GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πολιτισμός (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=39)
-   -   15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=11277)

skippybi 11-05-2010 19:00

15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ
 
ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ ΙΣΤΟΡΙΑΣ - ΚΕΝΤΡΟ ΓΑΙΑ


Ένα Σαββατοκύριακο για να ανακαλύψετε καινούργια πράγματα, να ταξιδέψετε, να ονειρευτείτε, να ενημερωθείτε, να δημιουργήσετε.
Ένα Σαββατοκύριακο για την Φύση και τον Άνθρωπο.
Ένα Σαββατοκύριακο για την Μύρτιδα.
Ένα Σαββατοκύριακο για μικρούς και μεγάλους.

Κάθε χρόνο, γύρω στις 18 Μαΐου γιορτάζεται σε όλα τα Μουσεία του κόσμου, η Διεθνής Ημέρα Μουσείων με διαφορετική θεματική προσέγγιση κάθε φορά. Το θέμα της φετινής χρονιάς όπως ορίστηκε από το Διεθνές Συμβούλιο Μουσείων (ICOM) είναι: «Μουσεία για την κοινωνική αρμονία».

Η αρμονία είναι μια έννοια σημαντική για την ανθρωπότητα, ιδιαίτερα για τους πολιτισμούς της Ανατολής. Η βάση της κοινωνικής αρμονίας έγκειται στο διάλογο, την ανεκτικότητα, τη συνύπαρξη και την ανάπτυξη με γνώμονα τον πλουραλισμό, την διαφορετικότητα, τον συναγωνισμό και την δημιουργικότητα.


ΣΑΒΒΑΤΟ 15 ΜΑΪΟΥ: ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ
Το Μουσείο θα είναι ανοιχτό με ελεύθερη είσοδο: 17:00 – 22:00
Ειδικές ξεναγήσεις και άλλες εκδηλώσεις με επίκεντρο την έκθεση:
«Μύρτις-Πρόσωπο με πρόσωπο με το παρελθόν»
(Η παρακολούθηση θα γίνεται ΜΟΝΟ με δελτία προτεραιότητας, που θα διατίθενται από την είσοδο του Κέντρου ΓΑΙΑ το ίδιο απόγευμα από τις 17:00)
Προβολές ταινιών οικολογικού περιεχομένου και εκθέσεις φωτογραφίας

ΚΥΡΙΑΚΗ 16 ΜΑΪΟΥ: ΗΜΕΡΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ
Το Μουσείο θα είναι ανοιχτό με ελεύθερη είσοδο: 10:00 – 17:00
Επισκέψεις στα εργαστήρια του Μουσείου, παρουσιάσεις οδοιπορικών στην Ασία και στην Κένυα, κουκλοθέατρο, πειράματα, παιδικά εργαστήρια, ξεναγήσεις, εκθέσεις φωτογραφίας, προβολές ταινιών οικολογικού περιεχομένου

Για πληροφορίες και κρατήσεις θέσεων στα εργαστήρια:
Τηλ. 210 8015870 (εσ. 528) 10.00 - 14.00
Χορηγός ταινιών: Ελληνική Εταιρεία Περιβάλλοντος και Πολιτισμού
Χορηγοί επικοινωνίας: ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ, ΕΡΕΥΝΗΤΕΣ, ΟΙΚΟ

Αναλυτικό Πρόγραμμα:
Νύχτα Μουσείων (15 Μαΐου, 17.00-22.00)
Ημέρα Μουσείων (16 Μαΐου, 10.00-17.00)

gemara 11-05-2010 23:45

Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ
 
Να σας πω ρε παιδιά.

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση και θαυμασμό το εν λόγω μουσείο και ίδρυμα.

Μέχρι πρότινος, που η μητέρα του κουμπάρου μού, μου διηγήθηκε την εξής ιστορία:

Μένει σε ένα σπίτι στο Καλαμάκι. Το σπίτι αυτό ανήκε σε μία γηραιά κυρία που απεβίωσε.

Η διαθήκη της γηραιάς κυρίας ανέγραφε ότι όσο η μητέρα του κουμπάρου μου είναι εν ζωή, της ανήκει το σπίτι και θα μένει εκεί.

Όταν αποβιώσει και η μητέρα του κουμπάρου μου, το σπίτι περιέρχεται ως δωρεά στο μουσείο Γουλανδρή.

Η μητέρα (αγία γυναίκα) λοιπόν χαίρει άκρας υγείας και αμέσως μετά το θάνατο της γηραιάς κυρίας, το μουσείο "προσλαμβάνει" πρόθυμο συμβολαιογράφο και λοιπούς δημόσιους φορείς που πλαστογραφούν τη διαθήκη, η διαθήκη αλλάζει και το σπίτι περιέρχεται στην ιδιοκτησία του μουσείου παρ' όλο που η νόμιμη ιδιοκτήτριά του είναι εν ζωή.

Αποτέλεσμα είναι ότι μετά από 40 τόσα χρόνια κατοίκησης στο σπίτι της η μητέρα του φίλου και κουμπάρου μου, ξεσπιτώνεται για να εκμεταλλευτεί το φιλετάκι οικόπεδο (να χτίσουν πολυκατοικία) το εν λόγω "ίδρυμα" λαδώνοντας τα κατάλληλα πρόσωπα...:(

Αν εμένα μου προκαλεί αγανάκτηση η διαδικασία αυτή, φανταστείτε την χήρα την κυρά Μαριγώ, την μητέρα του φίλου μου...

kostas_366 11-05-2010 23:53

Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 159378)
Να σας πω ρε παιδιά.

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση και θαυμασμό το εν λόγω μουσείο και ίδρυμα.

Μέχρι πρότινος, που η μητέρα του κουμπάρου μού, μου διηγήθηκε την εξής ιστορία:

Μένει σε ένα σπίτι στο Καλαμάκι. Το σπίτι αυτό ανήκε σε μία γηραιά κυρία που απεβίωσε.

Η διαθήκη της γηραιάς κυρίας ανέγραφε ότι όσο η μητέρα του κουμπάρου μου είναι εν ζωή, της ανήκει το σπίτι και θα μένει εκεί.

Όταν αποβιώσει και η μητέρα του κουμπάρου μου, το σπίτι περιέρχεται ως δωρεά στο μουσείο Γουλανδρή.

Η μητέρα (αγία γυναίκα) λοιπόν χαίρει άκρας υγείας και αμέσως μετά το θάνατο της γηραιάς κυρίας, το μουσείο "προσλαμβάνει" πρόθυμο συμβολαιογράφο και λοιπούς δημόσιους φορείς που πλαστογραφούν τη διαθήκη, η διαθήκη αλλάζει και το σπίτι περιέρχεται στην ιδιοκτησία του μουσείου παρ' όλο που η νόμιμη ιδιοκτήτριά του είναι εν ζωή.

Αποτέλεσμα είναι ότι μετά από 40 τόσα χρόνια κατοίκησης στο σπίτι της η μητέρα του φίλου και κουμπάρου μου, ξεσπιτώνεται για να εκμεταλλευτεί το φιλετάκι οικόπεδο (να χτίσουν πολυκατοικία) το εν λόγω "ίδρυμα" λαδώνοντας τα κατάλληλα πρόσωπα...:(

Αν εμένα μου προκαλεί αγανάκτηση η διαδικασία αυτή, φανταστείτε την χήρα την κυρά Μαριγώ, την μητέρα του φίλου μου...

http://img42.imageshack.us/img42/9947/67186749.jpg

gemara 12-05-2010 00:01

Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από kostas_366 ( 159381)

Αυτό ακριβώς! Ευχαριστώ!!!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 12-05-2010 00:11

Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ
 
..... και συμβολαιογράφος στο "κόλπο" ;;;;:(:(:(

kostas_366 12-05-2010 06:41

Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από gemara ( 159390)
Αυτό ακριβώς! Ευχαριστώ!!!

Kαι αυτό που είπες, είναι τίποτα μπροστά σε άλλα... πίστεψέ με.
Αλλά δεν θέλω να χαλαστώ, και να γράφω καμιά 50αριά μέρες για να πω μόνο τα μισά!!!


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 09:53.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!