GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εκδρομές εντός Ελλάδος (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Τριήμερη εκδρομή στο Ταίναρο 23/24/25 Απριλίου 2010 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=9722)

Michael Chatzilias 02-03-2010 13:02

Τριήμερη εκδρομή στο Ταίναρο 23/24/25 Απριλίου 2010
 
Καλημέρα σε όλους, καλό μήνα και καλή εβδομάδα!

Έχει πάει κανένας Πύργο Διρού και Γερολιμένα;
Ετοιμάζομαι να πάω βόλτα το Σαββατοκύριακο με το RT και σκέφτομαι να συνδυάσω Γύθειο, Πίργο Διρού και Σπήλαια Διρού.

GeorgeP 02-03-2010 16:38

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
2 Συνημμένο(α)
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias ( 131920)
Καλημέρα σε όλους, καλό μήνα και καλή εβδομάδα!

Έχει πάει κανένας Πύργο Διρού και Γερολιμένα;
Ετοιμάζομαι να πάω βόλτα το Σαββατοκύριακο με το RT και σκέφτομαι να συνδυάσω Γύθειο, Πίργο Διρού και Σπήλαια Διρού.

Και φυσικα απο ολα αυτα τα μερη που αναφερεις (μην τυχον και δεν δεις τα Σπηλαια) θα συνεχισεις νοτια προς Ταιναρο και αφου χαζεψεις την παραλια του Μαρμαρίου (η μοναδικη με αμμο στην Μανη) και πιεις ησυχο καφε στο Πορτο Καγιο θα στριψεις αριστερα προς Λαγια, Κοκκάλα, Δρυμος, Νυφι, Φλομοχωρι! Στο τελευταιο κανε μια στάση και ρωτα στο καφενειο του χωριου απο που πανε στην παραλια της Χαλικιας!!! Και σαν φτασεις εκει στην παραλια (φωτο)ειμαι σιγουρος οτι θα σε συναντησω το καλοκαιρι, γιατι τετοια νερα και τετοια ησυχια (ακομη και τον Αυγουστο) δεν θα εχεις ματασυναντησει!! Αν ειναι ανοικτη η ταβερνα ''πανω στο Κυμοθάλλασο'' εκει στην Χαλικια κατσε να φας!! Αγνοησε την τιμη του ψαριου γιατι δεν ειναι παλιοτερο του πρωινου της ημερας που θα πας!!!
Καθως γυρνας προς Αρεοπολη - μεσα απο το Φλομοχωρι, δεν χρειαζεται να γυρισεις πισω) - στασου λιγο πριν την διασταυρωση για Κοτρωνα, κατεβα και σβησε την μοτοσυκλετα! Αφουκρασου την ησυχια και θαυμασε την θεα του χωριου με τους διδυμους πυργους (Φλομοχωρι). Αυτη η θεα θα σε κανει να τραβηξεις ενα φιλμ φωτογραφιες!!!

Το καλυτερο ξενοδοχειο της περιοχης ειναι μακραν το Κυριμάϊ (KYRIMAI hotel) στον Γερολιμενα! Aν εισαι με την κοπελια σου (συζυγος, γκομενα, φιλη δεν εχει σημασια) ΜΗΝ πας αλλου!!! Θα με θυμηθείς!!! Αξιζει μεχρι τελευταιο σεντ η τσιμπημενη τιμη του!!! Μονο βιασου, γιατι δεν βρισκεις ευκολα δωματια!!!

Ελπιζω να σε βοηθησα!!!

gsmaniac 02-03-2010 16:42

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Και σαν φτασεις εκει στην παραλια ειμαι σιγουρος οτι θα σε συναντησω το καλοκαιρι, γιατι τετοια νερα και τετοια ησυχια (ακομη και τον Αυγουστο) δεν θα εχεις ματασυναντησει!!
:sm3::sm3::sm3::sm3:
sorry.......για το spam,αλλα δεν αντεξα:sm7::sm7::sm7:

Michael Chatzilias 02-03-2010 16:43

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Ναι με βοήθησες - μου έδωσες μεγάλο Go γιατί δεν ήμουν σίγουρα για την περιοχή. Super, ευχαριστώ.

Θα είμαι με την Σταματία, παντρευόμαστε ον Μαή και θέλουμε μια σύντομη και όμορφη βόλτα.

