PDA

View Full Version : Πρέπει να μας το πουν οι ξένοι για να το καταλάβουμε...


Arkas
10-03-2010, 13:27
Από την πρώτη στιγμή της εξαγγελίας των νέων μέτρων, αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς θα βοηθήσει η αύξηση του ΦΠΑ, στην αύξηση των δημοσίων εσόδων.

Σε περιόδους κρίσης και οικονομικής ανέχειας, το κράτος οφείλει να διευκολύνει τις εμπορικές συναλλαγές, προκειμένου να μεγεθυνθούν οι τζίροι των επιχειρήσεων και κατ΄επέκταση η είσπραξη του ΦΠΑ, ο οποίος αποτελεί την καθημερινή "αιμοδοσία" του κράτους από ζεστό χρήμα.

Τουλάχιστον η πλέον της 25ετίας εμπορική μου δραστηριότητα, αυτό υποδεικνύει.
Στην Ελλάδα, δυστυχώς, ορισμένοι που διαφεντεύουν τις τύχες μας, το βλέπουν διαφορετικά.
Και το χειρότερο είναι πως δεν παραδέχονται την δική τους ανικανότητα και αφερεγγυότητα, αλλά τα ρίχνουν στους "ξένους"...

Να όμως ποιά είναι η θέση των ξένων:

Προσχέδιο αναφοράς της Κομισιόν


Κίνδυνο στα έσοδα από αύξηση του ΦΠΑ και ΕΦΚ στα καύσιμα επισημαίνει η ΕΕhttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/1114895_b.jpg



ΑΠΕ
Βρυξέλλες
Τον κίνδυνο να μην επιφέρουν τα επιθυμητά δημοσιονομικά έσοδα η αύξηση του ΦΠΑ και ο ΕΦΚ στα καύσιμα επισημαίνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε προσχέδιο αναφοράς της.
Το προσχέδιο, το οποίο επικαλείται το Bloomberg σε δημοσίευμά του την Τρίτη, αναφέρει ότι αν και τα μέτρα λιτότητας «φαίνονται επαρκή για την επίτευξη των στόχων για το έλλειμμα το 2010», παραμένει ο κίνδυνος τα έσοδα από ΦΠΑ και ΕΦΚ να υπολείπονται των εκτιμήσεων, εξαιτίας της χαμηλότερης ζήτησης στην εσωτερική αγορά.
Σχετικά με τον ΦΠΑ μάλιστα, το προσχέδιο της αναφοράς επισημαίνει ότι «οι αλλαγές στη φορολογική βάση, σε σχέση με την συρρίκνωση της εσωτερικής ζήτησης, και η φοροδιαφυγή μπορεί να οδηγήσουν σε μικρότερα έσοδα από τα αναμενόμενα».
Newsroom ΔΟΛ



Τα συμπεράσματα δικά σας!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
10-03-2010, 13:36
Και κάτι που σκέφτηκα τώρα, διαβάζοντας το ποστ του Δημήτρη ...

Μήπως με την αύξηση του ΦΠΑ,

αυξηθούν (που θ' αυξηθούν σίγουρα) τα καταναλωτικά είδη,

δλδ η διαμονή κ η εστίαση

κ έχουν ως άμεσο επόμενο - δυσμενές βέβαια - την ακόμη πιο μεγάλη ψαλίδα στις τιμές,

έναντι των ανταγωνιστών μας ..... Τουρκία, Νότια Ευρώπη κ.λ.π ;;;;; :(:(:(

Να φανταστούμε κι άλλη μείωση στον τουρισμό μας φέτος ;;;;;

Άσε καλύτερα ...... ούτε στα χειρότερα όνειρά μας ....http://i247.photobucket.com/albums/gg124/ELINADOUR/SMILES-2/CRY-34.gif

vpentza
10-03-2010, 13:44
υποτίθεται οτι εχουν κληθεί οι επαγγελματίες να αφομοιώσουν αυτό το 2% ώστε να μην αλλάξουν οι τιμές που έτσι και αλλιώς...υψηλές ήταν...:hmmm:

Arkas
10-03-2010, 14:03
Βασίλη, οι τιμές στα είδη ένδυσης και υπόδησης, λόγω κρίσης είναι καθηλωμένες εδώ και καιρό.
Εξαίρεση αποτελούν οι "επώνυμες" μάρκες, που ούτως ή άλλως, απευθύνονται σε συγκεκριμένο αγοραστικό κοινό.

Κατά την γνώμη μου, το κράτος θα έπρεπε να μειώσει τον ΦΠΑ, δίνοντας το καλό παράδειγμα και στη συνέχεια να επιβάλει αυστηρούς αγορανομικούς ελέγχους σε θέματα κοστολογήσεων κλπ.

Ένα απλό παράδειγμα, που δεν τιμά τον εμπορικό κόσμο, είναι οι πολυδιαφημιζόμενες εκπτώσεις έως 80%.
Ή είναι εικονικές, ή όλο το προηγούμενο διάστημα πωλούσαν με υπερκέρδη του 500%.
Για τέτοιους ελέγχους μιλάω.

Και εάν κάποιος απορεί γιατί δεν μπορούν να υφίστανται πραγματικές εκπτώσεις άνω του 35 έως 40%, ευχαρίστως να το αναλύσω περαιτέρω.

vasilisvlahakis
10-03-2010, 14:20
Είναι ξεκάθαρο οτι πριν ανακοινώσουν τα μέτρα δεν είχαν υπολογίσει οτι η χώρα αυτή θα μπει σε βαθυτατη ύφεση.Ο κόσμος θα περικοψει και τα αναγκαια.μονο η αναπτυξη ειναι μονοδρομος για εμας.Αλλα αναπτυξη με τετοια γραφειοκρατεια & λαμογεια δεν γινετε.ΓΙΝΕΤΕ ?

vpentza
10-03-2010, 14:52
μπορώ Δημήτρη να σου μεταφέρω πραγματικό και αποδεδειγμένο γεγονός όπου "επώνυμο" κατάστημα της Γλυφάδας με γυναικεία ρούχα, αγοράζει μπλουζάκια έτοιμα με στάμπα από Έλληνα κατασκευαστή στα 5-7 ευρώ και τα πουλάει στα 150 ευρώ.......
Τόοοοοοοοσο καιρό που κλέβει τις συζύγους μας ????
Πρέπει να έχει κάνει καλή "καβάντζα" ο ιδιοκτήτης τόσα χρόνια και γι' αυτό δεν τον "κλαίω"..... τους υπαλλήλους του σκέφτομαι που τους έχει με 700 ευρώ και έχει βρει μια πολύ καλή δικαιολογία να τους διώξει....
Εμμεσα σου απαντάω λοιπόν για το 500% που γράφεις το οποίο θεωρώ απόλυτα αληθές ....

GeorgeP
10-03-2010, 15:03
Από την πρώτη στιγμή της εξαγγελίας των νέων μέτρων, αυτό που δεν κατάλαβα είναι πώς θα βοηθήσει η αύξηση του ΦΠΑ, στην αύξηση των δημοσίων εσόδων.

Σε περιόδους κρίσης και οικονομικής ανέχειας, το κράτος οφείλει να διευκολύνει τις εμπορικές συναλλαγές, προκειμένου να μεγεθυνθούν οι τζίροι των επιχειρήσεων και κατ΄επέκταση η είσπραξη του ΦΠΑ, ο οποίος αποτελεί την καθημερινή "αιμοδοσία" του κράτους από ζεστό χρήμα.

Τουλάχιστον η πλέον της 25ετίας εμπορική μου δραστηριότητα, αυτό υποδεικνύει.
Στην Ελλάδα, δυστυχώς, ορισμένοι που διαφεντεύουν τις τύχες μας, το βλέπουν διαφορετικά.
Και το χειρότερο είναι πως δεν παραδέχονται την δική τους ανικανότητα και αφερεγγυότητα, αλλά τα ρίχνουν στους "ξένους"...

Να όμως ποιά είναι η θέση των ξένων:

Προσχέδιο αναφοράς της Κομισιόν


Κίνδυνο στα έσοδα από αύξηση του ΦΠΑ και ΕΦΚ στα καύσιμα επισημαίνει η ΕΕhttp://assets.in.gr/dGenesis/assets/Content5/Photo/1114895_b.jpg



ΑΠΕ
Βρυξέλλες
Τον κίνδυνο να μην επιφέρουν τα επιθυμητά δημοσιονομικά έσοδα η αύξηση του ΦΠΑ και ο ΕΦΚ στα καύσιμα επισημαίνει η Ευρωπαϊκή Επιτροπή σε προσχέδιο αναφοράς της.
Το προσχέδιο, το οποίο επικαλείται το Bloomberg σε δημοσίευμά του την Τρίτη, αναφέρει ότι αν και τα μέτρα λιτότητας «φαίνονται επαρκή για την επίτευξη των στόχων για το έλλειμμα το 2010», παραμένει ο κίνδυνος τα έσοδα από ΦΠΑ και ΕΦΚ να υπολείπονται των εκτιμήσεων, εξαιτίας της χαμηλότερης ζήτησης στην εσωτερική αγορά.
Σχετικά με τον ΦΠΑ μάλιστα, το προσχέδιο της αναφοράς επισημαίνει ότι «οι αλλαγές στη φορολογική βάση, σε σχέση με την συρρίκνωση της εσωτερικής ζήτησης, και η φοροδιαφυγή μπορεί να οδηγήσουν σε μικρότερα έσοδα από τα αναμενόμενα».
Newsroom ΔΟΛ



Τα συμπεράσματα δικά σας!

A, ρε Δημητράκη,

θα σε μαλωσω γιατι βλέπεις την μια οψη του νομισματος κιοχι και τις δυό!!
Εκ πρωτοις οψεως και σε απολυτη οικονομικη ερμηνεια εχεις απολυτο δικιο στο ποστ σου οπως εχει και η ΕΕ στις αιτιασεις της επι του θεματος!!!
Ομως.......μειωση του ΦΠΑ εκαναν πολλες χωρες για να τονωσουν την αγορα η οποιες ομως διεθεταν βαρια, βαρυτατη βιομηχανια!! π.χ. αυτοκινητοβιομηχανια, πολεμικη βιομηχανια κ.λ.π. Τα εσοδα αυτων των εταιρειων και η διατηρηση των θεσεων εργασιας απο τα αποθεματα τους, οσο και λιγοτερα των προηγουμενων ετων και να ειναι, αντισταθμιζουν την''χασουρα'' απο την μειωση του ΦΠΑ!!! Εξάλλου τα κρατη αυτα ειχαν αποθεματα ρευστου στα ταμεια τους, δηλαδη εκαναν οικονομια στα εξοδα τους, κι ετσι ειχαν για να δωσουν και να τονωσουν!! Η ελλαδα τι εχει απο αυτα? Τιποτε!!! Και το οποιο πλεονασμα το εκαναν σπιτια στο Καπανδριτι και την Αναβυσσο κι αλλου καποιοι ασημοι δημοσιογραφοι που ξαφνικα εγιναν Πολιτικοι και καποιοι ''παλιοι'' Πολιτικοι που διετελεσαν ΥΠΕΧΩΔΕ!!!

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε την Ελλαδα με την Αγγλια οπου η μεν πρωτη εξαγει 100,000,000 δολαρια ετησιως και εισαγει 200,000,000 δολαρια ετησιως!!!!
Δεν μπορουμε να συγκρινουμε μια χωρα των 700ε μηνιαιως με μια αλλη των 1300 σε κατωτατο επιπεδο μισθων!!!
Οι 700αρηδες ειτε τους αυξησεις τον ΦΠΑ ειτε οχι θα αγοραζουν τα ιδια πραγματα με πριν ητοι το εξης ενα: φαι για να ζησουν!!!
Ενω οι με τα 1300 ολο και κατι παραπανω θα ξοδεψουν!!! Η Αγγλια κατεβασε το ΦΠΑ απο το 17,5 στο 15% πριν δυο χρόνια και περυσι το ξαναανεβασε στο 17,5!!!!!
το ιδιο ισχυει και γαι τον ΕΦΚ!!

Για την Ελλαδα, ναι η αγοραστικη δυναμη μας μειωνεται, ναι θα μας λειψουν ενδεχομενως πραγματα, ναι....ναι.... αλλά......προκειμενου να αποκατασταθει εν μερει η ελληνικη αξιοπιστια και να κατεβουν τα spreads ωστε να ανασανουμε αποπληρωνοντας τα δανεια του παρελθοντος και να φτασουμε σε ενα λογικο επιπεδο δανεισμου δεν υπηρχε αλλη διεξοδος!!!!!!!!!!!!!
Αυτο ειναι το πρωτο βημα Δημητρη!! Το δευτερο ειναι να απελευθερωθουν επιτελους αυτα τα ΕΣΠΑ, ΤΕΜΚΕ και δεν ξερω κι εγω τι άλλο για να αρχισει επιτέλους μια καποια αναπτυξη!!!!!

Ελεος συντροφοι, αντι να κοιταζουμε το δασος κοιταζουμε ακομη και σημερα τους εαυτους μας!!!! Μην πληρωσουμε τους φορους μας, μην πληρωσουμε το ΙΚΑ των υπαλληλων μας, γιατι να πληρωσω εφορια? εγω θα σωσω αυτην την χωρα κ.λ.π., κ.λ.π., κ.λ.π.!!!!
Συν και κυριως την Πολιτικη σπαταλη τα προηγουμενα χρόνια που εδινε εναν δρόμο π.χ. στην κατασκευαστικη GeorgeP και ρωτουσε (ο αλητης πολιτικος) ποσο κανει? 10,000,000ε απαντουσε ο GeorgeP. Βαλε μωρε 20,000,000 να βγαλουμε κατι κι εμεις! Ενταξει ελεγε ο εταιρος αλητης GeorgeP, αλαλ κοιταξε επειδη θα εχω διαφορα στον ΦΠΑ θα κανεις τα σταβα ματια στα τιμολογια!! ενταξει ελεγε ο Πολιτικος!Α, και που' σαι να παρω και Πακιστανους χωρις ΙΚΑ για να πληρωσω κατι υποχρεωσεις μου (αλλοι πολιτικοι)! Ενταξει μωρε δεν υπαρχει προβλημα απαντουσε ο Πολιτικος!!! αλλα, συνεχιζε ο Πολιτικος, εχω ενα οικοπεδακι στο Καπ[ανδριτι, φτιαξε μου ενα σπιτ εκει με πισινα....για να εχουν κατι τα παιδια μου!!!!!!!! κι ολα μελι-γαλα!!!
Και οπως ενεργουσαν αυτοι ενεργουσαμε και όλοι εμεις!!! Με πρωτους εμας τους καταναλωτες που δεχομαστε να αγοραζουμε καπότες χωρις να παιρνουμε αποδειξη για να γλυτωνουμε καποια λεφτα!!!
Με πρωτους εμας που τσιμπησαμε το δολωμα των φτηνων δανειων για να γινουμε Βαρδινογιαννηδες και τωρα μας παιρνουν τα σπιτια!!!

Μην ζηταμε και τα ρεστα τωρα!!!! Τωρα θα πρέπει ΟΛΟΙ μας να σκυψουμε το κεφάλι να πουμε ενα ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ στον διπλανο μας και να πεσουμε με τα μουτρα στην δουλεια για να βγουμε απο αυτο το χαος!!!!!!!! Και οπως ειπαμε καποτε ''ποτε ξανα πολεμος'' ετσι να δουλεψουμε, να πληρωσουμε, να κατεβασουμε τα βρακια μας για να πουμε στο τελος ''ποτε πια τετοιο οικονομικο χαος''!!! Και φυσικα να μαθουμε να ζουμε με οσα βγαζουμε κι οχι με οσα μας δινουν για προσκαιρη Βασιλικη ζηση τα οποια θα τα ξεπληρψσουμε (αν τα καταφερουμε) με αιμα!!!!

Arkas
10-03-2010, 15:25
Γιώργη μου δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' ό,τι λες.

Το θέμα μας όμως σ΄αυτό το thread είναι η αύξηση του ΦΠΑ.
Όταν υπάρχει κρίση και οικονομική δυσπραγία, τις τιμές τις κατεβάζεις, δεν τις ανεβάζεις (νόμος της αγοράς).;)
Και όπως προανέφερα, έρχεται πρώτα το κράτος να δώσει το καλό παράδειγμα και μετά ακολουθούν και τα υπόλοιπα.

gsmaniac
10-03-2010, 16:21
Γιώργη μου δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' ό,τι λες.

Το θέμα μας όμως σ΄αυτό το thread είναι η αύξηση του ΦΠΑ.
Όταν υπάρχει κρίση και οικονομική δυσπραγία, τις τιμές τις κατεβάζεις, δεν τις ανεβάζεις (νόμος της αγοράς).;)
Και όπως προανέφερα, έρχεται πρώτα το κράτος να δώσει το καλό παράδειγμα και μετά ακολουθούν και τα υπόλοιπα.
ετσι ακριβως.....;)
δεν υπαρχει επαγγελματιας,που θα μειωσει τα κερδη του,για τους απατεωνες που μας κυβερνουν εδω και 20 χρονιαΝεύραΝεύραΝεύρα
οπως δεν υπαρχει μισθωτος,που θα δωρισει τον μισθο του,για τους παραπανω κυριουςΝεύραΝεύραΝεύρα
εξαιρουνται οι δημοσιοι......για ευνοητους λογους;););)

GeorgeP
10-03-2010, 16:22
Γιώργη μου δεν διαφωνώ σε τίποτα απ' ό,τι λες.

Το θέμα μας όμως σ΄αυτό το thread είναι η αύξηση του ΦΠΑ.
Όταν υπάρχει κρίση και οικονομική δυσπραγία, τις τιμές τις κατεβάζεις, δεν τις ανεβάζεις (νόμος της αγοράς).;)
Και όπως προανέφερα, έρχεται πρώτα το κράτος να δώσει το καλό παράδειγμα και μετά ακολουθούν και τα υπόλοιπα.

Το θεμα σε αυτο το thread ειναι το ΦΠΑ...ναι!!!
Και τις τιμες τις κατεβαζεις δεν τις ανεβαζεις......μαλιστα κι εδω συμφωνουμε!!! Ομως.... πότε τα κανεις ολα αυτα? οταν εχει εισοδηματα απο αλλου! Απο που? απο την πωληση προιοντων βιομηχανιας, απο τους φόρους που πληρωνωνται, απο τα προστιμα της εφοριας που επισης πληρωνωνται και δεν γινονται τα 2,000,000.....3000ε (περιπτωση νυκτερινου Μυκονιατικου Κεντρου το 2008) , και απο αυτους που εισπρατονται και αποδιδονται δηλαδη τον ΦΠΑ!!! (δευτερο ετος οικονομικων επιστημων Πανεπιστημιου Αθηνων;)) Να μην πουμε για την παραγραφη του προστιμου μαμουθ της Ακροπολης Χρηματιστηριακη,

Οταν παω στο μαγαζι αξεσουαρ μοτοσυκλετας και μου λεει ''με αποδειξη 100 και χωρις αποδειξη 80'' κι εγω ο απλος πολιτης συναινω σε αυτο, δηλαδη συναινω στο να χανει το κρατος χρηματα, ζηταω και τα ρεστα μετα? Ντροπή μου!!!!!:mad:
Οταν εχω επιχειρηση κι απασχολω ανασφαλιστους αρα το κρατος αναγκαζεται να δανειζεται για να επιδοτει το ΙΚΑ...ζηταω και τα ρεστα μετα???? Δυό φορες ντροπή μου!!!Νεύρα

Ναι το thread μιλαει για το ΦΠΑ αλλα συζητηση δεν μπορει να γινει προς την μια πλευρα που λεει ''το ΦΠΑ πεφτει σε τετοιες κρισεις......νομος της αγορας'' αλλα και προς τις δυό που η άλλη λεει ''τι να σου κανει το κρατος οταν δεν εχει άλλους πορους εισπραξης για να επιβιωσει? Οταν εσυ, εγω, ΟΛΟΙ μας το κλεβουμε ασυστόλως ο καθενας με τον τροπο του?'' Μα φυσικα αυξανει (μεταξυ αλλων) το ΦΠΑ!!!

Το thread μιλαει για τον ΦΠΑ, δεν νομιζω να ξεφυγα του θεματος!!!!

