PDA

View Full Version : Γιατί δεν θα γίνω μηχανόβιος !!!!!!!!


frits
07-03-2010, 17:33
Το ψάρεψα στο δίκτυο, λογικά μου φαίνονται όσα γράφει, μήπως είμαι λάθος 30 χρόνια τώρα ;; για φέρτε με στη τάξη...:sm7:

Γιατί δεν μου αρέσει το ζειν επικινδύνως προκειμένου να κερδίσω λίγα λεπτα, για να περνάω ξυστά από τα αυτοκινήτα και να εξαρτώμαι αν θα με δει ο οδηγός του αυτοκινήτου, αν θα βγάλει φλας για να στρίψει ή αν θα του φύγει εστω λίγο το τιμόνι επειδή μιλάει στο κινητό.

Γιατί δεν θέλω το κράνος να τσαλακώνει μονίμως τα μαλλιά μου


Γιατι δεν θελω οπου πηγαίνω να κουβαλάω το κράνος μαζί μου. Από τον κινηματογράφο μέχρι το 5χ5.


Γιατι δεν θελω να γίνομαι μούσκεμα από τη βροχή, να τρώω το χιόνι και να παγώνω από το κρύο απροστάτευτος.


Γιατί μου αρέσει να ακούω τα CD μου ή ραδιόφωνικές εκπομπές και καπνίζω χαλαρός.


Γιατι μου αρέσει από το παραθυρο του αυτοκινήτου να χαζεύω το τοπίο και όχι να εχω καρφωμένο το βλέμμα στην άσφαλτο.


Γιατί όταν κάνει ζέστη, στο αυτοκίνητο βάζω το a/c ενώ στη μηχανή φοράω μπλουζάκι, κράνος και σκάω!


Γιατί δεν αισθάνομαι ιχνος ασφάλειας να στηρίζομαι σε δυο ρόδες που σε ολισθηρό οδόστρωμα ( και τέτοια στη χώρα μας εχουμε πολλά ) είναι σκέτη ακροβασία


Γιατί 1 ωρα οδήγησης στη μηχανή αντιστοιχεί σε 3 ωρες στο αυτοκίνητο. Πρέπει να είσαι μονίμως συγκεντρωμένος και να μη χαλαρώσεις ουτε δευτερόλεπτο, ενώ στο αυτοκίνητο μπορείς και να «αράξεις»


Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος, φιλάς το χώμα ενώ στο αυτοκίνητο τους πρώτους κραδασμούς τους απορροφούν οι λαμαρίνες. Και ο αερόσακος.


Γιατί δεν θυσιάζω τη συντομία και το παρκάρισμα για την ασφάλεια και την άνεση.


Γιατί μπορώ να εχω παρέα ενώ στη μηχανή ο δεύτερος επιβάτης με δυσκολεύει και εχω πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από ότι στο αυτοκίνητο


Γιατί το αυτοκίνητο προσφέρεται για μεταφορά, αποθήκη, σεξουαλικές περιπτύξεις, ενίοτε και ύπνο. Η μηχανή μόνο πηγαίνει.


Για όλα αυτά λοιπόν δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω μηχανή. Ακομα και να την κερδίσω σε κλήρωση, θα την πουλήσω με το καλησπέρα. "

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
07-03-2010, 17:38
...είναι μια άποψη ....

Αν σκεφτείς ότι υπάρχουν κάποιοι που πηδάνε απ' τα βουνά ...... (βλέπε skippybi),

υπάρχουν ..... απόψεις κ απόψεις .... http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/cid_1_2290699233web25804_mail_ukl_y.gif

Carduelis
07-03-2010, 18:14
Σταύρο μου επιλογή του φίλου να πηγαίνει με το αυτοκίνητό του αρκεί:
1. να μην επιδίδεται σε ερωτικές περιπτύξεις ενώ οδηγεί..
2. να μην έχει ένα χέρι στο τσιγάρο και το άλλο στο κινητό..
3. να μην "αράζει" τόσο που να μην βλέπει τι συμβαίνει στην άσφαλτο γύρω του..
4. να μην χτενίζεται όταν οδηγεί και να μην κοιμάται...
5. να καταλάβει ο πανηλίθιος οτι η ασφάλεια η δική του και η δική μας πάνε χέρι χέρι. Αλλιώς εμείς στο χώμα αλλά κι αυτός στη φυλακή να "αράξει" όσα χρόνια θέλει..
6. Αν ο πανηλίθιος ήξερε θα καταλάβαινε οτι κινδυνεύει κι αυτός στους γλιστερούς δρόμους από την άναρχη οδήγηση μπουζουκοκέφαλων σαν κι εκείνον που καπνίζουν, μιλούν στο κινητό, "αράζουν", και θαρρούν πως το αυτοκίνητο είναι κρεβατοκάμαρα.
7. Να τον πάω μια βόλτα στη ΜΕΘ να δεί μερικούς από τους παραπάνω πως κατάντησαν επειδή πίστευαν πως το αυτοκίνητο είναι ...φρούριο!
8. Ευτυχώς που δεν αγοράζει μηχανή και ναναι σίγουρος πως τόσο στραβή τύχη δεν υπάρχει που να κληρώσει μηχανή σε επικίνδυνο να οδηγεί έστω και σε playstation!

