GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εξοπλισμός μοτοσικλέτας (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=26)
-   -   Πρόβλημα Vario Top Case (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44584)

n.l 16-11-2013 19:30

Πρόβλημα Vario Top Case
 
Καλησπέρα σε όλους. Τον τελευταίο καιρό η αλλαγή μεγέθους στην μπαγαζιερα γινόταν με δυσκολία ώσπου σήμερα βάζοντάς την στη χαμηλή θέση έχει φρακαρει εκεί . Καμιά ιδέα;

Vag 16-11-2013 23:29

Απάντηση: Πρόβλημα Vario Top Case
 
Το πιο πιθανό ότι τα γρανάζια που έχει ο μηχανισμός κόλλησαν και φράκαρε. Είτε από λάθος κλίση των καπακιών μεταξύ τους είτε από συστολή λόγω κρύου.

Η πιο καλή λύση είναι να τη βγάλεις και να λύσεις μέσα τις 6 βίδες του μηχανισμού στον πάτο, να την ξεμοντάρεις να την καθαρίσεις να την λιπάνεις και να την ξαναμοντάρεις. μετά θα παίζει τέλεια. Κάπου έχει και how to στο φόρουμ.

n.l 17-11-2013 22:13

Απάντηση: Πρόβλημα Vario Top Case
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Vag ( 974127)
Κάπου έχει και how to στο φόρουμ.

Αν κάποιος το χει ας το παραθεσει γιατί δε το βρισκω.Απο θερμοκρασια δε νομίζω μιας κ εδω που μενω δεν επεσε κατω απο 17ºC

n.l 18-11-2013 01:54

Απάντηση: Πρόβλημα Vario Top Case
 
Με τη βοήθεια κάποιου που πραγματικά πιάνουν τα χέρια του problem solved.
Για την ιστορία να παραθεσω καποιες πληροφορίες. ..
Είναι δυσκολότερο απ ότι φαίνεται για καποιον που το κανει πρωτη φορα χωρις καποιο μπουσουλα...
Εσωτερικά των πλαινων καπακιων υπάρχουν 4πλαστικα γραναζια τα οποία πρεπει να χουν συγκεκριμενες θεσεις για να δουλεψει το σύνολο, σαν να ρυθμιζεις βαλβίδες ενα πραγμα...μη με ρωτατε πως, ουτε το σκεπτικο, ο φιλος το κανε.
Πρεπει να βγουν ΕΝΤΕΛΩΣ τα πλαινα καπακια, ξεβιδονοντας τις δυο βιδες που φαινονται οταν η βαλιτσα ειναι στην ανω θεση...Αν εισαι γκαντεμης κ η βαλιτσα φρακαρει στη κατω θεση, οπως εγω, πρεπει πρωτα να ξεβιδωσεις τις δυο βιδες που βρισκονται σε καθε καπακι κρατώντας ταυτόχρονα το παξιμάδι εσωτερικα, Νº8 νομιζω αλλιώς γυρνανε τρελά.
ΠΡΟΣΟΧΗ οταν ξεβιδωνεται τις 3 βιδες που βρισκονται στο πάτο απο καθε καπακι, ΚΑΤΩ ΑΠΟ ΤΗ ΒΑΛΙΤΣΑ ΣΤΟΝ ΠΑΤΟ ΤΗΣ ΕΛΕΥΘΕΡΩΝΟΝΤΑΙ ΙΣΑΡΙΘΜΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ ΠΑΞΙΜΑΔΙΑ ΣΑΝ ΚΥΒΑΚΙΑ.ΑΝ ΤΑ ΧΑΣΕΤΕ ΤΟΝ ΗΠΙ@ΤΕ.

Ευχαριστώ το φιλο παραπανω που προσπαθησε να βοηθησει

Vag 18-11-2013 10:47

Απάντηση: Πρόβλημα Vario Top Case
 
Έχω λύσει και λιπάνει και εγώ τα δικά μου, απλά επειδή μπορεί και να σε μπερδέψουν οι γωνίες των γραναζιών έψαχνα το τόπικ με τις φωτό. Αφού το έφτιαξες και δεν πηγες να το λύσεις βάζοντας δύναμη -και στο τέλος πληρώνοντας- είσαι ΟΚ.

n.l 18-11-2013 13:15

Απάντηση: Πρόβλημα Vario Top Case
 
Όλη η φασαρία είναι να βρεις τη σωστή θέση των γραναζιων, φαγαμε πολύ παίδεμα.Οι φώτο πιστεύω θα βοηθούσαν. Δεν μπορώ να καταλάβω όμως πως φρακαρε,πως πηδηξε δοντάκια. Δικαιολογειται αυτό για μια ποιοτική υποτίθεται μπαγαζιερα; Παρεπιμπτοντως, ποσα λιτρα ειναι στη χαμηλη κ πόσα στην ψηλη θέση;

Alfa7 29-11-2013 13:09

Απάντηση: Πρόβλημα Vario Top Case
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από n.l ( 974535)
Όλη η φασαρία είναι να βρεις τη σωστή θέση των γραναζιων, φαγαμε πολύ παίδεμα................

Αν προσέξεις καλά τα γρανάζια από τη πίσω μεριά τους έχουν σημάδια (δυσδιάκριτα) για να τα ευθυγραμίζεις....


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 11:26.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!