PDA

View Full Version : ΜΗΧΑΝΕΣ - ΜΠΑΤΣΟΙ - ΚΑΙ PARKING ΣΤΗΝ ΑΘΗΝΑ


george1968
26-02-2010, 11:11
Δεν ξέρω αν είναι το σωστό μέρος για να κάνω το post μου, αλλά αφορά τις μηχανές μας και είναι γενικό.

Να ξεκινήσω λέγοντας ότι γνωρίζω πως δεν είναι καθόλα νόμιμος στα παρακάτω αλλά......

Χθες το πρωί στις 9, παρκάρισα τη μηχανή μου έξω από το ΑΤΤΙΚΑ στην Πανεπιστημίου, στην εσοχή του δρόμου. Αν περάσει κάποιος από εκεί κατά τις 12 το μεσημέρι θα διαπιστώσει ότι είναι γεμάτος μηχανές μιας και είναι Ο ΜΟΝΟΣ ΧΟΡΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΑΦΗΣΕΙΣ (με ασφάλεια επίσης) ΤΗ ΜΗΧΑΝΗ ΣΟΥ.


Στις 9:30 πάω να την πάρω και .... ΜΗΧΑΝΗ ΠΟΥΘΕΝΑ.
Καρδιοπάθεια, έμφραγμα, λογική σκέψη.... Ρωτώ τον περιπτερά, μου λέει τη σήκωσε ο γερανός που είναι λίγο πιο κάτω.
Βρίσκω τον μπατσάκο - τα μισά μου χρόνια ούτε - και με ύφος μου λέει να πας να την πάρεις από Κων/πόλεως 58.

Μετά από 2 1/2 ώρες ταλαιπωρία και καθυστέρηση στη δουλειά...

40€ η κλήση (από 80€ τα μισά μιας και τα πλήρωσα αμέσως)
83€ το parking Που το πήγε η τροχαία....

και να στείλω και το υπηρεσιακό σημείωμα από την τροχαία ότι τα πλήρωσα διαφορετικά θα γίνει λέει... ΚΑΤΑΣΧΕΣΗ.

1. ΜΕ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΤΟ ΕΛΛΗΝΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ? μην απαντήσει κανείς, ρητορική είναι η ερώτηση...

2. ΧΑΙΡΟΜΑΙ ΠΟΥ ΕΙΜΑΙ ΑΙΜΟΔΟΤΗΣ ΤΗΣ ΕΛΛΗΝΙΚΗΣ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑΣ ΣΕ ΤΕΤΟΙΕΣ ΕΠΟΧΕΣ


ΚΑΙ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΓΙΑ ΤΟ ΤΕΛΟΣ
οι γερανοί σηκώνουν μηχανές και όχι αυτοκίνητα διότι
α. ο γερανός χωρά ένα αυτοκίνητα άρα 83€ τζίρο
β. χωρά 8 ομως μηχανές που σημαίνει 8x83€=664€ τζίρο στη βόλτα
με 2 βόλτες την ημέρα 1328€!!!!!!!

Παρεπιπτώντος, ο γερανός δε χωρά στα στενάκια.... καταλαβαίνεται το θέλω να πω

Georgia
26-02-2010, 14:15
Γιά αυτό σας λέω.Φύγετε από την Αθήνα....:sm7:

boxerakias57
26-02-2010, 15:01
ο δημαρχος μας κοροιδευη λεγοντας οτι εκανε χωρους για μοτο κρατος :yz

kostas_366
26-02-2010, 15:15
Φίλε μου σε καταννοώ και σε σημεία έχεις δίκιο. Πολλά από αυτά τα μέτρα ξέρουμε ότι είναι και ήταν εισπρακρικά. Καμία υποδομή προς τον πολίτη και έπειτα <<πάμε>> στον πολίτη να κάνουμε έλεγχο. Το λιγότερο που αποκομίζεις έπειτα από αυτό ειναι ...νεύρα και ταλαιπωρία. Νομίζω ότι όλοι μας έχουμε και μια τέτοια εμπειρία. Βλέπουμε ότιδεν είναι η πολιτ'ια πριν την στροφή, να μας πεις: ``πρόσεχε, έχει στροφή`` αλλά είναι μετά για να μας πει: ``πάτησες διπλή γραμμή, πρόστιμο``.
Έχω μια ένσταση όμως στα γραφόμενά σου, αν μου το επιτρέπεις βέβαια. Γράφεις:

Βρίσκω τον μπατσάκο - τα μισά μου χρόνια ούτε - και με ύφος μου λέει να πας να την πάρεις από Κων/πόλεως 58.

Και θέλω να πω ότι είναι άδικο για τον αστυνομικό. Δεν είμαι αστυνομικός. Βεβαια ξέρω από πρώτο χέρι ότι ο ``έλεγχος`` είναι μια από τις πιο άχαρες δουλειές, και γι αυτόν που τον δέχετε και γι αυτόν που τον κάνει. Και φυσικά δεν πρέπει να μας τον κάνει κάποιος με φαλάκρα, για να τον δεχτούμε καλύτερα (μιλάς για μισά χρόνια).
Πρέπει να δούμε την γενικότερη πιστεύω λειτουργία-νομοθεσία ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε, και όχι το εκτελεστικό όργανο. Προχθές π.χ. πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας (άδικα κατά εμένα αυξημένα) δεν μου φταίει η (συμπαθητική κατά τα άλλα) υπάλληλος της τράπεζας.
Και μην ξεχνάμε ότι σε κάθε δύσκολη στιγμή, νύχτα- μέρα με κρύο με βροχή ο αστυνομικός αυτός είναι εκεί να μας βοηθήσει.
Και φυσικά να ξαναπώ ότι τα παραπάνω στα λέω πολύ φιλικά και σε επίπεδο κουβέντας, γιατί έτσι ένιωσα και ένοιωσα ότι χάνεις και το δίκιο σου μιλώντας άσχημα για τον αστυνομικό.
Αυτά φίλε μου και πάλι λέω ότι σε καταλαβαίνω.
Εύχομαι να είναι το τελευταίο συμβάν που έχεις και να χαίρεσαι-αστε τις μοτο μας όσο μπορούμε καλύτερα είτε στην δουλειά μας ε'ιτε στην βόλτα μας.

george1968
26-02-2010, 17:16
Πρέπει να δούμε την γενικότερη πιστεύω λειτουργία-νομοθεσία ή όπως αλλιώς μπορούμε να το πούμε, και όχι το εκτελεστικό όργανο. Προχθές π.χ. πλήρωσα τέλη κυκλοφορίας (άδικα κατά εμένα αυξημένα) δεν μου φταίει η (συμπαθητική κατά τα άλλα) υπάλληλος της τράπεζας.
.

Φίλε Κώστα,
Από την αρχή έγραψα και παραδέχτηκα ότι δεν ήμουν καθόλα... νόμιμος.
Απλά στα 42 χρόνια μου, με 18 χρόνια να πληρώνω το 1/3 του μισθού μου για το δημόσιο ΑΠΑΙΤΩ καλύτερη συμπεριφορά από ένα ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ. Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που έχω εγώ στους πελάτες μου - αυτούς που με πληρώνουν για να έχω φαγητό στο σπίτι μου.
Πρέπει επι τέλους να γίνουμε κράτος και σύστημα με αρχές και όχι
αρ&*%$#δια κράτος.
Ευχαριστώ για τη κατανόηση.

ps'ευτυχώς έχω ολα μου τα μαλλιά:D

Gazi
26-02-2010, 18:50
Γιά αυτό σας λέω.Φύγετε από την Αθήνα....:sm7:
+1200...

kostas_366
26-02-2010, 18:50
Φίλε Κώστα,
Από την αρχή έγραψα και παραδέχτηκα ότι δεν ήμουν καθόλα... νόμιμος.
Απλά στα 42 χρόνια μου, με 18 χρόνια να πληρώνω το 1/3 του μισθού μου για το δημόσιο ΑΠΑΙΤΩ καλύτερη συμπεριφορά από ένα ΔΗΜΟΣΙΟ ΥΠΑΛΛΗΛΟ. Ακριβώς την ίδια συμπεριφορά που έχω εγώ στους πελάτες μου - αυτούς που με πληρώνουν για να έχω φαγητό στο σπίτι μου.
Πρέπει επι τέλους να γίνουμε κράτος και σύστημα με αρχές και όχι
αρ&*%$#δια κράτος.
Ευχαριστώ για τη κατανόηση.

ps'ευτυχώς έχω ολα μου τα μαλλιά:D
Κατ αρχήν χαίρομαι που δεν είδες <<στραβά>> τα λόγια μου. Συμφωνώ απόλυτα στο ότι θες μια όμορφη αντιμετώπιση, έστω και στο λάθος σου. Ποιος άλλωστε δεν κάνει λάθη. Όλοι μας.
Και όλοι ξέρουμε ότι ο τομέας δημόσιο έχει τα χάλια του.
Απλα ξέρεις διαβάζοντας το ποστ σου, <<δείχνουν>> κάπως όλα τα πολύ σωστά που έγραψες πριν. Και η λέξη μπάτσος όπως και να το κάνουμε είναι κάπως (εγώ θα την άλλαζα). Και εγώ πολλές φορές, αφού την έχω <<φάει>>, λέω τον έτσι τον κε--τά κλπ κλπ όχι μόνο με αστυνομικό αλλά και γενικότερα με άλλους υπαλλήλους. Αλλά έπειτα σκέφτομαι ότι πολλές φορές δεν φταίνε αυτοί.
Ξέχασε το, ρίξε 2 γκαζιές και πες να έχουμε την υγειά μας:sm7:. Άλλωστε τα τοπ μόντελ να ξέρεις έχουν και τέτοια προβλήματα... τους μιλάνε κάπως οι άλλοι, γιατί τους ζηλεύουν και λίγο :sm7::sm7:.

mycolnago
26-02-2010, 20:28
επειδη δουλευω κεντρο :
το εχουνε για μεροκαματο(βλ.κοφτηριο χρηματος)και βγαινουνε και γραφουνε μηχανακια.η δημοτικη το κανει καθε μερα.
Στατιστικα και τις μισες να εισπραξουν ειναι καλο μεροκαματο...
Τα αυτοκινητα δεν τα γραφουν γιατι πολυ απλα οι μισοι εχουν βγαλει ειδικη αδεια εισοδου στον δακτυλιο ,οι αλλοι μισοι εχουν αδεια μονιμου κατοικου,οι υπολοιποι ειναι κρατικα αυτοκινητα,δημοσιοι υπαλληλοι που γνωριζουν τον μπατσακο,αλλοι εχουν παει απο τις 7.30 να "πιασουν" θεση...κλπ,κλπ,κλπ ολοι εξαιρεση του κανόνα......
υπαρχει σχεδιο να διωξουν τα μηχανακια απο το κεντρο μην χαλαει το αισθητικο κριτήριο των 300!....
εγω παρκαρω το βεσπακι μου μακρυα 500 μετρα.......και περπατω......μεχρι εκει που θελω να παω..:sm2::sm2:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
26-02-2010, 20:39
Τουλάχιστον Γιώργο,

η μοτό σου ήταν σώα κ αβλαβής όταν την παρέλαβες ;;;:confused:

Carduelis
26-02-2010, 21:07
Γιά αυτό σας λέω.Φύγετε από την Αθήνα....:sm7:
Σιγά πατριώτισσα μην είναι καλύτερα εκεί τα πράγματα από πάρκινγκ!
Από τις χειρότερες πόλεις στο θέμα πάρκινγκ και με προβληματικό κυκλοφοριακό!
Αν θέλεις να χαζέψεις στον κεντρικό πεζόδρομο θα πρέπει να παρκάρεις.. στο Λουτουφί ! :mad:

BOXER
26-02-2010, 21:43
Σιγά πατριώτισσα μην είναι καλύτερα εκεί τα πράγματα από πάρκινγκ!
Από τις χειρότερες πόλεις στο θέμα πάρκινγκ και με προβληματικό κυκλοφοριακό!
Αν θέλεις να χαζέψεις στον κεντρικό πεζόδρομο θα πρέπει να παρκάρεις.. στο Λουτουφί ! :mad:


:sm7: :sm7: :sm7:

george1968
27-02-2010, 09:37
Τουλάχιστον Γιώργο,

η μοτό σου ήταν σώα κ αβλαβής όταν την παρέλαβες ;;;:confused:
Νίκο, συμβαίνει το εξής παράδοξο (και ας κυνδινέυω να παρεξηγηθώ...)
Όσοι καβαλάνε BMW δέχονται "επίθεσης" ζήλειας αλλά και σεβασμού.
Ενώ ο πιτσιρικάς αστυνομικός (:-p) μου μιλούσε με ύφος καρδιναλίων κλπ... ο οδηγός του γερανού που τη σήκωσε με κοίταξε και ύφος συμπόνιας και ήταν έτοιμος να την κατεβάσει αν ο κύριος εκπρόσωπος του νόμου δεν είχε γράψει την κλίση.

Ευτυχώς πήγα στη μάντρα πριν έρθει η μηχανή και ήμουν εκεί την ώρα που την κατέβαζα.

Πάντως νομίζω ότι ίσως υπάρχουν κάποιοι που διαβάζοντας το post μου έχασαν την ουσία της πληροφόρησης.

Επαναλαμβάνω λοιπόν ότι το έχουν κάνει "μεροκάματο" όπως κατέγραψε κάποιος συμνφορίτης βγάζοντας λεφτά από τις μηχανές και ΟΧΙ ΑΠΟ ΤΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ που όταν είναι παράνομα στο κέντρο δυσκολεύουν περισσότερο.

Ας αναρωτηθούμε τη δυσκολία μπορεί να φέρει μία μηχανή στο πεζοδρόμιο και τι ένα αυτοκίνητο...

Και το tip βεβαίος βεβαίος, παρκάρετε σε στενάκια που δε χωρά ο γερανός!

Αυτά και... "χαιρετίσματα στην εξουσία"

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
27-02-2010, 09:48
Ευτυχώς πήγα στη μάντρα πριν έρθει η μηχανή και ήμουν εκεί την ώρα που την κατέβαζα.




....τουλάχιστον, δεν έπαθες καμιά ζημιά,

γιατί μετά, άντε ν' αποδείξεις ότι στην γρατζούνισε ο "γερανατζής" ...:hmmm:

MARK
27-02-2010, 12:51
Δυστυχώς έτσι είναι η κατάσταση και θα την υποστούμε............:hmmm:Νεύρα

kostas_366
27-02-2010, 15:14
Όσοι καβαλάνε BMW δέχονται "επίθεσης" ζήλειας αλλά και σεβασμού.

Πολύ σωστό.
Τα έχω νιώσει και εγώ και τα δ'υο.
Μέχρι και φίλος (όταν είχα το 1100, το οποίο ήταν μια φτηνή μοτοσικλέτα,4000ε την έιχα πάρει και είχα ρίξει πολύ προσωπική δουλειά) κάποια στιγμη στα εξάρχεια έπειτα από μια πορεία μου είπε αφού την καβαλούσα: ``θα την πλάκωνα στις μολοτοφ με ευκολία``.
Ξενέρωσα και ένιωσα και άσχημα βέβαια.

Arkas
27-02-2010, 16:15
Πολύ σωστό.
Τα έχω νιώσει και εγώ και τα δ'υο.
Μέχρι και φίλος (όταν είχα το 1100, το οποίο ήταν μια φτηνή μοτοσικλέτα,4000ε την έιχα πάρει και είχα ρίξει πολύ προσωπική δουλειά) κάποια στιγμη στα εξάρχεια έπειτα από μια πορεία μου είπε αφού την καβαλούσα: ``θα την πλάκωνα στις μολοτοφ με ευκολία``.
Ξενέρωσα και ένιωσα και άσχημα βέβαια.
Καλό θα ήταν να μην έφερνες το φίλο σου στις συγκεντρώσεις μας.......:rolleyes::D

kostas_366
27-02-2010, 17:27
Καλό θα ήταν να μην έφερνες το φίλο σου στις συγκεντρώσεις μας.......:rolleyes::D
:sm7::sm7::sm7:
Eννοείτε, αλλά και σκεπτικό έτσι?

george1968
27-02-2010, 17:45
Καλό θα ήταν να μην έφερνες το φίλο σου στις συγκεντρώσεις μας.......:rolleyes::D


Μα γιατί; δεν καταλαβαίνω..... LoL

kostas_366
27-02-2010, 17:49
Μα γιατί; δεν καταλαβαίνω..... LoL
Γιατί ο γερανός έπειτα, θα είναι κάτι ασήμαντο :sm7::sm7:

george1968
27-02-2010, 18:11
Γιατί ο γερανός έπειτα, θα είναι κάτι ασήμαντο :sm7::sm7:

:sm8::sm8::sm7::sm7::sm7::sm7:

italos
07-03-2010, 15:49
Γώργο εκεί που πάρκαρες τη μηχανή σου...είναι το μοναδικό σημείο που την παρκάρω και εγώ όταν κατεβαίνω κέντρο....είναι το πιο "ασφαλές" και σε κεντρικό σημείο...μέχρι ένα απόγευμα που πέρασα και είδα μια ομάδα αστυνομικών με έναν μεγαλο αξιωματικό να γράφουν ότι υπήρχε και να λένε στην αναφορά είμαστε στα 55 μπλοκάκια ....και λέει ο αξιωματικός συνεχίστε μέχρι να φτάσουμε τα 100 μπλοκάκια και φύγαμε .......

Ίσως κάποιος που δουλεύει στην ΕΛΑΣ μπορεί να μας πεί αν συμβαίνει αυτό που άκουσα και είδα ο ίδιος....!!!!

Ναι "παρανομούμε" ....αλλά που να βάλει κάποιος την περιουσία του όταν δεν υπάρχει κράτος να έχει μεριμνήσει για αυτό....τι να πείς....ελλάδα αδερφέ!!!

gio
09-03-2010, 16:50
παιδια οπως και οι περισσοτεροι απο εμας εχουμε κανει θυσιες εχουμε ξεπουληθει κατα το"κοινον" για να αποκτησουμε τη μηχανη μας. αλλος ενα παπι κ αλλος ενα gs η κατι ακομα ακριβοτερο. για τον καθενα μας εινα η περιουσια μας . μην ξεχνιομαστε ομως οτι πρεπει να εχουμε διαφορετικη αντιμετωπιση αναλογα με τα ευρω της μηχανης μας.το παραλογο ειναι παραλογο αλλα το προβλημα στην ελλαδα δεν ειναι τα μετρα του δημου που εφαρμοζει η αστυνομια αλλα αυτου καθάυτου η εφαρμογη τους . αστυνομικος ειμαι και επειδη αντιλαμβανομαι και τις δυο πλευρες-αποψεις του θεματος εχω καταληξει οτι αυτο που φταιει ειναι η αποσπασματικη και επιλεκτικη εφαρμογη του νομου απο την αστυνομια. δεν μπορει να γραφεις μια παραβαση σε ενα δρομο σημερα και να ελεγχεις τον ιδιο δρομο μετα απο μερες η απο μηνα. δεν ξερει ο οδηγος τι να κανει . να παρκαρει η οχι? θα τον γραψει η αστυνομια η οχι . Στην ιταλια αυστρια που ειχα παει δεν σου περνα απο το μυαλο να κανεις παραβαση γιατι θα το πληρωσεις. εδω ομως πονταρουμε σε εμενα που βαριεμαι που δεν ασχολουμε που ειμαι γνωστος η που δεν προλαβαινω και κανουμε την παραβαση γιατι την κανουν και οι αλλοι και εμεις θα ειμαστε οι μ....ες αν συμορφωθουμε με τον "νομο" . για να μην πουμε οτι οι παραβασεις εχουν πάντα μια σκοπιμοτητα οχι απολυτα την εισπρακτικη.και αυτο για την σκοπιμοτητα μπορω να το αναλυσω και θα καταλαβουν πολλοι πραγματα που δεν τους περνουν απο το μυαλο.αυτα γιατι κουρασα.