα επιδοσεις ειναι η οχι καλυτερο απο το bmw,ξερω ομως οτι απο κοντα ειναι απλα πανεμορφο σε αυτο το φοβερο μπλε χρωματακι.και σιγουρα απο μοτερ ευελπιστω οτι θα ειναι αξιοπιστο,απο διαφορικο δεν ξερω καθως θα πρεπει πρωτα να περπατησει και λιγο στην αγορα.
η αληθεια ειναι ομως οτι αν βαλω διπλα του ενα gs απλο θα δω πολλες ομοιοτητες,γιατι οντως εχει.
φαινεται καλη κατασκευη και στιβαρο.
με μια μεγαλυτερη ζελατινα,μπαρες και προβολακια θα ειναι σιγουρα ενας αριστος ταξιδευτης.
μπροστα μονο ειναι ισως λιγο κενο.λογω του οτι εχω συνηθισει την μυτουλα της καλης μου.
απο οσα κυκλοφορουν παντως στην αγορα αυτη την στιγμη αν δεν ειχα το gs σιγουρα θα ηταν η επομενη μου επιλογη.
στο θεμα επιδοσεων δεν ξερω μονο τι λεει μιας και οι γνωμες ειναι πολλες και μπερδευεσαι.αλλοι το βγαζουν κατωτερο του gs,αλλοι παλι μιλανε για μια αρκετα γρηγορη μηχανη παρα τον ογκο της που κατα την γνωμη μου εμενα μου φανηκε μια χαρα.
δεν ξερω αν με την υπαρχων τιμη τι θα κανει στο θεμα της αγορας,παντως με μια λιγο πιο δελεαστικη τιμη σιγουρα θα ειχε ακομα περισσοτερους οπαδους.οσο να ναι στα 16 χιλιαρικα ειναι λιγο τσιμπημενη ως προς την αποψη οτι ζει στην σκια του gs που καποιους σιγουρα θα φρεναρει και θα προτιμησουν την βαυαρικη εταιρεια.
αν ειχε γυρω στα 14.500 θα ηταν top και πολυ ανταγωνιστικη.


επιδοσεις και ον/οφφ=εννοιες ασυμβατες!!
Γιαμαχα και προβληματα με τον αξονα = εννοιες ασυμβατες (δες μονον την κατασκευη του εκει που η GS εχει τσιμουχες!!!) Εξάλλου απο το 1974 φοραει αξονες στις μοτοσυκλετες της με αρχη το τρικυλινδρο XS 750 (φοτο)
η τιμη ειναι αυτη μονον για φετος και μονον για το μοντελο με βαλιτσες και ολα τα ηλεκτρονικα! το ride by wire δεν το δινουν τσάμπα!! απο μτου χρονου ομως θα υπαρχουν κι αλλες εκδοσεις με τιμη να αρχιζει καπου στα 13000-14000ε!!

taksidiotis
29-07-2010, 00:37
δε μιλαω για ξεχωριστες επιδοσεις απλα να εχει ανταγωνισμο το ολο θεμα.

mjtir
29-07-2010, 10:12
Η τιμη ειναι μονον για φετος και μονον για το μοντελο με τις αλουμινενιες βαλιτσες! απο του χρονου θα παιζουν διαφορες εκδοσεις στρον εξοπλισμο με διαφορες τιμες αρχης γενομενης καπου στα 13000-14000ε!!!


Αιντε να δουμε .
Παντως μια χαρα συμβιωνουν η γιαγια tenere660 με την χοντρη στην πυλωτη . Λετε σε λιγo καιρο να γινουν δυο οι tenere ?;)

DoctorAbo
29-07-2010, 10:59
Κοιτώντας την καινούργια TENERE από κοντά παρατήρησα σκανδαλώδη ομοιότητα με την GS στο πίσω υποπλαίσιο .

Επίσης, στο μπροστινό μέρος της μηχανής κάτω από το φανάρι λες και υπάρχει η αναμονή για να μπει το υπερυψωμένο μπρος φτερό αλλά GS.

Το βάρος είναι μεγαλύτερο από την GS και όταν είναι σταματημένο το μηχανάκι προβληματίζει. Για τον κινητήρα ακούω ότι είναι κάπως ράθυμος και του λείπουν εκείνα τα χαρακτηριστικά που θάπρεπε για να κινεί το μηχανάκι αξιοπρεπώς.

Αν το μηχανάκι αυτό (Tenere) το πουλάγανε μέχρι 12.500 / 13.000 όντως θα έκανε εμπορική επιτυχία. Τα χρήματα που ζητάνε όμως είναι λες και ψάχνει κανείς για κορόϊδα. Η άποψή μου είναι ότι θα έπρεπε κανείς να περιμένει και το νέο Varadero (ή μήπως τη νέα Africa 1200) πριν πάρει απόφαση.

Προσωπικά πάντως περίμενα κάτι πιο τσαχπίνικο από την Υamaha και προπάντων κάτι πιο ελαφρύ σε κιλά και σε χρήματα. Αν το αφήσουν στα χρήματα αυτά νομίζω πως θα ακολουθήσει την καριέρα του Stelvio :p

KRASOPATERAS
29-07-2010, 13:38
Πριν μια εβδομάδα είδα δύο μηχανές να περνάνε από δίπλα μου και να μπένουν στο μπροστινό βενζινάδικο, μιας και σταματημένος και χωρίς δουλειά λέω δεν πάω να τα δω γιατί από μπροστά μου φανήκανε ίδια…αλλά κάτι δεν μου άρεσε.

Και τα δύο ασημί και η μία είχε βαλίτσες αλουμινίου.

Η μια ήταν βαραντέρο και η άλλη το νέο τενερέ, με μεγάλη δυσκολία κάποιος που δεν είναι και πολύ σχετικός θα πάρει χαμπάρι κοιτώντας από μπροστά και τις δυο ότι πρόκειται για διαφορετικές μηχανές.

Το τενερέ μου φάνηκε σαν ένα βαραντέρο με face lifting!
Τρομερές ομοιότητες στο μπροστινό μέρος…αλλά και πολύ προσπάθεια για να αντιγράψουν από την μέση και πίσω τα gs. Σχεδόν ίδια! Μέχρι και βαλίτσες αλουμινίου βάλανε για να μοιάζει!!!

Το τιμόνι και τα όργανα είναι για να γελάς, ιδιαιτέρα αν σου πούνε ότι κάνει και τόσα λεφτά!

Μπάσταρδο μηχανάκι είναι και δεν θα το έπαιρνα σε αυτά τα λεφτά, κατασκευή χωρίς έμπνευση θα έλεγα αφού προσπαθήσανε να αντιγράψουνε και να παντρέψουνε δυο ανταγωνιστικά μηχανάκια. Πολύ βλακώδες ενέργεια.

Είναι σαν να θέλεις να φτιάξεις ένα σούπερ άρωμα και να σκεφτείς…ρε λες αν βάλω μαζί 3-4 από τα καλύτερα αρώματα που κυκλοφορούν που είναι και δοκιμασμένα να βγάλω «ΤΟ άρωμα» και να τα οικονομήσω!...το αποτέλεσμα θα είναι για γέλια…

Ότι και να κάνουν την προσωπικότητα που έχουν οι Ευρωπαϊκές μηχανές δεν πρόκειται να την αποκτήσουν με τέτοιες κατασκευές.

basilis_sti
29-07-2010, 20:04
Nα ενα συγκριτικο στα Αγγλικα:
YouTube - Yamaha Super Tenere v BMW GS v Multistrada v KTM 990
Προσωπικα νομιζω αν εκανε οσο μια Varadero θα πουλαγε... αλλα σε αυτη την τιμη μπαινει σε αλλα χωραφια:rolleyes:
Yamaha Super Tenere v BMW GS v Multistrada v KTM 990

gbmw
22-08-2010, 10:47
Εγώ όχι πως θα την άλλαζα την bmw, αλλά η tenere μου αρέσει.

MARK
22-08-2010, 12:12
Το παλεύει .......;)

taksidiotis
26-09-2010, 03:01
Εγώ όχι πως θα την άλλαζα την bmw, αλλά η tenere μου αρέσει.

ΚΙ εμένα για να πω την αλήθεια δεν με χαλάει.λίγο πιο δυνατή μόνο να ήταν.

taksidiotis
18-05-2011, 05:09
Πριν μια εβδομάδα είδα δύο μηχανές να περνάνε από δίπλα μου και να μπένουν στο μπροστινό βενζινάδικο, μιας και σταματημένος και χωρίς δουλειά λέω δεν πάω να τα δω γιατί από μπροστά μου φανήκανε ίδια…αλλά κάτι δεν μου άρεσε.

Και τα δύο ασημί και η μία είχε βαλίτσες αλουμινίου.

Η μια ήταν βαραντέρο και η άλλη το νέο τενερέ, με μεγάλη δυσκολία κάποιος που δεν είναι και πολύ σχετικός θα πάρει χαμπάρι κοιτώντας από μπροστά και τις δυο ότι πρόκειται για διαφορετικές μηχανές.

Το τενερέ μου φάνηκε σαν ένα βαραντέρο με face lifting!
Τρομερές ομοιότητες στο μπροστινό μέρος…αλλά και πολύ προσπάθεια για να αντιγράψουν από την μέση και πίσω τα gs. Σχεδόν ίδια! Μέχρι και βαλίτσες αλουμινίου βάλανε για να μοιάζει!!!

Το τιμόνι και τα όργανα είναι για να γελάς, ιδιαιτέρα αν σου πούνε ότι κάνει και τόσα λεφτά!

Μπάσταρδο μηχανάκι είναι και δεν θα το έπαιρνα σε αυτά τα λεφτά, κατασκευή χωρίς έμπνευση θα έλεγα αφού προσπαθήσανε να αντιγράψουνε και να παντρέψουνε δυο ανταγωνιστικά μηχανάκια. Πολύ βλακώδες ενέργεια.

Είναι σαν να θέλεις να φτιάξεις ένα σούπερ άρωμα και να σκεφτείς…ρε λες αν βάλω μαζί 3-4 από τα καλύτερα αρώματα που κυκλοφορούν που είναι και δοκιμασμένα να βγάλω «ΤΟ άρωμα» και να τα οικονομήσω!...το αποτέλεσμα θα είναι για γέλια…

Ότι και να κάνουν την προσωπικότητα που έχουν οι Ευρωπαϊκές μηχανές δεν πρόκειται να την αποκτήσουν με τέτοιες κατασκευές.

ενταξει,στο θεμα ομοιοτητας με το varadero δεν μπορω να πω οτι ειναι και τοσο ομοιες ωστε καποιος να τις μπερδεψει...
δυστυχως η ευτυχως οι νεες τασεις των σχεδιων δειχνουν να εχουν ως προτυπο την gs,με αρκετες πινελιες απο αυτη...