Mexicanos
10-03-2010, 16:34
Συμφωνώ με το ΦΠΑ............άλλωστε η κατανάλωση φέρνει το κέρδος αλλά που να το καταλάβουν τα καθίκια που βγάζει ο λαός.
Η φοροδιφυγή είναι άλλο κομμάτι........δεν θα νιώθω άσχημα γιατί δέχομαι να πάρω κάτι πιο φθηνά επειδή δεν μου κόβει απόδειξη,για τον απλό λόγο ότι για τους μεγάλους που φοροδιαφεύγουν κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο και οι μικροί καταφεύγουν εκεί γιατί το κράτος τους έχει φτάσει εκεί με τα μέτρα που παίρνει........................στο φινάλε ας ζητούσαν από τον κάθε Έλληνα πολίτη 50 ευρώ και θα μάζευαν πολύ περισσότερα......

Arkas
10-03-2010, 17:20
Γιώργο μου (GeorgeP), αυτό που μάλλον εγώ δεν διατυπώνω σωστά είναι πως όταν στερέψει η αγορά, οι καταναλωτές, οι πολίτες, οι αγοραστές, και να διπλασιάσεις, τριπλασιάσεις κ.ο.κ τον φόρο, στην ουσία τον πολλαπλασιάζεις με το 0 (μηδέν).

Εάν και αυτή την φορά δεν κατάφερα να γίνω καταννοητός,
I give up!:yz

Arkas
10-03-2010, 17:21
Συμφωνώ με το ΦΠΑ............άλλωστε η κατανάλωση φέρνει το κέρδος αλλά που να το καταλάβουν τα καθίκια που βγάζει ο λαός.
Η φοροδιφυγή είναι άλλο κομμάτι........δεν θα νιώθω άσχημα γιατί δέχομαι να πάρω κάτι πιο φθηνά επειδή δεν μου κόβει απόδειξη,για τον απλό λόγο ότι για τους μεγάλους που φοροδιαφεύγουν κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο και οι μικροί καταφεύγουν εκεί γιατί το κράτος τους έχει φτάσει εκεί με τα μέτρα που παίρνει........................στο φινάλε ας ζητούσαν από τον κάθε Έλληνα πολίτη 50 ευρώ και θα μάζευαν πολύ περισσότερα......
Πικρή αλήθεια...

GeorgeP
10-03-2010, 17:37
Γιώργο μου (GeorgeP), αυτό που μάλλον εγώ δεν διατυπώνω σωστά είναι πως όταν στερέψει η αγορά, οι καταναλωτές, οι πολίτες, οι αγοραστές, και να διπλασιάσεις, τριπλασιάσεις κ.ο.κ τον φόρο, στην ουσία τον πολλαπλασιάζεις με το 0 (μηδέν).

Εάν και αυτή την φορά δεν κατάφερα να γίνω καταννοητός,
I give up!:yz

Βρε δεν χρειαζοτανε η επεξηγηση, εχω καταλαβει επ'ακριβως τι θελεις να πεις!!
Δεν διαφωνησα ως προς την σκεψη σου και την ορθοτητα αυτης!! Μαλιστα δεν διαφωνω σε τιποτα απο αυτα που γραφεις, αντιθετως συμφωνω!!!!
Ομως εδω, στην Ελλαδα και την παρουσα εποχη δεν μπορουσε να γινει αυτο που λες!!
Θεωρω οτι αυτο που παει να γινει ειναι, να μαζευτουν καποια λεφτα ωστε να αποπληρωθουν καποια δανεια και μετα να αρχισουν να δινονται χρηματα για αναπτυξη!!! Αν το παει αναποδα επαιξε κι εχασε!!!
Τωρα αν θα το πετυχει αυτο με την αυξηση του ΦΠΑ, του ΕΦΚ και όλων των εμμεσων φορων που ναι ειναι αγκαθια στην τσεπη ολων μας, μονον ο καιρός θα δειξει!!! Αν ο καιρός δεν δειξει ετοιμασου για εποχες '50-60!!!!!!

GeorgeP
10-03-2010, 17:55
Συμφωνώ με το ΦΠΑ............άλλωστε η κατανάλωση φέρνει το κέρδος αλλά που να το καταλάβουν τα καθίκια που βγάζει ο λαός.

Χμ και ναι και οχι!! Αν υποθεσουμε οτι το ΦΠΑ ανεβαινε 50% ποσοι απο τους καταναλωτες που χαλουσαν 10,000ε τον χρόνο για ρουχα, παπουτσια, ηλεκτρονικα, σουπερ Μαρκετ θα σταματουσαν να ψωνιζουν ¨η θα ελαττωναν τις αγορες τους? Το 10%? το, 20?, το 30%? Παλι κερδος εχει το κρατος και μαλιστα αυξημενο σε σχεση με πριν! Εσυ, εγω θα σταματησουμε το Σουπερ Μαρκετ? Οχι!! = κερδος για το κρατος
Ποσοι εκοψαν το τσιγαρο? απο κανεις μεχρι 1% παλι κερδος το κρατος!
Ποσοι σταματησαν να βγαινουν εξω τα βραδυα εν σχεση με περυσι και να μην πινουν? ελαχιστοι παλι κερδος το κρατος!!!
Ξερεις ποιοι πληγωνοται απο την αυξηση του ΦΠΑ? οι Εμποροι ρουχων, παπουτσιων κ.λ.π. και μονον αυτοι! Διοτι αυτοι δεν μπορουν να καπελωσουν τα προιοντα τους γιατι δεν θα αγοραστουν (που ετσι κι αλλιως πεσμενοι ειναι-αλλα εβγαζαν τις υπολοιπες χρονιες μην τρελλαθουμε) κι ετσι πουλανε τα ιδια πραγματα στις ιδιες τιμες+τον νεο ΦΠΑ αλλα σε λιγοτερους καταναλωτες!!!
Το ζητουμενο ομως ΤΩΡΑ δεν ειναι ποιοι και ποσοι θα πληγωθουν/πεθανουν αλλα ποσα λεφτα θα μπουν στο ταμειο και μετα θα δουμε για πληγωμενους και θυματα του πολεμου!!! Πρωτα πρέπει να βγουμε νικητες και να μην μας περιλαβει κανενα ΔΝΤ και μετα να δουμε το μελλον!!!


Η φοροδιφυγή είναι άλλο κομμάτι........δεν θα νιώθω άσχημα γιατί δέχομαι να πάρω κάτι πιο φθηνά επειδή δεν μου κόβει απόδειξη,για τον απλό λόγο ότι για τους μεγάλους που φοροδιαφεύγουν κάνουμε τουμπεκί ψιλοκομμένο

δηλαδη απο εκδικηση που το κρατος δεν κυνηγαει πρωτα αυτους τους λιγους και μετα να πιασει εμας??? ε τοτε καλα να παθουμε!!!!!!!!!
Η φοροδιαφυγη ειναι αναποσπαστο κομματι ολων αυτων που συζηταμε!! αν δεν υπηρχε αυτη τοτε ουτε η Ελλαδα θα ειχε φτασει εδω ουτε ο ΦΠΑ θα αυξανοτανε!!


............... και οι μικροί καταφεύγουν εκεί γιατί το κράτος τους έχει φτάσει εκεί με τα μέτρα που παίρνει........................

Ελα μου ομως τωρα που το κρατος με τα μετρα που παιρνει δεν υπαρχει ανθρωπος που να ψωνιζει τσιχλες και να μην ζηταει απόδειξη!!!!! Γαιτι τωρα και οχι πριν? Περνει αυτος ο καταναλωτης καμια εκπτωση? οχι βεβαια!!!!!! Κι αυτο δειχνει οτι οι μικροι δεν κατεφυγαν εκει (στο να μην ζητανε αποδειξη) αλλα ειχαν συστημα το ''εκει'' ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης των ιδιων και της χωρας!!!! Τωρα που και μισθοι περικοπτονται, τωρα που οι ΔΕΚΟ αυξανονται, τωρα που ολα ειναι πανακριβα....ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ζητανε αποδειξη!!!!

Μηπως θελουμε ξυλιες στον ####???

tsompanis
10-03-2010, 22:03
Μην ζηταμε και τα ρεστα τωρα!!!! Τωρα θα πρέπει ΟΛΟΙ μας να σκυψουμε το κεφάλι να πουμε ενα ΜΕΓΑΑΑΑΑΑΛΟ ΣΥΓΝΩΜΗ στον διπλανο μας και να πεσουμε με τα μουτρα στην δουλεια για να βγουμε απο αυτο το χαος!!!!!!!!


και αυτοί που μέχρι τώρα ήταν με τα μούτρα στην δουλειά?τι θα κάνουνε δηλαδή,θα εξαυλωθούν??ή μήπως νομίζεις ότι όλοι μας κοιμόμαστε και τεμπελιάζουμε?

για μένα με μερικούς υπολογισμούς,ή άνοδος 2% του φ.π.α,αν μετακυλιστεί στα τιμολόγια αγορών απο τους μεγαλοπρομηθευτές,εργοστάσια ζωοτροφών,λιπασμάτων,ενέργεια,πετρέλαια κ.λ.π θα με επιβαρύνει με ένα κόστος της τάξης των 5.000 ευρώ! ετησίως.
και είμαι στον πρωτογενή τομέα!

αλλά δεν πειράζει!πίσω έχει η αχλάδα την ώρα...
και για το τι ακριβώς εννοώ,σε θέμα που ανεβαίνει σε λίγο.

vasilisvlahakis
10-03-2010, 23:11
μας φτυνουν και νομιζουμε οτι βρεχει.οτι και αν λεμε τωρα ειμαστε αξιοι των επιλογων μας.ολοι εχουμε το μεριδιο της ευθυνης που μας αναλογει.απλα πραγματα.

Mexicanos
10-03-2010, 23:41
Χμ και ναι και οχι!! Αν υποθεσουμε οτι το ΦΠΑ ανεβαινε 50% ποσοι απο τους καταναλωτες που χαλουσαν 10,000ε τον χρόνο για ρουχα, παπουτσια, ηλεκτρονικα, σουπερ Μαρκετ θα σταματουσαν να ψωνιζουν ¨η θα ελαττωναν τις αγορες τους? Το 10%? το, 20?, το 30%? Παλι κερδος εχει το κρατος και μαλιστα αυξημενο σε σχεση με πριν! Εσυ, εγω θα σταματησουμε το Σουπερ Μαρκετ? Οχι!! = κερδος για το κρατος
Ποσοι εκοψαν το τσιγαρο? απο κανεις μεχρι 1% παλι κερδος το κρατος!
Ποσοι σταματησαν να βγαινουν εξω τα βραδυα εν σχεση με περυσι και να μην πινουν? ελαχιστοι παλι κερδος το κρατος!!!
Ξερεις ποιοι πληγωνοται απο την αυξηση του ΦΠΑ? οι Εμποροι ρουχων, παπουτσιων κ.λ.π. και μονον αυτοι! Διοτι αυτοι δεν μπορουν να καπελωσουν τα προιοντα τους γιατι δεν θα αγοραστουν (που ετσι κι αλλιως πεσμενοι ειναι-αλλα εβγαζαν τις υπολοιπες χρονιες μην τρελλαθουμε) κι ετσι πουλανε τα ιδια πραγματα στις ιδιες τιμες+τον νεο ΦΠΑ αλλα σε λιγοτερους καταναλωτες!!!
Το ζητουμενο ομως ΤΩΡΑ δεν ειναι ποιοι και ποσοι θα πληγωθουν/πεθανουν αλλα ποσα λεφτα θα μπουν στο ταμειο και μετα θα δουμε για πληγωμενους και θυματα του πολεμου!!! Πρωτα πρέπει να βγουμε νικητες και να μην μας περιλαβει κανενα ΔΝΤ και μετα να δουμε το μελλον!!!



δηλαδη απο εκδικηση που το κρατος δεν κυνηγαει πρωτα αυτους τους λιγους και μετα να πιασει εμας??? ε τοτε καλα να παθουμε!!!!!!!!!
Η φοροδιαφυγη ειναι αναποσπαστο κομματι ολων αυτων που συζηταμε!! αν δεν υπηρχε αυτη τοτε ουτε η Ελλαδα θα ειχε φτασει εδω ουτε ο ΦΠΑ θα αυξανοτανε!!



Ελα μου ομως τωρα που το κρατος με τα μετρα που παιρνει δεν υπαρχει ανθρωπος που να ψωνιζει τσιχλες και να μην ζηταει απόδειξη!!!!! Γαιτι τωρα και οχι πριν? Περνει αυτος ο καταναλωτης καμια εκπτωση? οχι βεβαια!!!!!! Κι αυτο δειχνει οτι οι μικροι δεν κατεφυγαν εκει (στο να μην ζητανε αποδειξη) αλλα ειχαν συστημα το ''εκει'' ανεξαρτητως οικονομικης καταστασης των ιδιων και της χωρας!!!! Τωρα που και μισθοι περικοπτονται, τωρα που οι ΔΕΚΟ αυξανονται, τωρα που ολα ειναι πανακριβα....ΤΩΡΑ ΟΛΟΙ ζητανε αποδειξη!!!!

Μηπως θελουμε ξυλιες στον ####???


Πρώτα απ'όλα είναι πολύ νωρίς για να κρίνεις πόσοι θα κόψουν ή θα ελλατώσουν το τσιγάρο και πόσοι θα επηρεαστούν από τις αλλαγές.Ο νόμος του εμπορίου Γιώργο λέει ότι η κατανάλωση φέρνει το κέρδος...άλλο να πάρεις 2 τεμάχια των 200 ευρώ και άλλο 20 τεμάχια των 50 ευρώ...

Δεύτερον αν θέλεις να το χαρακτηρίσεις Γιώργο εκδίκηση,χαρακτηρισέ το.Δεν μπορεί βρε φίλε τόόόόόσα χρόνια να με γδέρνουν για την τσέπη τους και μετά να έχουν την απαίτηση να πληρώσω εγώ πάλι την εξασφάλιση της ζωής τους,της σύνταξής τους και των εγγονιών τους.Δεν σε βλέπω να διαμαρτύρεσαι που τον εαυτό τους τον έχουν βγάλει απ'έξω,έχουν φτιάξει ΤΙΣ περιουσίες που μας τις κοπανάνε και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και καμαρώνουμε.Ήμαρτον δηλαδή που ξαφνικά πρέπει να νιώσουμε πατριώτες για να σώσουμε την Ελλαδάρα μας.Πάλι εμείς???Αυτοί τίποτα???
Εδώ Γιώργο κολλάει η παραπάνω φράση σου ''καλά να πάθουμε''...

Τρίτον Γιώργο κάνε μια βόλτα για να δεις ότι και στο ζήτημα των αποδείξεων,όλα τα θαύματα κρατούν 3 ημέρες............

kostas_366
11-03-2010, 12:13
Aπ αυτά που είδα και χθες στην τηλεόραση κατάλαβα ότι ο ΦΠΑ αυξήθηκε από πιέσεις της Ε.Ε. για τον δανεισμό.
Δεν θα διαφωνήσω με τα γραφόμενα του Δημήτρη. Είναι σωστά κατά την γνώμη μου. Χθες άκουσα ότι οι αυξήσεις δεν θα αποδώσουν, γιατί τώρα πάλι είναι ακριβώς τα ίδια έσοδα, γιατί το παραπάνω επιτόκιο στον δανεισμό, έρχετε μια η άλλη μετις αυξήσεις.
Είναι μεγάλα τα παιχνίδια που παίζονται και δυστηχώς κάποιοι επενδύουν στο ``σπίτι`` σου που θα καεί. Και κερδίζουν.
Εύχομαι να μας βγει σε καλό, γιατί έχω την εντύπωση ότι θα δούμε και ακόμαπερισσότερα πράγματα άσχημα.

GeorgeP
11-03-2010, 12:49
και αυτοί που μέχρι τώρα ήταν με τα μούτρα στην δουλειά?τι θα κάνουνε δηλαδή,θα εξαυλωθούν??ή μήπως νομίζεις ότι όλοι μας κοιμόμαστε και τεμπελιάζουμε?

για μένα με μερικούς υπολογισμούς,ή άνοδος 2% του φ.π.α,αν μετακυλιστεί στα τιμολόγια αγορών απο τους μεγαλοπρομηθευτές,εργοστάσια ζωοτροφών,λιπασμάτων,ενέργεια,πετρέλαια κ.λ.π θα με επιβαρύνει με ένα κόστος της τάξης των 5.000 ευρώ! ετησίως.
και είμαι στον πρωτογενή τομέα!

αλλά δεν πειράζει!πίσω έχει η αχλάδα την ώρα...
και για το τι ακριβώς εννοώ,σε θέμα που ανεβαίνει σε λίγο.

Ναι εντάξει, και τι πρέπει να γινει δεν μου λες??? Εμενα ξερεις ποσο θα μου στοιχισει το 2% στον οικογενιακο μου προυπολογισμο? Με τις αγορες σε ειδη πρωτης αναγκης και με βαση το ετος 2009, ασφαλειες, σχολεια, πετρελαια, βενζινες ενα 1000-1500!!! Σε εσοδα 47000ε καθαρα και μετά φορων το 2% ειναι 940ε βαλε κατι απο εδω απο εκει να το παραπανω ποσο!! Ξερεις τι ειναι για μια οικογενεια 1000+ε παραπανω τον χρόνο? δηλαδη το 1/5 του δικου σου επαγγελματικου ΦΠΑ το οποιο εχεις και την δυνατοτητα συμψηφισμου και λογιστικης επιστροφης του!! Εγω τι δυνατοτητα εχω????? Αλλα και τι θες να κανω? λυση δεν εχω να προτινω, το να καθομαι και να γκρινιαζω, να απεργω και δεν ξερω κι εγω τι άλλο κακο θα μου/μας κανω κι οχι καλο!!!
Εσυ εχεις και την ψυχοφθόρο δυνατότητα να πας την επιχειρηση σου αλλου και να ζησεις καλυτερα, εγω????????

Μην βλεπουμε τι μας στοιχιζει εμας ΜΟΝΟΝ αλλα και τι στοιχιζουμε εμεις στους άλλους!!!! Το να εξακολουθουμε να κοιταζουμε ΜΟΝΟΝ την παρτη μας χωρις να νοιαζομαστε για το τι γινεται γυρω μας ηταν αυτο που μας οδηγησε εδω!!! Και ΟΛΟΙ συμβαλαμε σε αυτο, κι εγω με το να μην παιρνω αποδειξεις, κι εσυ τσοπανη (οχι εσενα προσωπικα) με το να εχεις 50 ζωα και να δηλωνεις 80 με την συνενοχη του κρατικου ελεγκτη για να περνεις τις επιδοτησεις, κι εσυ αγρότη που τα 1000στρ. τα εκανες 5000 παλι με την συμετοχη του Κρατικου ελεγκτη για να περνειςκι εσυ τις επιδοτησεις , κι εσυ, κι εσυ, κι εσυ..........

Και τωρα κλαιμε γιατι ενω μαζευαμε τοσο καιρο μας τα παιρνουν πισω!!!!! ξαναλεω.......ντροπη μας!!

GeorgeP
11-03-2010, 13:09
Πρώτα απ'όλα είναι πολύ νωρίς για να κρίνεις πόσοι θα κόψουν ή θα ελλατώσουν το τσιγάρο και πόσοι θα επηρεαστούν από τις αλλαγές.Ο νόμος του εμπορίου Γιώργο λέει ότι η κατανάλωση φέρνει το κέρδος...άλλο να πάρεις 2 τεμάχια των 200 ευρώ και άλλο 20 τεμάχια των 50 ευρώ...

Νωρις ξενωρίς τα ξενοδοχεια στην Ορεινη Κορινθια ειναι φισκα, στην ορεινη Ναυπακτια το ιδιο και κατω απο 80ε (στην καλλυτερη) δεν βρισκεις δωματιο!!!! Ακομα οι Ταβερνες και τα μπουζουκια τα Π/Σ/Κ ειναι τιγκα!!!! Τωρα αν το ''Notos Galeries & to The Mall ¨η ακομα και τα μικρομαγαζα στην αθηνα - που ομως εχουν για να πληρωνουν τα υπερογκα νοικια - εχουν προβλημα πωλησεων τους συνιστω να κατεβασουν την τιμη του Levi's 501 απο τα 90-110ε στα 28 που το αγοραζω απο την αμερικη, ¨η στα 38 που το αγοραζω απο την Γαλλια ¨η στα 40 που το αγοραζω μαζι με τα εξοδα αποστολης απο το ιντερνετ!!!!
ακομα τα μπλουζακια Polo απο τα 100+ στα 40ε ως και τα Levi's!! Το ιδιο να γινει και σε ολα τα άλλα ειδη και τοτε να δεις κινηση ακομα και σε αυτες τις ημερες!!!!
Ας μειωσουν οι καφετεριες την τιμη του καφε (ακου 5ε!!) να δεις τι κινηση αγοραστικη θα υπαρξει!! μα θα μου πεις τα Δημοτικα τελη..........ναι συμφωνω αν ομως στην Πλατεια Ν.Σμυρνης κλεισουν 10 καφετεριες να δεις που θα πανε τα Δ.Τελη!!!! Ετσι αποκταμε καταναλωτικη συνειδηση και ο ανταγωνισμος δουλευει ανεξαρτητως καρτελ, μαρτελ και δεν ξερω κι εγω τι άλλο!!!!


