GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=43751)

LPAVLOS 10-10-2013 11:49

R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Πήρα το 1150GS και μετά από μια εξαιρετική διαδρομή 1.008 χλμ έχω μερικές σκέψεις, απορίες, προβληματισμούς, πείτε τους όπως θέλετε...
Πρώτα από όλα να διευκρινίσω ότι ήμουν και κάτοχος 1200gs και δεν περίμενα με τίποτα να με ενθουσιάσει στο σημείο που με ενθουσίασε το 1150...
Ρωτάω λοιπόν...

1. Η μαύρη προέκταση στο πάνω ρύγχος της μοτοσυκλέτας που πουλιέται ως αξεσουάρ, επηρεάζει οδική συμπεριφορά ή είναι μόνο αισθητική η προσθήκη?

2. Υπάρχει κάποια λύση για να κρατιέται από κάπου η συνεπιβάτιδα όταν φοράμε το top case ή σε κάθε δυνατό φρενάρισμα θα μοιραζόμαστε την δικιά μου σέλα?

3. Πήρα το προβολάκια της Hellas Micro De (πατάτα μου...) και σκέφτομαι να τα βάλω επάνω σε μια αλουμινένια ράγα που θα βγαίνει σαν πρόβολος δεξιά και αριστερά από το ρύγχος και θα στηρίζεται στις δύο βίδες που πιάνουν τα πλαστικά. Το έχει κάνει κάποιος? - τα προβολάκια που πήρα είναι ομίχλης ενώ εγώ ήθελα night braker, αλλά από το κατάστημα πώλησης μου είπανε ότι μόνο την λάμπα αλλάζω...μην την πατήσει κανένας άλλος... δεν αλλάζεις μόνο λάμπα, αφού η γράμμωση του γυαλιού είναι και αυτή αποκλειστικά για ομίχλης, με πολύ κοντινή διασπορά φωτός (την πάτησα σαν πρωτάρης....αλλά θα ζήσω με "γιαλαντζί" ομίχλης στα μαύρα σκοτάδια, έτσι για να βάλω μυαλό!)....

4. Οι ωραιότατες αυτές ζάντες αλουμινίου που φοράει από μαμά γίνανε θύματα κακομεταχείρισης πλυντηρίων υποθέτω, με έντονα αλκαλικά ή όξινα σαπούνια, με αποτέλεσμα να έχουν θαμπώσει και να παρουσιάζουν λεκέδες. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει για να ξαναζωντανέψουν?

5. Η σέλα ρυθμίζεται σε δύο θέσεις? Στο δικό μου έχει γίνει αλλαγή ταπετσαρίας και μάλλον χόντρυνε λίγο και μπαίνει μόνο στην μια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος?

6. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα του φθαρμένου αυτοκόλλητου που δεν βγαίνει από το ρεζερβουάρ, τελικά δεν το έχει λύσει κανείς από ότι διαβάσει και σε άλλα posts...Η ερώτηση είναι η εξής: Οκ δεν μπορούμε να το βγάλουμε. Μήπως μπορούμε να βρούμε πώς ήταν ώστε να παραγγείλουμε ή να φτιάξουμε ένα ακριβώς ίδιο και να το κολλήσουμε από πάνω? Δεν έχω μπορέσει να το βρώ πουθενά πώς ήταν από μαμά.

7. Υπόθεση κάγκελα. Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο σε μοτοσυκλέτα χωρίς σκελετό να βάλω κάγκελα. Προκειμένου να γλιτώσω τις κεφαλές σε μια μικρή πτώση, μήπως δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα μεταφέροντας την πίεση του χτυπήματος στον κινητήρα (αφού πιάνουν στον κινητήρα τα κάγκελα....). Ας πούμε και το άλλο...η BMW δίνει κάγκελα για το 1150 και 1100? Αισθητικά μου αρέσουν...

8. Στο ταξίδι που έκανα δοκίμασα αρκετά πιεστικά διάφορα πράγματα και το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το πίσω το φρένο. Σε γρήγορο ρυθμό και με χρήση μπροστινού και πίσω φρένου μετά από 5 λεπτά έχασα την αίσθηση στην μανέτα του πίσω. Σταμάτησα....κρύωσε για 10 λεπτά και επανήλθε η αίσθηση. Γενικότερα υπάρχει μια τάση μείωσης της δύναμης πέδησης πίσω όσο αυτό χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Από υγρά και τακάκια είμαι εντάξει. Μάλλον ο δίσκος....(το μοντέλο που έχω είναι χωρίς τα γεφυρωμένα φρένα)....

Αυτά...

