GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=37)
-   -   Ενας αγανακτησμενος πολιτης. (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=8326)

ntinopoulos 28-12-2009 20:44

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από aeriko ( 109824)
Κώστα, σήμερα ήμουν σε μια κοινωνική συνάντηση και αυτό που άκουσα από νεαρό άτομο ηλικίας περίπου 35 ετών ξέρεις τι ήταν; ''Ο τόπος θέλει μία χούντα για να καθαρίσει και να στήσει όλα τα λαμόγια στο σκαμνί'' Εφριξα γιατί για την ηλικία του δεν πρέπει να είχε γνωρίσει κάτι αντίστοιχο. Σκέψου απαγοήτευση από το Σύστημα.

πανο ευτυχως δε νομιζω να υπαρχουν πολλοι που υιοθετουν τετοιες αποψεις!
και εγω εχω ακουσει να το λενε σε διαφορες κοινωνικες συναντησεις αλλα νομιζω οτι το λενε κυριως μεταξυ σοβαρου κι αστειου για να αναδειξουν την καταντια του συστηματος και οχι επειδη το πιστευουν!
παντως σκεψου ποσο πολυ τα εχουν σκατωσει οι πολιτικοι,που ακουγονται τετοια πραγματα εστω και ετσι!

gsmaniac 28-12-2009 20:45

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 109825)
Συμφωνώ και είμαι ένας από αυτούς. Τα έσοδά μου είναι απολύτως γνωστά στο κράτος και δεν φοροδιαφεύγω ούτε ένα ευρώ. Και δυστυχώς όπου μπορώ, δεν ζητώ απόδειξη γιατί το άμεσο οικονομικό όφελος για μένα είναι μεγάλο, εφ' όσον είναι απαξιωμένες οι αποδείξεις από το κράτος.

ετσι ακριβως ειναι.............το φορολογικο συστημα της ελλαδας πρεπει να ειναι το χειροτερο που υπαρχει:mad::mad:στο δικο μου χωρο και να θελεις ΔΕΝ μπορεις να εισαι νομιμος,γιατι θεωρουν την κατασκευη τελευταιας κατοικιας,ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣΝεύραΝεύραΝεύρακαι οταν φτανεις να συζητας για αποδειξεις,Φ.Π.Α.,δεν πληρωνει κανεις,για κατι που δεν εκπιπτει στα εξοδα του:hmmm::hmmm:

ntinopoulos 28-12-2009 20:48

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 109825)
Συμφωνώ και είμαι ένας από αυτούς. Τα έσοδά μου είναι απολύτως γνωστά στο κράτος και δεν φοροδιαφεύγω ούτε ένα ευρώ. Και δυστυχώς όπου μπορώ, δεν ζητώ απόδειξη γιατί το άμεσο οικονομικό όφελος για μένα είναι μεγάλο, εφ' όσον είναι απαξιωμένες οι αποδείξεις από το κράτος.

παρομοιως!και να σου πω και την αληθεια μου,αν μπορουσα θα φοροδιεφευγα!
δε μ αρεσει που ειμαι σ αυτους που το κρατος θεωρει τους μ@λ@κες της παρεας!:(

ntinopoulos 28-12-2009 20:49

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 109829)
ετσι ακριβως ειναι.............το φορολογικο συστημα της ελλαδας πρεπει να ειναι το χειροτερο που υπαρχει:mad::mad:στο δικο μου χωρο και να θελεις ΔΕΝ μπορεις να εισαι νομιμος,γιατι θεωρουν την κατασκευη τελευταιας κατοικιας,ΕΙΔΟΣ ΠΟΛΥΤΕΛΕΙΑΣΝεύραΝεύραΝεύρακαι οταν φτανεις να συζητας για αποδειξεις,Φ.Π.Α.,δεν πληρωνει κανεις,για κατι που δεν εκπιπτει στα εξοδα του:hmmm::hmmm:

γι αυτο σου λεω θελω να γινω σταχτη!:sm7:

gsmaniac 28-12-2009 20:50

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos ( 109832)
γι αυτο σου λεω θελω να γινω σταχτη!:sm7:

ασε πολλα φραγκα και θα σε τακτοποιησω:sm7::sm7::sm7:

ntinopoulos 28-12-2009 20:58

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac ( 109834)
ασε πολλα φραγκα και θα σε τακτοποιησω:sm7::sm7::sm7:

θα παρω προσφορες!:sm7:

aeriko 28-12-2009 21:00

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Αλλο τεράστιο θέμα, αλλά θίγονται συμφέροντα. Α ρε gsmaniac:sm7:

Carduelis 28-12-2009 21:04

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 109802)
Συμφωνώ σε πολλά απ όσα γράφεις συνήθως φίλε gemara αλλά το αυτομαστίγωμα δεν είναι η λύση! Δεν φταίει μόνο ο Καραγκιόζης αν ζει σε τσαντήρι! Δουλειά του κράτους να ορίζει τους κανόνες και να τούς επιβάλλει για όλους! Να φτιάξει τίμιο φορολογικό σύστημα, δίχως παράθυρα και φεγγίτες, να το επιβάλλει και τα χρήματα που θα πάρει να τα κάνει παροχές στον πολίτη! Φαντάζεσαι πως ο Γερμανός ή ο Βέλγος πληρώνουν επειδή τους αρέσει? Όλοι όσοι έχουμε ζήσει στο εξωτερικό γιατί τα καταφέραμε και προσαρμοστήκαμε μια χαρά? Τα ίδια μυαλά δεν κουβαλούσαμε και στο εξωτερικό? απλά βρήκαμε ένα οργανωμένο και σοβαρό κράτος με νόμους που εφαρμόζονταν για όλους και παροχές που τους περιελάμβαναν όλους! Το ψάρι βρωμάει από το κεφάλι πρώτα!