Όλα αυτά που είπες Οκ με το RT; Δεν θέλουμε χώμα...
Σκέφτομαι -4 μέρες τώρα την άνοιξη.

ikaros-gs 02-03-2010 16:47

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias ( 131920)
Καλημέρα σε όλους, καλό μήνα και καλή εβδομάδα!

Έχει πάει κανένας Πύργο Διρού και Γερολιμένα;
Ετοιμάζομαι να πάω βόλτα το Σαββατοκύριακο με το RT και σκέφτομαι να συνδυάσω Γύθειο, Πίργο Διρού και Σπήλαια Διρού.


Όμορφα πολύ ! Το καλοκαίρι έκανα περί τα 1000 χλμ στην ευρύτερη περιοχή - το μόνο που με απογοήτευση ήταν η κοσμοσυρροή, αλλά τέτοια εποχή θα είναι καταπληκτικά.

Επαυξάνω για το Κυριμαι - καταπληκτικό ξενοδοχείο. Εναλλακτικά, το αρχοντικό ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙ στο Λιμένι.

Michael Chatzilias 02-03-2010 16:50

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Εναλλακτικά, το αρχοντικό ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙ στο Λιμένι.
Ακούγεται καλό. Έχεις τηλ και link - αν όχι το βρίσκω online.

ikaros-gs 02-03-2010 16:52

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias ( 132025)
Εναλλακτικά, το αρχοντικό ΜΑΥΡΟΜΙΧΑΛΑΙ στο Λιμένι.
Ακούγεται καλό. Έχεις τηλ και link - αν όχι το βρίσκω online.

Mavromichalai | Limeni | The Historic Hotel of Mani | Welcome

Ξενοδοχείο με ιστορία :)

GeorgeP 02-03-2010 16:53

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Michael Chatzilias ( 132018)
Ναι με βοήθησες - μου έδωσες μεγάλο Go γιατί δεν ήμουν σίγουρα για την περιοχή. Super, ευχαριστώ.

Θα είμαι με την Σταματία, παντρευόμαστε ον Μαή και θέλουμε μια σύντομη και όμορφη βόλτα.

Όλα αυτά που είπες Οκ με το RT; Δεν θέλουμε χώμα...
Σκέφτομαι -4 μέρες τώρα την άνοιξη.

Δεν θα σε εστελνα απο το χωμα (υπαρχει και απο αυτο) ακομα κι αν ειχες GS!!
Μονον να προσέχεις, οι δρόμοι ειναι στενοι και γλυστεροι ειδικα στην Προσηλιακη Μερια της Μανης (Ανατολικη)!!! Η ταχυτητα σιγανη για να απολαυσεις την διαδρομη!! Αν πας την ανοιξη ..........σας ζηλευω απο τωρα!!! Οι μυρωδιες του θυμαριου και του χαμομηλιου ειναι παντου!!!
Η αποσκιερη Μανη (Δυτικη) το καλοκαιρι εχει κοσμο αλλα μεχρι την Αρεοπολη! Απο εκει και κατω ο πολιτισμος και δη ο τουρισμος ΕΥΤΥΧΩΣ δεν εχει εισβαλει ακόμη!!! Στην ανατολικη δε.........δεν εχει ουτε δωματια περαν των 4ρων κατω στην Χαλικια!!!!
Περνα απο την Χαλικια θα με θυμηθεις!!!!!!! Μονον ο ηχος της θαλασσας ακουγεται, τιποτε άλλο, η απόλυτη ησυχια!!!

Michael Chatzilias 04-03-2010 13:02

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Καλημέρα παιδιά! Χάρηκα που σας γνώρισα όλους εχθές στην Αίγλη.

Προτείνω να ετοιμάσουμε μια μικρή βόλτα προς τα μέρη που περιγράφω εδώ μόλις μας βολέψει όλους ένα Σάββατο και Κυριακή. Ταίναρο, Γερολιμένα, Πύργο Διρού και Σπήλαια. Κάποιοι από εσάς έχουν ξαναπάει και ξέρουν τα μέρη να είναι όμορφα εκεί. Είμαι ανοιχτός στην ημερομηνίες όταν μας βολέψει όλους.

p.s. Πάμε relax ε, δεν τρέχουμε....

evanslam 05-03-2010 08:24

Απάντηση: Πύργος Διρού
 
Πολύ όμορφος προορισμός είναι οτι πρέπει για βολτούλα με το RT με πολλά στροφιλικιά και πολύ όμορφα τοπία!!! Αν δεν το έχεις κάνει φυσικά πρέπει να επισκευτείς και το υπέροχο σπήλαιο!!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 02:45.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!