GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Εκδρομές εντός Ελλάδος (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=13)
-   -   VISIT GREECE (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=25903)

THANOSG 21-11-2011 13:11

VISIT GREECE
 
10 Συνημμένο(α)
Σάββατο πρωί και ο καιρός είναι όπως πρέπει για την εποχή. Η θερμοκρασία στην πόλη στους 3 βαθμούς και ο ήλιος με γεμίζει χαμόγελο και με καλεί για μια ακόμη βόλτα ώστε να γνωρίσω καλύτερα τις ομορφιές της πατρίδας μας. Το φθινόπωρο δίνει στα τοπία φοβερά χρώματα οπότε φεύγω για να τα δώ.
Η ώρα είναι 9 και ήδη έχω φουλάρει το τεπόζιτο και ξεκινάω από Λάρισα για Ελασσόνα , μια διαδρομή με πολλές και απολαυστικές στροφές. Σε λίγο κάνω την πρώτη στάση για να φτιάξω τον καφέ μου και ένα τσιγάρο σε μια πηγή έξω από την Ελασσόνα . Το νερό της πηγής αχνίζει , λες να φτιάξω ζεστό καφέ? Μπά , τελικά φραπεδάκι έγινε και ας άχνιζε το νερό!
Μετά από λίγο συνεχίζω μέχρι τη γέφυρα Πολυφύτου μετά τα Σέρβια .Λίγο πριν τη γέφυρα στρίβω σε ένα δρομάκι που σε κατεβάζει στις όχθες της λίμνης για να χαζέψω από κοντά τους πελεκάνους. Την τελευταία φορά που το προσπάθησα μόλις με αντιλήφθηκαν την κοπάνησαν. Τώρα όμως η τύχη ήταν με το μέρος μου μιας και μόλις γύρισε ένας ψαράς με τη βάρκα του και τους τάιζε ψάρια καθώς αυτοί είχαν μαζευτεί γύρω από τη βάρκα. Πιάνοντας κουβέντα με τον ψαρά μου είπε πως τους έχει σαν κατοικίδια εδώ και 8 χρόνια. Παρατηρώντας τον είδα ότι την μισή του ψαριά την έδωσε στους πελεκάνους αφού τους είχε ιδιαίτερη αδυναμία . Και αυτοί με τον τρόπο τους του το ανταποδίδουν. Μέχρι και ονόματα τους είχε δώσει και είχαν μια ιδιαίτερη σχέση . Πολύ όμορφες εικόνες που πραγματικά τις χάρηκα. Μπράβο του που τους φροντίζει και αν περάσετε από κεί μην παραλείψετε να κάνετε ένα τσιγάρο παρέα με τον ψαρά και τους πελεκάνους του. Χωρίς να είμαι σίγουρος πιστεύω ότι είναι αποδημητικά πουλιά αλλά μάλλον η σχέση αυτή τους κρατάει εδώ και χρόνια εκεί.


Μετά από αρκετή ώρα ξεκινάω για την Κοζάνη και μέσω της παλιάς εθνικής για Βέροια. Φοβερή διαδρομή με στροφές, ανάβαση και ωραία θέα. Η Εγνατία φαίνεται χαμηλά και εγώ χαίρομαι που για άλλη μια φορά την απαρνήθηκα.
Λίγο μετά βλέπω ταμπέλα που κατευθύνει στην Παναγία Σουμελά , οπότε ευκαιρία να την επισκευτώ . Μπαίνω σε ένα δρόμο πραγματικά μέσα στο δάσος . Το τοπίο πανέμορφο και ώρα για φωτογραφίες. Εκεί είδα και δύο ελάφια δίπλα στο δρόμο να παίζουν σε ένα ξέφωτο αλλά μόλις με είδαν χάθηκαν και πάλι μέσα στο δάσος.
Συνέχεια για Βέροια και η επόμενη στάση εκεί για ένα καφέ στο χέρι και 1-2 τσιγαράκια θαυμάζοντας τη θέα προς τον κάμπο που έχει σε κάθε σημείο της πόλης.
Ηδή η ώρα είναι 3 όταν φτάνω στη Βεργίνα και οι αρχαιολογικοί χώροι είναι κλειστοί , αφορμή για νέα εξόρμηση άλλη φορά λοιπόν.


Από κεί συνεχίζω για Βελβεντό μέσω Σφηκιάς . Φοβερή διαδρομή με πολύ βουνό και θέα τον Αλιάκμονα. ΠΟΛΥ βουνό. Στη διαδρομή σκέφτεσαι τις κατολισθήσεις καθώς σε μερικά σημεία είναι ορατές οι συνέπεις στο δρόμο. Συναντάς πολλά βοοειδή που ευτυχώς είναι ατάραχα όπως ήταν και τα πολλά τσοπανόσκυλα της περιοχής . Φοβερά τοπία , φοβερά χρώματα. Ήδη αρχίζει να πέφτει ο ήλιος και το τοπίο μόλις φτάνω σε ένα ακόμη φράγμα είναι για φωτογραφία με το ηλιοβασίλεμα. Φτάνοντας στο Βελβεντό ήδη έχει σκοτινιάσει και η υπόποιπη διαδρομή γίνεται δυστυχώς νύχτα .
Κατά τις 8 ήμουν πίσω στο σπίτι έχοντας χαρεί μοναδικές εικόνες . Πάντα τέτοια!!!

THANOSG 21-11-2011 13:15

Απάντηση: VISIT GREECE
 
7 Συνημμένο(α)
και λίγες ακόμη

THANOSG 21-11-2011 13:17

Απάντηση: VISIT GREECE
 
8 Συνημμένο(α)
και οι τελευταίες

ARGI 21-11-2011 13:50

Απάντηση: VISIT GREECE
 
Μπράβο ρε Θάνο, μας έφτιαξε την ημέρα..
Τοπία καταπληκτικά και φωτογραφίες για wallpaper..!!!
Mέτρησες γείτονα....
Να έχεις πάντα καλά χλμ...
;););)
http://cdn.content.sweetim.com/sim/c...s/000204AE.gif

ARGI 21-11-2011 13:52

Απάντηση: VISIT GREECE
 


adventure 21-11-2011 14:47

Απάντηση: VISIT GREECE
 


Καταπληκτικά μέρη θα μπορούσα να πώ ο παράδεισος του φωτογράφου .

Πολύ όμορφες φωτογραφίες και προορισμός για την εξορμησή σου.

Πάντα τέτοια .

:sm8::sm5:



gelasios 21-11-2011 15:37

Απάντηση: VISIT GREECE
 
Μπράβο φίλε!!!! Καταπληκτικές φωτογραφίες!!!!

Φθινοπωρινά χρώματα Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Α ! ! ! !

Vagelis Gar 21-11-2011 15:45

Απάντηση: VISIT GREECE
 
Γείτονα δεν θα περίμενα τίποτα λιγότερο από εσένα,

Εξαιρετική επιλογή διαδρομής, πολύ όμορφη η περιγραφή και ΥΠΕΡΟΧΕΣ φωτογραφίες.
Να ΄σαι πάντα καλά να ταξιδεύεις.
(Ελπίζω σύντομα να βολτάρουμε και παρεούλα ;) )

THANOSG 21-11-2011 15:49

Απάντηση: VISIT GREECE
 
Ευχαριστώ ρε Βαγγέλη και πρέπει σύντομα να κανονίσουμε βόλτα!!!

Vagelis Gar 21-11-2011 15:53

Απάντηση: VISIT GREECE
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από THANOSG ( 523923)
Ευχαριστώ ρε Βαγγέλη και πρέπει σύντομα να κανονίσουμε βόλτα!!!

Θα επικοινωνήσω μαζί σου μέσα στην εβδομάδα ;)


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 20:13.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!