εγω παντως θα πω την μαυρη αληθεια.το tenere μου αρεσει πολυ,σε σημειο που αρχισα ηδη να το ψαχνω το θεμα,τα περιοδικα γραφουν τα δικα τους,απο αναβατες που την εχουν οδηγησει ακουω αλλα.
αυτο που βρισκω μειον ειναι οτι ο κινητηρας δεν ειναι χαμηλοροπος οπως του gs που ειναι πιο προθυμος στις χαμηλες.
τα κιλα δε θα τα συζητησω,ηδη εχω λιγα περισσοτερα,ομως και παλι,δε με χαλαει,σταθεροτητα στον δρομο.
για χωμα δεν το συζηταω,κανενα μαστοδοντο δεν κανει,τα πλασαρουν με ασφαλτινα λαστιχα κι ετσι πρεπει και να παραμενουν,ειναι απλα ψηλες τουριστικες μηχανες και σιγουρα δε θα ψαρωσω απο τα διαφορα βιντεακια που κυκλοφορουν.ο οδηγος κανει την μηχανη.αλλοι γουσταρουν να τις βαζουν χωμα,να πεφτουν,να προσπαθουν να τις σηκωνουν,να πληρωνουν τα σπασμενα,αλλοι παλι μας παρουσιαζουν το απιστευτο θεαμα του να ανεβαινουν βουνα,χαραδρες κι αλλα πολλα....με ενα συνεργειο απο πισω,αλλες 2-3 μηχανες ανταλλακτικες,πολλες πτωσεις...
τα πραγματα ειναι απλα...
αλλοι γουσταρουν γιαπωνια,αλλοι γερμαναραδες,αλλοι αυστριακους,περι ορεξεως,κολοκυθοπιτα...
ομως πλεον θα βλεπουμε πολλες αντιγραφες που θα μοιαζουν με το gs...
στο θεμα τιμων,ok,το tenere στην first edition ειχε 16500,ειχε ομως κι ενα σωρο απο καλουδια που η ελικοφορος εταιρεια για να τα βαλει σε ενα απλο gs θα πλησιασει επικυνδυνα το 20αρικο.
στο θεμα τιμης,καμια εταιρεια δεν πουλαει με γνωμονα αυτο που προσφερει...πουλανε αυτο που θελουν κι οσο θελουν...
μηπως το gs αξιζει αυτα τα χρηματα???μηπως το ducati τα αξιζει???
no,πληρωνουμε απλα το status symbol που κι αυτο με τον καιρο ξεθοριαζει,απο τις διαφορες βλαβες των πανακριβων ηλεκτρικων,περιφερειακων και σε καποιες περιπτωσεις και κινητηρων...

xurxes
18-05-2011, 10:18
δεν είναι τυχαίο που στα μέρη μας είδα να κυκλοφορούν...ζήτημα κάνα δυο...
τον τελευταίο χρόνο!!!!

οι πωλήσεις δείχνουν τι αρέσει ο κόσμος...

η yamaha ειναι καλη για τον rossi και για κανα t-max φτιαγμένο:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos
18-05-2011, 11:03
δεν είναι τυχαίο που στα μέρη μας είδα να κυκλοφορούν...ζήτημα κάνα δυο...

τον τελευταίο χρόνο!!!!

οι πωλήσεις δείχνουν τι αρέσει ο κόσμος...

η yamaha ειναι καλη για τον rossi και για κανα t-max φτιαγμένο:sm7::sm7::sm7:

H YAMAHA ειναι καλη για μηχανη για το φουσκωτο...:sm7:
εχω μια 115 ...κανονι!:sm7:

NLS
18-05-2011, 12:13
μέσα πέσατε

Ντινόπουλε πάμε για ψάρεμα;
(εσύ θα ψαρεύεις)

pkiriakos
18-05-2011, 12:13
Ρε μπας και...........αλλαξοπιστήσω?????:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Τις ίδιες σκέψεις κάνουμε Γιώργο.Αν και το varadero μου είναι καινούριο ακόμη.Ίδωμεν.

ntinopoulos
18-05-2011, 12:16
μέσα πέσατε

Ντινόπουλε πάμε για ψάρεμα;
(εσύ θα ψαρεύεις)

αδερφε,ειμαι της αναψυχης...:),
δεν ψαρευω...,μονο τρωω...!;)

ntinopoulos
18-05-2011, 12:18
To tenere ειναι εκατο χρονια μπροστα,απο την αεροψυκτη γερμανοκασελα που καβαλατε παιδες...... :D
ελα ντε...!:p:sm7:

NLS
18-05-2011, 12:52
αδερφε,ειμαι της αναψυχης...:),
δεν ψαρευω...,μονο τρωω...!;)

άρα θα κάνουμε το ίδιο

θα φέρω τη γυναίκα μου που για κάποιο λόγο της αρέσει (!) να ψαρεύει
(και μετά να τα ψήνει)

NLS
18-05-2011, 12:52
ελα ντε...!:p:sm7:
Μόνο 100 είπε; Συντηρητικό τον βρίσκω.

taksidiotis
18-05-2011, 14:24
το οτι δεν εχει πουλησει στην ελλαδα ακομα δεν παει να πει οτι δεν ειναι καλο μηχανημα...απλα δυστυχως πολλοι πανε με τα μουτρα προς το επικρατεστερο σημα αδιαφορωντας για πολλα...

NLS
18-05-2011, 14:53
Ας μάθουμε τότε πως πάει έξω.

Δεν είπε κανείς νομίζω αν είναι καλό ή κακό. Το θέμα είναι αν είναι καλύτερο ή χειρότερο (στη ζυγαριά του καθενός). Με άλλα λόγια κάτι μπορεί να είναι άριστο, αλλά κάτι άλλο μπορεί να είναι ΠΙΟ άριστο ακόμα (δεν είπα ότι αυτό είναι το GS, γενικά μιλάω). Επίσης κάτι μπορεί να είναι χάλια ακόμα και αν... έπαιζε μόνο του (πχ. έχω ένα στο μυαλό που δεν θα το έπαιρνα ακόμα και αν σταμάταγαν όλα τα άλλα αντίστοιχα).

Όλα είναι θέμα balance και μάλιστα προσωπικού balance. Όμως το προσωπικό balance παίρνει σχήμα και εικόνα όταν γίνεται στατιστικό και δείχνει συνολικές τάσεις. Εκεί το υποκειμενικό γίνεται αντικειμενικό.

Όσο για το επικρατέστερο σήμα έχω να πω τα εξής:

- Κάπως έγινε επικρατέστερο.

- Όπως κάποιοι πάνε με τα μούτρα για το σήμα, έτσι υπάρχουν αυτοί που πάνε με τα μούτρα μακριά από αυτό (οι μεγάλες συμπάθειες έχουν και μεγάλες αντιπάθειες - εξάλλου εδώ μέσα στο ίδιο το forum το ξέρουμε καλά), ενώ υπάρχουν και άλλοι που δεν τους νοιάζει το σήμα.

GeorgeP
18-05-2011, 15:05
το οτι δεν εχει πουλησει στην ελλαδα ακομα δεν παει να πει οτι δεν ειναι καλο μηχανημα...απλα δυστυχως πολλοι πανε με τα μουτρα προς το επικρατεστερο σημα αδιαφορωντας για πολλα...

διαβασε εδω YAMAHA XT 1200 Z Super Tenere. (Γράφει ο Ντάνης ΦΩΤΟΣ) | ο πάγκος (http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/YAMAHA-XT-1200-Z-Super-Tenere.-grafei-o-ntanis-fotos.html)

κι εδω
City Moto - Yamaha XT1200Z Super Tenere: Αέρας ερήμου (http://www.cityauto.gr/moto/article.citymoto.gr?aid=2284)

οσο για τις πωλησεις......ας τους να λενε!!! Στην Ελλαδα του 2010-2011 η πωλησεις μτοσυκλετων πανω απο 250 κυβικα εχουν πεσει 80%!!! Μονο σκουτερ πωλουνται!! Η BMW μονη της εχει χασει το 60% των πωλησεων της!!
Το 4μηνο Ιαν-Απρ 2010 ειχε πουλησει 600 κομματια http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/files/statistics/2010-5-f.pdf

και το ιδιο 4μηνο το 2011.....213 κομματια http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/files/statistics/2011-4-f_0.pdf

Οπως παντου συμβαινει υπαρχει πτωση πωλησεων.
το τενερε ηρθε ακριβως μεσα στην γενικη πτωση και κακολοιρια με το ΔΝΤ στα κεφαλια μας τον Ιουνιο του '11, τι περιμενουνε δηλαδη!!

Παντως καπου διαβασα οτι στην Γερμανια εχει κανει παταγο!!!! Τον πρωτο χρονο της κυκλοφοριας του το 2010 ειχε πουλησει 11000 κομματια συμφωνα με την Γιαμαχα στην Ελλαδα!!! Υπερβολικο το βλεπω σαν νουμερο και ψαχνω να βρω καποιο στοιχειο σχετικα με αυτο!

taksidiotis
18-05-2011, 15:20
διαβασε εδω YAMAHA XT 1200 Z Super Tenere. (Γράφει ο Ντάνης ΦΩΤΟΣ) | ο πάγκος (http://www.mrbike.gr/website/o-pagkos/YAMAHA-XT-1200-Z-Super-Tenere.-grafei-o-ntanis-fotos.html)

κι εδω
City Moto - Yamaha XT1200Z Super Tenere: Αέρας ερήμου (http://www.cityauto.gr/moto/article.citymoto.gr?aid=2284)

οσο για τις πωλησεις......ας τους να λενε!!! Στην Ελλαδα του 2010-2011 η πωλησεις μτοσυκλετων πανω απο 250 κυβικα εχουν πεσει 80%!!! Μονο σκουτερ πωλουνται!! Η BMW μονη της εχει χασει το 60% των πωλησεων της!!
Το 4μηνο Ιαν-Απρ 2010 ειχε πουλησει 600 κομματια http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/files/statistics/2010-5-f.pdf

και το ιδιο 4μηνο το 2011.....213 κομματια http://www.seaa.gr/sites/seaa/files/files/statistics/2011-4-f_0.pdf

Οπως παντου συμβαινει υπαρχει πτωση πωλησεων.
το τενερε ηρθε ακριβως μεσα στην γενικη πτωση και κακολοιρια με το ΔΝΤ στα κεφαλια μας τον Ιουνιο του '11, τι περιμενουνε δηλαδη!!

Παντως καπου διαβασα οτι στην Γερμανια εχει κανει παταγο!!!! Τον πρωτο χρονο της κυκλοφοριας του το 2010 ειχε πουλησει 11000 κομματια συμφωνα με την Γιαμαχα στην Ελλαδα!!! Υπερβολικο το βλεπω σαν νουμερο και ψαχνω να βρω καποιο στοιχειο σχετικα με αυτο!
γιωργο μου τα 2 αυτα test τα χω διαβασει,ειδικα ο Ντανης το βγαζει πολυ καλο...δεν ξερω αν στεκουν ολα αυτα που γραφει.
εσενα ποια η γνωμη σου...
ειδες επισης τι εχω τραβηξει ολο αυτον τον καιρο...:(

GeorgeP
19-05-2011, 15:47
γιωργο μου τα 2 αυτα test τα χω διαβασει,ειδικα ο Ντανης το βγαζει πολυ καλο...δεν ξερω αν στεκουν ολα αυτα που γραφει.
εσενα ποια η γνωμη σου...
ειδες επισης τι εχω τραβηξει ολο αυτον τον καιρο...:(

Φυσικα και παρακολοθοω τι εχεις τραβηξει και απορω πως αντεχεις!!:) Παντα ελεγα οτι τα 2μετρα με κορμια αγαλματα και κρεβατι ηφαιστειο δεν αξιζουν μια οταν ο χαρακτηρας ειναι δυστροπος ¨η οχι απολυτης εμπιστοσυνης;) με βασει παντα την ιστορια και το παρελθον του ''μοντελου''!!!

Εγω, και εφοσον εισαι αποφασισμενος ¨η σχεδον αποφασισμενος να αφησεις τον ελικα, θα σου ελεγα να περιμενεις μεχρι του χρονου τετοιον καιρο. Δεν στο λεω επειδη εχω Χοντα ουτε επειδη θα ξαναπαρω Χοντα...., στο λεω απλα για να δεις και το cross Tourer, την απαντηση στο 1200 της Γιαμαχα και να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το ποια θα ειανι η επομενη μοτοσυκλετα σου.
Στο κατω κατω αλλο 4κυλινδρο 1200 και 250 κιλα και άλλο 2κυλινδρο και 250 κιλα επισης!!

Φυσικα ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον το χωμα ειναι για σενα ενα απλο περασμα για να πας απεναντι και οχι οι εντουραδες!!!

KRASOPATERAS
19-05-2011, 23:38
το οτι δεν εχει πουλησει στην ελλαδα ακομα δεν παει να πει οτι δεν ειναι καλο μηχανημα...απλα δυστυχως πολλοι πανε με τα μουτρα προς το επικρατεστερο σημα αδιαφορωντας για πολλα...

Εσύ φίλε μου από ότι βλέπω κάηκες στο κουρκούτι και φυσάς και το γιαούρτι!

Γνώμη μου να κρατήσεις το εργαλείο σου και όλα θα πάνε καλά….

Xarleas
20-05-2011, 02:53
Δεν ξέρω τι κάνει η BMW στο Ντακάρ και στην Αργεντινή, ούτε και το πόσα άλογα βγάζει ο boxer με απασχολεί, ούτε ποιες προδιαγραφές καλύπτει, ούτε με απασχολεί ο πάτος που έχει πιάσει η κατηγορία αυτή (εδώ θέλει πολλά γελάκια!!!), ούτε τα κιλά της GS πολυκατακαταλαβαίνω, αλλά γουστάρω τρελά, εμφάνιση, ήχο, αξιοπιστία, αίσθηση οδήγησης, παθαίνω πλάκα με τα φρένα της και όσο αντέχουν τα ποδάρια μου, θα καβαλάω μηχανή με boxer γιατί μου αρέσει! Όλα τα άλλα με αφήνουν εμένα (και αρκετούς άλλους από εδώ μέσα φαντάζομαι), παγερά αδιάφορο και ούτε καν μπαίνω στον κόπο να ψάξω κάποια τυχούσα παραπάνω τεχνική υπεροχή ενός ΚΤΜ ή ενός Suzuki.

Είναι το συναίσθημα vs τεχνικών προδιαγραφών που δεν μπορείς να το βάλεις στο χαρτί, να το ψάξεις, να το ζυγίσεις, να το μετρήσεις με άλογα, ή να δεις το EURO του! Αυτά είναι για πιτσιρικάδες στους οποίους κατά κανόνα δεν απευθύνεται η BMW με τους boxer...


Μπράβο ρε Γιώργη! Είσαι πολύ κοντά στα
πιστεύω μου.....
Απλά ένας.... Ατλαντικός μας χωρίζει..
Τα άλλα είναι ΟΛΑ ίδια:sm7::sm7:

gemara
20-05-2011, 08:08
Μπράβο ρε Γιώργη! Είσαι πολύ κοντά στα
πιστεύω μου.....
Απλά ένας.... Ατλαντικός μας χωρίζει..
Τα άλλα είναι ΟΛΑ ίδια:sm7::sm7:
Εγώ τό' λεγα ότι μου φαινόσουν καλό παιδί, απλώς με μπέρδευε η παρέα σου με τον gsmaniac!:D

Μεταξύ μας, ας μπορούσα να έμενα στην άλλη μεριά του Ατλαντικού και ούτε θα ξαναπάταγα πόδι εδώ...:rolleyes:

NLS
20-05-2011, 10:37
Ο Ατλαντικός είναι Άλιμος - Γλυφάδα;
Α είναι HD - GS.

Νομίζω ο gemara πράγματι εξέφρασε και τον μέσο χαρλεά (αλλά και άλλους ίσως).
Με μια διαφορά όμως που δεν τη λέω για να μην φυτιλιάσω τίποτα. :sm7:

Xarleas
20-05-2011, 17:37
Εγώ τό' λεγα ότι μου φαινόσουν καλό παιδί, απλώς με μπέρδευε η παρέα σου με τον gsmaniac!:D

Μεταξύ μας, ας μπορούσα να έμενα στην άλλη μεριά του Ατλαντικού και ούτε θα ξαναπάταγα πόδι εδώ...:rolleyes:
Έχεις απόλυτο δίκιο... Με εκθέτει συνεχώς ο αλήτης

Xarleas
20-05-2011, 17:42
Ο Ατλαντικός είναι Άλιμος - Γλυφάδα;
Α είναι HD - GS.

Νομίζω ο gemara πράγματι εξέφρασε και τον μέσο χαρλεά (αλλά και άλλους ίσως).
Με μια διαφορά όμως που δεν τη λέω για να μην φυτιλιάσω τίποτα. :sm7:

Εεεεε κάπως έτσι είμαστε εμείς οι παλαιότεροι... Τα δοκιμάσαμε κάποτε όλα μέχρι να καταλήξουμε στην (Ιθάκη μας) και απο εκεί ΔΎΣΚΟΛΑ μας ξεκολάς...
Όσο για το φυτίλιασμα που λες.... Μην κολάς.... Δεκτά όλα

NLS
20-05-2011, 17:52
Απλά η μια είναι χρήσιμη (έως πολυχρηστική) μοτό και η άλλη είναι άχρηστη που πέρα από το posing προσπαθώ να καταλάβω τι άλλο προσφέρει. :)
Personal view πάντα ε!
(για να μιλήσω και τη γλώσσα της άλλης μεριάς του Ατλαντικού)

ΟΜΩΣ

Δέχομαι τον Χαρλεά που τίμησε αυτό που πλασάρει η εταιρία (όλες τελικά κάτι πλασάρουν και μην το αρνούμαστε), το ένοιωσε στο πετσί του και ΑΥΤΟ ήθελε και ακόμα καλύτερα έχει κάποιο μοντέλο που το έχει "πονέσει" (είτε με προσωπική δουλειά, είτε αλλιώς) κλπ.
Δυσκολεύομαι να "δεχτώ" τον "Χαρλεά" (τα εισαγωγικά δεν είναι τυχαία) που μια μέρα την ώρα που έκανε trading στο dealing room, σκέφτηκε ότι θα του πήγαινε μια ΗD και πήγε στο μαγαζί στο Κολωνάκι και έκλεισε μια για να πηγαίνει ασορτί με τις μέρες που θέλει να το παίξει wild thing ή να πλασάρει αντίθεση με το κουστούμι του.
(αντίστοιχα βέβαια και τον GSα που η GS του δεν έχει δει ποτέ τα διόδια ή έστω ένα χωματόδρομο και μου το παίζει mcGregor)

Προσωπικά (μου) κόμπλεξ είναι αυτά τι να κάνουμε. :)
Ελπίζω να μη παρεξήγησες.

taksidiotis
20-05-2011, 20:10
Φυσικα και παρακολοθοω τι εχεις τραβηξει και απορω πως αντεχεις!!:) Παντα ελεγα οτι τα 2μετρα με κορμια αγαλματα και κρεβατι ηφαιστειο δεν αξιζουν μια οταν ο χαρακτηρας ειναι δυστροπος ¨η οχι απολυτης εμπιστοσυνης;) με βασει παντα την ιστορια και το παρελθον του ''μοντελου''!!!

Εγω, και εφοσον εισαι αποφασισμενος ¨η σχεδον αποφασισμενος να αφησεις τον ελικα, θα σου ελεγα να περιμενεις μεχρι του χρονου τετοιον καιρο. Δεν στο λεω επειδη εχω Χοντα ουτε επειδη θα ξαναπαρω Χοντα...., στο λεω απλα για να δεις και το cross Tourer, την απαντηση στο 1200 της Γιαμαχα και να εχεις μια πιο ολοκληρωμενη αποψη για το ποια θα ειανι η επομενη μοτοσυκλετα σου.
Στο κατω κατω αλλο 4κυλινδρο 1200 και 250 κιλα και άλλο 2κυλινδρο και 250 κιλα επισης!!

Φυσικα ολα τα παραπανω ισχυουν εφοσον το χωμα ειναι για σενα ενα απλο περασμα για να πας απεναντι και οχι οι εντουραδες!!!

Φίλε μου Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Μετραω την γνώμη σου πάντα γιατί είσαι αντικειμενικός.
Το θέμα το σκέφτηκα πολύ και τελικά κατέληξα ότι το γόητρο κατασκευαστή δεν είναι ικανό να με κρατήσει κι ούτε φυσικά και να με τρελανει,περίμενα κάποια στιγμή να μου εμφανίσει κάτι,όχι όμως κάτι τόσο σοβαρό και φυσικά το θεωρώ αδικαιολογητο...
Οπότε όσο κι αν μου αρέσει,όσο κι αν την αγαπάω πρέπει να πάρει πόδι..
Σήμερα έκλεισα μηχανη και σε 2 βδομάδες έρχομαι Αθηνα να παραλάβω.first edition εννοείται.
Η Honda δεν μου είναι απαρατήρητη και σίγουρα θα αξίζει,ασε όμως να κυκλοφορήσει με το καλο και μετά βλέπουμε.
Ίσως κάποιοι να δουν αρνητικά την κίνηση αυτή,κάποιοι άλλοι ίσως και να με καταλαβαίνουν,όπως και να χει εύχομαι σε κανέναν να μην τύχει το πρόβλημα αυτο ποτέ γιατί τότε θα καταλάβουν τι θα πει πίκρα....
Ασε που μετα την λήξη της εγγύησης ότι κι αν ζητήσει κοστίζει ένα σκασμο λεφτά και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τα σπασμένα μιας ημιτελως κατασκευής...απόλαυση στην οδήγηση,κλάμα στην τσέπη.
Περαστικά μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

GeorgeP
20-05-2011, 21:01
Φίλε μου Γιώργο σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.
Μετραω την γνώμη σου πάντα γιατί είσαι αντικειμενικός.
Το θέμα το σκέφτηκα πολύ και τελικά κατέληξα ότι το γόητρο κατασκευαστή δεν είναι ικανό να με κρατήσει κι ούτε φυσικά και να με τρελανει,περίμενα κάποια στιγμή να μου εμφανίσει κάτι,όχι όμως κάτι τόσο σοβαρό και φυσικά το θεωρώ αδικαιολογητο...
Οπότε όσο κι αν μου αρέσει,όσο κι αν την αγαπάω πρέπει να πάρει πόδι..
Σήμερα έκλεισα μηχανη και σε 2 βδομάδες έρχομαι Αθηνα να παραλάβω.first edition εννοείται.
Η Honda δεν μου είναι απαρατήρητη και σίγουρα θα αξίζει,ασε όμως να κυκλοφορήσει με το καλο και μετά βλέπουμε.
Ίσως κάποιοι να δουν αρνητικά την κίνηση αυτή,κάποιοι άλλοι ίσως και να με καταλαβαίνουν,όπως και να χει εύχομαι σε κανέναν να μην τύχει το πρόβλημα αυτο ποτέ γιατί τότε θα καταλάβουν τι θα πει πίκρα....
Ασε που μετα την λήξη της εγγύησης ότι κι αν ζητήσει κοστίζει ένα σκασμο λεφτά και δεν είμαι διατεθειμένος να πληρώνω τα σπασμένα μιας ημιτελως κατασκευής...απόλαυση στην οδήγηση,κλάμα στην τσέπη.
Περαστικά μου


Sent from my iPhone using Tapatalk

φιλε μου γιαννη

αν ηξερες ποσο σε καταλαβαινω.........!! Αν και δεν σε ξερω το οτι ειμαστε απο το ιδιο νησι με κανει να νοιωθω το πως νοιωθεις!
Ετσι ειμαστε εμεις οι Κρητικοι δεν θελουμε τετοιες σκοτουρες στο κεφαλι μας για να ειμαστε χαλαροι και να πινουμε καμια ρακι!!!

Της ιδιας αποψης ειμαι κι εγω, ενθουσιαστηκα κι εγω με την 1150 μου οπου μεταπηδησα μετα απο 3 αφρικα αλλα σε εναν χρονο ετρεχα και δεν εφτανα!!! Ετσι κατεληξα με 3 βαραντερο μεχρι σημερα και το κεφαλι χωρις πονοκεφαλους!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα για την καινουρια μοτοσυκλετα σου!

taksidiotis
20-05-2011, 22:09
φιλε μου γιαννη

αν ηξερες ποσο σε καταλαβαινω.........!! Αν και δεν σε ξερω το οτι ειμαστε απο το ιδιο νησι με κανει να νοιωθω το πως νοιωθεις!
Ετσι ειμαστε εμεις οι Κρητικοι δεν θελουμε τετοιες σκοτουρες στο κεφαλι μας για να ειμαστε χαλαροι και να πινουμε καμια ρακι!!!

Της ιδιας αποψης ειμαι κι εγω, ενθουσιαστηκα κι εγω με την 1150 μου οπου μεταπηδησα μετα απο 3 αφρικα αλλα σε εναν χρονο ετρεχα και δεν εφτανα!!! Ετσι κατεληξα με 3 βαραντερο μεχρι σημερα και το κεφαλι χωρις πονοκεφαλους!!

Σου ευχομαι τα καλυτερα για την καινουρια μοτοσυκλετα σου!
συμπατριωτη μου:):):)με νιωθεις και το ξερω.
να σαι καλα για τα λογια σου.πιστευω οτι η μηχανη θα με καλυψει κι απο θεμα ανεσης οδηγησης και απο θεμα επιδοσης.διαβαζω καλα λογια κι ελπιζω να ευσταθουν.
τετοιες μηχανες δεν ειναι για χωμα κι ας μας τα παρουσιαζουν ως adventure bikes....επισης δεν ειμαι και υπερ στο να βαζω χωματινα λαστιχα σε μια μοτοσυκλετα που προοριζεται για ασφαλτο και που απο την μανα της εχει ασφαλτινα ελαστικα.που να πας να μουλαρια των 220+ κιλων και πως να τα τιθασευσεις οταν ερθουν τα δυσκολα.
αυτα τα μηχανηματα ειναι ωραια να πας μια μακρινη διαδρομουλα,να πας ενα ταξιδακι,ενα καμπινγκ,να τα φορτωσεις σαν μουλαρια.
δε θα πουν οχι και στο χωμα ομως θελουν ηπιες καταστασεις.
στα mega on/off για μενα το οπλο ειναι ενα ktm 990adv,που ειληκρηνα σκεφτηκα να παρω ξανα ομως η μικρη του αυτονομια δυστυχως ειναι απαγορευτικη.
οσο για το varadero,πριν χρονια,αν θυμαμαι καλα το 07 ειχα παρει ενα σε χρωμα ανθρακι-μαυρο.δεν το κρατησα πολυ γιατι βλεπεις τοτε το μυαλο ηταν πανω απο το κεφαλι και με φοβισε το βαρος του...βλακεια μου,το ξερω.ειχα συνηθισει απλα πιο αδυνατουλες μηχανες μεχρι τοτε και μου ειχε φανει παραξενο αν και στις διαδρομες ηταν απλα πολυθρονα το οχημα,το δουλεμα του κινητηρα απλα βελουδινο,απλα το φοβηθηκα τοτε στις επιτοπιες.
μπορει να χει τα χρονακια του,μπορει να χουν βγει πιο εξελιγμενες καταστασεις ομως στεκεται ακομα απολυτα αξιοπρεπως.
ο ελικας για μενα ηταν σημα κατατεθεν και τον γουσταρα πολυ,ισως επειδη κι ο πατερας μου ειχε μια 550αρα bmw καποτε,ακομα και τωρα οταν την κοιταω την καμαρωνω,ομως.......δεν μου φτανει μονο αυτο.
ειδωμεν για το καινουριο gs καποια στιγμη και φυσικα και για το νεο honda 1200...
ως τοτε,tenere...φανταζομαι οτι το συμπαθεις καπως το μηχανημα αυτο.

yns
20-05-2011, 22:37
τετοιες μηχανες δεν ειναι για χωμα κι ας μας τα παρουσιαζουν ως adventure bikes....επισης δεν ειμαι και υπερ στο να βαζω χωματινα λαστιχα σε μια μοτοσυκλετα που προοριζεται για ασφαλτο και που απο την μανα της εχει ασφαλτινα ελαστικα.που να πας να μουλαρια των 220+ κιλων και πως να τα τιθασευσεις οταν ερθουν τα δυσκολα.

Spammάρω στο θέμα για να σου πω πρώτ'απ'όλα καλοπούλητη η μπουμπού Γιάννη και 2ον να σε ρωτήσω πώς βγάζεις το συμπέρασμα πως τα "μουλάρια των 220+ κιλών" δεν κάνουν για χώμα από τη στιγμή που στη δικιά σου δεν έχει πάει ποτέ ούτε σκόνη στα λάστιχα (όλοι το ξέρουμε πόσο την πρόσεχες και την περιποιόσουν). Και μιας και λέω λάστιχα, σε άλλες χώρες υπάρχει η επιλογή να αγοράζεις τα GS αμέσως με τρακτερωτά από την αντιπροσωπεία. Τώρα πάω να ετοιμαστώ γιατί το Σ/Κ έχω πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα να κάνω με τη μουλάρα και μια άλλη μουλάρα φίλη της. ;)

ΥΓ. Κρητικός είσαι ρε George; Εκεί οφείλεται η ξεροκεφαλιά, λέω κι εγώ..!! :D;)

taksidiotis
20-05-2011, 23:04
Spammάρω στο θέμα για να σου πω πρώτ'απ'όλα καλοπούλητη η μπουμπού Γιάννη και 2ον να σε ρωτήσω πώς βγάζεις το συμπέρασμα πως τα "μουλάρια των 220+ κιλών" δεν κάνουν για χώμα από τη στιγμή που στη δικιά σου δεν έχει πάει ποτέ ούτε σκόνη στα λάστιχα (όλοι το ξέρουμε πόσο την πρόσεχες και την περιποιόσουν). Και μιας και λέω λάστιχα, σε άλλες χώρες υπάρχει η επιλογή να αγοράζεις τα GS αμέσως με τρακτερωτά από την αντιπροσωπεία. Τώρα πάω να ετοιμαστώ γιατί το Σ/Κ έχω πολλά χωμάτινα χιλιόμετρα να κάνω με τη μουλάρα και μια άλλη μουλάρα φίλη της. ;)

ΥΓ. Κρητικός είσαι ρε George; Εκεί οφείλεται η ξεροκεφαλιά, λέω κι εγώ..!! :D;)

γιαννη μου οντως την προσεχα και την περιποιομουν,ομως ok.μιλαμε για μια μηχανη που εχει 260+κιλα αναλογα τον εξοπλισμο.
χωμα την εχω παει,κι οταν εννοω χωμα εννοω σε λογικο επιπεδο στο θεμα πατημα...
αλλοι ας πουμε δεν την λυπουντε και σαφως και δεν τους ενδιαφερει το κοστολογιο σε περιπτωση πτωσης η βλαβης,επειδη ομως με ενδιαφερει και για το λογο οτι δεν την πηρα για να την κατασπασω και μετα να την δωσω σε καποιον αμοιρο την σεβομουν...και σαφως κι επειδη δεν ηθελα να βαλω και χερι στην τσεπη σε περιπτωση βλαβης γιατι για μενα καποια απο τα πολλαααααααααα που εχω διαβασει ειναι το λιγοτερο αδικαιολογητα και ΝΤΡΟΠΗ ΤΟΥΣ που μας πουλανε μηχανες 7 εκατομμυριων με τετοιες αστοχιες...
καποιοι τα πανε και μπραβο τους,τους χαιρομαι...εγω δεν την πηγαινα.
αλλο το δικο σου ομως γιαννη μου κι αλλο το μαστοδοντο.

GeorgeP
20-05-2011, 23:29
..............................................................ως τοτε,tenere...φανταζομαι οτι το συμπαθεις καπως το μηχανημα αυτο.

Θα ηταν η επομενη μοτοσυκλετα μου αν δεν εβγαζε η Χοντα το cross tourer.
Ομως αν δεν μου αρεσει το Χοντα θα απω στο Γιαμαχα διοτι πραγματι μου αρεσει πολυ!!!

Fuji
21-05-2011, 08:51
Εσύ φίλε μου από ότι βλέπω κάηκες στο κουρκούτι και φυσάς και το γιαούρτι!

Γνώμη μου να κρατήσεις το εργαλείο σου και όλα θα πάνε καλά….



Μμμμ δε νομίζω να φυσάει το γιαούρτι, κουρκούτι δε θέλει να ξαναφάει πάντως ...

Τον φίλο, τον καταλαβαίνω. Ξενέρωσε απλά. Και του κουτιού να του το ξαναδίνανε, δε θα το 'θελε. Είναι η φάση που γυρνάς τη πλάτη και θες να δοκιμάσεις κάτι άλλο.

Με το καλό "ταξειδιώτη" η επόμενη μοτό σου, και εύχομαι να τη δώσεις απλά γιατί θα την έχεις βαρεθεί.

stelth1
29-05-2011, 18:32
Ταξιδιωτη σου ευχομαι τα καλυτερα με την YAMAHA,για εμενα μακραν απο τις ποιο τιμιες κ αξιοπιστες εταιριες μοτ/τας!

ltsiorak
29-05-2011, 19:09
Αδερφε, σημερα το ειδα στην Παναγια Σουμελα στα χερια ενος Ρωσου,

Μιλαμε για εργαλειο, ο τυπος το ειχε τουμπανο ! ! ! !

καλοταξιδο, υπεροχη επιλογη

taksidiotis
29-05-2011, 20:25
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα λογια σας.
η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα ετσι τυφλα στο νεο tenere.ναι,μεν,μου αρεσε,ομως κρατουσα επιφυλαξεις.κι ακομα εχω καποιες ωσπου και να το παραλαβω και να δω τι λεει.
παντως να ειστε σιγουροι πως θα γραψω πραγματικα την αληθεια και την γνωμη μου αφου πρωτα την ζησω λιγες μερες και γραψω καμποσα χιλιομετρα.κι αν χτυπα ξυλο βγαλει και κατι???εδω θα μαι για να την κραξω:sm7:
δεν προχωρησα λοιπον ετσι απλα και τυφλα στην αγορα της,το εψαξα καλα το θεμα,στην ελλαδα οι εντυπωσεις σαφως και ηταν ετσι κι ετσι απο τους καλους μας δημοσιογραφους που δινουν τα θετικα στο μονοπωλιο.
οσοι την οδηγησαν εγραψαν τα καλυτερα.και μιλαω για απλους οδηγους οπως εγω κι εσεις.
στο εξωτερικο απο την αλλη εχει αρχισει να κερδιζει εδαφος και σαφως την εμπιστοσυνη του κοσμου για αγορα της.αρκετοι μαλιστα καμμενοι σαν κι εμενα προχωρησαν στην ιδια ανταλλαγη που προχωρησα κι εγω.
μακαρι να μας βγει σε καλο αυτο.
πλεον εχω τις επιφυλαξεις μου.
μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.

pirate
29-05-2011, 20:41
παιδια σας ευχαριστω πολυ για τα λογια σας.
η αληθεια ειναι οτι δεν πηγα ετσι τυφλα στο νεο tenere.ναι,μεν,μου αρεσε,ομως κρατουσα επιφυλαξεις.κι ακομα εχω καποιες ωσπου και να το παραλαβω και να δω τι λεει.
παντως να ειστε σιγουροι πως θα γραψω πραγματικα την αληθεια και την γνωμη μου αφου πρωτα την ζησω λιγες μερες και γραψω καμποσα χιλιομετρα.κι αν χτυπα ξυλο βγαλει και κατι???εδω θα μαι για να την κραξω:sm7:
δεν προχωρησα λοιπον ετσι απλα και τυφλα στην αγορα της,το εψαξα καλα το θεμα,στην ελλαδα οι εντυπωσεις σαφως και ηταν ετσι κι ετσι απο τους καλους μας δημοσιογραφους που δινουν τα θετικα στο μονοπωλιο.
οσοι την οδηγησαν εγραψαν τα καλυτερα.και μιλαω για απλους οδηγους οπως εγω κι εσεις.
στο εξωτερικο απο την αλλη εχει αρχισει να κερδιζει εδαφος και σαφως την εμπιστοσυνη του κοσμου για αγορα της.αρκετοι μαλιστα καμμενοι σαν κι εμενα προχωρησαν στην ιδια ανταλλαγη που προχωρησα κι εγω.
μακαρι να μας βγει σε καλο αυτο.
πλεον εχω τις επιφυλαξεις μου.
μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.

και καθαρή βενζίνη ......... !!!!!
μην το ξεχνάς

taksidiotis
29-05-2011, 20:51
και καθαρή βενζίνη ......... !!!!!
μην το ξεχνάς

εννοειται....
ομως,απο βενζινα μηχανακι δεν κολλαει,δεν λιωνει πιστονι,μπορει να παρουσιασει κατι αλλο,οχι ομως κολλημα.

GeorgeP
29-05-2011, 22:13
...............................................................μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.

Kρατα μικρο καλαθι γιαυτα τα +15 άλογα συντεκνε!!!!!
Χωρια που αμφιβαλλω για το ΠΩΣ τα βγαζουν και ΠΟΥ τα βγαζουν (σε ποιες στροφες εννοω, 99% ψηλά οποταν ειναι δωρο-αδωρο για μενα) αλλα και η καταναλωση μετα απο τετοια προγραμαμτα ειναι ενα θεμα αφου αυξανεται δραματικα!!!
Πριν το βαλεις ρωτα στο διαδυκτιο να μαθεις λεπτομερειες!!!!

pirate
29-05-2011, 22:16
εννοειται....
ομως,απο βενζινα μηχανακι δεν κολλαει,δεν λιωνει πιστονι,μπορει να παρουσιασει κατι αλλο,οχι ομως κολλημα.

λες τώρα ...... :Απορία:

gsmaniac
29-05-2011, 22:18
λες τώρα ...... :Απορία:

εχει δικιο.....για τις βλαβες κατα 99%,φταινε οι οδηγοι;)

pirate
29-05-2011, 22:21
εχει δικιο.....για τις βλαβες κατα 99%,φταινε οι οδηγοι;)

άσε Κώστα γιατί ο Γιάννης με ένα ρεζερβουάρ της χοντρής έκανε μόνο 350 km και μετά μα λεει ότι δεν την σκίζει......

gsmaniac
29-05-2011, 22:31
άσε Κώστα γιατί ο Γιάννης με ένα ρεζερβουάρ της χοντρής έκανε μόνο 350 km και μετά μα λεει ότι δεν την σκίζει......

Εγώ λέω κάτι που είναι γενικά ο κανόνας....:rolleyes:
Πως οδηγεί ο Γιαννης, δεν το γνωρίζω....;)

pirate
29-05-2011, 22:37
Εγώ λέω κάτι που είναι γενικά ο κανόνας....:rolleyes:
Πως οδηγεί ο Γιαννης, δεν το γνωρίζω....;)

ούτε και εγώ ξέρω, απλά σχολιάζω αυτά που γράφει και γράφει πολλά που μετα τα ξεχνάει ;)

yannis
29-05-2011, 22:43
Εγώ λέω κάτι που είναι γενικά ο κανόνας....:rolleyes:
Πως οδηγεί ο Γιαννης, δεν το γνωρίζω....;)

YouTube - &#x202a;ΜΑΝΩΛΗΣ ΜΗΤΣΙΑΣ - Ο Γιάννης ο φονιάς&#x202c;&rlm; (http://youtu.be/3AxA1FLv7FY)

:sm7::sm7::sm7:

commander
29-05-2011, 22:45
εννοειται....
ομως,απο βενζινα μηχανακι δεν κολλαει,δεν λιωνει πιστονι,μπορει να παρουσιασει κατι αλλο,οχι ομως κολλημα.
:confused::confused::confused::confused: αμα κατουρησει και το ξεπλυνει να δεις τι παθενη το πιστονι!

taksidiotis
30-05-2011, 09:02
καθε 350 χιλιομετρα εγω εβαζα βρε παιδια...αφου το range ελεγε για καμια 50 αρια χιλιομετρα ακομα.κι αν δειτε το ειχα αναφερει και καπου στα τεχνικα,οτι ο δεικτης βενζινας δεν ειναι και τοσο αξιοπιστος ειδικα στο adv.καμια σχεση με σκισιμο,αν το ηξερα βεβαια???θα της ειχα πιει το αιμα:sm7:
προσωπικα εμενα το μυαλο μου παει αλλου...οτι ο πολλαπλασιαστης εχει το προβλημα,ομως αυτο θα το δειξει το μελλον:)μακαρι να πεφτω εξω.

Fuji
30-05-2011, 09:46
μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.

Να εκφράσω μια απορία, σχετικά με το στρώσιμο. Το μάνουαλ στο δικό μου, σημείωνε πως το στρώσιμο καλό είναι να γίνεται σε ανηφορο-κατηφόρες, και να υπάρχουν συχνές αλλαγές σχέσεων στο κιβώτιο (όπως και έκανα). Στην εθνική δεν την έβγαλα πριν τα 1.000 χλμ. Πως και επιλέγεις εθνική;

taksidiotis
30-05-2011, 10:13
βασικα θελει επαρχιακα κομματια που να δουλευεις ολες τις ταχυτητες σε νορμαλ ρυθμους.

FANISGS
30-05-2011, 11:04
βασικα θελει επαρχιακα κομματια που να δουλευεις ολες τις ταχυτητες σε νορμαλ ρυθμους.
μη μου πεις τωρα οτι σου αρεσει καλυτερα αυτη η πατατα που λεγεται τενερε απο το θρυλο που λεγεται gs?μην τρελαθουμε εντελως?μην μου συγκρινεις την που.....α με την βουρτσα!!

ntinopoulos
30-05-2011, 11:14
μη μου πεις τωρα οτι σου αρεσει καλυτερα αυτη η πατατα που λεγεται τενερε απο το θρυλο που λεγεται gs?μην τρελαθουμε εντελως?μην μου συγκρινεις την που.....α με την βουρτσα!!
π.....α?:Απορία:
πατατα?:rolleyes:

taksidiotis
30-05-2011, 11:18
μη μου πεις τωρα οτι σου αρεσει καλυτερα αυτη η πατατα που λεγεται τενερε απο το θρυλο που λεγεται gs?μην τρελαθουμε εντελως?μην μου συγκρινεις την που.....α με την βουρτσα!!

δεν ξερω,το ονομα δεν με καθοδηγει πλεον,το gs θρυλος???
ναι,οσον αφορα τις πωλησεις και τις ζημιες,σαφως,δεν σηκωνει καμια αμφισβητηση.