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 109818)
Φίλε Carduelis θα το γράψω και σε αυτό το ποστ, εμείς είμαστε το κράτος. Το κράτος δεν είναι κάτι γενικό και αόριστο, ή ένας συγκεκριμένος υπουργός ή πρωθυπουργός. Εμείς είμαστε και εγώ είμαι που όταν πηγαίνω στην γραμματέα του οδοντιάτρου μού, μου λέει δύο τιμές: μια με απόδειξη και μια χωρίς. Στο Βέλγιο όπου επισκεφτόμουν το οδοντιατρείο της Dr Torelli, αν της έλεγα τέτοιο πράγμα, θα έψαχνε μεταφραστή για να καταλάβει τι εννοούσα...

Να στο πω φίλε gemara και διαφορετικά.
Αν τον μέσο έλληνα τον ..μεταφυτέψεις στο Βέλγιο ή την Αγγλία να είσαι σίγουρος ότι θα είναι τυπικότατος με τις υποχρεώσεις του και πιθανότατα σε μια δυό γενιές θα ευημερήσει. Αν επίσης την όποια Dr Torelli την υποχρεώσεις να ζήσει στην Ελλάδα αρκετό καιρό ώστε να συνειδητοποιήσει που βρέθηκε, πάμε στοίχημα πως θα φτιάξει τρίτομο λεξικό μόνο με τις παραλαγές και ερμηνείες των λέξεων "απόδειξη", "φοροδιαφυγή", "κράτος", "νόμοι", "τιμιότητα και υποχρεώσεις" ???
Αλλο DNA έχουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι? Όχι βέβαια! Και εκεί άμα τούς επιτρέψει το "σύστημα" να κάνουν παγαποντιές θα τις κάνουν!
Όπως κι εδώ άμα αποφασίσουμε κάποτε να γίνουμε σοβαρό κράτος θα γίνουμε καλύτεροι! Αλλά κάποιος πρέπει να αρχίσει πριν περάσει η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός και στο DNA μas. Εσύ λες πρώτα οι "από κάτω", εγώ λέω οι "από πάνω". Ιστορικά όλες οι καλές περίοδοι στη χώρα μας χαρακτηρίζονταν από ηγέτες με φωτισμένα μυαλά.
Προφανώς δεν αποκτά κανείς έτσι ξαφνικά σωστό κράτος, παιδεία και πολιτισμό και δυστυχώς κατακτώνται με αυτή τη σειρά...

Χρόνια μας Πολλά !! (άντε γιατί μας μελαγχολεί το θέμα σήμερα και οι μέρες είναι για πιό ανάλαφρα):)

Carduelis 28-12-2009 21:10

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ntinopoulos ( 109832)
γι αυτο σου λεω θελω να γινω σταχτη!:sm7:

Πρόσεχε αδερφέ! θα φορολογήσουν και τις στάχτες στο τέλος! :sm7::sm7::sm7:

georgekostas 28-12-2009 21:11

Απάντηση: Ενας αγανακτησμενος πολιτης.
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Carduelis ( 109838)
Να στο πω φίλε gemara και διαφορετικά.
Αν τον μέσο έλληνα τον ..μεταφυτέψεις στο Βέλγιο ή την Αγγλία να είσαι σίγουρος ότι θα είναι τυπικότατος με τις υποχρεώσεις του και πιθανότατα σε μια δυό γενιές θα ευημερήσει. Αν επίσης την όποια Dr Torelli την υποχρεώσεις να ζήσει στην Ελλάδα αρκετό καιρό ώστε να συνειδητοποιήσει που βρέθηκε, πάμε στοίχημα πως θα φτιάξει τρίτομο λεξικό μόνο με τις παραλαγές και ερμηνείες των λέξεων "απόδειξη", "φοροδιαφυγή", "κράτος", "νόμοι", "τιμιότητα και υποχρεώσεις" ???
Αλλο DNA έχουν οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι? Όχι βέβαια! Και εκεί άμα τούς επιτρέψει το "σύστημα" να κάνουν παγαποντιές θα τις κάνουν!
Όπως κι εδώ άμα αποφασίσουμε κάποτε να γίνουμε σοβαρό κράτος θα γίνουμε καλύτεροι! Αλλά κάποιος πρέπει να αρχίσει πριν περάσει η αδιαφορία και ο ωχαδερφισμός και στο DNA μas. Εσύ λες πρώτα οι "από κάτω", εγώ λέω οι "από πάνω". Ιστορικά όλες οι καλές περίοδοι στη χώρα μας χαρακτηρίζονταν από ηγέτες με φωτισμένα μυαλά.
Προφανώς δεν αποκτά κανείς έτσι ξαφνικά σωστό κράτος, παιδεία και πολιτισμό και δυστυχώς κατακτώνται με αυτή τη σειρά...

Χρόνια μας Πολλά !! (άντε γιατί μας μελαγχολεί το θέμα σήμερα και οι μέρες είναι για πιό ανάλαφρα):)

:sm8:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:03.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!