Μην τα πούμε όλα με μιας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με τον οκτάλογό μου...

vpentza 10-10-2013 15:12

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
η λύση σου είναι να κυκλοφορείς με το R90S.......:p
αν και λάτρης του 1150, το R90S είναι το απόλυτο BMW :)

kostas_366 10-10-2013 15:17

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 956845)

8. Στο ταξίδι που έκανα δοκίμασα αρκετά πιεστικά διάφορα πράγματα και το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το πίσω το φρένο. Σε γρήγορο ρυθμό και με χρήση μπροστινού και πίσω φρένου μετά από 5 λεπτά έχασα την αίσθηση στην μανέτα του πίσω. Σταμάτησα....κρύωσε για 10 λεπτά και επανήλθε η αίσθηση. Γενικότερα υπάρχει μια τάση μείωσης της δύναμης πέδησης πίσω όσο αυτό χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Από υγρά και τακάκια είμαι εντάξει. Μάλλον ο δίσκος....(το μοντέλο που έχω είναι χωρίς τα γεφυρωμένα φρένα)....

Υπάρχει θέμα εκεί που λύνεται μόνο με υψηλής σωληνάκια. Να προσέχεις γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις (αυτό έκανα εγώ) πατάς λίγο το πίσω φρένο. Αλλά γενικά υπάρχει το θέμα που λες.
Να αλλάξεις υγρ'α (είναι πολύ εύκολο δες εδώ θέματα) με νέα dot4 (5 ευρώ έχουν) και να υπάρχει η σωστή ποσότητα μέσα

vpentza 10-10-2013 15:21

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 956976)
Υπάρχει θέμα εκεί που λύνεται μόνο με υψηλής σωληνάκια. Να προσέχεις γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις (αυτό έκανα εγώ) πατάς λίγο το πίσω φρένο. Αλλά γενικά υπάρχει το θέμα που λες.
Να αλλάξεις υγρ'α (είναι πολύ εύκολο δες εδώ θέματα) με νέα dot4 (5 ευρώ έχουν) και να υπάρχει η σωστή ποσότητα μέσα

after market σωληνάκια μεταλλικά (μπροσ/πίσω) κοστίζουν περίπου 150ευρω

kostas_366 10-10-2013 15:21

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 956845)

4. Οι ωραιότατες αυτές ζάντες αλουμινίου που φοράει από μαμά γίνανε θύματα κακομεταχείρισης πλυντηρίων υποθέτω, με έντονα αλκαλικά ή όξινα σαπούνια, με αποτέλεσμα να έχουν θαμπώσει και να παρουσιάζουν λεκέδες. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει για να ξαναζωντανέψουν?

Είχα προλλάβει τις στάμπες από πλυντήριο με μια αλοιφη για αλουμίνια απο το πρακτικερ. Δεν θυμάμαι ακριβώς όνομα, άσπρη είναι, sonax μάλλον ή κάπως έτσι και έκανε δουλίτσα. Θέλειχρόνο όμως και σωστή δουλίτσα, τρίψιμο, καθάρισμα.

kostas_366 10-10-2013 15:23

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από vpentza ( 956979)
after market σωληνάκια μεταλλικά (μπροσ/πίσω) κοστίζουν περίπου 150ευρω

Ναι εκεί είναι, 150ε. Μπορεί να έχει ακόμη τα δικά μου (δεν πρόλλαβα να τα πάρω :p) το παιδί στην καλιρρόης.

JohnGS1100 10-10-2013 15:23

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Το πρόβλημα με το πίσω φρένο είναι όπως είπε ο φίλος, ότι "κουράζεται" γρήγορα και μετά από το ζόρι δε πιάνει σχεδόν καθόλου.
Νομίζω ότι η πίσω δοσκόπλακα έχει το θέμα της και με μία αλλαγή σε brembo θα λύσει το πρόβλημα.
Από την άλλη τα σωληνάκια υψηλής σίγουρα θα βοηθήσουν την αίσθηση και την αμεσότητα και στον απόλυτο έλεγχο της πίσω ρόδας.
Ετιμώ ότι και το abs μπαίνει στο σωστό timing, αργεί λίγο αλλά είναι καλό για έμπειρους οδηγούς.

vpentza 10-10-2013 15:37

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 956981)
Ναι εκεί είναι, 150ε. Μπορεί να έχει ακόμη τα δικά μου (δεν πρόλλαβα να τα πάρω :p) το παιδί στην καλιρρόης.

είχε μείνει και για εσένα ???
νόμιζα είχα πάρει το τελευταίο σετ ......:p

nanoshophellas 10-10-2013 15:47

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
1 Συνημμένο(α)
2) Bαλε τις λαβες για τις πλαινες βαλιτσες και θα κρατιεται απο εκει. (30 ευρω το set μτχ)

3) Δες την foto που σου βαζω.

6) θα το βγαλεις με σεσουαρ για τα μαλλια και θα πας στον Ευτυχη να σου φτιαξει νεο.

8) Βαλε σωλ/κια υψηλης και υγρα motul RBF600 και θα δεις αγκυρες

LPAVLOS 10-10-2013 15:52

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
- Με την χρήση των υψηλής παύει το φαινόμενο αυτό ή απλά αποκτάς καλύτερη αίσθηση? Έχω την εντύπωση ότι το φαινόμενο είναι αστοχία δισκόπλακας (ειδικά όταν είναι λίγο φαγωμένη) λόγω στρεβλώσεων από υπερθέρμανση... dot4 φοράω...

- Την λευκή sonax από το praktiker χρησιμοποιώ κι εγώ για αλουμίνια και χρώμια, αλλά στην περίπτωσή μου δεν βοήθησε με την πρώτη...μάλλον πρέπει να ξαναβάλω δύο τρεις φορές....έλεγα μήπως υπήρχε κάτι περισσότερο εξειδικευμένο.

- μάλλον έχεις δίκιο φίλε για το R90S αφού αυτό δεν έχει πρόβλημα με το πίσω φρένο...:)

- ευχαριστώ πολύ για την φωτογραφία...εξαιρετικό το 1150!...να ρωτήσω μόνο αν η μπάρα στήριξης είναι ενιαία ή το έχεις σε δύο κομμάτια...

- τις βάσεις για τις πλαϊνές βαλίτσες τις έχει η καλή μου...αλλά είναι για να βάζεις τις βαλίτσες, όχι για να πιάνεσαι...άλλωστε όταν τις φοράει τις βαλίτσες οι βάσεις εξαφανίζονται...εκτός αν δεν κατάλαβα καλά τι εννοείτε...

nanoshophellas 10-10-2013 15:59

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
1 Συνημμένο(α)
Kαι οι λαβες που σου λεω.....

vpentza 10-10-2013 15:59

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
τεχνικά, τα "υψηλής" εφαρμόζουν την σωστή/προβλεπόμενη πίεση στις δαγκάνες, τα μαμά έχουν λαστιχένια αίσθηση ιδιαίτερα και λόγω της ηλικίας τους.......
στο R90S δεν πατάμε πίσω φρένο, δεν υπάρχει λόγος...:D

kostas_366 10-10-2013 16:01

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 957005)
- Με την χρήση των υψηλής παύει το φαινόμενο αυτό ή απλά αποκτάς καλύτερη αίσθηση? Έχω την εντύπωση ότι το φαινόμενο είναι αστοχία δισκόπλακας (ειδικά όταν είναι λίγο φαγωμένη) λόγω στρεβλώσεων από υπερθέρμανση... dot4 φοράω...

Παύει. Δεν είναι η δισκόπλακα. Λίγα υγρά, μικρό σωληνάκι (σε μήκος), Βράζουν αμέσως. Και με καινούργια πάλι θα βράσουν σε πίεση. Είχα αλλάξει στο 1100 δισκόπλακα και μια από τα ίδια. ΑΑΑΑΑΑΑ ξέχασα. Λύνεις την δαγκάνα, την ανοίγεις (είναι εύκολο) και βάζεις μέσα στα πιράκια-πιστονάκια πως να το πω , γράσσο για θερμοκρασίες. Ανασηκώνεις κάποια λαστιχάκια κ τα βλέπεις. Έτσι έχεις επαναφορά (θα το καταλάβεις και μόνος σου, της δαγκάνας και δεν μένει πατημένη να ζεστένεται.

LPAVLOS 10-10-2013 16:42

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
όντως με το R90S δεν χρειάζεται να πατάς τίποτα....πάντως πλάκα πλάκα το ταμπουράκι του πίσω δεν κουράζεται με τίποτα...

ευχαριστώ πολύ τον φίλο για την δισκόπλακα...το γράσσο υψηλής θερμοκρασίας είναι καλή ιστορία, αν και επαναφορά είχε το πεντάλ....αίσθηση δεν είχε και δεν έδινε εντολή στην δαγκάνα να πιέσει ή έδινε και δεν πίεζαν τα τακάκια την πλάκα...αυτό που σίγουρα θα κάνω είναι τα σωληνάκια υψηλής αν και κανένας δεν μου λέει ότι το φαινόμενο θα εξαληφθεί παρά μόνο ότι θα βελτιωθούν τα φρένα....που σαν αποτελεσματικότητα είμαι απόλυτα ικανοποιημένος.

ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές κι ελπίζω να με βοηθήσετε και στα υπόλοιπα gs ερωτήματα!

kostas_366 10-10-2013 17:01

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 957036)
αν και επαναφορά είχε το πεντάλ....αίσθηση δεν είχε και δεν έδινε εντολή στην δαγκάνα να πιέσει ...........

Επαναφορά στην δαγκάνα. Την πατάς χωρίς τα τακάκια και επανερχετε, ενω αν έχει ψιλοκολήσει δεν..

LPAVLOS 10-10-2013 17:07

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
ok...
ευχαριστώ για την διευκρίνηση...θα το δοκιμάσω με την πρώτη ευκαιρία:ye02:

LPAVLOS 12-10-2013 16:04

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 956845)
Πήρα το 1150GS και μετά από μια εξαιρετική διαδρομή 1.008 χλμ έχω μερικές σκέψεις, απορίες, προβληματισμούς, πείτε τους όπως θέλετε...
Πρώτα από όλα να διευκρινίσω ότι ήμουν και κάτοχος 1200gs και δεν περίμενα με τίποτα να με ενθουσιάσει στο σημείο που με ενθουσίασε το 1150...
Ρωτάω λοιπόν...

1. Η μαύρη προέκταση στο πάνω ρύγχος της μοτοσυκλέτας που πουλιέται ως αξεσουάρ, επηρεάζει οδική συμπεριφορά ή είναι μόνο αισθητική η προσθήκη?

2. Υπάρχει κάποια λύση για να κρατιέται από κάπου η συνεπιβάτιδα όταν φοράμε το top case ή σε κάθε δυνατό φρενάρισμα θα μοιραζόμαστε την δικιά μου σέλα?

3. Πήρα το προβολάκια της Hellas Micro De (πατάτα μου...) και σκέφτομαι να τα βάλω επάνω σε μια αλουμινένια ράγα που θα βγαίνει σαν πρόβολος δεξιά και αριστερά από το ρύγχος και θα στηρίζεται στις δύο βίδες που πιάνουν τα πλαστικά. Το έχει κάνει κάποιος? - τα προβολάκια που πήρα είναι ομίχλης ενώ εγώ ήθελα night braker, αλλά από το κατάστημα πώλησης μου είπανε ότι μόνο την λάμπα αλλάζω...μην την πατήσει κανένας άλλος... δεν αλλάζεις μόνο λάμπα, αφού η γράμμωση του γυαλιού είναι και αυτή αποκλειστικά για ομίχλης, με πολύ κοντινή διασπορά φωτός (την πάτησα σαν πρωτάρης....αλλά θα ζήσω με "γιαλαντζί" ομίχλης στα μαύρα σκοτάδια, έτσι για να βάλω μυαλό!)....

4. Οι ωραιότατες αυτές ζάντες αλουμινίου που φοράει από μαμά γίνανε θύματα κακομεταχείρισης πλυντηρίων υποθέτω, με έντονα αλκαλικά ή όξινα σαπούνια, με αποτέλεσμα να έχουν θαμπώσει και να παρουσιάζουν λεκέδες. Έχει κάποιος κάτι να προτείνει για να ξαναζωντανέψουν?

5. Η σέλα ρυθμίζεται σε δύο θέσεις? Στο δικό μου έχει γίνει αλλαγή ταπετσαρίας και μάλλον χόντρυνε λίγο και μπαίνει μόνο στην μια. Ισχύει κάτι τέτοιο ή κάνω λάθος?

6. Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα του φθαρμένου αυτοκόλλητου που δεν βγαίνει από το ρεζερβουάρ, τελικά δεν το έχει λύσει κανείς από ότι διαβάσει και σε άλλα posts...Η ερώτηση είναι η εξής: Οκ δεν μπορούμε να το βγάλουμε. Μήπως μπορούμε να βρούμε πώς ήταν ώστε να παραγγείλουμε ή να φτιάξουμε ένα ακριβώς ίδιο και να το κολλήσουμε από πάνω? Δεν έχω μπορέσει να το βρώ πουθενά πώς ήταν από μαμά.

7. Υπόθεση κάγκελα. Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο σε μοτοσυκλέτα χωρίς σκελετό να βάλω κάγκελα. Προκειμένου να γλιτώσω τις κεφαλές σε μια μικρή πτώση, μήπως δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα μεταφέροντας την πίεση του χτυπήματος στον κινητήρα (αφού πιάνουν στον κινητήρα τα κάγκελα....). Ας πούμε και το άλλο...η BMW δίνει κάγκελα για το 1150 και 1100? Αισθητικά μου αρέσουν...

8. Στο ταξίδι που έκανα δοκίμασα αρκετά πιεστικά διάφορα πράγματα και το μόνο που με προβλημάτισε ήταν το πίσω το φρένο. Σε γρήγορο ρυθμό και με χρήση μπροστινού και πίσω φρένου μετά από 5 λεπτά έχασα την αίσθηση στην μανέτα του πίσω. Σταμάτησα....κρύωσε για 10 λεπτά και επανήλθε η αίσθηση. Γενικότερα υπάρχει μια τάση μείωσης της δύναμης πέδησης πίσω όσο αυτό χρησιμοποιείται συνεχόμενα. Από υγρά και τακάκια είμαι εντάξει. Μάλλον ο δίσκος....(το μοντέλο που έχω είναι χωρίς τα γεφυρωμένα φρένα)....

Αυτά...

Μην τα πούμε όλα με μιας...

Ευχαριστώ εκ των προτέρων όποιον ασχοληθεί με τον οκτάλογό μου...

Επειδή έχω καταφέρει να διελευκάνω μόνο το 3 και το 8, θα ήθελα να μου πείτε αν γνωρίζετε από χρήση κάτι για τα υπόλοιπα. Αν δηλαδή έχει κάνει κάτι κάποιος ή αν έχει κάποια ιδέα...

ευχαριστώ ιδιαιτέρως για τις μέχρι τώρα απαντήσεις...και για τις φωτογραφίες...και για όλα!

asteris 12-10-2013 20:59

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 956845)
7. Υπόθεση κάγκελα. Μου φαίνεται παρακινδυνευμένο σε μοτοσυκλέτα χωρίς σκελετό να βάλω κάγκελα. Προκειμένου να γλιτώσω τις κεφαλές σε μια μικρή πτώση, μήπως δημιουργήσω μεγαλύτερο πρόβλημα μεταφέροντας την πίεση του χτυπήματος στον κινητήρα (αφού πιάνουν στον κινητήρα τα κάγκελα....). Ας πούμε και το άλλο...η BMW δίνει κάγκελα για το 1150 και 1100? Αισθητικά μου αρέσουν...

Τα κάγκελα που δίνει η BMW για το r1150 gs (όπως και τα περισσότερα aftermarket νομίζω) πιάνουν πάνω στο μπλόκ που κινητήρα. Ακόμα και σε πτώση θα τσαλακώσουν και θα στραβώσουν τα κάγκελα πολύ πριν δημιουργηθεί σημαντική ζημιά στον κινητήρα. Το πολύ πολύ (σε σοβαρή πτώση) να πάθει ζημιά η κεφαλή. Επίσης τα μαύρα πλαστικά πάνω στις κεφαλές κάνουν αρκετή δουλειά αλλά υπάρχουν και aftermarket μεταλλικά. Αυτά... Αν ενδιαφέρεσαι, είμαι υπό σκέψη να πουλήσω τα δικά μου μαμά κάγκελα από r 1150 gs. Ελπίζω να βοηθάω...
:sm2:

asteris 12-10-2013 21:13

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 956845)
1. Η μαύρη προέκταση στο πάνω ρύγχος της μοτοσυκλέτας που πουλιέται ως αξεσουάρ, επηρεάζει οδική συμπεριφορά ή είναι μόνο αισθητική η προσθήκη?

Το ρύγχος της μοτοσυκλέτας (σε όλα τα boxer) είναι ειδικά μελετημένο ώστε να ενισχύει τη ροή του αέρα προς το ψυγείο λαδιού που βρίσκεται ακριβώς στο τελείωμά του. Η μαύρη προέκταση είναι από το r 1150 gs Adventure και έχει μελετηθεί με βάση την αεροδυναμική της μοτοσυκλέτας αυτής. Στο απλό 1150 gs είναι αισθητική προσθήκη (εγώ την έχω) και ίσως να επηρεάζει αρνητικά την ψύξη του λαδιού, όπως κάνουν και οι διάφορες "προστατευτικές" σίτες που τοποθετούνται μπροστά στη σίτα του ψυγείου. Ελπίζω να μην κάνω λάθος και σου λέω άλλα αντ'άλλων, νομίζω όμως ότι έτσι έχει η κατάσταση.
:sm2:

LPAVLOS 12-10-2013 21:45

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Μα το 1150GS από μαμά δεν φοράει κάγκελα...εκτός και αν κάνω λάθος...το δικό μου που είναι τελείως μαμά έχει μόνο τα μαύρα προστατευτικά στους κυλίνδρους. Σε ευχαριστώ πολύ Αστέρη για την προσφορά, θα με ενδιαφέρει μόλις σιγουρευτώ για την σκοπιμότητά τους.

Για το μαύρο πλαστικό στο ρύγχος συμφωνώ για την ροή του αέρα στο ψυγείο, όμως αφού το adventure είναι ίδιο με το απλό στις διαστάσεις του ρύγχους και η θέση του ψυγείου βρίσκεται στο ίδιο σημείο, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού δεν επηρεάζει και την οδηγική συμπεριφορά, μάλλον θα το βάλω κι εγώ...

asteris 12-10-2013 22:03

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 958047)
Μα το 1150GS από μαμά δεν φοράει κάγκελα...εκτός και αν κάνω λάθος...το δικό μου που είναι τελείως μαμά έχει μόνο τα μαύρα προστατευτικά στους κυλίνδρους. Σε ευχαριστώ πολύ Αστέρη για την προσφορά, θα με ενδιαφέρει μόλις σιγουρευτώ για την σκοπιμότητά τους.

Για το μαύρο πλαστικό στο ρύγχος συμφωνώ για την ροή του αέρα στο ψυγείο, όμως αφού το adventure είναι ίδιο με το απλό στις διαστάσεις του ρύγχους και η θέση του ψυγείου βρίσκεται στο ίδιο σημείο, θεωρώ ότι δεν υπάρχει πρόβλημα. Αφού δεν επηρεάζει και την οδηγική συμπεριφορά, μάλλον θα το βάλω κι εγώ...

Όντως, από μαμά δεν φοράει κάγκελα. Η BMW τα δίνει ως έξτρα. Όταν πήρα το δικό μου τα είχε βάλει ο προηγούμενος ιδιοκτήτης. Όσο για το ρύγχος, αυτά που έγραψα τα θεωρώ πιο πολύ "εγκυκλοπαιδικές" γνώσεις... Απλά τα γνώριζα και τα έγραψα! Πάντως εγώ το έχω και δεν υπάρχει κανένα θέμα με την οδική συμπεριφορά! Οπότε go for it!!!

Δήμος 13-10-2013 00:53

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 956976)
Υπάρχει θέμα εκεί που λύνεται μόνο με υψηλής σωληνάκια. Να προσέχεις γιατί χωρίς να το καταλαβαίνεις (αυτό έκανα εγώ) πατάς λίγο το πίσω φρένο. Αλλά γενικά υπάρχει το θέμα που λες.
Να αλλάξεις υγρ'α (είναι πολύ εύκολο δες εδώ θέματα) με νέα dot4 (5 ευρώ έχουν) και να υπάρχει η σωστή ποσότητα μέσα

Συμφωνώ. Με τα υψηλής δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Να σημειωθεί όμως ότι τα φρένα της μοτό δεν είχαν το σέρβο!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

kostas_366 13-10-2013 21:42

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Δήμος ( 958149)
Συμφωνώ. Με τα υψηλής δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Να σημειωθεί όμως ότι τα φρένα της μοτό δεν είχαν το σέρβο!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

Που είσαι εσύ? :)

Δήμος 13-10-2013 21:44

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 958396)
Που είσαι εσύ? :)

Κάνω υπομονή και ... Πλερώνω φόρους!!! Χαχαχα
Χαθήκαμε ρε Κώστα.


Sent from my iPhone using Tapatalk - now Free

LPAVLOS 22-10-2013 14:47

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Μήπως γνωρίζει κάποιος πως λύνεται το θέμα της σχάρας, όταν θέλεις να έχεις και top case αλλά και το έτερον ήμισυ να έχει από κάπου να πιάνεται? Γιατί αν βάλεις top case καταργείται το Π από το οποίο μπορεί να κρατιέται η συνεπιβάτιδα...

Επίσης ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας στα φρένα. Σήμερα μπήκε παραγγελία στο motorworks για τα goodridge αλλά και πίσω δισκόπλακα αφού το πάχος της έχει πέσει τελικά κάτω από 4mm. Πώς τα κατάφερε ο προηγούμενος χριστιανός και έφαγε την πλάκα σε 27.000χλμ μου φαίνεται πολύ περίεργο (μάλλον μόνο πίσω πάταγε όπως μας έλεγαν παλιά στα ποδήλατα)....

Από τα υπόλοιπα που με βασάνιζαν αναφέρω απλά που κατέληξα...

1. Το ρύγχος χρησιμοποιείται από το adventure και όπως πολύ σωστά έγραψε ο Αστέρης μπορεί να επηρεάζει αεροδυναμικά ή στην ροή αέρα στο ψυγείο για το απλό 1150. Το ρύγχος όμως έχει το ίδιο μήκος και στις δύο εκδόσεις οπότε κι επισήμως από την αντιπροσωπεία no prob...

2. Τις ζάντες που ήταν θαμπές τις έτριψα με μαλακό σφουγγάρι που χρησιμοποιούν οι πλακάδες για τους αρμούς και τις πέρασα δύο χέρια αλοιφή sonax για αλουμίνα από το practiker και έγιναν εξαιρετικές για την ηλικία τους και την χρήση τους. Βεβαίως έτριψα και τις ακτίνες οι οποίες επίσης καθάρισαν σε πολύ μεγάλο βαθμό.

3. Το πρόβλημα που είχα με την σέλα οφείλεται ότι ο προηγούμενος χριστιανός έφτιαξε δύο φορές σέλα βάζοντας καινούριο κάλυμμα επάνω στο παλιό. Η σέλα μου δηλαδή είχε 3 καλύμματα (ακόμη και το μαμά). Σήμερα παίρνω την καινούρια μου σέλα από τον εξαιρετικό Dimi κι ελπίζω να δημιουργήσει όπως ακριβώς έκανε και στο R90.

4. Για το φθαρμένο αυτοκόλλητο της τάπας του ρεζερβουάρ δεν βρήκα λύση, οπότε παρήγγειλα carbon αυτοκόλλητο για όλη την τάπα. Το ίδιο έκανα και για την τιμονόπλακα. Απεχθάνομαι το carbon αλλά περισσότερο δεν μπορώ να βλέπω μπροστά μου φθαρμένα, μαυρισμένα και βρώμικα πράγματα....

5. Είδα πώς πιάνουν τα κάγκελα και δεν θα βάλω. Σε προστατεύουν σε μια μικρή πτώση, αλλά σε διαφορετική περίπτωση (μακρυά από εμάς....) δημιουργούν πρόβλημα από την στιγμή που το μηχανάκι δεν έχει μονολιθικό άκαμπτο πλαίσιο. Άσε που τελικά και το πρόσθετο βάρος του είναι κι αυτό ένα μικρό αλλά υπαρκτό θέμα...

LPAVLOS 06-11-2013 14:13

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Έχει τελικά κανείς άποψη για χειρολαβές συνεπιβάτη όταν φοράμε βαλίτσες και top case?
Top case έχω μια βαλίτσα της givi που την κουβαλάω όπου πάω από το 1996....
Για να μπεί η σχάρα της βγάλαμε την μαμά που είχε ένα χερούλι...

Και το original top case να βάλω πάλι καταργείται η χειρολαβή.

Δύσκολο θέμα ειδικά όταν την συμβία σου την έχεις πρήξει να μην κρατιέται από πάνω σου αλλά από τις χειρολαβές...

LPAVLOS 20-11-2013 18:28

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Το συμπέρασμα λοιπόν είναι ότι ο-η συνεπιβάτης-ιδα δεν χρειάζεται να κρατιούνται από κάπου στο 1150 και αν χρειαστεί να βγάλεις και το top case τότε είναι σαν να τον-την βάζεις σε ράμπα εκτόξευσης...

Τζάμπα πήγαν τα μαθήματα που της έκανα...ότι και να πει έχει δίκιο!

Μα είναι δυνατόν:wha13:

Μου φαίνεται αδιανόητο!

Papadopaidi 20-11-2013 23:57

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Δεν χρειάζεται να έχει χειρολαβές κάθεται σε πολυθρόνα
πολυτελείας κ απολαμβάνει τη διαδρομή.;)

LPAVLOS 21-11-2013 00:06

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Πολυθρόνα χωρίς χερούλια δεν υπάρχει....!

Μονο τα σκαμπω και τα πουφ δεν έχουν χερούλια!

Άλλη δικαιολογία πρέπει να βρώ!:cr13:

Capitain 21-11-2013 00:16

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 975663)
Πολυθρόνα χωρίς χερούλια δεν υπάρχει....!

Μονο τα σκαμπω δεν έχουν χερούλια!

Άλλη δικαιολογία πρέπει να βρώ!:cr13:

Μαλλον πρεπει να μαθετε και οι δυο στην οδηγηση με συνεπιβατη.. τουλαχιστον στο 1150, οποιος ξερει κρατιεται με τα ποδια σαν συνεπιβατης, σιγουρα με τη βοηθεια των χεριων του που κρατανε τον οδηγο απο τη μεση, και λιγο σακακκι αν βολευει, αλλα πάντα με τροπο..:ye33:
Η σουζα βοηθαει παντως τον συνεπιβατη σ´αυτα τα μαθηματα, μαθαινει γρηγορα, λογω αυτοσυντηρησης....:ha15:

LPAVLOS 21-11-2013 00:59

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Το σακάκι είναι γεγονός ότι δεν το σκέφτηκα....:ye33:

Τελικά τα μεγάλα προβλήματα μπορεί να έχουν απλές λύσεις!

Για τις σούζες δυστυχώς δεν μπορούμε να κάνουμε νέα μαθήμτα. Εξαντληθήκαμε με μηχανάκια όπως το Κ1200 και το Blackbird οπότε δεν έχει μείνει χώρος για νέα μαθήματα.

Πέρα από την πλάκα...Είναι δυνατόν να μην έχει χειρολαβές? Τι να τις μάθω καινούριο? Έχουμε μηχανάκια από το 1953 έως το 2008 και όλα έχουν χειρολαβές. Μόνο το 1150 δεν έχει!!!

Και δεν μπορώ να πιστέψω ότι το R90 χρειάζεται περισσότερο την χειρολαβή και για αυτό την έχει...

JohnGS1100 21-11-2013 13:59

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
http://www.bmbikes.co.uk/photos/phot...50GS%20(5).JPG

Την χειρολαβή πίσω την έχεις ?

Gasgs 21-11-2013 14:06

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Αυτο που λεει ο Γιαννης απο πανω μαλλον σου λειπει

LPAVLOS 21-11-2013 14:33

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Δεν μου λείπει η χειρολαβή.
Την έχω...

Το θέμα είναι ότι την καταργείς υποχρεωτικά για να έχεις top case (είτε το original, είτε κάποιο μικρότερο aftermarket)...:(

stavrouliasp 21-11-2013 14:37

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Αν πάντως βρείτε κανένα μαστορι να μας φτιάξει χειρόλαβές εγώ ενδιαφέρομαι. Δεν πρέπει να είναι και πολύ δύσκολο.

Sent from my LG-E986 using Tapatalk

JohnGS1100 21-11-2013 14:56

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από LPAVLOS ( 975863)
Δεν μου λείπει η χειρολαβή.
Την έχω...

Το θέμα είναι ότι την καταργείς υποχρεωτικά για να έχεις top case (είτε το original, είτε κάποιο μικρότερο aftermarket)...:(

Βάζεις after market χειρολαβές τότε και λύνεις το πρόβλημα.

LPAVLOS 21-11-2013 14:59

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Από που:wha13:

Αν υπάρχουν σώθηκα....

Δεν έχω βρεί όμως κάτι σχετικό....

Προσπάθησα να βάλω την σχάρα χωρίς να καταργήσω την μαμά χειρολαβή αλλά δεν έχει χώρο να πιάσει...

JohnGS1100 21-11-2013 15:09

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Κοίτα είναι απλό. Στη θέση σου θα έκανα πατέντα να βάλω πιο πίσω το κασελάκι.
Αλλιώς μπορείς να πας σε σιδερά να σου φτιάξει 2 χειρολαβές, βάζεις τις βαλίτσες κομπλέ και κοιτάς που έχεις χώρο στο πίσω μέρος να τις βιδώνεις εκεί.

Θέλεις μάστορα σιδερά απλό είναι και ανέξοδο σχετικά.
Αν ψάξεις after χειρολαβές θα τις πληρώσεις ακριβά και δε θα προσαρμόζονται απόλυτα.
Έψαξες στις σελίδες touratech κλπ. μήπως έχουν βγάλει χειρολαβές ?

Θεωρητικά εκτιμώ ότι η BMW με τις βαλίτσες θεωρεί ίσως χειρολαβές συνεπιβάτη τις λαβές των βαλιτσών :wha13:

http://fotoartmagazine.gr/gr/wp-cont...03/r1150gs.jpg

LPAVLOS 21-11-2013 15:22

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Το θέμα της πατέντας το προσπάθησα.
Το πρόβλημα είναι ότι ακόμη και αν βρεις έναν τρόπο να στηρίξεις την βάση της βαλίτσας πιο έξω-πίσω, η προεξοχή αυτή σπάει την σχάρα που είναι μονοκόματατη και ξεκινάει κάτω από την θέση του συνεπιβάτη.

Θα πρέπει ή να φτιάξεις μια καινούρια ολόκληρη μονοκόμματη σχάρα με ενισχύσεις προκειμένου να να συγκρατεί τον πρόβολο που δημιουργείται ή όπως λες να βρεις έναν σιδερά που θα ταιριάξεις δύο χερούλια. Πράγμα δύσκολο και με απρόσκοπτα τρυπήματα που θα ήθελα να αποφύγω...Άσε που δεν έχω και κάποιον μάστορα που θα μπορούσαμε να το δούμε.

Η Touratech δεν έχει κάτι. Αν υπάρχει κάποιο έτοιμο after market θα με ενδιέφερε πολύ.

Η μόνη από όσο έψαξα η οποία βγάζει χειρολαβή στην σχάρα της και μπορείς να έχεις top case και χειρολαβή μαζί είναι η Hepco Becker. Αλλά σχάρα και βαλίτσα θέλεις ένα 400σάρι...άσε που την βαλίτσα δεν την χρειάζομαι αφού έχω...έλεγα λοιπόν μήπως υπάρχει φθηνότερη λύση....

JohnGS1100 21-11-2013 15:33

Απάντηση: R1150gs συμβουλές, απορίες, προβληματισμοί
 
Aνάμεσα στις πλαινές βαλίτσες και στο γκρι πλαίσιο στήριξης σέλας και πίσω βαλίτσας δεν έχει αρκετό κενό ώστε να βιδώσεις custom χειρολαβές ?
Λέω εγώ τώρα, πχ. πας σε σιδερά με τις βαλίτσες επάνω και του λές να φτιάξει 2 κομμάτια σίδερο που να χωράνε ανάμεσα.. :wha13:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 23:26.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!