PDA

View Full Version : Μαθήματα οικονομίας (απλά και κατανοητά)


frits
08-03-2010, 22:25
Ο Billy πήγε στο Τέξας και αγόρασε από ένα αγρότη ένα γάιδαρο έναντι του ποσού των $100.00. Ο αγρότης συμφώνησε να του τον παραδώσει την επόμενη μέρα.

Την επόμενη μέρα ο αγρότης του είπε, 'Συγνώμη αλλά έχω άσχημα νέα, ο γάιδαρος ψόφησε."
Ο Billy απάντησε, "Τότε δώσε μου τα λεφτά μου πίσω.'
Ο αγρότης είπε, 'δεν μπορώ να το κάνω γιατί τα έχω ήδη ξοδέψει....
Ο Billy είπε, 'Εντάξει, τότε δώσε μου τον νεκρό γάιδαρο.'

Ο αγρότης ρώτησε, 'Τι θα τον κάνεις?'
και ο Billy απάντησε, "θα τον βγάλω σε λοτταρία.'

Ο αγρότης του απάντησε με μια δόση ειρωνείας, 'Αποκλείεται να βγάλεις σε λοταρία τον ψόφιο γάιδαρο.'
και ο Billy απάντησε 'φυσικά και μπορώ, απλά δεν θα πω σε κανένα ότι είναι ψόφιος.'

Ένα μήνα αργότερα ο αγρότης βρέθηκε ξανά με τον Billy και ρώτησε. ' Τι έγινε με τον ψόφιο γάιδαρο?'

Ο Billy είπε, 'Τον έβγαλα σε λοταρία. Πούλησα 500 εισιτήρια προς δύο δολάρια το ένα και έτσι κέρδισα $998.00'

Ο αγρότης ρώτησε, 'Καλά κανένας δεν παραπονέθηκε?' και ο Billy απάντησε, ' Μόνο ο τύπος που τον κέρδισε, και για να μην φωνάζει του έδωσα πίσω τα δύο του δολάρια.'


Ο Billy τώρα εργάζεται για την Goldman Sachs.:sm7:

EOD-K9
09-03-2010, 14:46
:sm7::sm7::sm7::sm7:


:sm1::sm1::sm1::sm1:




κιομως έχουν μια δόση αλληγορικής αλήθειας ..................:(:(:(

syan
09-03-2010, 15:46
Καλό και έξυπνο...!

vasorfa
09-03-2010, 15:56
Γκρρρρρ!!!!!

Φριτς σε καταγγελω για υποκλοπη...:D:D:D

δείτε εδω:http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82/9268-%CE%A0%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B7%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B1%CF%82.html
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

vasorfa
09-03-2010, 15:57
Γκρρρρρ!!!!!

Φριτς σε καταγγελω για υποκλοπη...:D:D:D

δείτε εδω:http://www.gsforum.gr/%CE%93%CE%B5%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CE%AC-%CE%91%CE%BD%CE%B1%CE%B2%CE%AC%CF%84%CE%B7%CF%82/9268-%CE%A0%CF%81%CE%B5%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%B7%CF%84%CE%B1%CE%BD-%CE%95%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B1%CF%82.html
:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

frits
09-03-2010, 16:36
Sorry, Βασίλη :confused:
είναι τόσα πολλά τα post που είναι αδύνατο να τα διαβάζεις όλα.

vasorfa
10-03-2010, 15:36
Sorry, Βασίλη :confused:
είναι τόσα πολλά τα post που είναι αδύνατο να τα διαβάζεις όλα.


χμ....αν και δεν είμαι παππάς :p:p:p σε Συγχωρω..!!!!

Εννοείτε απόψε ο καφές ...χρεωμένος σε εσένα ε!!!:sm7::sm7:

Arkas
10-03-2010, 15:38
Ο Billy πήγε στο Τέξας και αγόρασε από ένα αγρότη ένα γάιδαρο έναντι του ποσού των $100.00. Ο αγρότης συμφώνησε να του τον παραδώσει την επόμενη μέρα.

Την επόμενη μέρα ο αγρότης του είπε, 'Συγνώμη αλλά έχω άσχημα νέα, ο γάιδαρος ψόφησε."
Ο Billy απάντησε, "Τότε δώσε μου τα λεφτά μου πίσω.'
Ο αγρότης είπε, 'δεν μπορώ να το κάνω γιατί τα έχω ήδη ξοδέψει....
Ο Billy είπε, 'Εντάξει, τότε δώσε μου τον νεκρό γάιδαρο.'

Ο αγρότης ρώτησε, 'Τι θα τον κάνεις?'
και ο Billy απάντησε, "θα τον βγάλω σε λοτταρία.'

Ο αγρότης του απάντησε με μια δόση ειρωνείας, 'Αποκλείεται να βγάλεις σε λοταρία τον ψόφιο γάιδαρο.'
και ο Billy απάντησε 'φυσικά και μπορώ, απλά δεν θα πω σε κανένα ότι είναι ψόφιος.'

Ένα μήνα αργότερα ο αγρότης βρέθηκε ξανά με τον Billy και ρώτησε. ' Τι έγινε με τον ψόφιο γάιδαρο?'

Ο Billy είπε, 'Τον έβγαλα σε λοταρία. Πούλησα 500 εισιτήρια προς δύο δολάρια το ένα και έτσι κέρδισα $998.00'

Ο αγρότης ρώτησε, 'Καλά κανένας δεν παραπονέθηκε?' και ο Billy απάντησε, ' Μόνο ο τύπος που τον κέρδισε, και για να μην φωνάζει του έδωσα πίσω τα δύο του δολάρια.'


Ο Billy τώρα εργάζεται για την Goldman Sachs.:sm7:
:sm7::sm7::sm7: