GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=67)
-   -   Midland ΒΤ2 πρόβλημα... (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=4675)

platon 10-08-2009 11:31

Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Αντιμετωπίζω 2 σοβαρά προβλήματα, τόσο που έχω αρχίσει να σκέφτομαι το παλιό BT που δεν καταλάβαινε τίποτα.

- Η θέση στήριξης στο κράνος είναι λίγο χάλια, καθώς όσο και αν σφίξουν τα βιδάκια η βάση θα συνεχίσει να κουνιέται. Δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικό αυτό, αλλά δεν πάυει να είναι πρόβλημα.

- Το σημαντικότερο. Έχω αλλάξει ήδη 2 set ακουστικά/μικρόφωνο γιατί δείχνει ότι κόβονται τα καλώδια από την μεριά της βάσης και στην αρχή παίζει το ένα ακουστικό μόνο, ενώ μετά χάνεται ο ήχος και από τα 2.

Μιλάω για καθημερινή χρήση.

Έχει αντιμετωπίσει άλλος αντίστοιχο πρόβλημα ??

Αναπολώ τις στιγμές του απλού midland....

Arkas 10-08-2009 11:48

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Κατ΄αρχήν φίλε Πλάτωνα δοκίμασε το αυτοκόλλητο για την βάση!
Στο system 5 προσπάθησα να βάλω τη βιδωτή βάση αλλά είναι τόσο φαρδύ το κάτω μέρος του κράνους που δεν τα κατάφερα. Έτσι προτίμησα την αυτοκόλλητη!

Τί εννοείς ότι δείχνει ότι κόβονται τα καλώδια από την μεριά της βάσης;
Κόβονται ή δεν κόβονται;

gemara 10-08-2009 12:26

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Η παλιά η Midland, η ΒΤ είναι σαφώς καλύτερη σε στιβαρότητα και αυτονομία, έχει χαμηλότερη ποιότητα ήχου και λιγότερα "μπλιμπλίκια"

Η ΒΤ2 με πολύ προσεκτική χρήση μου ξαχαρβαλώθηκαν και οι δύο σε 2 μήνες περίπου, τόσο που τις έπαιρνε ο αέρας. Και η βάση στο κράνος έπαιζε με κάργα σφιγμένες βίδες και η συσκευή έβγαινε με το παραμικρό από τη βάση.

Πήγα στο Γιώργο Σαββίδη, με έστειλε στον αντιπρόσωπο (γιατί έκλεινε για διακοπές) και μέσα στην εγγύηση μου άλλαξε 2 βάσεις και κάτι έκανε και μου έσφιξε - κόλλησε (?) τους πομποδέκτες και συνήλθαν.

Έκανα σχόλιο για την χαμηλή αυτονομία και μου είπαν να τις φορτώσω πλήρως και χωρίς να είναι ζευγαρωμένες να δω αν κρατάνε 20 ώρες.
Είδωμεν...

platon 10-08-2009 12:58

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Καλά 20 ώρες δεν κρατάνε με τίποτα.... Intercom 2-3 ώρες με το ζόρι

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει, σαν να κόβονται εσωτερικά τα καλώδια, καθώς χάνω το ένα κανάλι. Αν κουνήσω λίγο το βύσμα, επανέρχεται αλλά ξαναχάνεται...

Πώς ήταν παλιά κάτι ακουστικά από walkman, που χάνονταν το ένα ακουστικό...

mastorakos 10-08-2009 13:24

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Εγω που την έχω περίπου 5-6 μήνες(δεν πρόλαβα την ομαδική)είναι καλά κολημενη και δε κουνιέται καθόλου.καλά για ποιοτητα δεν τίθεται θέμα.Ηαυτονομια δεν είναι σε καμιά περίπτωση 7 ώρες που λένε.Είναι σε ιντερκομ 4-5 ώρες.:cool:

fidemporas 10-08-2009 22:33

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από platon ( 56374)
Καλά 20 ώρες δεν κρατάνε με τίποτα.... Intercom 2-3 ώρες με το ζόρι

Το πρόβλημα είναι ότι δείχνει, σαν να κόβονται εσωτερικά τα καλώδια, καθώς χάνω το ένα κανάλι. Αν κουνήσω λίγο το βύσμα, επανέρχεται αλλά ξαναχάνεται...

Πώς ήταν παλιά κάτι ακουστικά από walkman, που χάνονταν το ένα ακουστικό...

Αυτο που λες το έχω και εγώ... νόμιζα ότι είναι κακή χρήση ...
Αλλά τώρα αρχίζω να το ξανασκέφτομαι... Μιλάμε για ελάχιστη χρήση ... τύπου 2-3 ταξίδια ...
Μπαταρία 6-7 ώρες ... αρκετά ικανοποιητική ....

Ωραία συσκευή αλλά δεν ξέρω αν ο σχεδιασμός της έχει να κάνει με την ταλαιπωρία που έχει ο μοτοσυκλετισμός...( αντοχές ... )
:hmmm::hmmm:

mjtir 11-08-2009 09:57

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Χρειαζεται μεγαλυτερο δειγμα για να βγουν ασφαλη συμπερασματα. Ας περιμενουμε και τους υπολοιπους φιλους μας να γυριζουν απο τις διακοπες τους για να καταθεσουν την εμπειρια τους .

platon 11-08-2009 10:30

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Ο σκοπός μου δεν είναι να δούμε αν η συσκευή βγάζει προβλήματα ή όχι, αλλά αν τα προβλήματα που έχει βγάλει έχουν λύση.

Προσωπικά σκέφτηκα στο επόμενο set ακουστικά/μικρόφωνο, να ενισχύσω τους ακροδέκτες με θερμοσυστελλόμενο.

pkar 11-08-2009 14:05

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Εγώ τα έχω απο τον 10/2008 με χρήση ακόμα και σε βροχή και intercom με άλλη μοτο χώρίς κανένα πρόβλημα... πάντα βέβαια πρίν το χρησιμοποιήσω το φορτίζω όλο το βράδυ...
ΔΕΝ το έχω σε καθημερινή χρήση, άρα δέν με κάνει και τόσο αντιπροσωπευτικό δείγμα...

mjtir 11-08-2009 15:28

Απάντηση: Midland ΒΤ2 πρόβλημα...
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από platon ( 56618)
Ο σκοπός μου δεν είναι να δούμε αν η συσκευή βγάζει προβλήματα ή όχι, αλλά αν τα προβλήματα που έχει βγάλει έχουν λύση.

Προσωπικά σκέφτηκα στο επόμενο set ακουστικά/μικρόφωνο, να ενισχύσω τους ακροδέκτες με θερμοσυστελλόμενο.

Αν εχει ξανασυμβει πολυ απλα θα εχει ηδη αναζητηθει λυση αρα θα εχεις και αμεση απαντηση :cool:


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 17:37.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!