NLS
30-05-2011, 11:47
Μια χαρά θα βγει.
Όλες αυτές οι μηχανές (και όχι δεν εννοώ φυσικά το varadero, μιλάω για άνω του μετρίου μηχανές) είναι πάνω από τα όρια του μέσου αναβάτη, για να βρεις κραυγαλέες διαφορές πρέπει σε τουλάχιστον ένα από τα χαρακτηριστικά του μέσου mega-on-off να μπορείς να πεις "το ξεζουμίζω". (ή άλλου τύπου - αλλά λέω για τον τύπο που μας ενδιαφέρει αλλά και γιατί πολύ απλά είναι ο μόνος τύπος που εξετάζει τόσες διαφορετικές παραμέτρους)
Αλλιώς θα αναλωθούμε σε πόσο διαφορετική φαίνεται η σέλα, πόσο καλά φαίνεται να κρύβεται ή όχι το βάρος και που είναι το κέντρο βάρους, το θόρυβο, την κάλυψη του αέρα, πως... τελικιάζει (μεγάλη δουλειά το dragster - ναι ειρωνικά το λέω) και αν σε μια στροφή που πηγαίναμε με (πχ.) 120 τώρα πάμε με 130 ...που συνήθως είναι κάποια ψυχολογική διαφορά, το πιθανότερο ήδη είχαμε ξαναπάει με 130 αλλά επειδή αλλάξαμε "δεν το θυμόμαστε" (σπουδαίο μηχάνημα ο εγκέφαλος) για να δικαιολογήσουμε την επιλογή μας (ή μπορεί να βοηθά και ένα λίγο διαφορετικό στον ενθουσιασμό του κοντέρ) - ενώ η στροφή αυτή μπορεί τελικά να βγαίνει με 160 και με τα δυο (αλλά εμείς δεν μπορούμε) κ.α. τέτοια.

Δεν μιλάω για GS-Tenere τώρα. Μιλάω για "ΚΑΛΕΣ ΜΗΧΑΝΕΣ ΤΟΥ ΙΔΙΟΥ ΤΥΠΟΥ".

Οπότε η δική μου... πρόβλεψη είναι ότι το super tenere θα βγει μια χαρά (εφόσον δεν βγάλει βλάβες κλπ. - πράγμα που είναι ΜΙΚΡΗ πιθανότητα ΓΙΑ ΟΛΕΣ τις μοτό σήμερα).

Όσο αφορά την ετικέτα ο καθένας για τον εαυτό του ξέρει αν και πόσο του μετράει.

Κατά σύμπτωση (για να το γυρίσουμε στις συγκεκριμένες) η μια εταιρία έχει αποδείξει τι multi-purpose moto φτιάχνει. Δεν έχει να αποδείξει κάτι άλλο "καλό" (παρά μόνο φροντίζοντας σε μια συνέχεια με κάποιο επόμενο μοντέλο). Οπότε μένει πια να βγαίνει στον αφρό ότι... κακό συμβαίνει (που συμβαίνει σε όλες τις μηχανές) γιατί όποιου του συμβαίνει κάτι φωνάζει πιο πολύ από όποιον δεν του συμβαίνει απλά τίποτα (ο φίλος μας ο Ταξιδιώτης αυτό δεν θα το αρνηθεί και θα το επιβεβαιώσει ο ίδιος). Επίσης όταν τυχαίνει και θεωρείσαι (καλώς ή κακώς) πρώτος σε αυτό που κάνεις, επίσης φυσιολογικό είναι να σου επιτίθενται και περισσότερο. Ζημιές φυσικά βγαίνουν (και ίσως 1-2 συγκεκριμένες με συγκεκριμένη "επιμονή" μέσα στο συνολικό στατιστικό), δεν έχουν σχέση αυτά με την τιμή. Για μένα όσο βγαίνουν σε όλες τις moto. Αυτά για το GS.

Η άλλη (μόνο και μόνο επειδή έμεινε έξω από το χωρό για χρόνια, όχι για άλλο λόγο) έχει να αποδείξει πολλά. Αντέγραψε πολύ (διάφορους) για να έρθει στο σήμερα της κατηγορίας, στην αρχή πέταξε μια τρελή τιμή θέλοντας να ποντάρει σε μια παλιά δόξα, δεν έπιασε και ξανα-έκανε μια προσπάθεια με πιο ρεαλιστικό τρόπο. Το πιθανότερο είναι ότι θα είναι μια χαρά. Ζημιές θα βγάλει όσο κάθε moto. Ίσως ελαφρώς παραπάνω στην αρχή όπως κάθε νεογέννητο. Λογικά θα φτιαχτούν αυτά. Κάποιοι θα υπερασπιστούν την αγορά τους (ειδικά εφόσον φροντίζουν να στρώνονται κάποια πράγματα) ακριβώς αποδεχόμενοι την νέα αρχή, κάποιοι άλλοι θα λένε τι βλακεία επιλογή έκαναν. Και οι δυο είναι εκφράσεις τις καταναλωτικής κοινωνίας. Το μόνο που μένει να φανεί είναι η διάρκεια και τελικά πόσο θα στηριχτεί από τον κατασκευαστή.

Με το καλό και πάλι.

Αντίπαλος είναι. Κάθε τι που βγαίνει (ακόμα και Kymco ή SynYong πως το λένε) και πλασάρεται σε κάποια κατηγορία Χ, είναι αντίπαλος των άλλων που είναι ήδη εκεί. Η ιστορία γράφει. Το κλικ στον καταναλωτικό κόσμο, το marketing, Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ.

NLS
30-05-2011, 11:53
δεν ξερω,το ονομα δεν με καθοδηγει πλεον,το gs θρυλος???
ναι,οσον αφορα τις πωλησεις και τις ζημιες,σαφως,δεν σηκωνει καμια αμφισβητηση.

...η απάντηση σου πριν κάνεις edit ήταν πολύ καλύτερη.

Το αν κάτι είναι θρύλος δεν αποφασίζεται ευτυχώς από κανέναν "taxidiotis" και κανένα "nls". Υπάρχουν 100άδες χιλιάδες που έχουν αποφασίσει.

Άρχισες ήδη να δρας "κάπως". Η GS δεν είναι θρύλος στις ζημιές φυσικά. Λογικό είναι να φιλτράρεις με υποκειμενικότητα κάποια πράγματα ειδικά τώρα με την άνεση του "απέξω" που έγινε "απέξω" επειδή κάτι του συνέβη.

Εύχομαι ειλικρινά αν βρεθεί κάποιο tenere που έπαθαν ζημιά οι κύλινδροι του στον κόσμο, να μην κοκαλώσει σκοτώνοντας τον αναβάτη του. Ξέρεις, αυτό που ΔΕΝ έγινε σε σένα δηλαδή.

taksidiotis
30-05-2011, 16:36
...η απάντηση σου πριν κάνεις edit ήταν πολύ καλύτερη.

Το αν κάτι είναι θρύλος δεν αποφασίζεται ευτυχώς από κανέναν "taxidiotis" και κανένα "nls". Υπάρχουν 100άδες χιλιάδες που έχουν αποφασίσει.

Άρχισες ήδη να δρας "κάπως". Η GS δεν είναι θρύλος στις ζημιές φυσικά. Λογικό είναι να φιλτράρεις με υποκειμενικότητα κάποια πράγματα ειδικά τώρα με την άνεση του "απέξω" που έγινε "απέξω" επειδή κάτι του συνέβη.

Εύχομαι ειλικρινά αν βρεθεί κάποιο tenere που έπαθαν ζημιά οι κύλινδροι του στον κόσμο, να μην κοκαλώσει σκοτώνοντας τον αναβάτη του. Ξέρεις, αυτό που ΔΕΝ έγινε σε σένα δηλαδή.
Τέλος πάντων,όταν μου μιλούν κάπως μιλάω κι εγω κάπως...κι εννοώ για το μήνυμα πιο πάνω.θρύλο δεν θεωρώ καμία μηχανη...μόνο κάτι παλιές.οι σημερινές δεν έχουν να μου επιδείξουν κάτι super wow...το marketing και τα ηλεκτρικά περίσσια φορτωματα κυριαρχούν.απο κει και πέρα είναι το βολεύει τον καθένα και τι αρέσει και στον καθέναν...



Sent from my iPhone using Tapatalk

squad
31-05-2011, 19:09
Να εκφράσω μια απορία, σχετικά με το στρώσιμο. Το μάνουαλ στο δικό μου, σημείωνε πως το στρώσιμο καλό είναι να γίνεται σε ανηφορο-κατηφόρες, και να υπάρχουν συχνές αλλαγές σχέσεων στο κιβώτιο (όπως και έκανα). Στην εθνική δεν την έβγαλα πριν τα 1.000 χλμ. Πως και επιλέγεις εθνική;

τα manual λενε για αρχη να επιλεγουμε στροφες ανηφορες κατηφορες,ε ενταξει...δηλαδη εγω απο την πρωτη μερα της αγορας εκανα κατευθειαν 250χλμ,(εθνικη) δεν τρεχει τιποτα μην φοβασαι.

leandros
02-06-2011, 09:30
μολις με το καλο παραλαβω,στρωσιμο σε εθνικη,μετα arapovic,ελευθερο φιλτρο,προγραμμα yamaha που δινει αλλα 15 αλογατα και ημαστε ετοιμοι.

ότι να ναι..
γιατί δεν παίρνεις τότε ένα multistrada ή ακόμα καλύτερα ένα GSX-R ?
προφανώς έχει λεφτά για πέταμα,

καλοτάξιδος και αγρατζούνιστος

xt1200z
02-06-2011, 10:13
Καλοτάξιδο, Ταξιδιώτη!!!!!!! Μην ακούς ''κακιούλες''. Πήρες απο τα καλύτερα μηχανάκια που κυκλοφορούν αυτή τη στιγμή, θα ξαναβρείς τον ύπνο σου και την ψυχική σου ηρεμία!!!!! :sm7:

NLS
02-06-2011, 11:57
να τα μας

θα αρχίσει και παροικία tenere τώρα;

moby_gr
02-06-2011, 12:12
Κάτι μου θυμίζει, με κάτι μοιάζει...

http://thumbs4.ebaystatic.com/m/mRqv3uMn-OxCtiSXQIiw2qg/140.jpg

gsmaniac
02-06-2011, 12:14
να τα μας

θα αρχίσει και παροικία tenere τώρα;


καλυτερα απο τα varadero......το ειχαμε εξαντλησει το θεμα:sm7:

ntinopoulos
02-06-2011, 12:20
καλυτερα απο τα varadero......το ειχαμε εξαντλησει το θεμα:sm7:

ναι αλλα το βαρκαντερο ειναι πιο επικαιρο λογω καλοκαιριου!:p

NLS
02-06-2011, 12:59
ναι αλλά το tenere τουλάχιστον θα το βρίσκεις σε μέρη που δεν βρίσκεις το άλλο :)

αυτό που έχω να πω είναι ότι οι κάτοχοι tenere 1200 μου "φέρνουν" σε κατόχους που ξέρουν τι πήραν και γιατί - ΑΝΤΙΘΕΤΑ δηλαδή από τους άλλους που αναφέρεις (χωρίς να σημαίνει ότι δεν υπάρχουν εξαιρέσεις και για τις δυο περιπτώσεις) και αυτό από μόνο του μετράει θετικά μέσα μου

pirate
02-06-2011, 13:16
Κάτι μου θυμίζει, με κάτι μοιάζει...

http://thumbs4.ebaystatic.com/m/mRqv3uMn-OxCtiSXQIiw2qg/140.jpg

πόσο δίκιο έχεις ...... :sm7::sm7:

pirate
02-06-2011, 13:16
και την ψυχική σου ηρεμία!!!!! :sm7:

:sm7::sm7::sm7::sm7:

kerl
02-06-2011, 13:20
πόσο δίκιο έχεις ...... :sm7::sm7:


Εγώ δεν θα ειρωνευόμουνα ένα συνάδελφο μοτοσικλετιστή για την επιλογή του.
Όλοι καβαλάμε 2 ρόδες και έχουμε κοινή αγάπη.
Τα :sm7::sm7::sm7: δείχνουν κάποιον που δεν σέβεται τις επιλογές του συναδέλφου/συνοδοιπόρου:(:(:(:yz

xvitos
02-06-2011, 13:24
Εγώ δεν θα ειρωνευόμουνα ένα συνάδελφο μοτοσικλετιστή για την επιλογή του.
Όλοι καβαλάμε 2 ρόδες και έχουμε κοινή αγάπη.
Τα :sm7::sm7::sm7: δείχνουν κάποιον που δεν σέβεται τις επιλογές του συναδέλφου/συνοδοιπόρου:(:(:(:yz

Και μάλιστα, όταν αυτός ανήκει στην διοίκηση του gsforum.
Λυπάμαι που την χαρά που μοιράστηκε μαζί μας ο φίλος, κάποιοι θέλουν με τις ειρωνείες τους να του την μετατρέψουν σε θλίψη:(:(:(:(

pirate
02-06-2011, 13:34
Εγώ δεν θα ειρωνευόμουνα ένα συνάδελφο μοτοσικλετιστή για την επιλογή του.
Όλοι καβαλάμε 2 ρόδες και έχουμε κοινή αγάπη.
Τα :sm7::sm7::sm7: δείχνουν κάποιον που δεν σέβεται τις επιλογές του συναδέλφου/συνοδοιπόρου:(:(:(:yz

Και μάλιστα, όταν αυτός ανήκει στην διοίκηση του gsforum.
Λυπάμαι που την χαρά που μοιράστηκε μαζί μας ο φίλος, κάποιοι θέλουν με τις ειρωνείες τους να του την μετατρέψουν σε θλίψη:(:(:(:(


μάλλον έχετε άδικο όταν δεν ξέρετε κάποια γεγονότα, ίσα ίσα που έχουμε σεβαστεί παρά πολλύ τον συνάδελφο/συνοδοιπόρο ακόμα και όταν εκείνος μας απειλούσε ότι ξέρει που είναι το σπίτι μας και η οικογένεια μας ....

moby_gr
02-06-2011, 13:37
Για ποιες επιλογές μιλάμε και ποιανού τη χαρά?

Εδώ είναι ένα θέμα για έναν "αντίπαλο" του GS κι απλώς λέμε την άποψη μας (ειρωνική, έστω)...

jmar
02-06-2011, 13:38
μάλλον έχετε άδικο όταν δεν ξέρετε κάποια γεγονότα, ίσα ίσα που έχουμε σεβαστεί παρά πολλύ τον συνάδελφο/συνοδοιπόρο ακόμα και όταν εκείνος μας απειλούσε ότι ξέρει που είναι το σπίτι μας και η οικογένεια μας ....

:hmmm: :hmmm:

pirate
02-06-2011, 13:42
:hmmm: :hmmm:

ναι Γιάννη απειλουσε

jmar
02-06-2011, 13:54
ναι Γιάννη απειλουσε


Ο λογος??? αυτο δεν ειναι κατι για χαβαλε ειναι σοβαρο... :hmmm:

FANISGS
02-06-2011, 13:56
μάλλον έχετε άδικο όταν δεν ξέρετε κάποια γεγονότα, ίσα ίσα που έχουμε σεβαστεί παρά πολλύ τον συνάδελφο/συνοδοιπόρο ακόμα και όταν εκείνος μας απειλούσε ότι ξέρει που είναι το σπίτι μας και η οικογένεια μας ....
σταυρο φανταζομαι οτι κανεις πλακα!ετσι?γιατι αν ειναι οντως ετσι οπως τα γραφεις, επρεπε να πεταχτει με τις κλωτσιες εξω απο το φορουμ!!ΝεύραΝεύραΝεύρα

xvitos
02-06-2011, 14:03
μάλλον έχετε άδικο όταν δεν ξέρετε κάποια γεγονότα, ίσα ίσα που έχουμε σεβαστεί παρά πολλύ τον συνάδελφο/συνοδοιπόρο ακόμα και όταν εκείνος μας απειλούσε ότι ξέρει που είναι το σπίτι μας και η οικογένεια μας ....

Φάνηκε πολύ καλά οτι έχεις προηγούμε να με τον συμφορήτη.
Αυτά που αναφέρεις είναι θέματα δικαιοσύνης και δεν αφορούν τις επιλογές της μοτοσικλέτας που καβαλάει ο καθένας μας.
Και στο κάτω κάτω αυτά αφορούν τους δικηγόρους και όχι εμάς.(για το φόρουμ δεν λέω, γιατί μάλλον το αφορούν μια και εσύ ανήκεις στην διοίκηση):cool:

xvitos
02-06-2011, 14:04
ναι Γιάννη απειλουσε

Ο λογος??? αυτο δεν ειναι κατι για χαβαλε ειναι σοβαρο... :hmmm:

σταυρο φανταζομαι οτι κανεις πλακα!ετσι?γιατι αν ειναι οντως ετσι οπως τα γραφεις, επρεπε να πεταχτει με τις κλωτσιες εξω απο το φορουμ!!ΝεύραΝεύραΝεύρα

Ψοφάτε για κουτσομπολιό και για ξεκατίνιασμα:hmmm::yz

FANISGS
02-06-2011, 14:06
Ψοφάτε για κουτσομπολιό και για ξεκατίνιασμα:hmmm::yz

ενω εσυ ε?

NLS
02-06-2011, 14:11
τι έγινε ρε παιδιά

έχει γυρίσει το forum πολύ στην προσωπική προσβολή

Νίκο πάρε μέτρα

jmar
02-06-2011, 14:16
Φάνηκε πολύ καλά οτι έχεις προηγούμε να με τον συμφορήτη.
Αυτά που αναφέρεις είναι θέματα δικαιοσύνης και δεν αφορούν τις επιλογές της μοτοσικλέτας που καβαλάει ο καθένας μας.
Και στο κάτω κάτω αυτά αφορούν τους δικηγόρους και όχι εμάς.(για το φόρουμ δεν λέω, γιατί μάλλον το αφορούν μια και εσύ ανήκεις στην διοίκηση):cool:

Φυσικα και μας αφορα για να ξερουμε με τι ανθρωπους εχουμε να κανουμε...

giclas
02-06-2011, 14:23
βαλται το τοπι κατο .......
μας βλεπου κε γελαναι :hmmm:

CPretenteriS
02-06-2011, 14:36
:hmmm::hmmm::hmmm::hmmm::hmmm:

pirate
02-06-2011, 14:37
Φάνηκε πολύ καλά οτι έχεις προηγούμε να με τον συμφορήτη.
Αυτά που αναφέρεις είναι θέματα δικαιοσύνης και δεν αφορούν τις επιλογές της μοτοσικλέτας που καβαλάει ο καθένας μας.
Και στο κάτω κάτω αυτά αφορούν τους δικηγόρους και όχι εμάς.(για το φόρουμ δεν λέω, γιατί μάλλον το αφορούν μια και εσύ ανήκεις στην διοίκηση):cool:

εσύ δηλαδή αυτό κατάλαβες ότι έχω προυγούμενα με τον taksidioti, αλλά για να βγεις απο την απορεία αυτή μπορείς να αφιερώσεις λίγο απο τον χρόνο σου και να διαβάσεις τα ποσταρίσματα του και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις πολλά ;)

taksidiotis
02-06-2011, 15:15
εσύ δηλαδή αυτό κατάλαβες ότι έχω προυγούμενα με τον taksidioti, αλλά για να βγεις απο την απορεία αυτή μπορείς να αφιερώσεις λίγο απο τον χρόνο σου και να διαβάσεις τα ποσταρίσματα του και είμαι σίγουρος ότι θα καταλάβεις πολλά ;)

Wait γιατί παίρνει διαστάσεις το θέμα...
Πρώτον δεν απείλησα οικογένεια,δεύτερον είπα βαριές κουβέντες έπειδη άκουσα κιόλας,σαφώς στο θέμα αυτο έφταιγα,κάτι Είχε γίνει με τα μπλουζάκια κι έφταιγα εγω.
Την συγκεκριμένη περίοδο είχα σοβαρά προβλήματα με την υγεία του πατέρα μου και το μυαλό ήταν αλλα γι αλλα.
Του Σταύρου του ζήτησα προσωπικός συγνώμη για τον τροπο μου και τα λόγια που ανταλλαξαμε.
Δεν είμαι κανένα ρεμαλι ούτε και καμία αλήτρα κι οποίος γουστάρει να με διώξει με τις κλωτσιες εδώ είμαι να με διώξει,δίνω διεύθυνση κι ότι χρειαστεί και τα λέμε απο κοντά...
Είμαι ότι είμαι παραδέχτηκα τότε το λάθος μου αλλα δε θα αφήσω και κανένα να μην πω να λέει για μένα....
Και δεν χρειάζεται να διαγραφώ,το ζητάω άπο μόνος μου....
Εδώ μέσα σέβομαι τον καθένα κι οποίος θέλει ας ψάξει post μου να δει τι τροπο έχω....δεν είμαι ούτε κανένας ρουφιάνος και δε θα γίνω και για την μαπα κανενός...
Αυτές οι κατινιες αλλου...
Κι ακόμα και τώρα πρόβλημα δεν έχω,ξέρω τι είμαι εγω και τα άτομα μου κι αυτο μου φτανει

Sent from my iPhone using Tapatalk

NLS
02-06-2011, 15:19
μια ωραία ατμόσφαιρα - ίσως όλο αυτό που γίνεται τελευταία είναι λόγω της γενικότερης αγανάκτησης στον αέρα...

taksidiotis
02-06-2011, 15:27
Εγω στον ΣΤαυρο δεν έχω κάνει ποτέ επίθεση,κι αν πίστευε σε ένα thread σχετικά με το test drive BMW Εκεί που έγραψα να η γη να κι ο ουρανός δεν το εννοούσαν για εκείνον αλλα για το θέμα της bmw.
Δεν είμαι κανένα ρεμαλι φίλε μου κι επειδή δεν έχω κάποιο χαρτι πανεπιστημίου η κάποια καλη θέση στο δημόσιο με γλυψιματα δεν παει να πει ότι είμαι κατώτερης κοινωνικής τάξης ώστε να με κρίνει ο κάθε καραγκιόζης....κι αυτο παει γενικά κι όχι μεμονομενα.
Τέλος πάντων ας σταματήσει εδώ.
Καλη συνέχεια να έχετε κι ελπίζω στο δρόμο να λέμε ένα γεια...

taksidiotis
02-06-2011, 15:34
Και παραδέχτηκα το λάθος μου τότε...δενημουν συνεπής ττε στην παράδοση με τα μπλουζάκια,όχι στα χρήματα,αλλα στο ότι είχα χαθεί...
Έγινε ότι έγινε παραδέχτηκα το λάθος μου,είμαι πλέον απόλυτα καθαρός με την συνείδηση μου κι όλα καλα.......

gsmaniac
02-06-2011, 15:59
Χαλαρωστε και μην τρελαινεστε.....:cool:
Έχουμε σοβαρότερα προβλήματα για να ασχοληθούμε,εκτός και κάποιοι τα έχουν λύσει....:)
Εντυπώσεις απο το tenere...θελουμε να ακούσουμε και όχι σφάλματα του παρελθόντος....;)

NLS
02-06-2011, 16:02
Γείτονα μου κατά τη γνώμη μου το... τέντωμα που παρατηρείται τελευταία ΕΧΕΙ σχέση με τα σοβαρότερα προβλήματα που λες.

