PDA

View Full Version : Απορίες carbon helmet


teo71
12-03-2010, 22:42
Έχω σκοπό να κοιταχτώ για Carbon κράνος. Ο βασικός λόγος είναι το χαμηλό βάρος. Ωστόσο, έχω ακούσει διάφορα για τα συγκεκριμένα κράνη. Είναι λιγότερο ανθεκτικά, είναι πολύ ευαίσθητα στον ήλιο, αν πέσουν από το χέρι σου σχίζονται και τέτοια.

Έχει κανείς γνώση ή εμπειρία από τα συγκεκριμένα κράνη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sakis656
12-03-2010, 23:00
Δεν είμαι κανένας ειδικός, αλλά έχω κάτι να σου πω για τα carbon και για τα kevlar κράνη:

Το οτι είναι λιγότερο ευαίσθητα αν σου πέσουν κάτω ισχύει, αλλά το οτι είναι λιγότερο ανθεκτικά δεν νομίζω οτι ισχύει (εκτός αν εννοείς οτι έχουν μικρότερη ημερομηνία λήξης).
Τα παραπάνω οφείλονται στο γεγονός οτι έχουν καλύτερη απορπόφηση της ενέργειας διότι έχουν καλύτερη διάχυση σε όλο το κράνος. Σε ενδεχόμενη πτώση διοχετεύουν μεγαλύτερη ενέργεια στο υλικό τους για να προστατέψουν τα κεφάλια μας. Αυτή τους η ιδιότητα μπορεί να λειτουργήσει μόνο μια φορά και μετά είναι για πέταμα. Έτσι άμα σου πέσουν, ακόμα και απο το χέρι, μπορεί το κράνος να χάσει η ικανότητά του να προστατέψει την κεφάλα μας.

loulou1100gs
13-03-2010, 10:12
Ρίξε μια ματιά στην γκάμα της Lazer καθώς και στην Caberg.Επίσης πολύ ποιοτικό είναι το μοντέλο της HJC

tasosktm
17-03-2010, 21:30
με το HJC εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος σε πολυωρα ταξιδια
πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και σε ενδιαφερουσα τιμη

vasorfa
17-03-2010, 21:46
Έχω σκοπό να κοιταχτώ για Carbon κράνος. Ο βασικός λόγος είναι το χαμηλό βάρος. Ωστόσο, έχω ακούσει διάφορα για τα συγκεκριμένα κράνη. Είναι λιγότερο ανθεκτικά, είναι πολύ ευαίσθητα στον ήλιο, αν πέσουν από το χέρι σου σχίζονται και τέτοια.

Έχει κανείς γνώση ή εμπειρία από τα συγκεκριμένα κράνη?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.


Φίλε μου καλησπέρα...ειμαι εδω και εναν χρονο περιπου κατοχος ενος carbon κρανους της Hjc. Η συγκεκριμενη εταιρεια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ και αυτο,γιατι εχει cardon 4πλης επιστρωσεως χειαστει(ή καπως έτσι ) το συμπερασματα ειναι:

Διαφορα βαρους--δεν υπαρχει(αισθητη τουλαχιστον) αυτο με τα 990 γρ. ηταν το xxxxsmal...με μονη στρωση carbon....και αν θυμαμαι καλα...εχει αποσυρθει απο την αγορα...


Θεωρητικα τουλαχιστον το carbon δεν εχει ημερομηνια ληξης


αν εχεις ενα carbon και ενα Kevlarino κρανος,και τα αφησεις να πεσουν στο πάτωμα,την μεγαλυτερη ζημια θα την παθει το carbon...την μικροτερη ομως ζημια στο εσωτερικο κελυφος παλι το carbon θα την εχει...:cool::cool::cool:


αν γενικα προσεχεις τα κράνη σου και δεν τα κουτουλας απο εδω και απο εκει καλω θα ηταν να πασ σε carbon,,,αν παλι οχι:hmmm::hmmm::hmmm: το κεβλαρινο ειναι το στανταρακι:D:D:D:D

τωρα τα σχολια περι ευαισθησιας στον ηλιο.....και τα διαφορα καιρικα φαινόμενα...δεν με αγγιζουν καν....


υ.γ.

αν δεις κλήση απο κατι 0000 εγω ήμουν...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

loulou1100gs
17-03-2010, 23:23
Είδα στο τρέχον τεύχος του "ΜΟΤΟ" (σελ.135) διαφημιστική καταχώρηση για full face κράνος της Held, full kevlar στην τιμή των 220,00 €. Λές;;)

teo71
18-03-2010, 02:13
Ρίξε μια ματιά στην γκάμα της Lazer καθώς και στην Caberg.Επίσης πολύ ποιοτικό είναι το μοντέλο της HJC

Είδα στο τρέχον τεύχος του "ΜΟΤΟ" (σελ.135) διαφημιστική καταχώρηση για full face κράνος της Held, full kevlar στην τιμή των 220,00 €. Λές;;)

Thanks.
HJC και Caberg μου φάνηκαν βαριά. Laser και Held δεν τα έχω τσεκάρει ακόμη.

teo71
18-03-2010, 02:30
με το HJC εχω μεινει παρα πολυ ευχαριστημενος σε πολυωρα ταξιδια
πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και σε ενδιαφερουσα τιμη

Φίλε μου καλησπέρα...ειμαι εδω και εναν χρονο περιπου κατοχος ενος carbon κρανους της Hjc. Η συγκεκριμενη εταιρεια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ και αυτο,γιατι εχει cardon 4πλης επιστρωσεως χειαστει(ή καπως έτσι ) το συμπερασματα ειναι:

Διαφορα βαρους--δεν υπαρχει(αισθητη τουλαχιστον) αυτο με τα 990 γρ. ηταν το xxxxsmal...με μονη στρωση carbon....και αν θυμαμαι καλα...εχει αποσυρθει απο την αγορα...


