PDA

View Full Version : μερικές σκέψεις


kostas-patra
25-02-2010, 16:26
φαντάστηκα αυτόν τον χώρο, σαν ένα μέσο-εργαλείο ώστε κάποιοι φίλοι που ψάχνοντας κάτι βρήκαν κάτι άλλο ενδιαφέρον και ίσως ευκαιρία για κάποιους άλλους από εμάς

π.χ.
εγώ έψαχνα για κιβώτιο για το 1100 και ο πάρης ζήτησε κόκκινο άνω φτερό και ο ντινόπουλος του πρότεινε να δει και μια σέλα

δεν έχεις κέρδος από την διαδικασία άμεσο, άντε να αντλήσεις κανένα ευχαριστώ, κανά καφέ και κανά τηλέφωνο δίμετρης ελεύθερης φίλης που συνφορουμίτη που θα ευεργετηθεί της ευκαιρίας που του πρότεινες

δεκτές ακόμα και οι πληρωμές σε είδος, με την σπανακοτυρόπιτα να κρατάει τα σκήπτρα στα ανταλλακτικά αγαθά

τι μπορεί να μπαίνει στην εξής κατηγορία;

οτιδήποτε κρίνει κανείς ενδιαφέρον από άποψη

σπανιότητας εμφάνισης
κατάστασης
τιμής

πχ εγώ μπορεί να καλοβλέπω σαν ευκαιρία ένα κινητό, εσύ μπορεί να κοιτάς για μονάα του abs, ο άλλος για gps και ο τρελευταίος εισιτήρια για την μπιγιονσέ

όταν πουλάς κάτι στην κατηγορία πώληση έχεις την ευθύνη αυτού που πουλάς, ενώ εδώ απλά ανακοινώνεις-επισημαίνεις κάτι που είδες

ο λόγος ύπαρξης της συγκεκριμένης κατηγορίας είναι οτι πολλοί από εμας δεν μεγάλωσαν με πιάνο, γαλλικά, γερμανικά, πολωνικά και μπαλέτο, άντε με κανα στραβό αγγλικό για καμάκι το καλοκαίρι

μη φοβού, η Kostas-patra productions έχει μεριμνήσει και για εσάς, ιδίως για εσας

εγώ βρίσκω μια σούπερ ντούπερ ευκαιρία, που λήγει σε χρόνο dt=ελάχιστο, κάτι σαν να λέμε δίμετρη και αν γουστάρει στο ατάκα κι ετπιτόπου, αλλά ΜΙΛΑ ΤΗ ΓΛΩΣΣΑ ΤΗΣ,
το ίδιο και η σελίδα

είναι στα γαλλικά ή στα γερμανικά ή στα πολωνικά ή στα κορακίστικα

υπάρχει μια σελιδούλα, σεμνή και αστοιχείωτη συντακτικά, η οποία προάγει μεταφράσεις από τη μια γλώσσα στην άλλη, αλλά μονάχα κατα κυριολεξία
λέγεται βαβελόψαρο ή αλλιώς babelfish (http://babelfish.yahoo.com/) είανια υτή και μπορείς να επικολλήσεις την γραμμή διεύθυνσης της σελίδας προς μετάφραση, να επιλέξεις την αντιστοιχια, από γερμανικά σε αγγλικά, από γαλλικά σε αγγλικά, από ελληνικά σε τριπολιτσιώτικα, από αγγλικά σε αγγλικά και ούτω καθ εξής
, μετά πατάς το κουμπί που γράφει τρανσλατε, το δηλαδής translate και η σεμνή μεταφράστρια ιστοσελίδα ζωγραφίζει(φορώντας γυαλιά μυωπίας ανάποδα)

ένα παράδειγμα

θέλω κάγκελα για το 1100
μπαίνω στο γερμανικό ebay (http://www.ebay.de/) καθόσον γερμανίδα η μηχανή

στην γραμμή αναζήτησης βάζω κάτι γενικό, όπως 1100 Bmw ή Sturzbügel εφόσον το χω διαβάσει κάπου, σε κάποιο λεξικό ή στο βαβελόψαρο