Δεύτερον αν θέλεις να το χαρακτηρίσεις Γιώργο εκδίκηση,χαρακτηρισέ το.Δεν μπορεί βρε φίλε τόόόόόσα χρόνια να με γδέρνουν για την τσέπη τους και μετά να έχουν την απαίτηση να πληρώσω εγώ πάλι την εξασφάλιση της ζωής τους,της σύνταξής τους και των εγγονιών τους.Δεν σε βλέπω να διαμαρτύρεσαι που τον εαυτό τους τον έχουν βγάλει απ'έξω,έχουν φτιάξει ΤΙΣ περιουσίες που μας τις κοπανάνε και στα μέσα μαζικής ενημέρωσης και καμαρώνουμε.Ήμαρτον δηλαδή που ξαφνικά πρέπει να νιώσουμε πατριώτες για να σώσουμε την Ελλαδάρα μας.Πάλι εμείς???Αυτοί τίποτα???
Εδώ Γιώργο κολλάει η παραπάνω φράση σου ''καλά να πάθουμε''...

Γιατι θεωρεις οτι αφησανε τους εαυτους τους οι Πολιτικοι απέξω??? και μειωσεις αποδοχων κανανε και περικοπες στα γραφεια τους αλλα και στην ιδια την βουλη κανανε!! Τι άλλο επρεπε να κανουν δηλαδη??? Δεν θυμαμαι τι δουλεια κανεις Γιωργο αλλα αν εισαι επαγγελματιας σκεψους ποσες φορες δεν εκοψες αποδειξη κι αν εισαι υπάλληλος σαν κι εμενα σκεψου ποσες φορες δεν πηρες αποδειξη!! Αρα μην κατηγορεις μονον αυτους που γινανε Πολιτικοι και φαγανε φαγανε αλλα και τον εαυτον σου που του επετρεψες να συμβαλλει στην σημερινη κατασταση στο ποσοστο που του ανηκει!!Οι Πολιτικοι εχουν το μεριδιο ευθυνης τους οπως το εχεις κι εσυ κι εγω!! Αρα ποιον εκδικουμαστε? τον εαυτο μας? Μαααλον!!!



Τρίτον Γιώργο κάνε μια βόλτα για να δεις ότι και στο ζήτημα των αποδείξεων,όλα τα θαύματα κρατούν 3 ημέρες............

Δεν νομιζω, δεν νομιζω!!! Αν για να πιασεις το αφορολογητο πρέπει να μαζεψεις το 30% του εισοδηματος σου μειον τα 6000 για τα οποια δεν απαιτουνται αποδειξεις τοτε μεχρι τον δεκεμβριο ολοι μας θα τρεχουμε για αποδειξεις!! Πως να μαζεψω 12000ε σε αποδειξεις (τοσα χρειαζομαι για να τυχο του αφορολογητου) αν δεν παιρνω αποδειξη και για τα 0,50 λεπτα της τσιχλας???

tsompanis
11-03-2010, 14:29
george στην ερώτηση σου τι προτείνω,είναι ...
να γίνουν όλα αυτά που λές!
να τσιμπήσουν όλους αυτούς που επί χρόνια τα άρπαζαν,να πληρώσουν ΑΥΤΟΙ την πρώτη δόση και μετα εμείς.
όλους τους πολιτικούς κατα πρώτον και μετά όλους τους πολίτες.
δηλώνεις 100 αγελάδες και έχεις 40 ? φέρτα πίσω τα φράγκα ,δόσε και άλλα τόσα.
δηλώνεις ελιές 50 στρέματα και έχεις 10 ρίζες,φέρτα πίσω και πρόστιμο!
σε όλους τους τομείς.ΑΥΤΟΙ βαριούνται ρε να κάνουνε το αυτονοητο.
να βγουν και να κάνουν ελένχους!
Και πάνε να με πιάσουν πάλι στο φιλότιμο? πάλι???????

ortho
11-03-2010, 17:52
Ρε παιδιά, όλοι έχουμε κακή νοοτροπία.
Θα μιλήσω για τα του επαγγέλματος μου.
έρχονται ασθενείς, συνήθως παιδιά με τους γονείς τους.
τα εξετάζω, κάνω διάγνωση, προτείνω τη θεραπεία και λέω κόστος.
οι περισσότεροι με ρωτούν....χωρίς απόδειξη; λιγότερα;
κι όταν απαντώ ότι το πόσο εκτιμώ τη δουλειά μου δεν εξαρτάται από την απόδειξη κι ότι θα την κόψω και να την κάνουν ότι θέλουν, με κοιτούν λες και με είμαι βλάκας!
φυσικά και ξέρω πως θα πληρώσω εφορία, φυσικά και ξέρω ότι στην ελλάδα η φορολόγηση δεν έχει ανταποδοτικό χαρακτήρα, αλλά θέλω να είμαι εντάξει, με τον εαυτό μου και τους πελάτες-ασθενείς μου.
και δυστυχώς αυτό επικρατεί παντού. όταν έκανα ανακαίνιση ο ηλεκτρολόγος, σημειωτέον και παλιός γνωστός μου, μου είπε, Γιάννη αν θες τιμολόγιο η τιμή είναι μεγαλύτερη συν το ΦΠΑ. λόγω στενότητος συναίνεσα. εν τέλει λάθος!

οι τιμές.....πρέπει να πέσουν, σε είδη καθημερινής ανάγκης, ιατρικές υπηρεσίες. ο ένας με τον άλλο να βοηθηθούμε φίλοι. οι τράπεζες φυσικά δεν πρόκειται να ρίξουν επιτόκια ούτε σε καινούρια ούτε στα υφιστάμενα δάνεια, αλλά ας προσέχαμε! και σε τελική, ουκ αν λάβεις παρά του μή έχοντος! δε θα χαλάσουμε και τα στομάχια μας.

ας κάνουμε όλοι κάτι! εγώ θα τον φάω το ΦΠΑ στα υλικά της δουλειάς μου, μείωσα το κόστος μιάς θεραπείας, ακόμη και σε αυτούς που είναι ήδη σε θεραπεία κάνω μείωση.
Ας το κάνουμε όλοι μας και θα δούμε αν τη βγάζουμε ή όχι! εγώ πστεύω ότι μεσοπρόθεσμα θα είμαστε κερδισμένοι. δεν είμαι οικονομολόγος, τρύπιες τσέπες έχω, αλλά η μπακαλολογική μου δεν νομίζω ότι είναι λάθος.

αν ναι, ακούω οποιαδήποτε συμβουλή!

Mexicanos
11-03-2010, 20:37
Νωρις ξενωρίς τα ξενοδοχεια στην Ορεινη Κορινθια ειναι φισκα, στην ορεινη Ναυπακτια το ιδιο και κατω απο 80ε (στην καλλυτερη) δεν βρισκεις δωματιο!!!! Ακομα οι Ταβερνες και τα μπουζουκια τα Π/Σ/Κ ειναι τιγκα!!!! Τωρα αν το ''Notos Galeries & to The Mall ¨η ακομα και τα μικρομαγαζα στην αθηνα - που ομως εχουν για να πληρωνουν τα υπερογκα νοικια - εχουν προβλημα πωλησεων τους συνιστω να κατεβασουν την τιμη του Levi's 501 απο τα 90-110ε στα 28 που το αγοραζω απο την αμερικη, ¨η στα 38 που το αγοραζω απο την Γαλλια ¨η στα 40 που το αγοραζω μαζι με τα εξοδα αποστολης απο το ιντερνετ!!!!
ακομα τα μπλουζακια Polo απο τα 100+ στα 40ε ως και τα Levi's!! Το ιδιο να γινει και σε ολα τα άλλα ειδη και τοτε να δεις κινηση ακομα και σε αυτες τις ημερες!!!!
Ας μειωσουν οι καφετεριες την τιμη του καφε (ακου 5ε!!) να δεις τι κινηση αγοραστικη θα υπαρξει!! μα θα μου πεις τα Δημοτικα τελη..........ναι συμφωνω αν ομως στην Πλατεια Ν.Σμυρνης κλεισουν 10 καφετεριες να δεις που θα πανε τα Δ.Τελη!!!! Ετσι αποκταμε καταναλωτικη συνειδηση και ο ανταγωνισμος δουλευει ανεξαρτητως καρτελ, μαρτελ και δεν ξερω κι εγω τι άλλο!!!!



Γιατι θεωρεις οτι αφησανε τους εαυτους τους οι Πολιτικοι απέξω??? και μειωσεις αποδοχων κανανε και περικοπες στα γραφεια τους αλλα και στην ιδια την βουλη κανανε!! Τι άλλο επρεπε να κανουν δηλαδη??? Δεν θυμαμαι τι δουλεια κανεις Γιωργο αλλα αν εισαι επαγγελματιας σκεψους ποσες φορες δεν εκοψες αποδειξη κι αν εισαι υπάλληλος σαν κι εμενα σκεψου ποσες φορες δεν πηρες αποδειξη!! Αρα μην κατηγορεις μονον αυτους που γινανε Πολιτικοι και φαγανε φαγανε αλλα και τον εαυτον σου που του επετρεψες να συμβαλλει στην σημερινη κατασταση στο ποσοστο που του ανηκει!!Οι Πολιτικοι εχουν το μεριδιο ευθυνης τους οπως το εχεις κι εσυ κι εγω!! Αρα ποιον εκδικουμαστε? τον εαυτο μας? Μαααλον!!!




Δεν νομιζω, δεν νομιζω!!! Αν για να πιασεις το αφορολογητο πρέπει να μαζεψεις το 30% του εισοδηματος σου μειον τα 6000 για τα οποια δεν απαιτουνται αποδειξεις τοτε μεχρι τον δεκεμβριο ολοι μας θα τρεχουμε για αποδειξεις!! Πως να μαζεψω 12000ε σε αποδειξεις (τοσα χρειαζομαι για να τυχο του αφορολογητου) αν δεν παιρνω αποδειξη και για τα 0,50 λεπτα της τσιχλας???


Γιώργο αν θεωρείς ότι το μερίδιο ευθύνης που φέρουν οι πολιτικοί το φέρει και ο λαός,τότε τι να σου πω βρε φίλε.............είναι αυτό που έχω ξαναγράψει,μας κλέβουν μας κοροιδεύουν και χαιρόμαστε από πάνω γιατί ή δεν είμαστε εδώ ή περιμένουμε ρουσφέτι.
Πες μου τι κόψανε στη βουλή και στα προσωπικά τους έξοδα???
Όσο για τις αποδείξεις που θα μαζέψεις,έλα να μου πεις στην επόμενη φορολογική δήλωση που θα κάνεις, τι αλλαγές θα έχουν γίνει σ'αυτό αν δεν έχει καταργηθεί εντελώς αφού θα έχουν πιάσει τους φοροφυγάδες που του λες εσύ και όλος ο λαός,μένοντας στο απυρόβλητο όλοι οι καρεκλοκένταυροι.
Βλέπουμε μου φαίνεται το τυρί και δεν βλέπουμε τη φάκα..........

GeorgeP
11-03-2010, 21:46
Γιώργο αν θεωρείς ότι το μερίδιο ευθύνης που φέρουν οι πολιτικοί το φέρει και ο λαός,τότε τι να σου πω βρε φίλε.............είναι αυτό που έχω ξαναγράψει,μας κλέβουν μας κοροιδεύουν και χαιρόμαστε από πάνω γιατί ή δεν είμαστε εδώ ή περιμένουμε ρουσφέτι.
Πες μου τι κόψανε στη βουλή και στα προσωπικά τους έξοδα???
Όσο για τις αποδείξεις που θα μαζέψεις,έλα να μου πεις στην επόμενη φορολογική δήλωση που θα κάνεις, τι αλλαγές θα έχουν γίνει σ'αυτό αν δεν έχει καταργηθεί εντελώς αφού θα έχουν πιάσει τους φοροφυγάδες που του λες εσύ και όλος ο λαός,μένοντας στο απυρόβλητο όλοι οι καρεκλοκένταυροι.
Βλέπουμε μου φαίνεται το τυρί και δεν βλέπουμε τη φάκα..........

γιατι βλεπεις/τε παντου φακες?? γιατι δεν κανεις/τε κατι για το καλο ολων μας? και δεν μιλαω για τωρα αλλα από παντα!!!

Ειπα εγω ποτε οτι ''θεωρώ ότι το μερίδιο ευθύνης που φέρουν οι πολιτικοί το φέρει και ο λαός...''? οχι ποτε!! Αυτο που ειπα ηταν το μεριδιο που αναλογει στον καθενα μας!!!!! Εχει διαφορα!!! Βαρεθηκα να κατηφορουνται παντα οι αλλοι και ποτε εμεις!!!!

Αν δεν εχεις διαβασει/τε την ανακοινωση της βουλης να στην πω εγω, οι βουλευτες της βουλης μειωσανε τον μισθό τους κατά 800ε και τα εξοδα παραστασεως τους κατα 40%!!! κι εφαρμοζεται ηδη!!! συζητηται ακομη και περικοπή του 16ου μισθου τους που ισχυει απο το 1925!!!!

Γιατι δεν λαμβανεις/τε υποψιν το παραπανω ποσταρισμα του ''ortho''? γιατρος ειναι και βλεπεις/τε τι λεει!!! αυτος ο ανθρωπος τι ειναι....ηλιθιος ή ήρωας? πραγματιστής ή ιδεολογος???
Γιατι να μην σκεφτομαστε ή εστω να αρχισουμε να σκεφτομαστε σαν κι αυτόν????

Ξερεις/τε κατι... το αποτελεσμα δεν λεει παντα την αληθεια αν δεν ψαξεις να βρεις την αιτια του!!! Ετσι σε ενα καλο αποτέλεσμα μαθαινεις την αιτια που το προκαλεσε για να συνεχισεις να εχεις καλα αποτελεσματα, αντιθετα σε ενα κακο αποτελεσμα παλι ψαχνεις να βρεις την αιτια για να μην ξαναεχεις κακο αποτέλεσμα και να διορθωσεις τα κακως κείμενα!!
Δεν ξεκινας, στην δευτερη περιπτωση, να διορθωσεις το αποτέλεσμα χωρις να βρεις την αιτια γιατι..... θα την ξαναπατησεις!!! Αυτο γινεται και τωρα στην Ελλαδα, δεν θα ξαναδουμε πασης φυσεως δανεια με την ταυτοτητα μας, δεν θα ξαναγορασουμε αγαθα ανεξαρτητως τιμης τους και απει λεγοντας!! Ετσι επρεπε να ζουμε χρονια τωρα (οπως δηλαδη ζουσαν οι γονεις μας) και επειδη δεν το καναμε αυτο ειναι το μεριδιο που πρέπει να πληρωσουμε ΠΡΩΤΟΙ!! οι αλλοι (Πολιτικοι) εκαναν την αρχη, εστω αυτην την μικρη για καποιους!!! Διότι αν περιμενουμε αυτοι και το κεφαλαιο (βιομηχανοι κ.λ.π.) να πληρωσουν την νυφη πολυ απλα οι μεν δευτεροι θα την κανουν για την βουλγαρια και οι πρωτοι θα μας βαλουν στο ΔΝΤ και τοτε δεν θα μας μεινει βρακι να καβαλαμε τις μηχανες μας, αν τις εχουμε ακομη!!!


Οποιος δεν θελει να τα καταλαβει αυτα..............:mad: ας λεει τα δικα του και ας τα πιστευει ο ιδιος!!! (δεν αναφερομαι σε εσενα ειδικα Γιωργο)

GeorgeP
11-03-2010, 21:50
george στην ερώτηση σου τι προτείνω,είναι ...
να γίνουν όλα αυτά που λές!
να τσιμπήσουν όλους αυτούς που επί χρόνια τα άρπαζαν,να πληρώσουν ΑΥΤΟΙ την πρώτη δόση και μετα εμείς.
όλους τους πολιτικούς κατα πρώτον και μετά όλους τους πολίτες.
δηλώνεις 100 αγελάδες και έχεις 40 ? φέρτα πίσω τα φράγκα ,δόσε και άλλα τόσα.
δηλώνεις ελιές 50 στρέματα και έχεις 10 ρίζες,φέρτα πίσω και πρόστιμο!
σε όλους τους τομείς.ΑΥΤΟΙ βαριούνται ρε να κάνουνε το αυτονοητο.
να βγουν και να κάνουν ελένχους!
Και πάνε να με πιάσουν πάλι στο φιλότιμο? πάλι???????

ολα αυτα........ last year!!! ελπιζω not this year!!
δεν σημαινει οτι επειδη ειμασταν ετσι 35 χρόνια (γιατι δεν ειμασταν ετσι πριν το 1974) θα συνεχισουμε κι ετσι!!!!!!!! ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ!!!

tsompanis
11-03-2010, 22:00
εγώ πστεύω ότι μεσοπρόθεσμα θα είμαστε κερδισμένοι. δεν είμαι οικονομολόγος, τρύπιες τσέπες έχω, αλλά η μπακαλολογική μου δεν νομίζω ότι είναι λάθος.

αν ναι, ακούω οποιαδήποτε συμβουλή!

Χίλια δίκια έχεις και δεν χρειάζεται συμβουλή ortho (δεν ξέρω και το όνομα σου)
απο την στιγμή που δεν αλλάζουμε νοοτροπία ως λαός,ας κάνουνε τουλάχιστον τα αυτονόητα οι κυρίοι της κυβέρνησης,τα αυτονόητα ρε παιδιά...
ας γίνουν αυτοί ευρωπαίοι να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά,ας κάνουνε τους νόμους να τηρούνται,όχι 1-2 εβδομάδες και μετά ..κλάιν μάιν
ας κάνουν τους ελένχους,να χώσουν μέσα έστω και ένα λαμόγιο και ας προσπαθήσουν να εξαλείψουν αυτην την νοοτροπία.

εδώ ένας απλός νόμος περί τσιγάρου και είδατε τι έγινε.το ποστ πήγε κατευθείαν στα ανέκδοτα.έλεος!

πως θα πάρεις εσύ το θάρος ότι καλά κάνει και κόβεις την απόδειξη και ο άλλος που θα την πάρει να σου χαμογελάσει και να φύγει ικανοποιημένος,
αν δεν υπάρχει σύστημα...αν αδιαφορεί το κράτος και έχει βουτήξει σε αυτά τα μαύρα χάλια τους πολίτες του .
κάποτε, ακόμη και μια γαλική επανάσταση είχε στρατηγική

GeorgeP
11-03-2010, 22:11
Χίλια δίκια έχεις και δεν χρειάζεται συμβουλή ortho (δεν ξέρω και το όνομα σου)
απο την στιγμή που δεν αλλάζουμε νοοτροπία ως λαός,ας κάνουνε τουλάχιστον τα αυτονόητα οι κυρίοι της κυβέρνησης,τα αυτονόητα ρε παιδιά...
ας γίνουν αυτοί ευρωπαίοι να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά,ας κάνουνε τους νόμους να τηρούνται,όχι 1-2 εβδομάδες και μετά ..κλάιν μάιν
ας κάνουν τους ελένχους,να χώσουν μέσα έστω και ένα λαμόγιο και ας προσπαθήσουν να εξαλείψουν αυτην την νοοτροπία.

εδώ ένας απλός νόμος περί τσιγάρου και είδατε τι έγινε.το ποστ πήγε κατευθείαν στα ανέκδοτα.έλεος!

πως θα πάρεις εσύ το θάρος ότι καλά κάνει και κόβεις την απόδειξη και ο άλλος που θα την πάρει να σου χαμογελάσει και να φύγει ικανοποιημένος,
αν δεν υπάρχει σύστημα...αν αδιαφορεί το κράτος και έχει βουτήξει σε αυτά τα μαύρα χάλια τους πολίτες του .
κάποτε, ακόμη και μια γαλική επανάσταση είχε στρατηγική

τωρα ειμαι μαζι σου...πολυ μαζι σου!!!! Δωσε μια ευκαιρια στους καινουριους!! Θα μου πεις οτι ηταν και πριν επανω ετουτοι εδω.......αληθεια ηταν επανω οι ιδιοι? Μηπως, λεω μηπως ισως κατι να αλλαξει απο εδω και στο εξης??? ας δωσουμε μια ευκαιρια!! παντως βηματα, εστω μικρα, γινονται!! αλοιμονο αν πηγαινες με μεγαλα βηματα να αλλαξεις 40 χρονων κατεστημενο, θα γινοταν επανασταση!!!! Και οταν και αν ορθοποδησει αυτη η χωρα θα ερθει και η αναοτυξη, θα ξαναξοδεψουμε εμεις οι ''πελατες'' αλλα ποτε οπως πριν, δηλαδη.... δανειζομενοι και μη εχοντες να αποπληρωσουμε!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-03-2010, 22:20
Χίλια δίκια έχεις και δεν χρειάζεται συμβουλή ortho (δεν ξέρω και το όνομα σου)
απο την στιγμή που δεν αλλάζουμε νοοτροπία ως λαός,ας κάνουνε τουλάχιστον τα αυτονόητα οι κυρίοι της κυβέρνησης,τα αυτονόητα ρε παιδιά...
ας γίνουν αυτοί ευρωπαίοι να μπουν τα πράγματα σε μια σειρά,ας κάνουνε τους νόμους να τηρούνται,όχι 1-2 εβδομάδες και μετά ..κλάιν μάιν
ας κάνουν τους ελένχους,να χώσουν μέσα έστω και ένα λαμόγιο και ας προσπαθήσουν να εξαλείψουν αυτην την νοοτροπία.

εδώ ένας απλός νόμος περί τσιγάρου και είδατε τι έγινε.το ποστ πήγε κατευθείαν στα ανέκδοτα.έλεος!

πως θα πάρεις εσύ το θάρος ότι καλά κάνει και κόβεις την απόδειξη και ο άλλος που θα την πάρει να σου χαμογελάσει και να φύγει ικανοποιημένος,
αν δεν υπάρχει σύστημα...αν αδιαφορεί το κράτος και έχει βουτήξει σε αυτά τα μαύρα χάλια τους πολίτες του .
κάποτε, ακόμη και μια γαλική επανάσταση είχε στρατηγική



tsompanis αγόρι μου,

είσαι πολύ μακριά - στο βουνό ..... και ΔΕΝ ακούγεσαι ....:D




Όχι πως κι αυτοί που είναι κοντά ακούγονται ..... :(

Όλα αυτά (τα σωστά) που λέμε εσύ, εγώ, ο τρίτος είναι ..... "φωνή βοώντος εν τη ερήμω" ....:hmmm:

Ax ρε Κώστα .... με τούτα κ με τ' άλλα, σε κάνανε να γίνεις μετανάστης στην Αλβανία ....:(:(:(

S.T
11-03-2010, 22:23
52.000 ευρώ μας στοιχίζουν οι κύριοι βουλευτές μαζί με τα παρελκόμενα τον μήνα.16 οι μισθοί παραμένουν στους υπαλ.της Βουλής και δεν μπορούν να βάλουν χέρι διότι πρέπει να γίνει αναθεώρηση του Συντάγματος .Στα φρύδια μου ας γίνει ότι θέλει και να τους τα πάρουν στεγνά όπως στεγνά τα παίρνει από εμένα χωρίς να λογαριάζει τρία παιδιά .Λες και τα έκλεψα εγώ αυτά που τους λείπουν από τα ταμεία τους .
Φίλε Γιώργο τα παρακάτω στα γράφω διαβάζοντας το ποστ 7:
Εκεί στην Ιπποκράτους ξέχασαν την διακήρυξη της 3ης Σεπτεμβρίου?? (θα τρίζουν τα κόκαλα του Ανδρέα). Καλά κάνεις που μου θυμάσαι τους ανασφάλιστους, τους έχοντες πισίνα προς Καπανδρίτι μεριά ,τους Βατοπαιδινούς σου προσθέτω αλλά σε παρακαλώ μην ξεχνάς εκείνο τον τύπο με τις θρούμπες ή καλαμών ήταν δεν θυμάμαι καλά που εξαφάνισε τα λεφτά του κοσμάκη στο Χρηματηστήριο .Καλά μας κάνουν όλοι τους αφού συνεχίζουμε να τους ανεχόμαστε .

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ
11-03-2010, 22:28
52.000 ευρώ μας στοιχίζουν οι κύριοι βουλευτές μαζί με τα παρελκόμενα τον μήνα.16 οι μισθοί παραμένουν στους υπαλ.της Βουλής και δεν μπορούν να βάλουν χέρι διότι πρέπει να γίνει αναθεώρηση του Συντάγματος .Στα φρύδια μου ας γίνει ότι θέλει και να τους τα πάρουν στεγνά όπως στεγνά τα παίρνει από εμένα χωρίς να λογαριάζει τρία παιδιά .Λες και τα έκλεψα εγώ αυτά που τους λείπουν από τα ταμεία τους .
Φίλε Γιώργο τα παρακάτω στα γράφω διαβάζοντας το ποστ 7:
Εκεί στην Ιπποκράτους ξέχασαν την διακήρυξη της 3ης Σεπτεμβρίου?? (θα τρίζουν τα κόκαλα του Ανδρέα). Καλά κάνεις που μου θυμάσαι τους ανασφάλιστους, τους έχοντες πισίνα προς Καπανδρίτι μεριά ,τους Βατοπαιδινούς σου προσθέτω αλλά σε παρακαλώ μην ξεχνάς εκείνο τον τύπο με τις θρούμπες ή καλαμών ήταν δεν θυμάμαι καλά που εξαφάνισε τα λεφτά του κοσμάκη στο Χρηματηστήριο .Καλά μας κάνουν όλοι τους αφού συνεχίζουμε να τους ανεχόμαστε .


Κοίτα, Σπύρο για την ψυχική σου υγεία,

αυτά (των 300) ΔΕΝ αλλάζουνε ........ΤΕΛΟΣ !!!!

Ας βρούμε κάτι άλλο να κάνουμε ....μήπωωωωως κ κάτι διορθωθεί από μέρους μας .....:hmmm:

gemara
12-03-2010, 00:04
Αμαρτίες γονέων, παιδεύουσιν τέκνα... :(

(Αντρέας...Γιωργάκης...)

ortho
12-03-2010, 09:50
μου φαίνεται ότι έχουμε κολλήσει στο.....
" το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι"...
και ξεχνάμε ότι αργά αλλά σίγουρα βρωμίζει και το σώμα....
εγώ επιμένω, βραχυπρόθεσμα πρέπει να βοηθήσουμε ο λαός ο ένας τον άλλο καο μακροπρόθεσμα να αλλάξουμε χούγια!
δε μπορεί να φοροδιαφεύγουμε και να ζητάμε καλές υπηρεσίες,
δε μπορεί να εισφοροδιαφεύγουμε και να απαιτούμε καλή δημόσια υγεία και συντάξεις.
γιατί σπρώχνουμε λεφτά κάτω το τραπέζι για να κάνουμε μιά δουλειά;
γιατί δίνουμε φακελάκι στο γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο;
γιατί δίνουμε φιλιδώρημα στη μαία όταν μας ανακοινώνει τη γέννηση του παιδιούν μας;

όλα αυτά είναι η δουλειά τους, πληρώνονται! έχουμε μάθει να λέμε....
ντροπή να παίρνει ο γιατρός τόσα λίγα, αυτό είναι φούμαρο!
παίρνει αρκετά για να ζήσει αξιοπρεπώς. αν θέλει περισσότερα, η αγορά είναι εκεί έξω και τον περιμένει! ο γιατρός ξέρει ότι όντας στο νοσοκομείο, δε δικαιούται να κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών, τα φράγκα όμως τα τσεπώνει.

οι δημόσιοι υπάλληλοι.... και πάλι είναι συγκεκριμένοι αυτοί που τα πιάνουν.
έχουμε δώσει ποτέ στον ταμεία σε κάποιο γκισέ;
τα δίνεις σε αυτόν που μπορεί να επηρρεάσει κάποια προμήθεια στο δημόσιο, σε εφοριακό κλπ.

το μέρος που εργάζονται λέγεται δημόσια υπηρεσία. κι εμείς πρώτοι δεν το αντιλαμβανόμαστε!

δε θέλω να δώσω πολιτική χροιά σε αυτά που γράφω. δεν περιμένω να αλλάξει σύντομα κάτι, αλλά ας τους δώσουμε μία τελευταία ευκαιρία. κι ας κάνουμε αυτό που μας αναλογεί!

η κάθε συντεχνία σκέφτεται μόνο τα του οίκου της.
κοινωνική συνείδηση δεν υπάρχει.
θα πω κάτι για παράδειγμα κι ίσως φάω πέτρες....

οι συνταξιούχοι, τους ρωτάς στο δρόμο και χαίρονται που αποφασίστηκαν περικοπές στους μισθούς των δημοσίων. κι αρνούνται να περικοπούν συντάξεις. κι όμως αυτοί οι δημόσιοι είναι παιδιά τους, και κόπτονται για τα παιδιά τους.

δεν είδα κανένα να πει, ας περικόψουν τη σύνταξη μου, αλλά να μπορούν τα παιδιά μου να μεγαλώσουν τα εγγόνια μου!
και φυσικά δε μιλώ για αυτούς που παίρνουν 500-600 ευρώ!
έχω γνωστή της μητέρας μου, πάιρνει σύνταξη εδώ και σχεδόν 40 χρόνια (δεκαπενταετία), χήρα εδώ και δέκα χρόνια, παίρνει συνολικά 2.300 ευρώ. με εξάρι διαμέρισμα κύριας κατοικίας κι εξοχικό. και προφανώς δεν είναι η μόνη.

άλλο;! ο επίτιμος, πόσες παίρνει; 4 ή 5 συντάξεις; κι άλλες κατηγορίες, οι βουλευτές, όταν τελειώσει η θητεία τους δημιουργείται προσωποπαγής θέση γενικού διευθυντή με ότι αυτό συνεπάγεται....

GeorgeP
12-03-2010, 12:07
μου φαίνεται ότι έχουμε κολλήσει στο.....
" το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι"...
και ξεχνάμε ότι αργά αλλά σίγουρα βρωμίζει και το σώμα....
εγώ επιμένω, βραχυπρόθεσμα πρέπει να βοηθήσουμε ο λαός ο ένας τον άλλο καο μακροπρόθεσμα να αλλάξουμε χούγια!
δε μπορεί να φοροδιαφεύγουμε και να ζητάμε καλές υπηρεσίες,
δε μπορεί να εισφοροδιαφεύγουμε και να απαιτούμε καλή δημόσια υγεία και συντάξεις.
γιατί σπρώχνουμε λεφτά κάτω το τραπέζι για να κάνουμε μιά δουλειά;
γιατί δίνουμε φακελάκι στο γιατρό στο δημόσιο νοσοκομείο;
γιατί δίνουμε φιλιδώρημα στη μαία όταν μας ανακοινώνει τη γέννηση του παιδιούν μας;

όλα αυτά είναι η δουλειά τους, πληρώνονται! έχουμε μάθει να λέμε....
ντροπή να παίρνει ο γιατρός τόσα λίγα, αυτό είναι φούμαρο!
παίρνει αρκετά για να ζήσει αξιοπρεπώς. αν θέλει περισσότερα, η αγορά είναι εκεί έξω και τον περιμένει! ο γιατρός ξέρει ότι όντας στο νοσοκομείο, δε δικαιούται να κόψει απόδειξη παροχής υπηρεσιών, τα φράγκα όμως τα τσεπώνει.

οι δημόσιοι υπάλληλοι.... και πάλι είναι συγκεκριμένοι αυτοί που τα πιάνουν.
έχουμε δώσει ποτέ στον ταμεία σε κάποιο γκισέ;
τα δίνεις σε αυτόν που μπορεί να επηρρεάσει κάποια προμήθεια στο δημόσιο, σε εφοριακό κλπ.

το μέρος που εργάζονται λέγεται δημόσια υπηρεσία. κι εμείς πρώτοι δεν το αντιλαμβανόμαστε!

δε θέλω να δώσω πολιτική χροιά σε αυτά που γράφω. δεν περιμένω να αλλάξει σύντομα κάτι, αλλά ας τους δώσουμε μία τελευταία ευκαιρία. κι ας κάνουμε αυτό που μας αναλογεί!

η κάθε συντεχνία σκέφτεται μόνο τα του οίκου της.
κοινωνική συνείδηση δεν υπάρχει.
θα πω κάτι για παράδειγμα κι ίσως φάω πέτρες....

οι συνταξιούχοι, τους ρωτάς στο δρόμο και χαίρονται που αποφασίστηκαν περικοπές στους μισθούς των δημοσίων. κι αρνούνται να περικοπούν συντάξεις. κι όμως αυτοί οι δημόσιοι είναι παιδιά τους, και κόπτονται για τα παιδιά τους.

δεν είδα κανένα να πει, ας περικόψουν τη σύνταξη μου, αλλά να μπορούν τα παιδιά μου να μεγαλώσουν τα εγγόνια μου!
και φυσικά δε μιλώ για αυτούς που παίρνουν 500-600 ευρώ!
έχω γνωστή της μητέρας μου, πάιρνει σύνταξη εδώ και σχεδόν 40 χρόνια (δεκαπενταετία), χήρα εδώ και δέκα χρόνια, παίρνει συνολικά 2.300 ευρώ. με εξάρι διαμέρισμα κύριας κατοικίας κι εξοχικό. και προφανώς δεν είναι η μόνη.

άλλο;! ο επίτιμος, πόσες παίρνει; 4 ή 5 συντάξεις; κι άλλες κατηγορίες, οι βουλευτές, όταν τελειώσει η θητεία τους δημιουργείται προσωποπαγής θέση γενικού διευθυντή με ότι αυτό συνεπάγεται....

ανθρωπε μου τι ωραια που μιλας!!!!!! Ελπιζω να σε ακουσουν καποιοι!!! Εγω μαζι σου 1000%!!
Εισαι η λαμπρη εξαιρεση ολων αυτων που βριζουμε και καταριομαστε ολοι εμεις εδω μεσα!!! Και οι οποιοι, για όλους εμάς, ειναι υπευθυνοι για όλα τα δεινα αυτης της χωρας εκτος.............ημων!!!!!!!!
Ας δουμε επιτελους καταματα την αληθεια και ας σταματησουμε να βγαζουμε την ουρα μας εξω σε καθε δυσκολη στιγμη! Ας σταματησουν να φταινε ολοι οι άλλοι πλην ημων!!! Διότι οπως λεει και Κωστα ο Χατζης ''........αν δεν υπηρχαμε εμεις πως θα υπηρχανε οι άλλοι?????''

MARK
12-03-2010, 12:40
Αυτό που βλέπω είναι οτι τα χειρότερα έπονται.......Νεύρα

Mexicanos
12-03-2010, 18:21
ανθρωπε μου τι ωραια που μιλας!!!!!! Ελπιζω να σε ακουσουν καποιοι!!! Εγω μαζι σου 1000%!!
Εισαι η λαμπρη εξαιρεση ολων αυτων που βριζουμε και καταριομαστε ολοι εμεις εδω μεσα!!! Και οι οποιοι, για όλους εμάς, ειναι υπευθυνοι για όλα τα δεινα αυτης της χωρας εκτος.............ημων!!!!!!!!
Ας δουμε επιτελους καταματα την αληθεια και ας σταματησουμε να βγαζουμε την ουρα μας εξω σε καθε δυσκολη στιγμη! Ας σταματησουν να φταινε ολοι οι άλλοι πλην ημων!!! Διότι οπως λεει και Κωστα ο Χατζης ''........αν δεν υπηρχαμε εμεις πως θα υπηρχανε οι άλλοι?????''


Μου αρέσει που τοποθετείστε λες και ο λαός δεν έχει σφίξει καθόλου το ζωνάρι ποτέ, και καλείται τώρα να το κάνει για να βγει από το αδιέξοδο η Ελλάδα.
Κύριοι επί σειρά ετών αυτό κάνει ο λαός,προσπαθεί να βγάλει από το αδιέξοδο τις πα@αριές των πολιτικών.Εσείς τώρα ανακαλύψατε τον τροχό????
Γιώργο ποια αρχή έκαναν οι πολιτικοί???Έχουν βγάλει τα κέρατά τους μέχρι τώρα από τη δική μου και τη δική σου τσέπη,έχουν φροντίσει για τη σύνταξή τους και μου κοπανάς τα 800 ευρώ που δήθεν έκοψαν??Πιστεύεις ότι δεν θα τα πάρουν από αλλού????
Αλλά να μου πεις θα το δούμε στο τέλος του χρόνου που θα κάνουν φορολογική δήλωση με λιγότερο εισόδημα και θα επικαλούνται το παραπάνω παραμύθι..............

Τελικά το τραβάει ο οργανισμός μας............

Arkas
12-03-2010, 19:12
Μεξικάνε άρχισε από την Δευτέρα να πληρώνεις το πανωτίμι στον ΦΠΑ και μείνε ήσυχος. Όλα θα διορθωθούν. Εφόσον και οι πολιτικοί μας δίνουν το καλό παράδειγμα μειώνοντας την αποζημίωσή τους και εφόσον συζητούν να κόψουν και τον 16ο μισθό τους (καθιερωμένο από την δεκαετία του ΄20, όπως διάβασα παραπάνω) όλα θα φτιάξουν...

Υ.Γ. Ο καθένας ας προσθέσει όποιο "smile" του αρέσει στα παραπάνω.

GeorgeP
15-03-2010, 15:45
Μου αρέσει που τοποθετείστε λες και ο λαός δεν έχει σφίξει καθόλου το ζωνάρι ποτέ, και καλείται τώρα να το κάνει για να βγει από το αδιέξοδο η Ελλάδα.
απο το 1975 εφαρμοζεται η ''λιτοτητα'' στην Ελλαδα αλλα σε ηπιες μορφες!! Περασαν απαρατηρητα σχεδον αυτα τα χρόνια λογω του οτι η ''λιτοτης'' ηταν της ταξης ''δεν θα φας Κε GeorgeP 5 πιατα φαι σημερα αλλα 3!!''


Κύριοι επί σειρά ετών αυτό κάνει ο λαός,προσπαθεί να βγάλει από το αδιέξοδο τις πα@αριές των πολιτικών.Εσείς τώρα ανακαλύψατε τον τροχό????
Εεεε, τωρα τα παραλες!!! το 1981 ο Κωνσταντινος Καραμανλης παρεδωσε στον Α. Παπανδρεου πλεονασματικα ταμεια παρα την Χουντα του 1967-1973!! Η χωρα χρωσταγε το 25% του ΑΕΠ της!!Δηλαδη ειχε πραγματικο ελλειμα μολις 2,5%!! Το 1990 ο Α. Παπανδρεου παρεδωσε στον καντεμη Μητσοτακη πλεονασματικα και παλι ταμεια αλλα τωρα η χωρα χρωστουσε το 50% του ΑΕΠ της δηλαδη 5% ελλειμα!
Ο γκαντεμης παρεδωσε στον Α. Παπανδρεου το 1993 με 98% του ΑΕΠ δημοσιο χρεος!!!!!
Το 2004 ο Σημιτης παρεδωσε στον Κ. Καραμανλη τον νεωτερο με χρεος 75% του ΑΕΠ (7,5% ελλειμα), αν θυμαστε και τοτε λιτοτητα ειχαμε αυξηση ΦΠΑ και εμμεσων φορων!!!
μεχρις εδω τι φταινε οι Πολιτικοι για την κατασταση εξαιρουμενου του γκαντέμη βεβαια!!!!!??????
Ναι τρωγανε οπως παντα εξαλλου αλλα συγκρατημενα!!!!!!

Το 2009 το χρεος ειχε φτασει το 130% του ΑΕΠ δηλαδη 13% ελλειμα!!


Γιώργο ποια αρχή έκαναν οι πολιτικοί???Έχουν βγάλει τα κέρατά τους μέχρι τώρα από τη δική μου και τη δική σου τσέπη,έχουν φροντίσει για τη σύνταξή τους και μου κοπανάς τα 800 ευρώ που δήθεν έκοψαν??Πιστεύεις ότι δεν θα τα πάρουν από αλλού????
Αλλά να μου πεις θα το δούμε στο τέλος του χρόνου που θα κάνουν φορολογική δήλωση με λιγότερο εισόδημα και θα επικαλούνται το παραπάνω παραμύθι..............

Τελικά το τραβάει ο οργανισμός μας............

-800ε απο την βουλευτικη αποζημιωση
-12% απο ολα τα επιδοματα μεχρι 1000ε και
-17% απο ολα τα επιδοματα απο 1001 και πανω!!!

Οταν λες θα τα παρουν απο την δικια μας τσεπη τι εννοεις? οτι δηλαδη αυξανουν τους φορους (εμμεσους και μη) κι ενα ποσοστο αυτων με καποιο μαγικο τρόπο καταληγει στις τσεπες των 300?????
Ελπιζω πως οχι δεν το νομιζεις αυτό!!!

Και πρωτου κλεισω το ποστ αυτο, εφοσον για ολα φταινε οι Πολιτικοι και το κεφαλαιο και ολοι οι άλλοι αλλα κανενας απο εμας, για να μας πουν τα μελη αυτου του φορουμ που ειναι ελευθεροι επαγγελματιες απο σουβλατζηδες μεχρι ασφαλιστες, απο εμπορους αυτοκινητων μεχρι βεζιναδες, απο γιατρους μεχρι υδραυλικους κ.λ.π. τι γινεται στον κλαδο τους και ποσοι κοβουν αποδειξεις σε καθε συναλλαγη, ποσοι επιλλεκτικα και ποσοι απο ΠΟΤΕ μεχρι καποιες φορες!!!!

Αντε να σας δω!!!

Σημ. Ηθελα να 'ξερα οταν παω στο βενζιναδικο και βαζω βενζινη στο αυτοκινητο της εταιρειας και κοβω τιμολογιο γιατι με ρωτάει ο καθε βενζινας ''τι ποσό θελεις να σου βαλω?'' εννοωντας παντα παραπανω?? απο που βγαινουν αυτα τα παραπανισια 20,30ε???? Για πεστε μου!!!!!!

gsmaniac
15-03-2010, 19:12
γιωργη....εχασες το δικιο σου,γιατι το πολιτικοποιησες:hmmm:πολυ το θεμα
και οταν βαζεις χρωμα;);)σε ενα τετοιο ευαισθητο θεμα,στραβωνει το πραμα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
γνωμη μου και μπορει να κανω λαθος.......:o:o:o

GeorgeP
15-03-2010, 19:36
γιωργη....εχασες το δικιο σου,γιατι το πολιτικοποιησες:hmmm:πολυ το θεμα
και οταν βαζεις χρωμα;);)σε ενα τετοιο ευαισθητο θεμα,στραβωνει το πραμα:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
γνωμη μου και μπορει να κανω λαθος.......:o:o:o

Tο δικιο του καθενος φιλε Κωστα ειναι ενα τελειως υποκειμενικο θεμα που στην συζητηση επανω μπορει να μετατραπει σε αντικειμενικό κι αυτο υπό τους ορους των μερων που συζητανε!!!
Το δευτερον ειναι το χρωμα, δεν εβαλα εγω κανενα χρωμα, ονόματα ειπα απο αυτους που στο μετρο που τους αναλογει εφεραν την Ελλαδα εδω που ειναι σημερα!!! Ετσι για να απαντησω σε ολους αυτους που λενε οτι ευθυνονται ΟΛΟΙ οι Πολιτικοι και κανεις απο εμας!! ΕΤσι το επιασα το θεμα απο την αρχη για να εχουμε μια σφαιρικη αποψη ολοι μας του τι συμβαινει και απο ποτε αρχισε!! Ιστορικο ηταν το θεμα και οχι χρωματικό!!

gemara
15-03-2010, 20:24
...Ιστορικο ηταν το θεμα και οχι χρωματικό!!

Μη βιάζεσαι, η Ιστορία δε γράφεται έτσι γρήγορα!;)

GeorgeP
15-03-2010, 21:46
Μη βιάζεσαι, η Ιστορία δε γράφεται έτσι γρήγορα!;)

Η Ιστορια στην προκειμενη περιπτωση ειναι αυτη που αναφερω οπως τουλαχιστον παρουσιαζεται απο το Λογιστηριο του Κρατους!!!

Πριν το 1967 (απο το 1956) η αναπτυξη που γνωρισε η Ελλαδα ηταν της ταξης του 18% λογω οικοδομης και το δολαριο ειχε κολλησει στις 28-30δρχ ανα μοναδα μεχρι την πρωτη υποτιμηση της δρχ το 1982-83!!!

Γιαυτα τα Ιστορικα στοιχεια μιλαω κι οχι για το ποιος φταιει και τι θα γραψει η Ιστορια γιαυτο μετα απο 80 χρόνια!!!:)

GeorgeP
16-03-2010, 13:01
Μου αρέσει που τοποθετείστε λες και ο λαός δεν έχει σφίξει καθόλου το ζωνάρι ποτέ, και καλείται τώρα να το κάνει για να βγει από το αδιέξοδο η Ελλάδα.
Κύριοι επί σειρά ετών αυτό κάνει ο λαός,προσπαθεί να βγάλει από το αδιέξοδο τις πα@αριές των πολιτικών.Εσείς τώρα ανακαλύψατε τον τροχό????
Γιώργο ποια αρχή έκαναν οι πολιτικοί???Έχουν βγάλει τα κέρατά τους μέχρι τώρα από τη δική μου και τη δική σου τσέπη,έχουν φροντίσει για τη σύνταξή τους και μου κοπανάς τα 800 ευρώ που δήθεν έκοψαν??Πιστεύεις ότι δεν θα τα πάρουν από αλλού????
Αλλά να μου πεις θα το δούμε στο τέλος του χρόνου που θα κάνουν φορολογική δήλωση με λιγότερο εισόδημα και θα επικαλούνται το παραπάνω παραμύθι..............

Τελικά το τραβάει ο οργανισμός μας............


Με απόφαση του Προέδρου της Βουλής, πέραν των μειώσεων κατά 12%, που επιβάλλονται στα κοινά επιδόματα για όλους τους δημοσίους υπαλλήλους, επιπλέον για τους υπαλλήλους της Βουλής:

• Μειώνονται κατά 12% τα επιδόματα υπερωριών και κίνησης, με απόφαση που υπεγράφη στις 4 Μαρτίου.

• Μειώνεται κατά 12% το ειδικό επίδομα «έκτακτης αποζημίωσης», όταν σε μηνιαία αναλογία ανέρχεται έως 1.000 ευρώ και κατά 17% όταν υπερβαίνει τα 1.000 ευρώ μηνιαίως. Σημειώνεται ότι το επίδομα «έκτακτης αποζημίωσης», το οποίο δεν αποτελεί επιπλέον μισθούς κυμαίνεται σε μηνιαία αναλογία από 580 ευρώ για υπαλλήλους ΥΕ στο 18ο μισθολογικό κλιμάκιο έως και 1.320 ευρώ για την κατηγορία ΠΕ στο 1ο μισθολογικό κλιμάκιο (Διευθυντές). Υπενθυμίζεται ότι στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα τα ειδικά επιδόματα μειώνονται κατά 12% ανεξάρτητα από το ύψος τους σε μηνιαία βάση.

Επίσης, τονίζεται ότι επανειλημμένα, ο Πρόεδρος της Βουλής, έχει δηλώσει ότι και αυτό το ειδικό επίδομα θα φορολογηθεί κανονικά στο πλαίσιο του νέου φορολογικού νομοσχεδίου, όπως θα ισχύσει και για τα επιδόματα στον υπόλοιπο δημόσιο τομέα.

Σχετικά με τη βουλευτική αποζημίωση, επίσης είναι γνωστό ότι έχουν ληφθεί οι αποφάσεις που προβλέπουν:

• Μείωση των εξόδων κίνησης κατά 12% με απόφαση του Προέδρου της Βουλής που υπεγράφη στις 11 Μαρτίου.

Επίσης, με εισήγηση του Προέδρου της Βουλής την οποία ενέκρινε στις 11 Μαρτίου η Διάσκεψη των Προέδρων:

• Μειώνεται το επίδομα οργάνωσης και λειτουργίας γραφείου κατά 12%.

• Μειώνεται κατά 15% η αποζημίωση συμμετοχής σε επιτροπές και θερινά τμήματα.

• Παρατείνεται η μείωση της βουλευτικής αποζημίωσης κατά 5%.

Σε ό,τι αφορά στη διάταξη του νομοσχεδίου για την εισοδηματική πολιτική, που ψηφίστηκε στις 5 Μαρτίου και η οποία περιελάμβανε τις περικοπές των υπαλλήλων της Βουλής, σημειώνεται για μία ακόμη φορά ότι, σύμφωνα με το Σύνταγμα (άρθρο 65, παρ. 6), τα ζητήματα που αφορούν το προσωπικό της Βουλής ρυθμίζονται από τον Κανονισμό της Βουλής. Επομένως, εάν η ρύθμιση για την εισοδηματική πολιτική για τους υπαλλήλους της Βουλής είχε ενταχθεί σε νόμο, αυτή δεν θα είχε έννομη ισχύ. Ήταν θέμα εγκυρότητας, κατά το Σύνταγμα, των ρυθμίσεων.

Πέραν αυτού, η διάταξη του ως άνω νόμου, προβλέπει περικοπές 12% για τα επιδόματα του δημοσίου, ενώ με την ανωτέρω απόφαση του κ. Πετσάλνικου οι περικοπές για τους υπαλλήλους του Κοινοβουλίου είναι μεγαλύτερες, καθώς φτάνουν και το 17%.

Κατόπιν αυτών, προκαλεί εντύπωση ότι ενώ όλα αυτά έχουν επανειλημμένα δημοσιοποιηθεί, ορισμένοι συνεχίζουν να προκαλούν σύγχυση στην κοινή γνώμη ότι η Βουλή «μένει έξω από τις ρυθμίσεις».

πηγη: Zougla online - Απάντηση της Βουλής για τις περικοπές στο μισθολόγιο των υπαλλήλων της (http://www.zougla.gr/page.ashx?pid=2&aid=114402&cid=6)

Mexicanos
16-03-2010, 14:25
Γιώργο με το ίδιο σκεπτικό στη δημοσιότητα όλοι λένε ότι κόβουν αποδείξεις.........ας τους πιστέψουμε.
Αν θέλεις να το καταλάβεις το καταλαβαίνεις αλλιώς κοίτα το μέσα από το δικό σου πρίσμα.
Κι εγώ θα κλέβω 30 χρόνια και μετά θα δεχτώ να μου κόψουν το 5%,το 10%,το 20% από τις χιλιάδες ευρώ που θα βγάζω.........μου αρέσει κιόλας που μου φέρνεις παράδειγμα τις τοποθετήσεις και δημοσιεύματα ενός δημοσιογράφου..........
Γι'αυτό σου λέω,εσύ μπορείς να πιστεύεις και να ελπίζεις ότι θα βγούμε από το αδιέξοδο......μια παρατασούλα κάποιων μηνών θα γίνει και μετά θα ξανακαλεστούμε για να ξαναπιστέψουμε και να ξαναελπίσουμε.........το χώρισμα της Ευρώπης στα δύο δεν το βλέπεις????

Βρε καλά μας κάνουν στο βωμό της αδιαφορίας,της αντίληψης και του ρουσφετιού......

ntinopoulos
16-03-2010, 14:38
μπραβο στους πολιτικους μας!θα πεινασουν για το καλο του λαου!:p
στα σισιτια των εκκλησιων που βρισκονται κοντα στη βουλη θα γινεται πανζουρλισμος!:p
λεω μαλιστα στα πλαισια των φιλανθρωπιων του forum να τους βαλουμε στο προγραμμα!:p
:sm7::sm7::sm7:

GeorgeP
16-03-2010, 14:52
Γιώργο με το ίδιο σκεπτικό στη δημοσιότητα όλοι λένε ότι κόβουν αποδείξεις.........ας τους πιστέψουμε.
Αν θέλεις να το καταλάβεις το καταλαβαίνεις αλλιώς κοίτα το μέσα από το δικό σου πρίσμα.
Κι εγώ θα κλέβω 30 χρόνια και μετά θα δεχτώ να μου κόψουν το 5%,το 10%,το 20% από τις χιλιάδες ευρώ που θα βγάζω.........μου αρέσει κιόλας που μου φέρνεις παράδειγμα τις τοποθετήσεις και δημοσιεύματα ενός δημοσιογράφου..........
Γι'αυτό σου λέω,εσύ μπορείς να πιστεύεις και να ελπίζεις ότι θα βγούμε από το αδιέξοδο......μια παρατασούλα κάποιων μηνών θα γίνει και μετά θα ξανακαλεστούμε για να ξαναπιστέψουμε και να ξαναελπίσουμε.........το χώρισμα της Ευρώπης στα δύο δεν το βλέπεις????

Βρε καλά μας κάνουν στο βωμό της αδιαφορίας,της αντίληψης και του ρουσφετιού......


μπραβο στους πολιτικους μας!θα πεινασουν για το καλο του λαου!:p
στα σισιτια των εκκλησιων που βρισκονται κοντα στη βουλη θα γινεται πανζουρλισμος!:p
λεω μαλιστα στα πλαισια των φιλανθρωπιων του forum να τους βαλουμε στο προγραμμα!:p
:sm7::sm7::sm7:


Ειναι μια αρχη ομως!!! Κι αυτο ειναι παρηγορο!!!

Γιαυτο ελπιζω....οπως παντα ηλπιζα!!!

gsmaniac
16-03-2010, 15:14
μπραβο στους πολιτικους μας!θα πεινασουν για το καλο του λαου!:p
στα σισιτια των εκκλησιων που βρισκονται κοντα στη βουλη θα γινεται πανζουρλισμος!:p
λεω μαλιστα στα πλαισια των φιλανθρωπιων του forum να τους βαλουμε στο προγραμμα!:p
:sm7::sm7::sm7:
προσφερω τα παρακατω.....;)
300 καντηλια
300 θυμιατα
300 ταφοπλακες....λευκες α'ποιοτητας:rolleyes:
και για τους πολιτικους που εχουν εκλεγει,πανω απο 2 φορες,προσφορα οικογενειακου μνημειου στον χωρο τους:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Arkas
16-03-2010, 15:19
προσφερω τα παρακατω.....;)
300 καντηλια
300 θυμιατα
300 ταφοπλακες....λευκες α'ποιοτητας:rolleyes:
και για τους πολιτικους που εχουν εκλεγει,πανω απο 2 φορες,προσφορα οικογενειακου μνημειου στον χωρο τους:rolleyes::rolleyes::rolleyes:
Με απόδειξη πάντοτε...:sm7:

gsmaniac
16-03-2010, 15:20
Με απόδειξη πάντοτε...:sm7:
ας τους θαψω και ας κοψω και αποδειξη:sm7:

GeorgeP
16-03-2010, 16:00
Τι αραγε κανουμε εμεις για να βοηθησουμε την χωρα μας???
Ας διαβασουμε το επισυναπτομενο και ας δουμε τι απο ολα αυτα που λεει ο Καθηγητης μπορουμε να εφαρμοσουμε!1 Το κερδος παντως ειναι μεγάλο!

Arkas
16-03-2010, 17:18
Τι αραγε κανουμε εμεις για να βοηθησουμε την χωρα μας???
Ας διαβασουμε το επισυναπτομενο και ας δουμε τι απο ολα αυτα που λεει ο Καθηγητης μπορουμε να εφαρμοσουμε!1 Το κερδος παντως ειναι μεγάλο!
Tώρα θες να μας πεις ότι μπορούμε να το διαβάσουμε;:Απορία:

GeorgeP
16-03-2010, 17:32
Tώρα θες να μας πεις ότι μπορούμε να το διαβάσουμε;:Απορία:
ναι εχεις δικιο, αλλα εσεις οι αντμιν που εχερτε τα εργαλεια μπορειτε να το μεγενθυνετε!! Εμενα δεν μου επετρεψε το συστημα να το βαλω μεγαλυτερο!!

nek21
16-03-2010, 17:48
εμεις καλα τα λεμε αλλα δυστυχως δε μας ακουει κανεις.εχετε καταλαβει οτι οι μεγαλοκαναλαρχες σιωπουν?γιατι δεν τρεχει κανεις δημοσιογραφος τωρα στις λαικες(παρεπιπτωντος ειδα χθες 1,55ε το μαρουλι,να τρελαινεσαι) η εξω απο τα βενζιναδικα να κανει ρεπορταζ?δεν ειναι στημενα ολα?εδω ρε παιδια βγηκε ο γιωργακης και μας ειπε οτι τον σταματανε στους δρομους και του χαριζουν το μισθο τους για το καλο της χωρας και τα μεσα μας το παρουσιασαν με τετοιο τροπο που καποιοι το πιστεψαν.ειναι δυνατον?ΝεύραΝεύραΝεύρα

Mexicanos
16-03-2010, 21:38
εμεις καλα τα λεμε αλλα δυστυχως δε μας ακουει κανεις.εχετε καταλαβει οτι οι μεγαλοκαναλαρχες σιωπουν?γιατι δεν τρεχει κανεις δημοσιογραφος τωρα στις λαικες(παρεπιπτωντος ειδα χθες 1,55ε το μαρουλι,να τρελαινεσαι) η εξω απο τα βενζιναδικα να κανει ρεπορταζ?δεν ειναι στημενα ολα?εδω ρε παιδια βγηκε ο γιωργακης και μας ειπε οτι τον σταματανε στους δρομους και του χαριζουν το μισθο τους για το καλο της χωρας και τα μεσα μας το παρουσιασαν με τετοιο τροπο που καποιοι το πιστεψαν.ειναι δυνατον?ΝεύραΝεύραΝεύρα

Κι όμως είναι.....όλα τα κομματόσκυλα που ελπίζουν σε ρουσφέτι................άντε βρε Έλληνες μετά από χρόνια ρεμούλας και κλεψιάς καιρός είναι να ζοριστείτε για τη χώρα για να μπορέσουν οι πολιτικοί να τα βγάλουν πέρα......πολλά φάγαμε,καιρός να δώσουμε κάτι στους πολιτικούς....κάποια στιγμή θα διοριστείτε όλοι στο δημόσιο.

GeorgeP
16-03-2010, 23:10
Κι όμως είναι.....όλα τα κομματόσκυλα που ελπίζουν σε ρουσφέτι................άντε βρε Έλληνες μετά από χρόνια ρεμούλας και κλεψιάς καιρός είναι να ζοριστείτε για τη χώρα για να μπορέσουν οι πολιτικοί να τα βγάλουν πέρα......πολλά φάγαμε,καιρός να δώσουμε κάτι στους πολιτικούς....κάποια στιγμή θα διοριστείτε όλοι στο δημόσιο.

αν απαξιωνουμε τον καθενα που γινεται πρωθυπουργος τοτε μια ζωη θα τα ακουμπαμε και θα μας τον ακουμπανε!!!!

Εγω απο την πλευρα μου παντα θα ελπιζω, ειναι η φυση μου τετοια!!!!!

Στιο κατω κατω ειναι η πρωτη φορα που απεργοι οι οποιοι εκελισαν τις Εθνικες οδους, το κεντρο της Αθηνας, παρελυσαν το κρατος και τους εισπρακτικους κι ελεκτικους του μηχανισμους δεν πηραν φραγκο τσακιστό!!!!!!
Ειναι ενα μεγαλο, τεραστιο βημα αυτο προς το καλυτερο νομιζω!

Η βουλη εδωσε πρωτη το παραδειγμα και κανεις απο τους εργαζομενους σε αυτην (1000+ υπαλληλους εχουν) δεν απηργησε!! Εν αντιθεση με τους άλλους που ενω διεκδικουσαν και επαιρναν, με οπλο την απεργια φυσικα, σε βαρος των υπολοιπων που ειχαν το θρασος να κατεβουν στους δρόμους να απαιτησουν τι? Την μη επιστροφη μερους των αδικαιολογητως αυξηθεντων επιδοματων τους!!! να απαιτησουν αυτοι να περνουν τους αυξημενους μισθους τουςκαι να καθονται σε μια καρεκλα χωρις να κανουν τιποτε (οχι ολοι) ενω αλλοι με πτυχια εξαναγκαζονται σε εργασια stage των 400ε,¨η στην καλυτερη στον ιδιωτικο τομεα με 700ε και το ανεργιας να παραμενει στα 400ε κι εναν χρόνο μονον!! γιαυτο απηργησαν και απεργουν αυτοι οι ανθρωποι!!! Για να μην εχει το κρατος να αυξησει τα παραπανω και προσλαβει κανα νεο επιστημονα και χασουν την καρεκλα τους!!!!
Δεν τους νοιαζει αν οι λιγοστες βιομηχανιες (καποτε ηταν εκατονταδες με χιλιαδες εργαζομενους) μετακομιζουν στην Βουλγαρια αφου εδω τα συνδικατα φροντιζουν να ζητανε, να ζητανε και να ματαζητάνε για το καλο λεει των εργαζομενων!!! Ετσι εκλεισαν η triumph, Pirelli, Nissan, η ΣΒΕΚΗ (τσοπανη μ'ακους?) και δεν ξερω ποσες άλλες!!! Αντι να συμετεχουν σε διαδυκασίες περαιτερω αναπτυξης για το καλο ολων μας αυτοι εσπρωχναν τον κοσμο σε απεργιες.... γιατι? για να παρουν μεγαλυτερους μισθους καποιοι!! Ενω αυτοι δεν εχουν δουλεψει σχεδόν ποτε!! Τουλαχιστον απο την στιγμη που συνδικαλιστηκαν!! Το κεφαλαιο λεει δυναστευει τον λαο!! Μα βρε ηλιθιοι αν δεν υπηρχε το κεφαλαιο που θα δουλευαμε ολοι μας? Στο δημοσιο??? Εξαιτιας ΟΛΩΝ αυτων καποιοι πετυχαινουν, μεσω επιδοματων, μισθους 2000, 3000.......5000 ευρο κι αλλοι που φαγανε την ζωη τους στα θρανια και γινηκανε επιστημονες να περιοριζονται στα 400, 700!!! Αφου δεν εχει κυριοι το κρατος να δωσει άλλα αφου τα παιρνετε εσεις!!!! Που να τα βρει το κρατος οταν καθε συμετοχη σε επιτροπη αμοιβεται με 2000ε το λιγοτερο? πας για 2 ωρες και 5 ημερες ....παιρνει 2000ε!!! Που να τα βρει το κρατος οταν κατι προεδροι ΕΡΤ παιρνουν 700,000ε τον χρονο? Που να τα βρει το κρατος οταν η εκφωνητρια του κεντρικου δελτιου την ΝΕΤ παιρνει 416.000ε τον χρονο? ξερετε οτι αυτοι οι δυο της πρωην Πρωινης γραμμης της ΝΕΤ επαιρναν 400,000 ο καθενας και τωρα στον σκαι βολευονται με 3500ε μηνιαιως??? Παρτε τα τωρα κυριοι για να μαθετε!!

Εχω να πω κι αλλα...αλλά βαλτε μου φρενο γιατι θα κρασσαρει το φορουμ!!!Νεύρα

Η ελπιδα πρέπει να πεθαινει τελευταια συναδελφοι!!

Mexicanos
17-03-2010, 01:34
Ποια ελπίδα Γιώργο????
Έχεις νύχια???Ξύσου...όπως λέμε κι εμείς στα χωριά......

KAS
17-03-2010, 01:39
Έχω την εντύπωση ότι όλοι τα έχουν με τους δημόσιους υπαλλήλους . Λες και αυτοί φταίνε για το κατάντημα της χώρας μας . Ασφαλώς και υπάρχουν κάποιοι που αμοίβονται πλουσιοπάροχα , αλλά αυτοί δεν είναι η πληοψηφία και μάλιστα ούτε δημόσιοι υπάλληλοι .Συνάπτουν σύμβαση έργου με το δημόσιο .Οι περισσότεροι έχουν ως βασικό μισθό 700 ευρώ και με τα επιδόματα φτάνουν τα 1200 . Προσωπικά έγινα δημόσιος υπάλληλος το καλοκαίρι του 2009 , καθυστερόντας την πρόσληψή , μόνος μου , για 5 χρόνια περίπου από τότε που μου ανακοινώθηκε .Πριν συμπληρωθεί χρόνος σκέφτομαι να φύγω .Έχω GeorgeP δύο πτυχία ένα μεταπτυχιακό , ετοιμάζομαι για άλλο ένα(και γνωρίζω έναν μεγάλο αριθμό υπαλλήλων με παρόμοια και μεγαλύτερα προσόντα ) , εφημερεύω 5-7 νύχτες τον μήνα , ακούω σε κάθε εφημερία ότι μπορείς να φανταστείς , και ο μισθός μου είναι 700 ευρώ .Με τα επιδόματα και με τα νυχτερινά σύνολο 1500 ευρώ , και τώρα μου κόβουν και αυτά .Στον ασθενή που θα έρθει στις 3 τα ξημερώματα θα του πω ότι το πλαφόν των 700 ευρώ έκλεισε , πήγαινε σε άλλο νοσοκομείο ;Όσο για τους υπαλλήλους της Βουλής δεν είμαι τόσο σιγουρος ότι απώλεσαν τα κεκτημένα τους . Δυστυχώς αυτά (τα περισσότερα)τα αποκτήσαν μέσω συνταγματικών ρυθμίσεων , και για να τους τα πάρουν πρέπει να γίνει αναθεώρηση (το βλέπω πολύ δύσκολο ).
Δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι για το χάλι της χώρας μας .Τα λαμόγια φταίνε που κάνανε δουλειά με το δημόσιο εις βάρος όλων των Ελλήνων .

nek21
17-03-2010, 03:05
αντε λοιπον και λεμε ολα καλα για το καλο της χωρας και γενικοτερα ολων μας κοψε μας ρε γιωργακη(ψευτη γιατι αλλα εταζες,και τωρα το γυριζεις οτι δεν ηξερες το μεγεθος του χρεους,λες και ζουσες σε αλλη χωρα,λες και δεν συγκυβερνουσες)επιδοματα και μισθους,πολυ καλα κανεις αλλα ρε συ μη μας πινεις το αιμα.ειδη ολα γυρω μας γινονται πανακριβα και κυριως τα ειδη πρωτης αναγκης.πως θα τα βγαλει περα ο κοσμακης?καντε κατι να παρει ανασα ο λαος ο οποιος ζει χρονια καταπιεσμενος.




υ.γ δεν κομματικοποιω το θεμα απλως γιωργακη εχουμε τωρα αυτος πρεπει να τα ακουσει.αν ηταν καποιος αλλος στη θεση του δε θα χα προβλημα να του τα χωσω.

GeorgeP
17-03-2010, 13:28
Έχω την εντύπωση ότι όλοι τα έχουν με τους δημόσιους υπαλλήλους . Λες και αυτοί φταίνε για το κατάντημα της χώρας μας . Ασφαλώς και υπάρχουν κάποιοι που αμοίβονται πλουσιοπάροχα , αλλά αυτοί δεν είναι η πληοψηφία και μάλιστα ούτε δημόσιοι υπάλληλοι .Συνάπτουν σύμβαση έργου με το δημόσιο .Οι περισσότεροι έχουν ως βασικό μισθό 700 ευρώ και με τα επιδόματα φτάνουν τα 1200 . Προσωπικά έγινα δημόσιος υπάλληλος το καλοκαίρι του 2009 , καθυστερόντας την πρόσληψή , μόνος μου , για 5 χρόνια περίπου από τότε που μου ανακοινώθηκε .Πριν συμπληρωθεί χρόνος σκέφτομαι να φύγω .Έχω GeorgeP δύο πτυχία ένα μεταπτυχιακό , ετοιμάζομαι για άλλο ένα(και γνωρίζω έναν μεγάλο αριθμό υπαλλήλων με παρόμοια και μεγαλύτερα προσόντα ) , εφημερεύω 5-7 νύχτες τον μήνα , ακούω σε κάθε εφημερία ότι μπορείς να φανταστείς , και ο μισθός μου είναι 700 ευρώ .Με τα επιδόματα και με τα νυχτερινά σύνολο 1500 ευρώ , και τώρα μου κόβουν και αυτά .Στον ασθενή που θα έρθει στις 3 τα ξημερώματα θα του πω ότι το πλαφόν των 700 ευρώ έκλεισε , πήγαινε σε άλλο νοσοκομείο ;Όσο για τους υπαλλήλους της Βουλής δεν είμαι τόσο σιγουρος ότι απώλεσαν τα κεκτημένα τους . Δυστυχώς αυτά (τα περισσότερα)τα αποκτήσαν μέσω συνταγματικών ρυθμίσεων , και για να τους τα πάρουν πρέπει να γίνει αναθεώρηση (το βλέπω πολύ δύσκολο ).
Δεν φταίνε οι δημόσιοι υπάλληλοι για το χάλι της χώρας μας .Τα λαμόγια φταίνε που κάνανε δουλειά με το δημόσιο εις βάρος όλων των Ελλήνων .

Κατ'αρχην δεν μιλω για ΟΛΟΥΣ τους Δ.Υ. , μιλάω για καποιους Δ.Υ. Φυσικα και δενε φεραν αυτοι την χωρα σε αυτο το χαλι αλλα.....ΚΑΙ ΑΥΤΟΙ!!!!! Μαζι με ολους εμας τους υπόλοιπους ΜΗ Δ.Υ. αλλα και τις σπαταλες του Ελληνικου Κρατους για να τρωνε καποιοι!!!!
Ομως αγαπητε φίλε και συναδελφε θα μπορουσα να γινω αιχμηρος και να ρωτησω, οχι μονον εσενα αλλα ολους τους σαν εσενα χιλιομορφωμενους επιστημονες, γιατι στο Δημοσιο βρε παιδια? Γιατι τοση καϊλα γιαυτο το ρημαδι το Δημοσιο? Με τοσα πτυχια περαν οτι μπορουσατε να διαπρεψετε στο εσωτερικο θα μπορουσατε να κανετε παπαδες και στο εξωτερικό!!! Την απαντηση την δινω μονος μου παρακατω και δεν απευθυνομαι σε εσενα και τον εταιρο επιστημονα carduelis αλλα σε ''άλλους'' επιστημονες....ξερουν αυτοι!!!! Απευθυνομαι σε αυτους τους Δημοσιους σπουδαγμενους επιστημονες που χρησιμοποιωντας σαν δικαιολογια τα 10-11 χρόνια σπουδης των και το χαμηλο μηνιατικο ζητανε 8000ε για 3πλο by pass!! 500-1000ε για εγχειρηση καταρακτη!!!! και παει λεγοντας!!! Τα ξερουμε ολοι δεν ειναι κατι καινουριο!!
Θα συμφωνησω απολυτα μαζι σας οτι δεν ειανι ολοι οι επιστημονες ετσι, ναι συμφωνω απόλυτα! Ειναι ομως αρκετοι οπως αρκετοι/αρκετότεροι ειναι η χρηζοντες την βοηθεια αυτων των επιστημονων!!! Θα μου πεις ''και τι σχεση εχουν αυτοι με αυτο που συζηταμε εδω?'' Εχουν και παραέχουν θα σου απαντησω......, στο μετρο και τον βαθμο που τους αναλογει εχουν!!!! Διότι αυτα τα 8000, τα 2000, τα 3000 δεν εχει σημασια ποσα που ζητανε αυτοι οι κυριοι απο που βγαινουν? εχει ο καθενας μας τοσα για να δινει? αν τα ειχε δεν θα πηγαινε σε Δημοσιο Νοσοκομειο θα πηγαινε σε ιδιωτικό!!! Αυτα τα λεφτα βγαινουν απο καταναλωτικα δανεια τα οποια αυξανουν το εξωτερικο μας χρεος!! Θα μου πεις ''μα ποσα ειναι αυτα τα λεφτα?'' ειναι ελαχιστα μπροστα στα 300,000,000,000 που χρωσταμε αλλα σε συνολο και μαζι με το γεγονος οτι ειναι ''μαυρα'' και αφορολογητα φτιαχνουν ενα σεβαστο ποσο το οποιο θα ηταν ενας κοκκος αμμου στα 300δις!!!
Ναι αλλα, αν μια οι επιστημονες δεν περνανε μαυρα, την αλλη οι εργοδοτες που πληρωνανε τις ασφαλιστικες εισφορες τους και τους φορους τους στο ακεραιο, οι Πολιτικοι αν εκοβαν τις μιζες και την υερτιμολογηση των εργων για να παρουν αυτες τις μιζες, και τελος ολοι εμεις Ιδιωτικοι και Δημοσιοι ζουσαμε με αυτα που βγαζαμε και δεν δανειζομασταν για να παρουμε αυτοκινητο-μοτοσυκλετα-κι αλλο αυτοκινητο-εξοχικο- μια φορα την εβδομαδα την Ρωσιδα/Ουκρανεζα;), και να παμε και διακοπες στην Disneyland ξερεις που θα ειμαστε τωρα???
Θα μιλαγαμε για την κακομοίρα την αμερικη και την Ευρωπη που ποσο αλυπητα τις χτυπησε η τυχη με αυτην την κριση!!!!

Υ.Γ. δουλευω στο Ιδιωτικο Τομεα (Ναυτιλια) 29 χρόνια ανελλιπως, ειμαι απο τους τυχερους!! Ακομα και στον Στρατό δουλευα, ειχα παραδοξως Τσατσική θεση!! Ποτε μου δεν δανειστηκα και ποτε δεν πηρα τιποτα ¨η πηγα διακοπες με δανεικα!!! Πρωτα μαζευα τα λεφτα και αν εφταναν, κι εγω περνουσα καλα εν τω μεταξυ, προχωρουσα στην αγορα των!!! Θα μου πεις, ''μα τοτε βγαζεις πολλα''!! Τωρα και μετα απο 29 χρόνια και αφου παντρευτηκα μπαινουν καλα λεφτα στο σπιτι, αλλα πριν οχι μονον καλα δεν ηταν αλλα......! Κι ομως και μοτοσυκλετες ειχα ολη μου την ζωη και το πρωτο μου αυτοκινητο το πηρα μετα τον γάμο μου!! Δεν λεω περιμενα... και περιμενα καιρό για να αποκτησω κατι, αλλα προκειμενου να παρω δανειο προτιμουσα να περιμενω!!!

Mexicanos
17-03-2010, 13:49
Ναι Γιώργο συνέχιζε να ελπίζεις..........το πάγωμα της αύξησης φορολογίας και κρατήσεων σε δικηγόρους και γιατρούς το είδες????
Ωραία μέτρα..........ζορίσου τώρα εσύ για να οικονομάνε οι ''έξυπνοι''.....

gemara
17-03-2010, 13:58
...Απευθυνομαι σε αυτους τους Δημοσιους σπουδαγμενους επιστημονες που χρησιμοποιωντας σαν δικαιολογια τα 10-11 χρόνια σπουδης των και το χαμηλο μηνιατικο ζητανε 8000ε για 3πλο by pass!! 500-1000ε για εγχειρηση καταρακτη!!!! και παει λεγοντας!!! ....

Για να συμπληρώσω κι εγώ το "πάει λέγοντας", φιλική τιμή σε δημόσιο νοσοκομείο σε ασφαλισμένο που δικαιούται περίθαλψη λόγω των εισφορών του όλα τα χρόνια, 4.000€* η αφαίρεση παγκρέατος και 750€ το μάτι που έχει καταράκτη...:(

Είναι απίστευτη δε η "άνεση" του γιατρού που λαμβάνει το φάκελλο καθώς και η ξετσιπωσιά του...

Η απωβιώσασα ασθενής, "χτύπαγε" καμιά 600άρα € σύνταξη το μήνα.:(

Καθ' ότι πρόσφατα πέρναγα ώρες σε δημόσιο νοσοκομείο και κάμποσες βόλταρα στο πάρκινγκ του (στην από πίσω μεριά που μόνο οι γιατροί είχαν e-pass για να μπαίνουν, ήταν σα να χάζευα έκθεση αυτοκινήτου στη Γενεύη...

*Τιμές 2009.

GeorgeP
17-03-2010, 14:03
Ναι Γιώργο συνέχιζε να ελπίζεις..........το πάγωμα της αύξησης φορολογίας και κρατήσεων σε δικηγόρους και γιατρούς το είδες????
Ωραία μέτρα..........ζορίσου τώρα εσύ για να οικονομάνε οι ''έξυπνοι''.....

Μαθε να περιμενεις και μην βιαζεσαι Γεωργιε!!!!!!

Στον πολεμο και στο πρωτο ντου τις πρωτες απωλειες βιωνει η πρωτη σειρα στρατιωτων..........αυτοι ειμαστε εμεις ολοι πλην αυτων που αναφερεις! Μετα γινεται επανεκτιμηση της καταστασης απο τον επικεφαλης (διασταυρωσεις λεγονται εφοριακα) ουτως ωστε να αποκομιθουν οσο το δυνατον περισσότερα οφελη στο επομενο ντού (αυτο λεγεται φορολογια αμεση και καθεστωε τετοιο ωστε τα''μαυρα'' να τους ειναι αχρηστα)!

Εχε υπομονη!!!!!! Τοσα χρόνια το καταπινες το σπόρι κανε μερικους μηνες κουραγιο ακομα!!!!

Mexicanos
17-03-2010, 14:08
Μαθε να περιμενεις και μην βιαζεσαι Γεωργιε!!!!!!

Στον πολεμο και στο πρωτο ντου τις πρωτες απωλειες βιωνει η πρωτη σειρα στρατιωτων..........αυτοι ειμαστε εμεις ολοι πλην αυτων που αναφερεις! Μετα γινεται επανεκτιμηση της καταστασης απο τον επικεφαλης (διασταυρωσεις λεγονται εφοριακα) ουτως ωστε να αποκομιθουν οσο το δυνατον περισσότερα οφελη στο επομενο ντού (αυτο λεγεται φορολογια αμεση και καθεστωε τετοιο ωστε τα''μαυρα'' να τους ειναι αχρηστα)!

Εχε υπομονη!!!!!! Τοσα χρόνια το καταπινες το σπόρι κανε μερικους μηνες κουραγιο ακομα!!!!

Γιώργο σε έχω ικανό να πουν ότι μας χαρίζουν τα χρέη,κι εσύ να τους πιστέψεις.
Εύχομαι φίλε μου να σου-μας βγει γιατί αλλιώς θα βγούμε στο δρόμο αυτοί που δεν ελπίζουμε.......

Mexicanos
17-03-2010, 14:09
Έλα Γιώργο πήραν κι άλλοι παράταση.......ταξί,περίπτερα και άλλοι..........

gsmaniac
17-03-2010, 14:27
υπομονη......:hmmm::hmmm:
τα πρωτα 100 χρονια ειναι δυσκολα....:sm7:

GeorgeP
17-03-2010, 14:39
Έλα Γιώργο πήραν κι άλλοι παράταση.......ταξί,περίπτερα και άλλοι..........

ναι βρέ...ολα μαζι δεν γινονται!! Κατσε να ηρεμησουν τα πνευματα και ...........

Α, να μην το ξεχασω, ψηνεται ο δανεισμος μας απο το ΔΝΤ αφου η Ευρωπη ''αδυνατει''= δεν θελει να βοηθησει την ελλαδα!!

Αν γινει αυτο Γεωργιε ετοιμασου για προσθετα μετρα πιο σκληρα ακομα και απο τα τωρινα!!!!

Mexicanos
18-03-2010, 02:50
ναι βρέ...ολα μαζι δεν γινονται!! Κατσε να ηρεμησουν τα πνευματα και ...........

Α, να μην το ξεχασω, ψηνεται ο δανεισμος μας απο το ΔΝΤ αφου η Ευρωπη ''αδυνατει''= δεν θελει να βοηθησει την ελλαδα!!

Αν γινει αυτο Γεωργιε ετοιμασου για προσθετα μετρα πιο σκληρα ακομα και απο τα τωρινα!!!!

Όχι Γιώργο να γίνουν για μια φορά στην Ελλάδα όλα μαζί,γιατί μια ζωή προηγούνται οι μη έχοντες και ξεχνιούνται οι κατέχοντες.
Από 50 ευρώ σε κάθε πολίτη αν ζητούσαν θα μάζευαν περισσότερα.....

Εμένα Γιώργο μη μου τα λες.......δανειστούμε δεν δανειστούμε από το ΔΝΤ θα λειφθούν πρόσθετα μέτρα.
Εσύ μπορείς να ελπίζεις.........ξέρεις η ελπίδα με λαδολέμονο γίνεται πιο νόστιμη και χωνεύεται ευκολότερα....;)

GeorgeP
18-03-2010, 12:07
Όχι Γιώργο να γίνουν για μια φορά στην Ελλάδα όλα μαζί,γιατί μια ζωή προηγούνται οι μη έχοντες και ξεχνιούνται οι κατέχοντες.
Από 50 ευρώ σε κάθε πολίτη αν ζητούσαν θα μάζευαν περισσότερα.....
Καλα,τωρα παραλογιζεσαι νομιζω!!!:) Εσυ με τον Χ οικογενειακο προγραμματισμο που διαθετεις μπορεις να κανεις 10 πραγματα μαζι???? κανεις μας δεν μπορει εκτος κι αν ειναι Βαρδινογιαννης!! Που κι αυτος προγραμματιζει μια - μια τις κινησεις του!!!!! Επειδη τα εχει δεν σημαινει οτι θα τα σκορπιζει οπου να'ναι με αμφιβολες αποδοσεις!!!
Με 50ε Γιωργο (500,000,000 ουτε σωστα) ουτε πετρελαιο στα λεωφορεια της ΕΘΕΛ δεν θα εβαζε!!!! 20,000,000,000 μεχρι τον Μαϊο χρειαζεται η Ελλαδα, και οχι για ρεμουλες αλλα για τοκοχρεωλυσια και μισθοδοσιες!!!



Εμένα Γιώργο μη μου τα λες.......δανειστούμε δεν δανειστούμε από το ΔΝΤ θα λειφθούν πρόσθετα μέτρα.
Εσύ μπορείς να ελπίζεις.........ξέρεις η ελπίδα με λαδολέμονο γίνεται πιο νόστιμη και χωνεύεται ευκολότερα....;)

Προσθετα ξε-προσθετα μετρα η συμετοχη στην καταντια της Ελλαδας ειναι ολονών μας!!! Ειτε το θελουμε ειτε οχι! Οχι ολοι το ιδιο βεβαια αλλα.... ολονων!!!!

Εγω παντα θα ελπιζω...με λαδολεμονο ¨η χωρις.... η ελπιδα ειναι παντα ελπιδα!!!!!!
Το κακο γιωργο μου ειναι οτι οταν η ελπιδα γινεται πραγματικοτητα επωφελουνται και οι εκ πεποιθησεως ¨η οχι απαισιοδοξοι που τοσα χρονια - μεχρι να γινει η ελπιδα πραγματικοτητα - φωναζαν εναντιον αυτων που δημιουργουσαν την ελπιδα ¨η αυτων που απλα πιστευαν σε αυτην!! Επωφελουνται και αυτοι οι ''αλλοι'' που απεργωντας και κατεβαινοντας σε απεργιες στους δρόμους παρεμποδιζαν την ελπιδα αυτη που σε πεισμα των εγινε πραγματικοτητα!!!
Eιναι οι ιδιοι που αρνουνται να φορολογηθουν δικαια με βιβλια εσοδων-εξοδων και αποδειξεις επιμενωντας στο πλαφον κι ας κερδιζουν πολλαπλασια!!
Ειναι οι ιδιοι που επιμενουν να περνουν μαυρα χρηματα του μοχθου των απλων ανθρωπων για μια ιατρικη επεμβαση.
Ειναι οι ιδιοι που σου πουλανε το Χ κρανος 500ε ενω το βρισκεις στην Αγγλια (οχι e-bay) με 300 αναγκαζοντας σε να δανειστεις συμετεχωντας κι εσυ στον δανεισμο της χωρας!!!
Ειναι οι ιδιοι που προσπαθουν να γλυτωσουν τα παιδια τους απο το να πανε να υπηρετησουν την θητεια τους, ειναι δε οι ιδιοι που οταν καταδεχονται, γιατι δεν μπορουν κιαλλιως, να στειλουν τον γιοκα τους στο στρατευμα βαζουν λυτους και δεμενους να ειναι ''καπου κοντα'' και σε γραφειο με καθημερινη εξοδο!!!
Ειναι οι ιδιοι που εις βαρος σου/μου ζουν αυτοι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τους υπόλοιπους και απαιτωντας (απεργωντας) απο ΕΣΕΝΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ να βγαλουμε το οικονομικο φιδι απο την τρυπα!
Ειναι οι ιδιοι που τοσα χρονια φαγανε με χρυσα κουταλια ειτε ανηκαν σε κυβερνηση ειτε οχι και τωρα αντιστεκονται μην τυχόν και αποκαλυφθεί ποιοι ειναι.
Ειναι οι ιδιοι, φιλε Γιωργο, που στον πόλεμο ειναι οι πρωτοι που την κανουν με ελαφρα πηδηματακια για ''αλλης γης άλλα μερη''!!!

Ξερεις πως τους αποκαλω αυτους?............... Ασε καλυτερα............!!!!:mad:

Δυστυχως ομως οταν κι αν η ελπιδα γινει πραγματικοτητα θα επωφεληθουν κι αυτοι!!!ΝεύραΝεύρα

Orfeus
18-03-2010, 14:21
GeorgeP συμφωνω με την λογικη σου,αν εχω τα λεφτα,κανω ανοιγματα.Δεν αγοραζω αν δεν εχω...Ειναι παρα πολυ σωστη,αλλα δυστυχως οι περισσοτεροι υπακουν στα θέλω τους.

Οσον αφορά το κομματι της διασκεδασης,οφειλω να πω οτι τα πραγματα δεν ειναι ροδινα.
Ο ομιλος επιχειρησεων που εργαζομαι,στα περισσοτερα μαγαζια έχει περιορίσει τις μερες λειτουργιας απο 3 σε 2,ενω παλιοτερα ηταν 5!Κ η πιτα του ανταγωνισμου ειναι μεγαλη εκει εξω.

Θα ηθελα να μου πειτε,καθωτι πιο μεγαλοι ηλικιακα,τι προβλεπετε για ενα νεο κατα την περιοδο της κρισης,που καλεται να αρχισει να πληρωνει πριν καν βγαλει χρηματα απο τη μεση δουλεια που καταφερνει να διατηρει...

GeorgeP
18-03-2010, 16:25
.................................................

Οσον αφορά το κομματι της διασκεδασης,οφειλω να πω οτι τα πραγματα δεν ειναι ροδινα.
Ο ομιλος επιχειρησεων που εργαζομαι,στα περισσοτερα μαγαζια έχει περιορίσει τις μερες λειτουργιας απο 3 σε 2,ενω παλιοτερα ηταν 5!Κ η πιτα του ανταγωνισμου ειναι μεγαλη εκει εξω.

Tωρα να πω την ''κακία'' μου?............... Καιρός ηταν!!!!!!!
Που για να βρεις τραπεζι να φας ¨η να πιεις επρεπε να ειχες μεσον βουλευτη και πανω!!!!!!!!!

Θα ηθελα να μου πειτε,καθωτι πιο μεγαλοι ηλικιακα,τι προβλεπετε για ενα νεο κατα την περιοδο της κρισης,που καλεται να αρχισει να πληρωνει πριν καν βγαλει χρηματα απο τη μεση δουλεια που καταφερνει να διατηρει...

για δωσε κι αλλες πληροφοριες γιατι δεν σε καταλαβαινω αγαπητε Ορφέα (ελπιζω να το λεω σωστά). τι καλεισαι να πληρωσεις αφου δεν εχεις βγάλει χρηματα ακομα?

Arkas
18-03-2010, 17:32
Καλα,τωρα παραλογιζεσαι νομιζω!!!:) Εσυ με τον Χ οικογενειακο προγραμματισμο που διαθετεις μπορεις να κανεις 10 πραγματα μαζι???? κανεις μας δεν μπορει εκτος κι αν ειναι Βαρδινογιαννης!! Που κι αυτος προγραμματιζει μια - μια τις κινησεις του!!!!! Επειδη τα εχει δεν σημαινει οτι θα τα σκορπιζει οπου να'ναι με αμφιβολες αποδοσεις!!!
Με 50ε Γιωργο (500,000,000 ουτε σωστα) ουτε πετρελαιο στα λεωφορεια της ΕΘΕΛ δεν θα εβαζε!!!! 20,000,000,000 μεχρι τον Μαϊο χρειαζεται η Ελλαδα, και οχι για ρεμουλες αλλα για τοκοχρεωλυσια και μισθοδοσιες!!!




Προσθετα ξε-προσθετα μετρα η συμετοχη στην καταντια της Ελλαδας ειναι ολονών μας!!! Ειτε το θελουμε ειτε οχι! Οχι ολοι το ιδιο βεβαια αλλα.... ολονων!!!!

Εγω παντα θα ελπιζω...με λαδολεμονο ¨η χωρις.... η ελπιδα ειναι παντα ελπιδα!!!!!!
Το κακο γιωργο μου ειναι οτι οταν η ελπιδα γινεται πραγματικοτητα επωφελουνται και οι εκ πεποιθησεως ¨η οχι απαισιοδοξοι που τοσα χρονια - μεχρι να γινει η ελπιδα πραγματικοτητα - φωναζαν εναντιον αυτων που δημιουργουσαν την ελπιδα ¨η αυτων που απλα πιστευαν σε αυτην!! Επωφελουνται και αυτοι οι ''αλλοι'' που απεργωντας και κατεβαινοντας σε απεργιες στους δρόμους παρεμποδιζαν την ελπιδα αυτη που σε πεισμα των εγινε πραγματικοτητα!!!
Eιναι οι ιδιοι που αρνουνται να φορολογηθουν δικαια με βιβλια εσοδων-εξοδων και αποδειξεις επιμενωντας στο πλαφον κι ας κερδιζουν πολλαπλασια!!
Ειναι οι ιδιοι που επιμενουν να περνουν μαυρα χρηματα του μοχθου των απλων ανθρωπων για μια ιατρικη επεμβαση.
Ειναι οι ιδιοι που σου πουλανε το Χ κρανος 500ε ενω το βρισκεις στην Αγγλια (οχι e-bay) με 300 αναγκαζοντας σε να δανειστεις συμετεχωντας κι εσυ στον δανεισμο της χωρας!!!
Ειναι οι ιδιοι που προσπαθουν να γλυτωσουν τα παιδια τους απο το να πανε να υπηρετησουν την θητεια τους, ειναι δε οι ιδιοι που οταν καταδεχονται, γιατι δεν μπορουν κιαλλιως, να στειλουν τον γιοκα τους στο στρατευμα βαζουν λυτους και δεμενους να ειναι ''καπου κοντα'' και σε γραφειο με καθημερινη εξοδο!!!
Ειναι οι ιδιοι που εις βαρος σου/μου ζουν αυτοι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τους υπόλοιπους και απαιτωντας (απεργωντας) απο ΕΣΕΝΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ να βγαλουμε το οικονομικο φιδι απο την τρυπα!
Ειναι οι ιδιοι που τοσα χρονια φαγανε με χρυσα κουταλια ειτε ανηκαν σε κυβερνηση ειτε οχι και τωρα αντιστεκονται μην τυχόν και αποκαλυφθεί ποιοι ειναι.
Ειναι οι ιδιοι, φιλε Γιωργο, που στον πόλεμο ειναι οι πρωτοι που την κανουν με ελαφρα πηδηματακια για ''αλλης γης άλλα μερη''!!!

Ξερεις πως τους αποκαλω αυτους?............... Ασε καλυτερα............!!!!:mad:

Δυστυχως ομως οταν κι αν η ελπιδα γινει πραγματικοτητα θα επωφεληθουν κι αυτοι!!!ΝεύραΝεύρα
Η χρυσή :mad: δεκαετία του 80 Γιώργο μου!

Που ο μισθός αυξήθηκε στο διπλάσιο και τα καταναλωτικά αγαθά στο 4πλάσιο.
Που ο πληθωρισμός (αλλά και τα επιτόκια) έτρεχαν σε τρελλούς διψήφιους αριθμούς.
Που ο μετεμφυλιακός, μεταχουντικός 'Ελληνας του μόχθου και της στέρησης, έβγαλε φράγκα, λίγδωσε τ άντερό του και αισθάνθηκε εθνικά υπερήφανος βυθίζοντας το "Χώρα", διώχνοντας τους "φονιάδες των λαών - Αμερικάνους" και τις βάσεις τους από την Ελλάδα και αποχώρησε από την τότε ΕΟΚ!!!:rolleyes:

Η χαμένη δεκαετία του 80, κατά την γνώμη μου, που μια κυβέρνηση του 48% και των 180 βουλευτών και ένας χαρισματικός, τότε, ηγέτης, (και με μια διαλυμένη και αλληλοσπαρασσόμενη αντιπολίτευση) δεν θέλησαν να αναμορφώσουν την Ελλάδα και να εκμεταλλευτούν τους τότε ραγδαίους ρυθμούς ανάπτυξης...
Αντιθέτως μετέβαλαν τον Έλληνα σε τεμπέλη, αργόμισθο και της αρπαχτής.
Θυμίζω στους νεότερους, κάτι απίθανους τυπάκους με ζιβάγκο, που το χνώτο τους μύριζε από τη λιγούρα, και σε λίγα χρόνια φτιάχτηκαν, φόρεσαν Armani και έγιναν "αυτοί" το Σύστημα.

Και περιμένουμε σήμερα από μια άχρωμη, άοσμη και ανέτοιμη ηγεσία να κυβερνήσει, να κάνει το ......θαύμα.
Την κοινωνική ανοχή και συμπαράσταση, την έχει.
Ο Γιωργάκης, θα ανακηρυχθεί ως ο καλύτερος ή ο χειρότερος πρωθυπουργός της 100ετίας.
Στο χέρι του είναι να αναδειχθεί ως ο ηγέτης...

gemara
18-03-2010, 23:41
Δημήτρη (Αρκά), δεν θα μπορούσα να συμφωνήσω περισσότερο με αυτά που γράφεις. Δυστυχώς έτσι είναι και κρίμα αν μερικοί δεν μπορούν να το δουν, που μεταξύ μας, όλοι το βλέπουν αλλά λίγοι το παραδέχονται...

GeorgeP
19-03-2010, 00:44
Η χρυσή :mad: δεκαετία του 80 Γιώργο μου!

Που ο μισθός αυξήθηκε στο διπλάσιο και τα καταναλωτικά αγαθά στο 4πλάσιο.
Που ο πληθωρισμός (αλλά και τα επιτόκια) έτρεχαν σε τρελλούς διψήφιους αριθμούς.
Που ο μετεμφυλιακός, μεταχουντικός 'Ελληνας του μόχθου και της στέρησης, έβγαλε φράγκα, λίγδωσε τ άντερό του και αισθάνθηκε εθνικά υπερήφανος βυθίζοντας το "Χώρα", διώχνοντας τους "φονιάδες των λαών - Αμερικάνους" και τις βάσεις τους από την Ελλάδα και αποχώρησε από την τότε ΕΟΚ!!!:rolleyes:

Η χαμένη δεκαετία του 80, κατά την γνώμη μου, που μια κυβέρνηση του 48% και των 180 βουλευτών και ένας χαρισματικός, τότε, ηγέτης, (και με μια διαλυμένη και αλληλοσπαρασσόμενη αντιπολίτευση) δεν θέλησαν να αναμορφώσουν την Ελλάδα και να εκμεταλλευτούν τους τότε ραγδαίους ρυθμούς ανάπτυξης...
Αντιθέτως μετέβαλαν τον Έλληνα σε τεμπέλη, αργόμισθο και της αρπαχτής.
Θυμίζω στους νεότερους, κάτι απίθανους τυπάκους με ζιβάγκο, που το χνώτο τους μύριζε από τη λιγούρα, και σε λίγα χρόνια φτιάχτηκαν, φόρεσαν Armani και έγιναν "αυτοί" το Σύστημα.

Και περιμένουμε σήμερα από μια άχρωμη, άοσμη και ανέτοιμη ηγεσία να κυβερνήσει, να κάνει το ......θαύμα.
Την κοινωνική ανοχή και συμπαράσταση, την έχει.
Ο Γιωργάκης, θα ανακηρυχθεί ως ο καλύτερος ή ο χειρότερος πρωθυπουργός της 100ετίας.
Στο χέρι του είναι να αναδειχθεί ως ο ηγέτης...

αν δεν υπηρχε αυτη η δεκαετια αγαπητε Δημητρη εσυ οχι GS δεν θα ειχες σημερα αλλα ουτε κι εγω Βαραντερο!!!
Και για να μην λες/λεμε πολλα δες αυτο:

3comma14.gr - Έρευνες , Δημοσκοπήσεις , Στατιστικά για την Ελλάδα και όλο τον Κόσμο (http://www.3comma14.gr/pi/?gclid=CKGB_9ydw6ACFQWY2AodzkG9fg)

εκει στην δεξια μερια κανε scroll down και δες το ακολουθο

» Η εξέλιξη του δημόσιου χρέους
1977-2009 (http://www.gsforum.gr/#)



κανε μετα κλικ επανω στο ''συχνοτερα εμφανιζομενα'' επανω δεξια και πηγαινε στο

» Ποιος φταίει για το χρέος;
Η εξέλιξη του δημόσιου χρέους
επί ΠΑΣΟΚ και Ν.Δ.
(http://www.gsforum.gr/#)
και κανε scroll down στο παραθυρο που ανοιγει και δες και τους δυο πινακες!! Αντε να δουμε ποιος εχει τα αβγα και ποιος τα καλαθια..... που ακουτε οτι σας σερβιρουν....σαν τα εμβολια της γριππης ενα πραμα!!!! Και στο κατω κατω τα λεφτα που χρεωθηκαμε τοτε - που ποτε δεν εφτασαν το 100%του ΑΕΠ αλλα παντα εμενε και κατι να βαζουμε στην ακρη- ποιος τα πηρε?εεεεεε!!! μηπως εσυ κι εγω μεσω της ΑΤΑ? την θυμασαι?????
Οταν μελετησεις/τε καλα να μου πεις ποιοι πρωθυπουργοι εφτασαν το εξωτερικο χρεος 2 φορες (ολογραφως ΔΥΟ φορες) στο 110%!!!!!! Να τους πεις με τα ονοματα τους!!!!!! :mad::mad:Μετα να ονομασεις και αυτον που το κατεβασε (αυτο το 110% για να μην ξεχνιομαστε) σε μια 10ετια στο 98% ετσι ωστε να αποταμιευουμε και ενα 2%!!!

και οταν συνέλθεις/συνέλθετε απο το σοκ δες/τε κι αυτο:

YouTube - ALEX JONES ON GREECE (Greek subs)

μετα συζητάμε!!!

υ.γ. οσο για το ζιβαγκο που μετεξελιχτηκε σε αρμανι θελω να μου πεις εσυ παντα τα prada που φορας σημερε φορουσες? εγω φορουσα τimberland και polo γνησια φορουσα? κατι ξεσκισμενα ''ζητα ελλας'' κι ''ελβιέλα'' φορουσα!! αλλα καποιοι, με ζιβαγκο, με εκαναν ανθρωπο χωρις να με υποχρεωσουν να χρεωθω στις τραπεζες και χωρις να υπερχρεωσουν την χωρα για να ζησουν αυτοι και οι γυρω απο αυτους σαν Βασιλιαδες!!!!!

GeorgeP
19-03-2010, 00:51
οταν τελειωσετε με ολα τα παραπανω ΞΑΝΑ δες/τε και το παρακατω, ειδικα εκει που αναφερει και κατι ονοματα ''εθναρχων''!! κι ακομη (απο της 26/02/10) κανεις δεν εχει πει κουβεντα!!!! Που ενω εχει ανεβει σε άλλο νημα δεν ειδα μεγάλη συμετοχη στην συζητηση!! περασε στα ψηλα!!!

Το Κουτί της Πανδώρας (http://www.koutipandoras.gr/ArticleDetail.aspx?nodeSerial=001002005&nodeId=15&articleId=1767)

Arkas
19-03-2010, 00:58
Γιώργο μου τα links σου δεν δουλεύουν.
Τα στατιστικά είναι όμορφα για όσους δεν έχουν ιδία γνώση και εμπειρία.
Άλλωστε με αυτά τα στατιστικά, δύο φορές Έλληνες Πρωθυπουργοί εξευτέλισαν την χώρα μας στο εξωτερικό.
Να σε πείσω δεν πρόκειται, άλλωστε δεν είναι αυτός ο στόχος μου, γιατί είσαι πεπεισμένος για την ορθότητα των απόψεών σου.
Καλή καρδιά και με ένα τσιπουράκι, όλα διορθώνονται...
(το οποίο παρεπιπτόντως ακρίβυνε ή θα ακριβύνει σύντομα λόγω αυξήσεως του ΦΠΑ και του ΕΦΚ).

GeorgeP
19-03-2010, 01:28
Γιώργο μου τα links σου δεν δουλεύουν.
Τα στατιστικά είναι όμορφα για όσους δεν έχουν ιδία γνώση και εμπειρία.
Άλλωστε με αυτά τα στατιστικά, δύο φορές Έλληνες Πρωθυπουργοί εξευτέλισαν την χώρα μας στο εξωτερικό.
Να σε πείσω δεν πρόκειται, άλλωστε δεν είναι αυτός ο στόχος μου, γιατί είσαι πεπεισμένος για την ορθότητα των απόψεών σου.
Καλή καρδιά και με ένα τσιπουράκι, όλα διορθώνονται...
(το οποίο παρεπιπτόντως ακρίβυνε ή θα ακριβύνει σύντομα λόγω αυξήσεως του ΦΠΑ και του ΕΦΚ).

αυτα που λες λινκς δεν ειναι λινκς αλλα επικεφαλιδες!! Δεν ξερω πως ''βγηκαν''σαν λινκς!! πηγαινε στο πρωτο λινκ που δουλευει και ψαξε τα να τα βρεις!!!!!
Ναι εχεις δικιο, δυο ηταν οι Πρωθυπουργοι και οι δυο ανηκαν στο ιδιο κομμα!! Αυτο το γνωστο που μας εφερε εδω που ειμαστε σημερα!!
Οι άλλοι δυο, ο ενας εκλεισε τα τηλεφωνα και τους διαυλους με την αμερικη (1987-Σισμικ) λεγοντας τους οτι ''η υποθεση ειναι στα χερια των Στρατηγων μου'' και ο άλλος.......διαβασε το βιβλιο ''ΙΜΙΑ των Ελλις και Ιγναντιου το οποιο σημειωταιον δεν εχει εξιστορηση γεγονοτων (που ο καθει τα λεει οπως θελει) αλλα ΜΟΝΟΝ τα αυθεντικα τηλεγραφηματα μεταξυ Ελλαδος-Αμερικης και Αμερικης-Τουρκιας. Και τοτε ελα να μου πεις!! ελα να μιλησεις σε εμενα που ημουν πανω στην ''Ελλη'' ανοικτα της Λημνου, το 1987, όπου ακουσα με τα ιδια μου τα αυτια το μηνυμα του Πρωθυπουργου περι ''......αμυνεσθαι περι Πατρις....!!!!!'' Γιατι στα λογια ειναι καλοι ολοι και αν ξερουν να μιλανε σε πανε όπου αυτοι θελουν, τα γεγονοτα ομως οταν μιλανε (διαβασε τα ''ΙΜΙΑ'' και θα καταλαβεις) ειναι αδιαψευστοι μαρτυρες του που θα βρισκομαστε τωρα αν ειχαμε εμπλακει σε εναν ηλιθιο πόλεμο τοτε!!! Που κατα 50% δεν ειχαμε/εχουμε δικιο!!!!
Βλέπεις η τοτε Κυβερνηση του Λαικου Κομματος υπο τον τοτε πρωθυπουργο Δ. Μαξιμο στην Συμφωνια των Παρισσιων στις 10/02/47 ξεχασε να συμπεριλαβει τα Ιμια ονομαστικα (όπως εκανε με τα υπολοιπα Δωδεκανησα ονοματιζοντας τα ενα-ενα) στο πρωτοκολο παραχωρησης των Δωδεκανησων με τους >Ιταλους το οποιο εχει υπογραψει και η τουρκια!!!!!! Ακους.....ΞΕΧΑΣΕ!!!!! παρά τα εβαλαν μετα σε ξεχωριστο attendum ως συμπληρωματικη παραχωρηση την οποια και δεν εχει υπογραψει η τουρκια!!! Μηπως ξερεις ποιανου σημερινου κομματος ριζα ηταν το ''λαικο κομμα''?? Για να τα λεμε ΟΛΑ Συμπέθερε!!!

Δημητρη, για να μιλαμε επι ισοις οροις πρέπει να μελετησουμε τουλαχιστον τα βασικα απο μονοι μας κι οχι να ακουμε τις φανφαρες καποιων υιων δοσιλογων επι κατοχης που σαν Προεδροι Κόμματος το 1996 μιλουσανε τοτε για Εθνικη Προδοσια!!!

Οσο για το τσιπουρακι το φτιαχνουμε μονοι μας στην Κρητη απο τα δικα μας σταφυλια που σαν παραγωγη φορολογειται κανονικα και εχουν κιαυτα αυξημενο ΦΠΑ!!!!! αλλα εμεις ετουνά δεν γκρινιάζουμε.....συνεισφερουμε και υπομενουμε κι ελπιζουμε!!!!

italos
19-03-2010, 19:21
Διάβασα μόνο την πρώτη σελίδα......μετά κουράστηκα!!!!

Όχι συνάδελφοι να πάνε όλοι να μ@μηθούνε......δεν θέλω να χάσω τπτ που τόσο κόπο και αγώνες οι πατεράδες μας κατάφεραν και διεκδίκησαν στο παρελθόν!!!!

Δεν καταλαβαίνω τους μαμιόληδες....αυτοί δεν τα κλέψανε ρε??? και θα την πληρώσουμε εμείς την νύφη????


Μην παραμυθιαζόσαστε συνάδελφοι και λευτά υπάρχουν κ πολλά μάλιστα....

Mexicanos
19-03-2010, 21:33
Η στατιστική μας μάρανε,η θεωρία και τα λόγια.
Όλα αυτά βάφονται πράσινα ή μπλε με τις πεποιθήσεις και τα όνειρα του καθενός για γλύψιμο και ρουσφέτι............να πάνε στο δ@@ολο και οι 300.
Τα τσάμπα ενοίκια που πληρώνουν τα κορόιδα (υπογραφή 2010) στο εξωτερικό για πρεσβείες ενώ έχουμε δικές μας ιδιοκτησίες,δεν το βλέπουν.............
Π@@άρες ένας ένας..............δεν έχουν δουλέψει ποτέ τους τα τεμπελόσκυλα κι έχουν τον λαό να ψηφίζει τους τεμπέληδες για να φτιάξουν την οικονομία................ρεεεεεεεεεεεεεεεε είναι για πολλά γέλια και κλάματα.

wet & dirty
19-03-2010, 21:51
μονο και μονο που εχουμε αεργους πολιτικους εγω πιστευω οτι αυτο τα λεει ολα!!!!

italos
19-03-2010, 23:37
Να επιστρέψουνε τα λευτά που φαγώθηκαν τόσα χρόνια ........να επιστρ΄ψουν τον ιδρώτα του ελληνικού λαού...και μετά αν δεν φτάνουν...να βάλουν μέτρΑ....!!!!

Εγώ ξέρω ότι αυτοί οι κλέφτες τρώνε με χρυσά κουτάλια ...και υπάρχουν οικογένειες πολλές πάρα πολλές δίπλα μας που πεινάνε....που ο πατέρας ντ΄ρεπεται γτ δεν έχει λευτά να σιτίσει τα παιδιά του ή να τα στείλει να σπουδάσουνε!!!!

Ε όχι κύριοι αυτοί έρχονται τώρα και μας λένε θα τους τα πληρώσουμε εμείς??? και πάλι καλά οι περισσότεροι απο εμάς τρώμε και 2 φορές κρέας την εβδομάδα..πάμε και τις βόλτες μας κτλ κτλ.......οι υπόλοιποι τι θα κάνουνε???? τι θα κάνουνε μωρε??? που δεν βγαίνανε πρίν μετπτ τώρα με αυτά τα μέτρα να πάνε να πεθάνουνε????

Δεν θέλω να ξαναδώ πόστ ότι τι να κάνουμε να βοηθήσουμε το κράτος κτλ κτλ γτ φρικάρω και μου έρχεται να σπάσω το pc......όχι δν θα βοηθήσουμε τπτ .......να επιστρέψουν τα κλοπιμαία και να δώσουν την ευκαρία στις φτωχε΄ς οικογένειες να ζήσουν αξιοπρεπώς!!!!!


Ουστ σιχαμένοι....ρουφήξατε το αίμα του ελληνικού λαού και θέλετε τώρα να τον αποτελειώσετε????




Τα λεφτά πίσω αλήτες γτ θα εξεργεθεί όλη η χώρα....θυνηθήται το αυτό σε 1 χρόνο τι έχει να γίνει στην ελλάδα!!!

Mexicanos
23-03-2010, 18:43
Καλα,τωρα παραλογιζεσαι νομιζω!!!:) Εσυ με τον Χ οικογενειακο προγραμματισμο που διαθετεις μπορεις να κανεις 10 πραγματα μαζι???? κανεις μας δεν μπορει εκτος κι αν ειναι Βαρδινογιαννης!! Που κι αυτος προγραμματιζει μια - μια τις κινησεις του!!!!! Επειδη τα εχει δεν σημαινει οτι θα τα σκορπιζει οπου να'ναι με αμφιβολες αποδοσεις!!!
Με 50ε Γιωργο (500,000,000 ουτε σωστα) ουτε πετρελαιο στα λεωφορεια της ΕΘΕΛ δεν θα εβαζε!!!! 20,000,000,000 μεχρι τον Μαϊο χρειαζεται η Ελλαδα, και οχι για ρεμουλες αλλα για τοκοχρεωλυσια και μισθοδοσιες!!!




Προσθετα ξε-προσθετα μετρα η συμετοχη στην καταντια της Ελλαδας ειναι ολονών μας!!! Ειτε το θελουμε ειτε οχι! Οχι ολοι το ιδιο βεβαια αλλα.... ολονων!!!!

Εγω παντα θα ελπιζω...με λαδολεμονο ¨η χωρις.... η ελπιδα ειναι παντα ελπιδα!!!!!!
Το κακο γιωργο μου ειναι οτι οταν η ελπιδα γινεται πραγματικοτητα επωφελουνται και οι εκ πεποιθησεως ¨η οχι απαισιοδοξοι που τοσα χρονια - μεχρι να γινει η ελπιδα πραγματικοτητα - φωναζαν εναντιον αυτων που δημιουργουσαν την ελπιδα ¨η αυτων που απλα πιστευαν σε αυτην!! Επωφελουνται και αυτοι οι ''αλλοι'' που απεργωντας και κατεβαινοντας σε απεργιες στους δρόμους παρεμποδιζαν την ελπιδα αυτη που σε πεισμα των εγινε πραγματικοτητα!!!
Eιναι οι ιδιοι που αρνουνται να φορολογηθουν δικαια με βιβλια εσοδων-εξοδων και αποδειξεις επιμενωντας στο πλαφον κι ας κερδιζουν πολλαπλασια!!
Ειναι οι ιδιοι που επιμενουν να περνουν μαυρα χρηματα του μοχθου των απλων ανθρωπων για μια ιατρικη επεμβαση.
Ειναι οι ιδιοι που σου πουλανε το Χ κρανος 500ε ενω το βρισκεις στην Αγγλια (οχι e-bay) με 300 αναγκαζοντας σε να δανειστεις συμετεχωντας κι εσυ στον δανεισμο της χωρας!!!
Ειναι οι ιδιοι που προσπαθουν να γλυτωσουν τα παιδια τους απο το να πανε να υπηρετησουν την θητεια τους, ειναι δε οι ιδιοι που οταν καταδεχονται, γιατι δεν μπορουν κιαλλιως, να στειλουν τον γιοκα τους στο στρατευμα βαζουν λυτους και δεμενους να ειναι ''καπου κοντα'' και σε γραφειο με καθημερινη εξοδο!!!
Ειναι οι ιδιοι που εις βαρος σου/μου ζουν αυτοι ΠΟΛΥ ΚΑΛΥΤΕΡΑ απο τους υπόλοιπους και απαιτωντας (απεργωντας) απο ΕΣΕΝΑ ΚΙ ΕΜΕΝΑ να βγαλουμε το οικονομικο φιδι απο την τρυπα!
Ειναι οι ιδιοι που τοσα χρονια φαγανε με χρυσα κουταλια ειτε ανηκαν σε κυβερνηση ειτε οχι και τωρα αντιστεκονται μην τυχόν και αποκαλυφθεί ποιοι ειναι.
Ειναι οι ιδιοι, φιλε Γιωργο, που στον πόλεμο ειναι οι πρωτοι που την κανουν με ελαφρα πηδηματακια για ''αλλης γης άλλα μερη''!!!

Ξερεις πως τους αποκαλω αυτους?............... Ασε καλυτερα............!!!!:mad:

Δυστυχως ομως οταν κι αν η ελπιδα γινει πραγματικοτητα θα επωφεληθουν κι αυτοι!!!ΝεύραΝεύρα

Το πόσα χρειάζεται είναι εύκολο να το λες,το πως θα τα βγάλει μπορείς να μας το πεις μιας και τα 500.000.000 βρήκες που θα πάνε???
Ποιος είναι ο προυπολογισμός αναλυτικά που εσύ ελπίζεις ότι θα μας καλύψουν???
Το άκουσα κι αυτό......έτσι που το πας Γιώργο θα μας πεις ότι τους χρωστάμε............ήθελα να ήξερα τις ελπίδες τις έχεις από παλιά???

GeorgeP
24-03-2010, 19:25
Το πόσα χρειάζεται είναι εύκολο να το λες,το πως θα τα βγάλει μπορείς να μας το πεις μιας και τα 500.000.000 βρήκες που θα πάνε???
Ποιος είναι ο προυπολογισμός αναλυτικά που εσύ ελπίζεις ότι θα μας καλύψουν???
Το άκουσα κι αυτό......έτσι που το πας Γιώργο θα μας πεις ότι τους χρωστάμε............ήθελα να ήξερα τις ελπίδες τις έχεις από παλιά???

Γιωργο, απο τοτε που γεννηθηκα ειμαι αισιοδοξος κι ελπιζω!!!!!!! Ακομα και τωρα στα δυσκολα (απολυθηκα στα 47 μου την περασμενη Παρασκευη απο την εργασια μου και για πρωτη φορα στα 29 συνεχομενα χρόνια της καριερας μου- δεν εχω χασει ουτε ενα ενσημο απο της 02/02/1981) εχω ελπιδα οτι ολα θα πανε καλα...........καλυτερα απο οτι ητανε!! Και ξερεις γιατι? διοτι ξερω τις ικανοτητες μου και φροντιζω να τις μαθω και στους άλλους που συναντω ωστε να τους πεισω να με παρουν στην δούλεψη τους!!!
Καπως ετσι θα πρέπει να σκεφτονται και αυτοι που πανε να σωσουν την χωρα στην παρουσα φαση!!! Εχουν εμπιστοσυνη σε εσενα κι εμενα για τις ικανοτητες μας!! Εχουνε εμπιστοσυνη στην νοημοσυνη μας η οποια λεει οτι ''ναι δεν φταιμε εμεις για την κριση, οχι τοσο τουλαχιστον, αλλα θα πρέπει να δουλεψουμε ΟΛΟΙ, να παραξουμε, να πληρωσουμε για να βγουμε απο αυτην και ολα να γυρισουν προς το καλυτερο!!!' γιατι αν δεν γινει ετσι τοτε τα παιδια μας θα πεινασουν!!'' στα δυσκολα ΟΛΟΙ συνεισφερουν θελουν δεν θελουν!!! Αν γινει πολεμος με την Τουρκια και εισαι ακομη στην εφεδρεια να πεις ''οχι δεν παω να πολεμησω γιατι δεν φταιω εγω γιαυτον τον πόλεμο!!''

Θα το ξαναπω λοιπόν και θα ειναι η τελευταια φορά που ποσταρω σε αυτο το νημα!!

Το καθε κρατος ειναι σαν μια επιχειρηση η οποια στην προκειμενη περιπτωση δεν παει καλα!! Ειναι βυθισμενη στα χρεη λογω κακοδιαχειρησης! χρωστάει πανω απο το 100% του τζιρου της (λεγε με ΑΕΠ) σε διαφορους δανειοδοτες!! τι κανει λοιπόν ο ιδιοκτητης της? Μειωνει το προσωπικο (stagiers), μειωνει τους μισθους στους υπόλοιπους (ΔΥ), δεν ανανεωνει ''χρυσα συμβολαια'' διαφόρων managers' (Παναγόπουλων, Αθανασοπουλων κ.λ.π), κυνηγαει αυτους που χρωστανε στην επιχειρηση (φοροφυγαδες) και τους εσωτερικους κλέφτες της εταιρειας που λενε οτι εξοδεψαν τοσα για την ταδε εξωτερικη εργασια και ειτε δεν πηγαν ποτε σε αυτην και εκαναν την δουλεια απο το τηλεφωνο ειτε πηγαν αλλα ξοδεψαν λιγοτερα (οι απανταχου ''Μπαμπηδες'' δηλαδη) , αυξανει την τιμη των προιοντων της επιχειρησης ( αυξηση ΦΠΑ, εμμεσοι φοροι) κ.λ.π και ξαναδανειζεται με οσο χαμηλοτερο επιτοκιο γινεται!! Το συνολο των τοκων παλιων και καινουριων δανειων αλλα και μερος του δανεισμενου κεφαλαιου καλυπτεται απο τα μη καταβληθεντα χρηματα των παραπανω που ανεφερα και απο την αυξηση διαθεσης των προιοντων της επιχειρησης!!! Οταν βγει ενα μεγάλο μερος των χρεων και το χρέος της επιχειρησης (Δημοσιο) εχει πεσει κατω απο το 90% του παραγόμενου προιοντος (ΑΕΠ) ξαναδανειζεται και μεχρι και το 98% του παραγομενου προιοντος (του ΑΕΠ δηλαδη) ουτως ωστε να μην ξαναπερασει το 100% και για να μενει κι ενα 2% στην επιχειρηση ως αποταμιευτικο μεσον! το οποιο 2% στην συνεχεια και αφου μαζευτει αρκετο χρημα το δινει σε επενδυσεις (επιχορηγησεις μικρομεσαίων επιχειρησεων) που στοχευουν στην αναπτυξη της επιχειρησης (κρατους) ωστε να ξαναρχισει ο κυκλος του χρηματος!!!!!

Οσο για τον προυπολογισμο που αναρωτιεσαι ''ποιος ειναι'' μπες στο σαιτ του Υπ. Οικονομικων και θα τον βρεις. Ειναι καπου στις 1000 σελιδες!!!!!!

Mexicanos
25-03-2010, 02:11
Δεν διαφωνώ μαζί σου Γιώργο στις ικανότητες του κάθε Έλληνα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εσύ πιστεύεις στις ικανότητες για να βοθήσεις τα λαμόγια κι εγώ πιστεύω στις ικανότητες για να μην τους έχω ανάγκη.
Όσο για τις σελίδες γνωρίζω πολύ καλά..............και που θα πάνε.
Απλά η απορία μου είναι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι ΤΩΡΑ ενώ εδώ και χρόνια δεν γίνεται τίποτα.........τι άλλαξε????

Δεν χρειάζεται ν'απαντήσεις (δυστυχώς οι απαντήσεις του σκεπτικού ελπίζω,κόψανε από το μισθό τους κλπ δεν με καλύπτουν) ο χρόνος θα δείξει...........

ntinopoulos
25-03-2010, 10:34
Δεν διαφωνώ μαζί σου Γιώργο στις ικανότητες του κάθε Έλληνα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι εσύ πιστεύεις στις ικανότητες για να βοθήσεις τα λαμόγια κι εγώ πιστεύω στις ικανότητες για να μην τους έχω ανάγκη.
Όσο για τις σελίδες γνωρίζω πολύ καλά..............και που θα πάνε.
Απλά η απορία μου είναι τι σε κάνει να πιστεύεις ότι θα γίνει κάτι ΤΩΡΑ ενώ εδώ και χρόνια δεν γίνεται τίποτα.........τι άλλαξε????

Δεν χρειάζεται ν'απαντήσεις (δυστυχώς οι απαντήσεις του σκεπτικού ελπίζω,κόψανε από το μισθό τους κλπ δεν με καλύπτουν) ο χρόνος θα δείξει...........
τι αλλαξε?:rolleyes:
μα ...ηρθε το πασοκ!:sm7:

Arkas
25-03-2010, 13:00
τι αλλαξε?:rolleyes:
μα ...ηρθε το πασοκ!:sm7:
Στην παρούσα φάση, μου είναι πραγματικά αδιάφορο, ποια κομματική ταμπέλα βρίσκεται στην πόρτα του Μαξίμου.

Πραγματικά, τα γραφόμενα του GeorgeP, αποπνέουν ελπίδα και αισιοδοξία.
Μακάρι να είναι έτσι τα πράγματα...