Θεωρητικα τουλαχιστον το carbon δεν εχει ημερομηνια ληξης


αν εχεις ενα carbon και ενα Kevlarino κρανος,και τα αφησεις να πεσουν στο πάτωμα,την μεγαλυτερη ζημια θα την παθει το carbon...την μικροτερη ομως ζημια στο εσωτερικο κελυφος παλι το carbon θα την εχει...:cool::cool::cool:


αν γενικα προσεχεις τα κράνη σου και δεν τα κουτουλας απο εδω και απο εκει καλω θα ηταν να πασ σε carbon,,,αν παλι οχι:hmmm::hmmm::hmmm: το κεβλαρινο ειναι το στανταρακι:D:D:D:D

τωρα τα σχολια περι ευαισθησιας στον ηλιο.....και τα διαφορα καιρικα φαινόμενα...δεν με αγγιζουν καν....


υ.γ.

αν δεις κλήση απο κατι 0000 εγω ήμουν...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Δεν μπορώ να πω ότι είμαι και ο πιο προσεκτικός άνθρωπος του κόσμου. Οπότε, υπάρχει θέμα με χτυπηματάκια και πεσιματάκια. Επίσης το βασικό πλεονέκτημα που θέλω να εκμεταλευτώ από ένα carbon κρανος είναι το βάρος. Οπότε το HJC:hmmm:. Παραδόξως, αυτό που μου φάνηκε πραγματικά ελαφρύ και κάθισε και καλά στο κεφάλι μου ήταν το BELL. Δεν ξέρω τίποτα όμως για την συγκεκριμένη εταιρεία.:confused:

teo71
18-03-2010, 02:32
υ.γ.

αν δεις κλήση απο κατι 0000 εγω ήμουν...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εσύ ήσουν. Και νόμιζα ότι με ψάχνει η αστυνομία.:sm7::sm7::sm7:

gzpainter
04-08-2010, 04:04
Φίλε μου καλησπέρα...ειμαι εδω και εναν χρονο περιπου κατοχος ενος carbon κρανους της Hjc. Η συγκεκριμενη εταιρεια ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΜΙΚΡΟΤΕΡΟ ΒΑΡΟΣ και αυτο,γιατι εχει cardon 4πλης επιστρωσεως χειαστει(ή καπως έτσι ) το συμπερασματα ειναι:

Διαφορα βαρους--δεν υπαρχει(αισθητη τουλαχιστον) αυτο με τα 990 γρ. ηταν το xxxxsmal...με μονη στρωση carbon....και αν θυμαμαι καλα...εχει αποσυρθει απο την αγορα...


Θεωρητικα τουλαχιστον το carbon δεν εχει ημερομηνια ληξης


αν εχεις ενα carbon και ενα Kevlarino κρανος,και τα αφησεις να πεσουν στο πάτωμα,την μεγαλυτερη ζημια θα την παθει το carbon...την μικροτερη ομως ζημια στο εσωτερικο κελυφος παλι το carbon θα την εχει...:cool::cool::cool:


αν γενικα προσεχεις τα κράνη σου και δεν τα κουτουλας απο εδω και απο εκει καλω θα ηταν να πασ σε carbon,,,αν παλι οχι:hmmm::hmmm::hmmm: το κεβλαρινο ειναι το στανταρακι:D:D:D:D

τωρα τα σχολια περι ευαισθησιας στον ηλιο.....και τα διαφορα καιρικα φαινόμενα...δεν με αγγιζουν καν....


υ.γ.

αν δεις κλήση απο κατι 0000 εγω ήμουν...:rolleyes::rolleyes::rolleyes:

ως κατοχος carbon enduro κρανους απο την UVEX θα συμφωνησω απολυτα με τον Βασιλη..θα διαφωνησω μονο οσο αφορα το βαρος... και επισης για την κληση (ΣΙΓΟΥΡΑ ΔΕΝ ΗΜΟΥΝ ΕΓΩ!!! :D)
το carbon κρανος ειναι πιο ελαφρυ και θα το καταλβεις αν φορεσεις το ιδιο κρανος και στις δυο εκδοσεις του...και θα γινει ακομα πιο αντιληπτο οταν το φορεσεις για πολυ χρονικο διαστημα πανω στην μηχανη...

bogart
04-08-2010, 12:03
έχω ακούσει οτι το κακό με το carbon κράνος είναι η εισπνοή άνθρακα σε ενδεχόμενη πτώση....

τώρα θα μου πεις οταν φτάσεις την στιγμή εκείνη τον άνθρακα σκέφτεσαι ???
το αναφέρω απλά γιατί το έχω ακούσει απο διάφορους...

baravas
04-08-2010, 18:22
ΕΧΩ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ MARUSHIN RS1 ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΚΑΡΜΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΕΛΕΙΟ ΚΑΙ ΠΑΝΑΛΑΦΡΟ
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΜΙΑ ΜΑΡΚΑ ΦΟΒΕΡΗ ΑΛΛΑ ΕΧΕΙ 4* ΚΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ ΛΥΣΗ.
ΟΣΟ ΓΙΑ ΠΕΣΙΜΑΤΑ ΜΟΥ ΤΟ ΕΡΙΞΕ ΜΙΑ ΦΟΡΑ Ο ΜΙΚΡΟΣ ΚΑΤΩ ΚΑΙ ΑΜΕΣΩΣ ΣΗΜΑΔΙ