μου βγάζει 1024 αποτελέσματα, το νούμερο δεν έχει απολύτως καμία σημασία
βρίσκω μια περίπτωση που θεωρώ ευκαιρία, λήγει σε 4 λεπτά και η δημοπρασία έχει αγγίξει το αστρονομικό ποσό του ενός ευρώ
θεωρώ οτι είναι ευκαιρία για μένα ότι είναι η δυστυχία του πωλητή, αλλά δεν με παίρνει να συγκινούμαι
θέλω να μάθω τα καθέκαστα, αν είναι γρατζουνισμένα, αν είναι βαμμένα, αν δίνει και κάτι ακόμα σαν δώρο και ότι άλλο σαλεμένο μπορεί να ενδιαφέρει έναν αγοραστή πέραν της τιμής
αντιγράφω με το πατροπαράδοτο copy paste το url της σελίδας, το βάζω πάνω από το τρανσλάτε στο κενό κάτω από το
Translate a web page

αφού σβήσω πρώτα το http://( γράφω και σχώρα με σαν να σε θεωρώ εντελώς μήτσο, αλλά και οι μήτσοι έχουν ψυχη)
επιλέγω

GERMAN TO ENGLISH

πατάω τρανσλάτε, σιγοτραγουδάω πάτα, ρούφα τράβα τόνε, μέχρι να μου κάνει η μεταφράστρια το χατήρι
πίνω καιφέ
διαβάζουν τα ματάκια μου την παγαποντιά του μάγκα, οτι και τα δύο κάγκελα είναι αριστερά, με δίχωτας βίδες και δεν ποντάρω στον βέβαιο θάνατο του ευρώ μου.

οκ;

καλό ψάξιμο, καλές καταχωρήσεις, καλές αγορές

antonis1150GSA
25-02-2010, 22:43
Μπραβο ρε πατριδα,πολυ καλη σκεψη...πιστευω θα βοηθησει αρκετα για οποιονδηποτε ψαχνει ενα ανταλλακτικο η αξεσουαρ για την μοτοσυκλετα του και εδω στην Ελλαδα του ζητανε παπαδες....Εγω προσωπικα οτι εχω βαλει στην κουκλαρα μου ειναι κατα 90% απο ebay.de...εαν δω κι εγω καμια ευκαιρια θα την ποσταρω..

kostas-patra
25-02-2010, 23:05
έτσι ακριβώς φίλε, έτσι ακριβώς!!

nidi
17-01-2011, 16:30
Φίλε, μου άνοιξες τα μάτια...!!! Τυχαία έπεσα πάνω στο post σου και είπα να την ψάξω την δουλειά. Με σπασμένο κάρτερ στο 1100αρι μου η επιλογή μου για μόνιμη λύση του προβλήματος ήταν η αγορά μεταχειρισμένου μοτέρ από Αγγλία. Δηλαδή 1500 γιούρια περίπου με την τοποθέτηση. Επειδή τα ευρώ πλέον ψάχνω να τα ε-βρώ, ψάχτηκα στο eBay και αμέσως αμέσως βρήκα μοτέρ χωρίς κυλίνδρους και παρελκόμενα από 39 εώς 99 ευρώ. Μεταφορικά 20 ευρώ!!! Ετοιμάζομαι να το αγοράσω μαζί και με άλλα καλούδια για την μπουμπού μου... Όσο για το θέμα της γλώσσας, το eBAY είναι και στα ελληνικά (όχι οι περιγραφές των προϊόντων), αλλά σίγουρα βοηθάει λίγο παραπάνω. Τα ρέστα βαβελόψαρο κλπ. Αν βρούμε και ένα μάστορα να μας το κουμπώσει, σωθήκαμε...
Να΄σαι καλά φίλε, γιατί η ζωή χωρίς αυτήν ανάμεσα στα σκέλια μου είναι βαρετή...

evan400f
17-01-2011, 17:04
:sm8:

basilis76
18-01-2011, 11:58
:sm8: