PDA

View Full Version : Για Africa...


Africaptan
03-03-2010, 13:52
Βαζω θεμα στο forum της bmw, αλλα ολο και καποιος μπορει να γνωριζει κατι. Ψαχνω λοιπον ελατηρια WP (μπρος πισω) για το τελευταιο Africa.

kostas_366
03-03-2010, 14:39
Μια αναζήτηση στο car.gr θα ήταν μια λύση.
Άλλη λύση είναι τηλ. στα k-sock ;h ston Τασούλη.

ikaros-gs
03-03-2010, 14:57
Για καινούργια στον Τασούλη - για μτχ στο forum των Αφρικαναίων, στο moto.gr κτλ

Africaptan
03-03-2010, 18:42
Απ τον τασουλη τα περιμενω απ τον αυγουστο... Τα εχω ψαξει σχεδον ολα, γι αυτο ψαχνω για μεταχειρισμενα ιδιωτων. Ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας.

kostas_366
03-03-2010, 18:46
Απ τον τασουλη τα περιμενω απ τον αυγουστο...
Προκαταβολή έδωσες?

Africaptan
04-03-2010, 09:16
Προκαταβολή έδωσες?
Προκαταβολη? ΟΧΙ βεβαια. Θα δωσω προκαταβολη σε καποιον που τη μια μου λεει οτι υπολειτουργει λογο αυγουστου, την αλλη οτι μεταφερθηκε το εργοστασιο απο ολλανδια στην αυστρια και δεν ξερει τιποτα, και την τριτη οτι και παλι υπολειτουργουν λογο εορτων χριστουγεννων? Ευτυχωςκαι δεν εδωσα. (Και υπ οψιν οτι δεν ειναι ειρωνικο το "καποιος" ουτε εχω κατι με τον ανθρωπο, ισα ισα που εχω ακουσει τα καλυτερα λογια.)

kostas_366
04-03-2010, 12:57
Aφού δεν σου ``έβγαλε`` εμπιστοσύνη καλώς δεν έδωσες. Απλά, μήπως και αυτός σε είδε σαν κάτι όχι σοβαρό, δηλ. ότι θα το φέρει και δεν θα το πάρεις. Φίλος μου που φέρνει ανταλακτικά και μοτο από Γερμανία, μου έλεγε πόσα ανταλακτικά έχει στο <<ντουλάπι>> που δεν τα πήραν και τώρα μόνο με προκαταβολή φέρνει.
Αν όμως και εσένα δεν σου έβγαλε εμπιστοσύνη, καλώς δεν έδωσες.

Africaptan
04-03-2010, 16:46
Aφού δεν σου ``έβγαλε`` εμπιστοσύνη καλώς δεν έδωσες. Απλά, μήπως και αυτός σε είδε σαν κάτι όχι σοβαρό, δηλ. ότι θα το φέρει και δεν θα το πάρεις. Φίλος μου που φέρνει ανταλακτικά και μοτο από Γερμανία, μου έλεγε πόσα ανταλακτικά έχει στο <<ντουλάπι>> που δεν τα πήραν και τώρα μόνο με προκαταβολή φέρνει.
Αν όμως και εσένα δεν σου έβγαλε εμπιστοσύνη, καλώς δεν έδωσες.
Καταρχην σ ευχαριστω για τη σημασια που μου δινεις. Με τον τασουλη, δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης (νοιωθω να ακουγεται "βαρυ" αυτο που εγραψες με το θεμα εμπιστοσυνης, και δεν εχω κανενα προβλημα με τον ανθρωπο, προς αποφυγη παρεξηγησεων...) απλα ο ανθρωπος δεν μπορουσε να μ εξυπηρετησει. (Δεν τα παραγει αυτος...) Αν δεν βρω μεταχειρισμενο και σε καλη τιμη, θα τον ξαναενοχλησω. Ολα καλα. Και παλι σ ευχαριστω.

loulou1100gs
04-03-2010, 18:35
Για ρίξε μια ματιά στο e-bay.

kostas_366
05-03-2010, 02:54
δεν ειναι θεμα εμπιστοσυνης (νοιωθω να ακουγεται "βαρυ" αυτο που εγραψες με το θεμα εμπιστοσυνης, και δεν εχω κανενα προβλημα με τον ανθρωπο, προς αποφυγη παρεξηγησεων...)
Φίλε μου μην το δεις στραβά. Αυτή είναι η αγορά, έτσι δουλεύει. Εγώ πάντα βάζω στη θέση αυτών εμένα. Εχω π.χ. τα χ αμορτισερ, ή ανταλλακτικά, με πέρνει ένας τηλ. τα φέρνω και δεν τα πέρνει. Σε λίγο καιρό θα έχω μια αποθήκη γεμάτη στοκ ανταλλακτικά. Γι αυτό και μόνο γι αυτό έγραψα προκαταβολή.

Carduelis
06-03-2010, 22:04
Βαζω θεμα στο forum της bmw, αλλα ολο και καποιος μπορει να γνωριζει κατι. Ψαχνω λοιπον ελατηρια WP (μπρος πισω) για το τελευταιο Africa.
Για στείλε ένα pm στον GeorgeP. Varaderisti με πολλές γνώσεις στα τεχνικά (Γιώργο σ' έδωσα στεγνά!:D)

Africaptan
07-03-2010, 12:26
Για στείλε ένα pm στον GeorgeP. Varaderisti με πολλές γνώσεις στα τεχνικά (Γιώργο σ' έδωσα στεγνά!:D)
Θα το κανω. Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα... Ευχαριστω.

GeorgeP
07-03-2010, 18:25
Θα το κανω. Ελπιζω να μην υπαρχει προβλημα... Ευχαριστω.
τι προβλημα να υπαρχει? Γιαυτο ειμαστε ολοι εδω, για να λυνουμε προβληματα οχι να δημιουργουμε!!!

περαν απο το ΠΜ που σου εστειλα συμπληρωνω εδω οτι τα εχει η Tecno Moto ετοιμοπαραδοτα μαζι με λαδια!! Στο επισυναπτομενο θα βρεις ολο το κιτ (ελατηρια εμπρος + ελατηριο πισω + λαδια) σε πολυ καλη τιμη!!!!!
Και αν το αποφασισεις ειμαι εθελοντης όπως σου εγραψα στο >ΠΜ!!!!

Tecnomoto (http://www.tecnomoto.gr/Product.asp?ID=8243)

Africaptan
08-03-2010, 12:25
Φιλε γιωργο σ ευχαριστω πολυ, αλλα ηθελα WP.

GeorgeP
08-03-2010, 12:39
Φιλε γιωργο σ ευχαριστω πολυ, αλλα ηθελα WP.

Οπως σου εγραψα και στο ΠΜ τα WP ειναι πιο ''διακοπτες'' απο τα Hyperpro (ΗΡ)!! Δηλαδη εχουν σκληρο/μαλακο-μαλακο/σκληρο!! τιποτε ενδιαμεσα!! κι αυτο καπου κουραζει!!!!
Τα ΗΡ ειναι πολυ διαφορετικα, οδηγας και νομιζεις οτι οδηγας ''λιμουζινα'' σε δυό ροδες!! Σκληρα στον ανοικτο δρομο ###### στην πολη μεσα με πολυ ομορφη συμπεριφορα στα σαμαρακια!! Τα WP στα σαμαρακια απλα σπανε μέσες!!! !!
Δεν ειναι κακο ελατηριο το WP απλα ειναι πιο ειδικό!!!

Εχω δουλεψει και τα δυό στα Αφρικα και στα Βαραντερο μου καταληγωντας στα ΗΡ τα οποια και φοραω στο παρον μοντελο του Βαραντερο μου!!

Carduelis
08-03-2010, 13:21
(:yz:yz ..Μίζα για μένα δεν έχει??:sm7::sm7:
Μπράβο βρε μηχανόσαυρε Γιώργη, πάντα πρόθυμος να βοηθήσεις Honda-κηδες και να θάψεις BMW-άκηδες!! :sm7:
ΥΓ. καλά έκανες και εγκατέλειψες το μπλέ στη γραμματοσειρά. Σαν κυβερνητικός εκπρόσωπος της ΝΔ ήσουν!

Africaptan
08-03-2010, 14:32
Οπως σου εγραψα και στο ΠΜ τα WP ειναι πιο ''διακοπτες'' απο τα Hyperpro (ΗΡ)!! Δηλαδη εχουν σκληρο/μαλακο-μαλακο/σκληρο!! τιποτε ενδιαμεσα!! κι αυτο καπου κουραζει!!!!
Τα ΗΡ ειναι πολυ διαφορετικα, οδηγας και νομιζεις οτι οδηγας ''λιμουζινα'' σε δυό ροδες!! Σκληρα στον ανοικτο δρομο ###### στην πολη μεσα με πολυ ομορφη συμπεριφορα στα σαμαρακια!! Τα WP στα σαμαρακια απλα σπανε μέσες!!! !!
Δεν ειναι κακο ελατηριο το WP απλα ειναι πιο ειδικό!!!

Εχω δουλεψει και τα δυό στα Αφρικα και στα Βαραντερο μου καταληγωντας στα ΗΡ τα οποια και φοραω στο παρον μοντελο του Βαραντερο μου!!
Πρεπει να τα πουμε δια ομιλιας.

Africaptan
08-03-2010, 14:37
Οπως σου εγραψα και στο ΠΜ τα WP ειναι πιο ''διακοπτες'' απο τα Hyperpro (ΗΡ)!! Δηλαδη εχουν σκληρο/μαλακο-μαλακο/σκληρο!! τιποτε ενδιαμεσα!! κι αυτο καπου κουραζει!!!!
Τα ΗΡ ειναι πολυ διαφορετικα, οδηγας και νομιζεις οτι οδηγας ''λιμουζινα'' σε δυό ροδες!! Σκληρα στον ανοικτο δρομο ###### στην πολη μεσα με πολυ ομορφη συμπεριφορα στα σαμαρακια!! Τα WP στα σαμαρακια απλα σπανε μέσες!!! !!
Δεν ειναι κακο ελατηριο το WP απλα ειναι πιο ειδικό!!!

Εχω δουλεψει και τα δυό στα Αφρικα και στα Βαραντερο μου καταληγωντας στα ΗΡ τα οποια και φοραω στο παρον μοντελο του Βαραντερο μου!!
Παντως οσο ειρωνικο κι αν φαινεται, εγω θελω να στριβω. Καλο το να οδηγω λιμουζινα, αλλα πιο καλο να στριβω με ασφαλεια... Και να μην ξεχασω να ευχαριστησω τον Carduelis.

GeorgeP
08-03-2010, 15:23
Βρε κοπέλι μου σε όλους αρεσει να στριβουν!!!! Σε αυτο το σημειο λοιπόν η διαφορα του WP απο το Hyperpro ειναι οτι υπο κλιση και σε εγκαρσιο σαμαρακι το μεν πρωτο θα ####### σαν αγριοκατσικο αφου δεν υπαρχει ενδιαμεση ''μαλακοτητα'' παρα μονον μαλακο- σκληρο (και όπως ξερεις σε υψηλες ταχυτητες και κατα την διαρκεια στροφων το ελατηριο εχει εξαντλησει σημαντικο μερος της διαδρομης του) ετσι στην πρωτη ανωμαλια το μαλακο γινεται ''σκληρο'' αποτομα!!!
Το ΗΡ απο την άλλη σε αυτο το σημειο εχει μια -δυο σπειρες ακομα που του δινουν λιγη ακομα προοδευτικοτητα πριν την σκληρη περιοχη κι ετσι περναει το σαμαρι ηπιοτερα!!

αν πηγαινεις σε χωμα γρηγορα - οχι βολτιτσα - τοτε το WP ειναι μονοδρομος!

Η επιλογη ειναι δικη σου!!

Africaptan
08-03-2010, 18:04
1.Δεν αρεσει σε ολους να στριβουν. Η εστω αρεσει, αλλα δεν το κανουν ειτε επειδη δεν ξερουν, ειτε επειδη φοβουνται... 2.Χωμα δεν παω πολυ συχνα, και εκει ειναι η σειρα μου να κολωνω και παω χαλαρα προς σβελτα. 3.Αν εχεις καποιο σταθερο τηλ και θες, στειλε μου το νουμερο να σε παρω καποια στιγμη.

taksidiotis
13-01-2011, 10:12
Οπως σου εγραψα και στο ΠΜ τα WP ειναι πιο ''διακοπτες'' απο τα Hyperpro (ΗΡ)!! Δηλαδη εχουν σκληρο/μαλακο-μαλακο/σκληρο!! τιποτε ενδιαμεσα!! κι αυτο καπου κουραζει!!!!
Τα ΗΡ ειναι πολυ διαφορετικα, οδηγας και νομιζεις οτι οδηγας ''λιμουζινα'' σε δυό ροδες!! Σκληρα στον ανοικτο δρομο ###### στην πολη μεσα με πολυ ομορφη συμπεριφορα στα σαμαρακια!! Τα WP στα σαμαρακια απλα σπανε μέσες!!! !!
Δεν ειναι κακο ελατηριο το WP απλα ειναι πιο ειδικό!!!

Εχω δουλεψει και τα δυό στα Αφρικα και στα Βαραντερο μου καταληγωντας στα ΗΡ τα οποια και φοραω στο παρον μοντελο του Βαραντερο μου!!
γιωργο ενα τετοιο σετ τι τιμη πιανει?για τα hp