frits
07-03-2010, 18:24
Σταύρο μου επιλογή του φίλου να πηγαίνει με το αυτοκίνητό του αρκεί:
1. να μην επιδίδεται σε ερωτικές περιπτύξεις ενώ οδηγεί..
2. να μην έχει ένα χέρι στο τσιγάρο και το άλλο στο κινητό..
3. να μην "αράζει" τόσο που να μην βλέπει τι συμβαίνει στην άσφαλτο γύρω του..
4. να μην χτενίζεται όταν οδηγεί και να μην κοιμάται...
5. να καταλάβει ο πανηλίθιος οτι η ασφάλεια η δική του και η δική μας πάνε χέρι χέρι. Αλλιώς εμείς στο χώμα αλλά κι αυτός στη φυλακή να "αράξει" όσα χρόνια θέλει..
6. Αν ο πανηλίθιος ήξερε θα καταλάβαινε οτι κινδυνεύει κι αυτός στους γλιστερούς δρόμους από την άναρχη οδήγηση μπουζουκοκέφαλων σαν κι εκείνον που καπνίζουν, μιλούν στο κινητό, "αράζουν", και θαρρούν πως το αυτοκίνητο είναι κρεβατοκάμαρα.
7. Να τον πάω μια βόλτα στη ΜΕΘ να δεί μερικούς από τους παραπάνω πως κατάντησαν επειδή πίστευαν πως το αυτοκίνητο είναι ...φρούριο!
8. Ευτυχώς που δεν αγοράζει μηχανή και ναναι σίγουρος πως τόσο στραβή τύχη δεν υπάρχει που να κληρώσει μηχανή σε επικίνδυνο να οδηγεί έστω και σε playstation!

Φορτωμένο σε βλέπω γιατρέ μου, δεν μπορείς να συνηθίσεις την βλακεία έτσι ;
Τι έγινε η τριμελής επιτροπή; δεν συστάθηκε λόγω καιρού ;:)

Carduelis
07-03-2010, 18:35
Αδερφέ μου σε μερικά θέματα τρελλαίνομαι! Νεύρα
Για κάθε κόπανο που θεωρεί οτι το αυτοκίνητο είναι ασφαλές και ο χώρος που θα κάνει οτι μαμακία του κατέβει στην κεφάλα του νοσηλεύουμε κάποια παιδιά, γυναίκες, φιλενάδες, φίλους κλπ που δεν του έφταιγαν σε τίποτε!
Ασε τους άμοιρους συγγενείς που ξεροσταλιάζουν στα νοσοκομεία μαζί τους! Σε κάθε ατύχημα σχεδόν η κύρια αιτία είναι ο ανθρώπινος παράγοντας και άτομα που θεωρούν οτι στο αυτοκίνητο μπορούν να έχουν το χέρι στο τσιγάρο, στη γκόμενα, στη μύτη ή στο πουλί τους αντί για το τιμόνι είναι το καλύτερο υλικό για τροχαίο ατύχημα!
Παντού οι μελέτες δείχνουν οτι οι οδηγοί μοτο όταν οδηγούν αυτοκίνητο είναι πιό προσεκτικοί από τέτοια ζώα που μπορεί να σε σκοτώσουν γιατί ένοιωθαν υπερβολική σιγουριά !
ΥΓ. Η τριμελής δεν παρακολουθεί δελτίο καιρού, αλλά εμπιστεύεται τα ..αθριτικά της! μόλις βγεί ευνοικό δελτίο αρθρώσεων θα ξανασκάζει μύτη σαν τα σαλιγκάρια!

frits
07-03-2010, 18:46
Αδερφέ μου σε μερικά θέματα τρελλαίνομαι! Νεύρα
Για κάθε κόπανο που θεωρεί οτι το αυτοκίνητο είναι ασφαλές και ο χώρος που θα κάνει οτι μαμακία του κατέβει στην κεφάλα του νοσηλεύουμε κάποια παιδιά, γυναίκες, φιλενάδες, φίλους κλπ που δεν του έφταιγαν σε τίποτε!
Ασε τους άμοιρους συγγενείς που ξεροσταλιάζουν στα νοσοκομεία μαζί τους! Σε κάθε ατύχημα σχεδόν η κύρια αιτία είναι ο ανθρώπινος παράγοντας και άτομα που θεωρούν οτι στο αυτοκίνητο μπορούν να έχουν το χέρι στο τσιγάρο, στη γκόμενα, στη μύτη ή στο πουλί τους αντί για το τιμόνι είναι το καλύτερο υλικό για τροχαίο ατύχημα!
Παντού οι μελέτες δείχνουν οτι οι οδηγοί μοτο όταν οδηγούν αυτοκίνητο είναι πιό προσεκτικοί από τέτοια ζώα που μπορεί να σε σκοτώσουν γιατί ένοιωθαν υπερβολική σιγουριά !
ΥΓ. Η τριμελής δεν παρακολουθεί δελτίο καιρού, αλλά εμπιστεύεται τα ..αθριτικά της! μόλις βγεί ευνοικό δελτίο αρθρώσεων θα ξανασκάζει μύτη σαν τα σαλιγκάρια!

:sm7:

gemara
07-03-2010, 19:06
Σταύρο, πολύ ξενέρα ο τύπος.
Μάλλον δεν τα φτάνει και τα κάνει κρεμαστάρια...
Κάτι σαν λαλάκης που λένε!:sm7:

BOXER
07-03-2010, 19:10
Οι χειροτεροι "εχθροι" των μηχανων, ειναι αυτοι που... δεν ξερουν να τις οδηγουν!!!!! :mad: :mad: :mad:

Michael Chatzilias
07-03-2010, 19:16
Έχει να κάνει πώς έχει συνηθίσει να ζει ο καθένας.

Εκείνος έχει συνηθίσει το αυτοκίνητο ως μέσο μεταφοράς μονάχα. Εμείς έχουμε πολλά χρόνια συνηθίσει τις μηχανές μας ως τον τρόπο ζωής μας. Εκείνος πάει με το αμάξι, εμείς αισθανόμαστε με τις μηχανές μας. Εκείνος ποτέ δεν είχε μηχανή, δεν ξέρει πώς είναι. Όλοι μας εμείς, τουλάχιστον οι περισσότεροι, έχουμε αυτοκίνητα. Ξέρουμε πώς είναι.

Μου άρεσε το 5. του Carduellis. Η ασφάλεια των μεν πάει χέρι χέρι με την ασφάλεια των δε.

p.s. Κάνεις sex και με την μηχανή. Βάλε την να κρατάει κόντρα στην σέλα...

gsmaniac
07-03-2010, 19:52
Οι χειροτεροι "εχθροι" των μηχανων, ειναι αυτοι που... δεν ξερουν να τις οδηγουν!!!!! :mad: :mad: :mad:
ετσι ακριβως...........;););)
εχει δικιο ο γιατρος που φορτωσε,γιατι καθημερινα βλεπει(και βλεπω)θυματα των ηλιθιωνΝεύραΝεύραΝεύρα

Mexicanos
07-03-2010, 20:15
Όσα αρνητικά βλέπει αυτός στην μηχανή,άλλα τόσα και περισσότερα έχει και το αυτοκίνητο.....................θέλω να αισθάνομαι τα καιρικά φαινόμενα,να ανοίγω το γκάζι και να ελευθερώνομαι βρεεεεεεεεεεεεε.......

skippybi
07-03-2010, 20:39
:Dάλλοι πετάνε στα βουνά και άλλοι ''πηδάνε'' στα βουνά!!!:D


ούτε εγώ θα γίνω μηχανόβιος, θα παραμείνω μοτοσυκλετιστής...:)

frits
07-03-2010, 20:43
:Dάλλοι πετάνε στα βουνά και άλλοι ''πηδάνε'' στα βουνά!!!:D


ούτε εγώ θα γίνω μηχανόβιος, θα παραμείνω μοτοσυκλετιστής...:)

Η τρέλλα πάντως στα βουνά πάει....:D

Carduelis
07-03-2010, 23:14
Δεν έχω ζόρι με όποιον καταλαβαίνει και επιλέγει κάτι.
Ζόρι και άσχημο μάλιστα τραβάω άμα κάποιοι θεοποιούν τη μαμακία τους. Και η βλακεία στο παιχνίδι είναι αλλά απόψεις του στυλ μ αρέσει το αυτοκίνητο γιατί "αράζω", είμαι πιό "χαλαρός", καπνίζω, ασχολούμαι με την διπλανή μου ύπαρξη κλπ με βγάζουν από τα ρούχα μου γιατί δεν δειχνουν βλάκα αλλά επικίνδυνο που αγνοεί οτι και η μηχανή αλλά και το αυτοκίνητο σκοτώνουν άμα δεν προσέχεις και είσαι "χαλαρός".
Μια και ο Σταύρος καταφέρνει και μας γαργαλάει με ωραία θέματα κάθε λίγο και λιγάκι, να μερικά πράγματα που με χαλάνε κάθε πρωί που πάω στη δουλειά με την Χιονάτη και απολαμβάνω μια διαδρομή που με το αυτοκίνητο απλά με κούραζε και με εκνεύριζε:
1. Καλώς η κακώς η μηχανή κινείται ανάμεσα στα αυτοκίνητα. Δεν μπορώ να καταλάβω οδηγούς που δεν αφήνουν (ενώ μπορούν) αυτό το χώρο! Μπορεί να είναι τυχαίο αλλά σε μια σειρά αυτοκινήτων που είναι μποτιλιαρισμένα, αυτό που κλείνει τη διάβαση συνήθως έχει οδηγό γυναίκα που μάλλον θέλει να βλέπει τι γίνεται και ξεφεύγει από τη σειρά της!
2. Αυτή η καταραμένη συνήθεια με το κινητό στο χέρι και τα μάτια στο υπερπέραν! Σε κοιτούν λες και είσαι ζόμπι. Ακόμα και σε στροφές στρίβουν και μιλάνε! Τι διάολο κουβεντιάζουν 7.00 το πρωί με τις ώρες? και άμα τους μιλήσεις αρπάζονται!
3. Η συνήθεια να καπνίζουν όταν οδηγούν αλλά να μην καταδέχονται να πετάξουν το αποτσίγαρο στο στακτοδοχείο αλλά στο δρόμο! To ίδιο και με τα χαρτιά από το πακέτο και τα διόδια. Ηθελα νάξερα γιατί δεν βάζουν εκεί που πληρώνουμε διόδια και ένα δοχείο απορριμάτων να τα πετάνε μέσα απευθείας να τελειώσουμε.
4. Η μουσική στη διαπασών. Και να ακούνε και κάτι της προκοπής να πω! Αλλά καψουροτράγουδα πρωί πρωί? άσε κάτι Peugeot 106 και κάτι άλλα μικρά που κάθονται στο φανάρι δίπλα σου και "χορεύουν από τα ντεσιμπέλ"! Αυτοί έχουν κουφαθεί από τα 20 χρόνια τους! κοιτάω τη μηχανή που τραντάζεται και δεν το πιστεύω..
5. Οι μαμάκες που κορνάρουν με το που ανάβει το πράσινο! ήμαρτον! το Σουμάχερ θα κάνουμε πρωί πρωί?
6. Οι τύποι που κατεβαίνουν μαζικά από τα λεωφορεία κοντά στο μετρό. Επειδή είναι καμμιά 20αριά κάθε φορά περνάνε με κόκκινο όλοι μαζί! Λες και άμα είσαι μπουλούκι μπορείς να γράφεις στα παλιά σου τα παπούτσια το φανάρι.
7. Το σκάλισμα της μύτης. Οχι απλά να την καθαρίσουν, αλλά να χώσουν το δάκτυλο κανά τρίλεπτο, να βγάλουν τη μύξα, να τη φέρουν μπροστά στη μάπα τους να την καμαρώσουν και μετά να κρεμάσουν το χέρι και να αρχίσουν το σβώλιασμα και το τίναγμα. Το πιό ανθυγειινό να κάνεις χειραψία με άνθρωπο που κατέβηκε από πολύωρη οδήγηση στο κέντρο.
8. Το φτύσιμο έξω από το παράθυρο. Οι ταξιτζήδες έχουν κάνει διατριβή στο θέμα: πετυχαίνουν δεκαοκτούρα στο πεζοδρόμιο και πέφτει αναίσθητη!
9. Οι οδηγοί της ζώνης 9.00 - 10.00. Αν για κάποιο λόγο δεν πάω νωρίς στη δουλειά εκείνη την ώρα κινδυνεύω. Συνήθως κυκλοφορούν γυναίκες που αμολάνε τα μικρά στους παιδικούς και μετά βγαίνουν για ψώνια. Ο πίσω καθρέπτης δεν υπάρχει γι αυτές! θα σταματήσουν όπου βρούν θέση ή ενδιαφέρουσα βιτρίνα. Σιγά μην διανοηθούν οτι κάποιος είναι πίσω τους!

Τι τα σκέφτομαι και μπουρίνιασα απόψε? αύριο πρωί πρωί τα ίδια και τα ίδια θα δώ στο δρόμο. Ναναι καλά η μηχανή που με κάνει να απολαμβάνω έστω και αυτό το μισάωρο της καθημερινής μετακίνησης στη δουλειά και να νοιώθω τυχερός που είμαι ζωντανός και "μηχανόβιος".

-Gemara ωραία τα ρητά σου
- Michael μη μου βάζεις ιδέες! Σεξ με τη μηχανή? να δώ τη στάση "boxer" στο Cama Soutra και τι στον κόσμο!

Michael Chatzilias
08-03-2010, 14:24
Για να τα αριθμίσει όλα αυτά μαζεμένα σκέψου πόσες φορές έχει σκεφτεί να πάρει μηχανή....

Εμείς ας έχουμε το νου μας πάντα και ας οδηγούμε προσεκτικά και πάντα με κράνος...

Όσον αφορά το σεξ, πες του ότι δεν περιμένουμε να πάρουμε το αμάξι και να κρυφτούμε πίσω από τον λόφο για να πηδήξουμε, πάμε και στο σπίτι.....

konstantinos
08-03-2010, 14:54
μπορουμε να φερουμε τον εν λογω κυριο να μεινει καπου στην κυψελη και τοτε να μας πει για την μηχανη οτι θελει , οταν κανει περιπου στην μιση ωρα να παρκαρει και ταυτοχρονα να θελει να .........................

athaneco
08-03-2010, 15:39
συμφωνω με καποια θεματα αυτου που δεν θελει να γινει μηχανοβιος. Δυνατα σημεια της αποψης του ειναι η λιγη ελαχιστη ανεση και ασφαλεια της μοτοσυκλετας σε συγκριση αυτης του αυτοκινητου. Οποτε εχει τυχει να οδηγω μηχανη και εχει πολυ κρυο η βρεχει μετανιωνω τη στιγμη που την αγορασα και τη στιγμη που την πηρα το πρωι αντι για αυτοκινητο. Ηρωες αυτοι που οδηγουν σε ολους τους καιρους.

zitsos
08-03-2010, 20:49
Ευτυχώς που δεν γίνονται όλοι μηχανόβιοι τον φανταζεστε αυτον τον τύπο με ΜΗΧΑΝΗ μπλιαχ!!!!!:Απορία:

athaneco
09-03-2010, 00:51
ναι πες μου ποσο σου αρεσει η βροχη και να φορας σακουλια στα ποδια σου για να μην βραχεις

kostasmats
09-03-2010, 01:28
ναι πες μου ποσο σου αρεσει η βροχη και να φορας σακουλια στα ποδια σου για να μην βραχεις
oλα γινονται φιλε μου,και για ολα υπαρχει λυση.ζω με τη μηχανη χρονια τωρα και μια χαρα τα βολευω,δουλεια, σουπερ μαρκετ ,διακοπες ολα με τη μοτο.αυτοκινητο δεν εχω οδηγησει ακομα(ειμαι34)και πραγματικα ποτε δε μου εχει λειψει.ο μονος λογος που θελω να μαθω να οδηγω ειναι γιατι οι γονεις μου εχουν μεγαλωσει αρκετα και θελω να τους εξυπηρετω με τις μετακινησεις τους.και πραγματικα σου λεω φιλε μου γουσταρω με τρελλα να οδηγω με βροχη!

Carduelis
09-03-2010, 01:39
Δεν είναι το αντικείμενο της διαφωνίας μας αν είναι καλύτερα να οδηγείς αυτοκίνητο ή μοτοσυκλέτα. Οι περισσότεροι εδώ μέσα έχουμε και τα δύο.
Η διαφωνία μας είναι πάντα με όποιον θεωρεί οτι οδηγώντας αυτοκίνητο (ή και μοτοσυκλέτα) είναι τόσο ασφαλής που μπορεί να χαζεύει, να μιλάει στο κινητό, να μην προσέχει το δρόμο, και να είναι "χαλαρός".
Το να οδηγείς με ασφάλεια, προσοχή και σεβασμό στους γύρω είναι το ζητούμενο γιατί και το αυτοκίνητο μια χαρά σε σκοτώνει αν δεν σέβεσαι τον ΚΟΚ, τις συνθήκες του δρόμου και τους άλλους οδηγούς!

kostasmats
09-03-2010, 02:20
δε διαφωνω σε κατι ,απλα πιαστηκα απο το σχολιο του φιλου για να τονισω οτι μια χαρα ζεις με τη μηχανη,ειδικα ετσι οπως ειναι οι μηχανες και ο εξοπλισμος του οδηγου σημερα.τωρα οσον αφορα την ασφαλη οδηγηση και τη χαλαροτητα των "πιλοτων"...αστα να πανε.μου θυμισε μια εκπομπη οπου ενας τυπος θα εκανε αλεξιπτωτο πλαγιας για πρωτη φορα και τον ρωτα ο δημοσιαγραφος
-φοβασαι ,εχεις ξανακανει εξτριμσπορτς?
-οδηγω μηχανακι στην Αθηνα,δεν υπαρχει πιο ακραιο σπορ!

gemara
09-03-2010, 08:15
ναι πες μου ποσο σου αρεσει η βροχη και να φορας σακουλια στα ποδια σου για να μην βραχεις

Ώπα! Για μηχανόβιους μιλάμε! Αυτοί που φοράνε σακούλες στα πόδια δεν είναι μηχανόβιοι!
Οι σωστοί φοράνε πάντα τις μπότες τους! (και τις τιράντες στα παντελόνια...;))

Κι όπως λέει και ο φίλος ο kostasmats περιέχει μεγάλη απόλαυση το να οδηγάς μηχανή με τη βροχή, όχι μέσα στην κίνηση και στο κέντρο βέβαια αλλά στην εξοχή.

Μια υπενθύμιση για τους μηχανόβιους του φόρουμ, ;)

Kalavryta Oct 2009 GSForum by gemara on Flickr - Photo Sharing! (http://www.flickr.com/photos/44177044@N05/4063808004/)

athaneco
09-03-2010, 13:25
ανοιξη καλοκαιρι η μηχανη ειναι τελεια, ολες τις αλλες εποχες ειναι ταλαιπωρια που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει. Τωρα γουστα η βιτσια ειναι αυτα , σε μερικους αρεσει και το μαστιγιο ακομα. Μαλλον βεβαια το λεω με τετοια αυτοπεπιθηση γιατι ο τοπος εργασιας μου απεχει 2-3 χιλιομετρα απο εκει που μενω. Εαν ηταν 30-40 και με κινηση μπορει να αρχιζε να μου αρεσε η βροχη.

BOXER
09-03-2010, 16:49
ανοιξη καλοκαιρι η μηχανη ειναι τελεια, ολες τις αλλες εποχες ειναι ταλαιπωρια που εμενα προσωπικα δεν μου αρεσει. Τωρα γουστα η βιτσια ειναι αυτα , σε μερικους αρεσει και το μαστιγιο ακομα. Μαλλον βεβαια το λεω με τετοια αυτοπεπιθηση γιατι ο τοπος εργασιας μου απεχει 2-3 χιλιομετρα απο εκει που μενω. Εαν ηταν 30-40 και με κινηση μπορει να αρχιζε να μου αρεσε η βροχη.


Mε βαση, αυτο το γεγονος και μονο, μπορω να πω οτι εχεις το δικιο σου. πχ μεχρι να ετοιμασεις ολο τον απαραιτητο εξοπλισμο και να ξεκινησεις, με ενα αυτοκινητο θα εχεις φθασει 3 φορες.
Αλλα οσο αφορα γενικα την οδηγηση με βροχη, ειναι οντως θεμα του καθενος. Εμενα προσωπικα με ευχαριστει πολυ, αλλα εκει που δεν παιζεται το πως αισθανομαι πανω στην μηχανη, ειναι οπως ειπε ο Γιωργος, σε επαρχιακο δρομο. Εκει ειναι ολα τα λεφτα για εμενα :)!

taksidiotis
05-11-2011, 19:39
καθε οχημα εχει και την χαρη του...
στο αυτοκινητο.
ναι,μπορει να μην πηγαινεις τσαλακωμενος οπου θες να πας.
μπορει να μην κουραζεσαι οπως οταν οδηγας την μηχανη.
μπορει το μαλλι,να ειναι στην πενα.
μπορεις να σταματησεις και να κανεις sex:sm7:
μπορει,μπορει,μπορει...

