GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Michelin Anakee 3 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=40966)

egefalikos 26-05-2013 19:27

Michelin Anakee 3
 
Τα έχει βάλει κανείς τα νέα Anakee να μας πει εντυπώσεις ρε παιδιά?

commander 26-05-2013 20:56

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από egefalikos ( 900788)
Τα έχει βάλει κανείς τα νέα Anakee να μας πει εντυπώσεις ρε παιδιά?

απο οτι εχω ακούσει απίστευτα μπ@υρδελα.......προσεχε τα Γιαννη .......

vaska 26-05-2013 21:44

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Τα φόρεσα χθες και σήμερα έκανα τα πρώτα 160 χλμ. να πω την αλήθεια στην αρχή πήγαινα ψιλοχ3σμ3νος από τα τόσα που έχω ακούσει. Τελικά όπως σε όλα τα προϊόντα υπάρχουν ένθερμοι υποστηρικτές και ορκισμένοι εχθροί.

Την michelin την είχα και την έχω σε πολλή μεγάλη εκτίμηση, σε όλα μου τα οχήματα φοράω λάστιχα της συγκεκριμένης και ποτέ μα ποτέ δεν με πρόδωσε. έτσι σκεπτόμενος προχώρησα στην αγορά των ανακι 3.

Στην σύντομη σημερινή μου βόλτα σε ορεινό στροφιλίκι δεν με προβλημάτισαν πουθενά, ειδικότερα μετά από τα πρώτα 30 χλμ που έκανα και άρχισα να παίρνω το φίλινκ του καινούριου ελαστικού, μπορώ να πω κινήθηκα πιο γρήγορα και πιο άνετα απ' ότι με τα ανακί 2 που φορούσα.

Βρεγμένο δεν πάτησα πουθενά και δεν μπορώ να πω, αλλά κρίνοντας από την παράδοση που έχει η μισελέν στο βρεγμένο, δεν θεωρώ πως θα έχω πρόβλημα. Έκανα και τεστάκια με το abs και διαπίστωσα ότι έμπαινε πολύ αργότερα από ότι στα παλιά. Μεγάλο θετικό για μένα είναι η απουσία του μεγάλου πλάτους πλαϊνού τακακιού των παλιών, που στις παρατεταμένες στροφές με πολλά, ζεστή άσφαλτο και μπόλικο φορτίο είχαν την τάση να στρεβλώνουν και θεωρήθηκαν από πολλούς υπεύθυνα για γλιστρήματα.
Στα αρνητικά του ο θόρυβος, ο οποίος δεν είναι ιδιαίτερα ενοχλητικός και συνηθίζεται εύκολα θεωρώ, αλλά υπάρχει. Πιθανός ένοχος γι' αυτόν τον θόρυβο είναι μάλλον το νύχι (σκάψιμο) που έχει στο τελείωμα της χάραξης και δίνει αυτόν τον λίγο χωμάτινο χαρακτήρα.

Γενικά πάντως και μιλώντας με κάθε επιφύλαξη λόγω του μικρού αριθμού χιλιομέτρων που έκανα αλλά και της διαφοράς που κάνει πάντα το καινούριο λάστιχο με το πολυπερπατημένο, νομίζω ότι άξιζε η αγορά.

Περισσότερα και εκτενέστερη ανάλυση (με τα δικά μου μέτρα και σταθμά) όταν θα κάνω κάμποσα χιλιόμετρα ακόμα και θα πατήσω και βρεγμένο. Πάντως πουθενά δεν το ένιωσα να γλιστράει ή να είναι ασαφές.

Ελπίζω να βοήθησα.
:ye33:

egefalikos 26-05-2013 23:19

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια!
Και εγώ παρόμοια άποψη είχα, ή θα είναι μπ@υρδέλα ή θα είναι καλά!!!:cool2::p:cool:

lepanto 26-05-2013 23:25

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από egefalikos ( 900907)
Σας ευχαριστώ πολύ και τους δύο για την βοήθεια!
Και εγώ παρόμοια άποψη είχα, ή θα είναι μπ@υρδέλα ή θα είναι καλά!!!:cool2::p:cool:

Γιάννη καλα θα ειναι να ρωτήσεις κάποιον που να τα φόρεσε ,δεν έχουν ακουστεί καλα λόγια

egefalikos 26-05-2013 23:59

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από lepanto ( 900912)
Γιάννη καλα θα ειναι να ρωτήσεις κάποιον που να τα φόρεσε ,δεν έχουν ακουστεί καλα λόγια

Έτσι είναι Νότη, ο Βασίλης τα φοράει οπότε θα έχει πιο πλήρη εικόνα σε λίγες μέρες!
Για τα Next δεν άκουσα και τα καλύτερα και μάλλον θα πάω στη σιγουριά των EXP!

phoenix 27-05-2013 08:14

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
φιλε μου καλε παρε ντανλοπ ροαντσμαρτ 2 να λειθουν ολα τα θεματα σου!!!!!!

PapaSouzas 27-05-2013 12:58

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Το να γραφουμε οτι εχουμε ακουσει χωρις να τα δοκιμασουμε ειναι λιγο ακυρο.
Πολλοι εχουν δοκιμασει τα Heidenau και πινουν νερο στο ονομα τους. Εγω δεν θελω ουτε να τα βλεπω. Δεν παει να πει οτι επειδη εμενα δεν μου αρεσαν - δεν μου εκατσαν - δεν ταιριαξαν στο οδηγικο μου στυλ- οτι τα λαστιχα ειναι μαπα.
Τα anakee 2 που φοραγα πριν για μενα ηταν κορυφαια.


Φορεσα κι εγω πριν 10 ημερες τα anakee 3. Απο το μαγαζι που τα εβαλα μεχρι το σπιτι μου ειναι 10 χιλιομετρα. Τα λαστιχα ειχαν πατηθει απο ακρη σε ακρη εχοντας πανω τις κολλες ακομα χωρις να με προβληματισουν πουθενα. Μολις κατεβηκα επιασα το λαστιχο και ηταν ζεστο.
Την αλλη μερα εβρεξε λασπη. Πηγαινα σαν να μην ειχε βρεξει. Τα δοκιμασα και σε χωματοδρομο και πηγαινουν αξιοπρεπεστατα.

Εχοντας δοκιμασει bridgestone 501, metzeler tourance exp, anakee 2 και heidenau μπορω να πω οτι τα anakee 3 ειναι μακραν καλυτερα για μενα.

Μπορει εσυ ομως να τα βαλεις και να μην σου αρεσουν.....
Απ οτι εχω καταλαβει εγω το λαστιχο ειναι λιγο ρισκο αν θες να δοκιμασεις κατι αλλο απο αυτο που ηδη ξερεις.

alx_k 27-05-2013 13:10

Ας απαντησει επιτελους ο Τοlhs που εχει πληρη εικονα για τα εν λογω ελαστικα! :cool:

Εστάλη από ΤΑΠΑΤΟΚ-ΤΑΠΑΤΟΚ!

AKIS_21 27-05-2013 14:21

Απάντηση: Michelin Anakee 3
 
Για τα λάστιχα ισχύει οτι για τους κολους ..... Απλα κανένας μας δε έχει το ίδιο οδηγεί κι στυλ πράγμα που επηρεάζει τρομερά τον κάθε τύπο ελαστικου


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:44.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!