Εγώ έχω παρατηρήσει τελευταία να γίνομαι ο οδηγός που ήμουνα στα 18 στις αντιδράσεις μου (τότε που οι ορμόνες τύφλωναν)... έχω αγριέψει σε βαθμό 30" μετά να αναρωτιέμαι με τον εαυτό μου.

Τα πράγματα ΑΓΡΙΕΥΟΥΝ γενικώς.

gsmaniac
02-06-2011, 16:08
Γείτονα μου κατά τη γνώμη μου το... τέντωμα που παρατηρείται τελευταία ΕΧΕΙ σχέση με τα σοβαρότερα προβλήματα που λες.

Εγώ έχω παρατηρήσει τελευταία να γίνομαι ο οδηγός που ήμουνα στα 18 στις αντιδράσεις μου (τότε που οι ορμόνες τύφλωναν)... έχω αγριέψει σε βαθμό 30" μετά να αναρωτιέμαι με τον εαυτό μου.

Τα πράγματα ΑΓΡΙΕΥΟΥΝ γενικώς.

Συμφωνώ,αλλά είμαστε μια παρέα και δεν πρέπει να μας χωρίσουν τα άσχημα,αλλά να μας ενώνουν....
Πρέπει να αντισταθούμε,όσο είναι δυνατόν...:)

pirate
02-06-2011, 17:38
Wait γιατί παίρνει διαστάσεις το θέμα...
Πρώτον δεν απείλησα οικογένεια,δεύτερον είπα βαριές κουβέντες έπειδη άκουσα κιόλας,σαφώς στο θέμα αυτο έφταιγα,κάτι Είχε γίνει με τα μπλουζάκια κι έφταιγα εγω.
Την συγκεκριμένη περίοδο είχα σοβαρά προβλήματα με την υγεία του πατέρα μου και το μυαλό ήταν αλλα γι αλλα.
Του Σταύρου του ζήτησα προσωπικός συγνώμη για τον τροπο μου και τα λόγια που ανταλλαξαμε.
Δεν είμαι κανένα ρεμαλι ούτε και καμία αλήτρα κι οποίος γουστάρει να με διώξει με τις κλωτσιες εδώ είμαι να με διώξει,δίνω διεύθυνση κι ότι χρειαστεί και τα λέμε απο κοντά...
Είμαι ότι είμαι παραδέχτηκα τότε το λάθος μου αλλα δε θα αφήσω και κανένα να μην πω να λέει για μένα....
Και δεν χρειάζεται να διαγραφώ,το ζητάω άπο μόνος μου....
Εδώ μέσα σέβομαι τον καθένα κι οποίος θέλει ας ψάξει post μου να δει τι τροπο έχω....δεν είμαι ούτε κανένας ρουφιάνος και δε θα γίνω και για την μαπα κανενός...
Αυτές οι κατινιες αλλου...
Κι ακόμα και τώρα πρόβλημα δεν έχω,ξέρω τι είμαι εγω και τα άτομα μου κι αυτο μου φτανει

Sent from my iPhone using Tapatalk

Εγω στον ΣΤαυρο δεν έχω κάνει ποτέ επίθεση,κι αν πίστευε σε ένα thread σχετικά με το test drive BMW Εκεί που έγραψα να η γη να κι ο ουρανός δεν το εννοούσαν για εκείνον αλλα για το θέμα της bmw.
Δεν είμαι κανένα ρεμαλι φίλε μου κι επειδή δεν έχω κάποιο χαρτι πανεπιστημίου η κάποια καλη θέση στο δημόσιο με γλυψιματα δεν παει να πει ότι είμαι κατώτερης κοινωνικής τάξης ώστε να με κρίνει ο κάθε καραγκιόζης....κι αυτο παει γενικά κι όχι μεμονομενα.
Τέλος πάντων ας σταματήσει εδώ.
Καλη συνέχεια να έχετε κι ελπίζω στο δρόμο να λέμε ένα γεια...

Και παραδέχτηκα το λάθος μου τότε...δενημουν συνεπής ττε στην παράδοση με τα μπλουζάκια,όχι στα χρήματα,αλλα στο ότι είχα χαθεί...
Έγινε ότι έγινε παραδέχτηκα το λάθος μου,είμαι πλέον απόλυτα καθαρός με την συνείδηση μου κι όλα καλα.......

Καταρχήν Γιάννη την κοινωνική μόρφωση δεν την αποκτάς σε κανένα Παν/μιο, την αποκτάς από το περιβάλλον σου και τις συναναστροφές σου, τώρα όσον αφορά τα πτυχία είναι επιλογή του καθένα τι θα κάνει στην ζωή του και τι δυνατότητες έχει. Μια και ανέφερες τα μπλουζάκια καλό θα ήταν να εξηγούσες πως είναι δυνατόν να λέω βαριές κουβέντες εγώ ενώ εσύ παραδέχεσαι ότι είχες λάθος, δηλαδή ένα ωραίο απόγευμα πριν πάω στον καφέ του φόρουμ λέω ποιον να στολίσω με βρισιές. Επίσης πως είναι δυνατόν να σε ψάχνω και εγώ και ο Λεοντόκαρδος να σου στέλνουμε μηνύματα ότι τα μπλουζάκια που είχες παραγγείλει ήταν στο Ηράκλειο και μάλιστα τα κουβαλούσα από το Ξυλόκαστρο για να μην επιβαρυνθείς τα μεταφορικά, με έχεις και σε περιμένω σπίτι μου την πρώτη φορά 1 1/2 ώρα και παραλίγο να χάσω το καράβι για Πειραιά, που ακόμα και μέσα από το καράβι σε καλούσα και δεν απαντούσες (κάτι που έχεις ξανακάνει σε άλλα μέλη του φόρουμ και το έχουν αναφέρει) και την δεύτερη φορά τρώω δεύτερο στήσιμο 2 ώρες και τελικά μου στέλνεις sms ότι είσαι άρρωστος και να στα φέρω εγώ σε κάποιο κατάστημα της μητέρας σου, φυσικά μετά από αυτό το μήνυμα αν θυμάσαι σου απάντησα ότι τα στέλνω στον Λεοντόκαρδο και ας στα ξανά στείλει εκείνος πάλι χρεώνοντας σου τις 2 αποστολές, όπου με κάλεσες στο κινητό μου και άρχισες να με στολίζεις και να με απειλείς (εννοείται ότι θα σου απαντούσα όπως και το έκανα) και μετά ήρθες στον καφέ σαν να μην τρέχει τίποτα και παρέλαβες τα μπλουζάκια σου, αν θυμάσαι καλά .....
δεν έχει κανένας λόγο να σε πετάξει έξω από το φόρουμ, άλλωστε αν ήθελε η διοίκηση να κάνει κάτι τέτοιο θα το έκανε από τότε, το gs forum είναι ένας ζωντανός οργανισμός που κρατάει και αποβάλει από μόνος του τα καλά και τα κακά.

Αυτά είχα να σου πω, καλοτάξιδη η νέα σου μηχανή

taksidiotis
02-06-2011, 18:27
Βρε σταυρο όλα τότε ξεκίνησαν με ένα μήνυμα μου που έγραφε τα νεύρα μου κι εσυ το πήρες ειρωνικά ενώ εγω το έγραψα με χιούμορ,ΕΣΥ βέβαια είχες φορτώσει και με το δίκιο σου και μου εστειλες ένα μήνυμα και μετα σε πήρα τηλ κι ανέβηκαν οι εντάσεις.
Στον καφε σε πληροφορώ ότι ήρθα και το είχα συνέχεια στο μυαλό μου όχι όμως με την κακή έννοια αλλα με την έννοια του ότι στεναχωρηθηκα παρα πολυ,στο αυτοκίνητο όταν παρέλαβα τα μπλουζάκια πραγματικά αν διαβάζεις τα ματια την στιγμή που σου ζήτησα συγνώμη ένας θεός ξέρει πως ήμουν.
Ναι δεν ήμουν τέλειος,το αντιλαμβάνομαι και το παραδέχομαι όμως δεν είμαι κανένα ####παιδο,όφειλα να είμαι συνεπής.
Τέλος πάντων εγω δε βλέπω κανέναν Σαν εχθρό,ούτε με μισό μάτι...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Arkas
02-06-2011, 19:10
Αυτά είχα να σου πω, καλοτάξιδη η νέα σου μηχανή
:sm8:

ortho
03-06-2011, 12:59
Ψωμί κι αλάτι! Ποιός το λέει βέβαια :D

Προτείνω κόντρα με σούζες, εντο, πλαγιολισθήσεις με τα θηρία των 250 κιλών. Θα πάρω κι εγώ μέρος μόνο με τις πλαγιολισθήσεις. Σούζες κι έντο δεν ξέρω να κάνω.

Μετά θα πάμε όλοι μαζί για ντάκους και ρακή!:):):)

giclas
03-06-2011, 13:49
Ψωμί κι αλάτι! Ποιός το λέει βέβαια :D

Προτείνω κόντρα με σούζες, εντο, πλαγιολισθήσεις με τα θηρία των 250 κιλών. Θα πάρω κι εγώ μέρος μόνο με τις πλαγιολισθήσεις. Σούζες κι έντο δεν ξέρω να κάνω.

Μετά θα πάμε όλοι μαζί για ντάκους και ρακή!:):):)


σωστος ο Γιανης !
σουζες εντο με περνης εμενα για κασγκαντερ !!!!!!
(δουλεψα με το Πιζαρο πρην χρονια)

για ρακες αστα !!
οι αντρες στη Κυπρο πηνου ΖΗΒΑΝΙΑ (με 24 γραδα)