ΟΜΩΣ...
προσωπικα προτιμω την μηχανη.
εχει αλλη χαρη.
ναι,μπορει να αντιμετωπιζουμε καθημερινα κινδυνους που μπορει να μας κοστισουν χτυπα ξυλο πολλα...
μπορει βγαζοντας το κρανος να ειναι το μαλλι χαλια.
μπορει αν δεν εχουμε σωστη ενδυμασια να κρυωνουμε καποιες φορες.
ομως,ειναι αυτο το κατι το διαφορετικο που μου αρεσει,η μας αρεσει.
μου αρεσει που εχω αμεση επαφη με τον δρομο,απο τα χωρια που παιρνω,απο καποιες ομορφες διαδρομες,ακομα και στην πολη.
μου αρεσει που νιωθω ελευθερος,ειναι κατι που το αυτοκινητο δε μπορει να μου το προσφερει.
καποιες φορες μου αρεσει και η οδηγηση με το αμαξι,ομως τις περισσοτερες φορες νιωθω σαν εγκλωβισμενος.
απο μικρη ηλικια ειχα μηχανακι,ετρεχα στις λασπες,ειτε εβρεχε ειτε οχι δεν με ενδιεφερε,ειχα απαθεια.
πολλες φορες αναρωτιεμαι πως την εβγαλα καθαρη απο πολλες καταστασεις...απο μ@λ@κιες που εκανα.
ισως,ποτε να μην ημουν το δειγμα του σωστου μηχανοβιου.
κρανος,στολη,μποτες...ομως για μενα,ημουν,ειμαι μηχανοβιος.
κι οσο μεγαλωνω το μυαλο αλλαζει,παλιοτερα δεν σκεφτομουν την ασφαλεια μου,τωρα πλεον ναι,σκεφτομαι,μαθαινουμε με τα χρονια.
η μηχανη λοιπον ειναι τροπος ζωης,ειναι η κ@υλ@ μας,το χομπυ μας,αξιζει να εχει την πρωτη θεση στην καρδια μου.

forester
05-11-2011, 19:43
Ο τύπος που το γράφει είναι βλαξ και ποτέ του δεν ανέβηκε σε μοτοσυκλέτα! Φαίνεται!

tsompanis
05-11-2011, 20:03
καθε οχημα εχει και την χαρη του...
στο αυτοκινητο.
ναι,μπορει να μην πηγαινεις τσαλακωμενος οπου θες να πας.
μπορει να μην κουραζεσαι οπως οταν οδηγας την μηχανη.
μπορει το μαλλι,να ειναι στην πενα.
μπορεις να σταματησεις και να κανεις sex:sm7:
μπορει,μπορει,μπορει...

ΟΜΩΣ...
προσωπικα προτιμω την μηχανη.
εχει αλλη χαρη.
ναι,μπορει να αντιμετωπιζουμε καθημερινα κινδυνους που μπορει να μας κοστισουν χτυπα ξυλο πολλα...
μπορει βγαζοντας το κρανος να ειναι το μαλλι χαλια.
μπορει αν δεν εχουμε σωστη ενδυμασια να κρυωνουμε καποιες φορες.
ομως,ειναι αυτο το κατι το διαφορετικο που μου αρεσει,η μας αρεσει.
μου αρεσει που εχω αμεση επαφη με τον δρομο,απο τα χωρια που παιρνω,απο καποιες ομορφες διαδρομες,ακομα και στην πολη.
μου αρεσει που νιωθω ελευθερος,ειναι κατι που το αυτοκινητο δε μπορει να μου το προσφερει.
καποιες φορες μου αρεσει και η οδηγηση με το αμαξι,ομως τις περισσοτερες φορες νιωθω σαν εγκλωβισμενος.
απο μικρη ηλικια ειχα μηχανακι,ετρεχα στις λασπες,ειτε εβρεχε ειτε οχι δεν με ενδιεφερε,ειχα απαθεια.
πολλες φορες αναρωτιεμαι πως την εβγαλα καθαρη απο πολλες καταστασεις...απο μ@λ@κιες που εκανα.
ισως,ποτε να μην ημουν το δειγμα του σωστου μηχανοβιου.
κρανος,στολη,μποτες...ομως για μενα,ημουν,ειμαι μηχανοβιος.
κι οσο μεγαλωνω το μυαλο αλλαζει,παλιοτερα δεν σκεφτομουν την ασφαλεια μου,τωρα πλεον ναι,σκεφτομαι,μαθαινουμε με τα χρονια.
η μηχανη λοιπον ειναι τροπος ζωης,ειναι η κ@υλ@ μας,το χομπυ μας,αξιζει να εχει την πρωτη θεση στην καρδια μου.


ρε...τυμβωρύχε...που το ξέθαψες?:D:D:D
(καλά έκανες)

Albatros
05-11-2011, 20:08
και εμένα δεν μου αρέσει η ορηβασία γιατί θα πρέπει να το αναλύσω?????
:cool:

black_hawk
05-11-2011, 22:30
Το ψάρεψα στο δίκτυο, λογικά μου φαίνονται όσα γράφει, μήπως είμαι λάθος 30 χρόνια τώρα ;; για φέρτε με στη τάξη...:sm7:

Γιατί δεν μου αρέσει το ζειν επικινδύνως προκειμένου να κερδίσω λίγα λεπτα, για να περνάω ξυστά από τα αυτοκινήτα και να εξαρτώμαι αν θα με δει ο οδηγός του αυτοκινήτου, αν θα βγάλει φλας για να στρίψει ή αν θα του φύγει εστω λίγο το τιμόνι επειδή μιλάει στο κινητό.

Γιατί δεν θέλω το κράνος να τσαλακώνει μονίμως τα μαλλιά μου


Γιατι δεν θελω οπου πηγαίνω να κουβαλάω το κράνος μαζί μου. Από τον κινηματογράφο μέχρι το 5χ5.


Γιατι δεν θελω να γίνομαι μούσκεμα από τη βροχή, να τρώω το χιόνι και να παγώνω από το κρύο απροστάτευτος.


Γιατί μου αρέσει να ακούω τα CD μου ή ραδιόφωνικές εκπομπές και καπνίζω χαλαρός.


Γιατι μου αρέσει από το παραθυρο του αυτοκινήτου να χαζεύω το τοπίο και όχι να εχω καρφωμένο το βλέμμα στην άσφαλτο.


Γιατί όταν κάνει ζέστη, στο αυτοκίνητο βάζω το a/c ενώ στη μηχανή φοράω μπλουζάκι, κράνος και σκάω!


Γιατί δεν αισθάνομαι ιχνος ασφάλειας να στηρίζομαι σε δυο ρόδες που σε ολισθηρό οδόστρωμα ( και τέτοια στη χώρα μας εχουμε πολλά ) είναι σκέτη ακροβασία


Γιατί 1 ωρα οδήγησης στη μηχανή αντιστοιχεί σε 3 ωρες στο αυτοκίνητο. Πρέπει να είσαι μονίμως συγκεντρωμένος και να μη χαλαρώσεις ουτε δευτερόλεπτο, ενώ στο αυτοκίνητο μπορείς και να «αράξεις»


Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος, φιλάς το χώμα ενώ στο αυτοκίνητο τους πρώτους κραδασμούς τους απορροφούν οι λαμαρίνες. Και ο αερόσακος.


Γιατί δεν θυσιάζω τη συντομία και το παρκάρισμα για την ασφάλεια και την άνεση.


Γιατί μπορώ να εχω παρέα ενώ στη μηχανή ο δεύτερος επιβάτης με δυσκολεύει και εχω πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από ότι στο αυτοκίνητο


Γιατί το αυτοκίνητο προσφέρεται για μεταφορά, αποθήκη, σεξουαλικές περιπτύξεις, ενίοτε και ύπνο. Η μηχανή μόνο πηγαίνει.


Για όλα αυτά λοιπόν δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω μηχανή. Ακομα και να την κερδίσω σε κλήρωση, θα την πουλήσω με το καλησπέρα. "

Κατι τετοιους να φοβομαστε... :hmmm::hmmm:

ckk
05-11-2011, 22:44
Ας μην γίνει ρε παιδιά το παλληκάρι...


Στο κάθε μεταφορικό μέσον, υπάρχουν τα καλά του και τα κακά του. Καθείς εφ' ω ετάχθη.


Ας προσέχει όμως εμάς με τα μηχανάκια... Τον Παρακαλώ.

Akyla
07-11-2011, 16:13
Βασικά,
Ποτέ να μην καβαλήσει, λίγο μας ενδιαφέρει.... και επίσης ποτέ να μην πάει με τα πόδια βόλτα γιατί κάποιος σαν και τα μούτρα του που κάνει σεξ - καπνίζει και μιλάει στο τηλέφωνο την ώρα που οδηγεί μπορεί να τον χτυπήσει ακόμα και όταν είναι πεζός.... ακόμα καλύτερα να μην βγει από το σπίτι του... όλοι ποιο ευτυχισμένου θα είμαστε....και αν βγει να πάρει κάνα τεθωρακισμένο ώστε αν γίνει καμία στραβή να είναι 100% σίγουρος.... εύχομαι μόνο μην έχει παιδιά, γιατί αυτή η νοοτροπία θα περάσει και στην επόμενη γενιά...και αν ξεφύγει και δεν περάσει στην επόμενη γενιά... τότε το παιδί του μπορεί να κινδυνέψει από κάποιον επικίνδυνο σαν και αυτόν...

chrisGSA
13-11-2011, 21:49
Ο ανθρωπος δεν γουσταρει τις μοτοσυκλετες και ειναι δικαιωμα του.
Αυτο που δεν καταλαβαινω ειναι γιατι το γραφει σε ενα site για μηχανοβιους και οχι στο
Ι hatemotorcycles.com οπου μαζι με αλλους ομοιδεατες μπορουν να βγαλουν τα απωθημενα τους για τις καταραμενες μοτοσυκλετες. :D

kostas_366
13-11-2011, 22:12
Σωστά τα λέει, παλιο-μηχανόβιοι αλήτες όλοι σας...

frits
13-11-2011, 22:51
Σωστά τα λέει, παλιο-μηχανόβιοι αλήτες όλοι σας...

Ουυυυυυυυυυ ρε !!!!!!!:sm7:

kostas_366
13-11-2011, 23:04
Ουυυυυυυυυυ ρε !!!!!!!:sm7:
Παλιο βμβ-δάκηδες....και εσυ με την κίτρινη πρώτος πρώτος..
Και να συγχωράς που είμαι φίλος με την Ξανθή, αλλιώς θα στα έχωνα και άλλο.

Syvaris
13-11-2011, 23:05
Το ψάρεψα στο δίκτυο, λογικά μου φαίνονται όσα γράφει, μήπως είμαι λάθος 30 χρόνια τώρα ;; για φέρτε με στη τάξη...:sm7:






Για όλα αυτά λοιπόν δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω μηχανή. Ακομα και να την κερδίσω σε κλήρωση, θα την πουλήσω με το καλησπέρα. "


μάλλον τον έχει παρατήσει καμιά γκόμενα για κανέναν μηχανόβιο

squad
14-11-2011, 11:23
Το ψάρεψα στο δίκτυο, λογικά μου φαίνονται όσα γράφει, μήπως είμαι λάθος 30 χρόνια τώρα ;; για φέρτε με στη τάξη...:sm7:

Γιατί δεν μου αρέσει το ζειν επικινδύνως προκειμένου να κερδίσω λίγα λεπτα, για να περνάω ξυστά από τα αυτοκινήτα και να εξαρτώμαι αν θα με δει ο οδηγός του αυτοκινήτου, αν θα βγάλει φλας για να στρίψει ή αν θα του φύγει εστω λίγο το τιμόνι επειδή μιλάει στο κινητό.

Γιατί δεν θέλω το κράνος να τσαλακώνει μονίμως τα μαλλιά μου


Γιατι δεν θελω οπου πηγαίνω να κουβαλάω το κράνος μαζί μου. Από τον κινηματογράφο μέχρι το 5χ5.


Γιατι δεν θελω να γίνομαι μούσκεμα από τη βροχή, να τρώω το χιόνι και να παγώνω από το κρύο απροστάτευτος.


Γιατί μου αρέσει να ακούω τα CD μου ή ραδιόφωνικές εκπομπές και καπνίζω χαλαρός.


Γιατι μου αρέσει από το παραθυρο του αυτοκινήτου να χαζεύω το τοπίο και όχι να εχω καρφωμένο το βλέμμα στην άσφαλτο.


Γιατί όταν κάνει ζέστη, στο αυτοκίνητο βάζω το a/cενώ στη μηχανή φοράω μπλουζάκι, κράνος και σκάω!


Γιατί δεν αισθάνομαι ιχνος ασφάλειας να στηρίζομαι σε δυο ρόδες που σε ολισθηρό οδόστρωμα ( και τέτοια στη χώρα μας εχουμε πολλά ) είναι σκέτη ακροβασία


Γιατί 1 ωρα οδήγησης στη μηχανή αντιστοιχεί σε 3 ωρες στο αυτοκίνητο. Πρέπει να είσαι μονίμως συγκεντρωμένος και να μη χαλαρώσεις ουτε δευτερόλεπτο, ενώ στο αυτοκίνητο μπορείς και να «αράξεις»


Γιατί σε περίπτωση ατυχήματος, φιλάς το χώμα ενώ στο αυτοκίνητο τους πρώτους κραδασμούς τους απορροφούν οι λαμαρίνες. Και ο αερόσακος.


Γιατί δεν θυσιάζω τη συντομία και το παρκάρισμα για την ασφάλεια και την άνεση.


Γιατί μπορώ να εχω παρέα ενώ στη μηχανή ο δεύτερος επιβάτης με δυσκολεύει και εχω πολύ μεγαλύτερη ευθύνη από ότι στο αυτοκίνητο


Γιατί το αυτοκίνητο προσφέρεται για μεταφορά, αποθήκη, σεξουαλικές περιπτύξεις, ενίοτε και ύπνο. Η μηχανή μόνο πηγαίνει.


Για όλα αυτά λοιπόν δεν πρόκειται ποτέ να αγοράσω μηχανή. Ακομα και να την κερδίσω σε κλήρωση, θα την πουλήσω με το καλησπέρα. "

:sm7::sm7::sm7: εχει πλακα ο τυπακος...μου εφτιαξε την ημερα,μονο γελιο προκαλουν τα οσα γραφει.

petros
15-11-2011, 00:48
:sm8::sm8::sm8:μάλλον τον έχει παρατήσει καμιά γκόμενα για κανέναν μηχανόβιο

:sm8::sm8::sm8:

AKIS_21
16-11-2011, 12:25
για ολα αυτα εγω εγινα μηχανοβιος ειναι πως βλεπεις την ζωη

ARGI
16-11-2011, 13:16
Ας μην γίνει ρε παιδιά το παλληκάρι...


Στο κάθε μεταφορικό μέσον, υπάρχουν τα καλά του και τα κακά του. Καθείς εφ' ω ετάχθη.


Ας προσέχει όμως εμάς με τα μηχανάκια... Τον Παρακαλώ.

Σωστός ο παίκτης σε όλα τα γραφόμενα του...
;););)

Και καλό θα είτο να μην πυροβολούμε όσοι οδηγούν αυτοκίνητα...
Υπάρχουν άνθρωποι που ζουν από αυτά,
και θέλοντας και μη, κάθονται πίσω από ένα τιμόνι πολλές ώρες
π.χ ταξιτζήδες, μεταφορείς...

Και είναι σαφέστατο, ότι δεν φταίει το όχημα, αλλά όπως είπε ο Αϊστάιν,
φταίει η "απύθμενη βλακεία" των ανθρώπων.
;););)

napgeo
16-11-2011, 15:52
Διότι κάποιος φίλος συμφορουμίτης έχει για υπογραφή εάν το αποδίδω σωστά. Οι τέσσερις τροχοί μεταφέρουν το σώμα ,οι δύο την ψυχή.
Ο καθείς εξ ημών πως το βλέπει…………

LakisGS
17-11-2011, 11:39
Διότι κάποιος φίλος συμφορουμίτης έχει για υπογραφή εάν το αποδίδω σωστά. Οι τέσσερις τροχοί μεταφέρουν το σώμα ,οι δύο την ψυχή.
Ο καθείς εξ ημών πως το βλέπει…………

Σωστά το αποδίδεις, αλλά δεν καταλαβαίνω γιατί τόση κουβέντα... Ας μη γίνει ποτέ μηχανόβιος ο παπαρίδης... ;)