GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=44504)

ortho 12-11-2013 23:56

"Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Να΄μαι πάλι!

εδώ http://www.gsforum.gr/f53/%CE%A4%CE%...85/index5.html

περιέγραψα πως καθάρισα τη βαλβίδα ρελαντί. Μάλλον όμως δεν είναι από κει το πρόβλημα, σήμερα πάλι πήρε μπροστά κι έσβησε αμέσως. Το ρελαντί όμως σε όλη τη διάρκεια χρήσης της μηχανής ήταν κανονικό. Οπότε θα συνεχίσω το ψάξιμο. Ισως πρέπει να κάνω κανονικό reset της ECU.:confused:


Επίσης εδώ και καιρό μου κάνει κάτι περίεργο, όχι πάντα αλλά πολύ συχνά. Σε ήπιο άνοιγμα του γκαζιού ο κινητήρας δείχνει να κομπιάζει, σαν να πνίγεται και δεν ανεβάζει στροφές με ευκολία. Αν ανοίξω το γκάζι απότομα η μηχανή τραβάει μαμάτα.

Μου σπάει τα νεύρα κι υπό συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί να γίνει επικίνδυνο.

Καμιά ιδέα; TPS; Ντίζα γκαζιού;

Να προσθέσω ότι η μανέτα του γκαζιού "κολυμπάει" πάνω στην αντίσταση του θερμαινόμενου. Το λέω για να έχετε όλα τα στοιχεία.

και δεν έχω πάνω στον αισθητήρα αέρα την αντίσταση ;)

jarhead 13-11-2013 00:08

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Aντε βρε κουρουνα μαυρη...:sm7:

ortho 13-11-2013 00:18

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jarhead ( 972679)
Aντε βρε κουρουνα μαυρη...:sm7:

Όπερ;

_________________________
...εκσυγχρονίστηκα......τρομάρα μου!

advtolis 13-11-2013 00:25

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
εμενα σε ενα tdm900 που ειχα παλαιωτερα τα ιδια συμπτωματα ειχα και αλλαξα μοναδα tps , δεν δειχνει σωστα ποσο γκαζι εχεις ανοιξει ετσι ωστε να ανοιξει αντιστοιχα η πεταλουδα... η κατι τετοιο θυμαμε απο οσο μου εξηγησαν...

ortho 13-11-2013 00:34

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Την τρέλα μου μέσα! Θα το είχα καθαρίσει χθες αλλά έχει κάτι άχρηστες ::βίδες και δεν είχα κρουστικο κατσαβίδι, άντε πάλι άνοιγμα :banghead:

Sent from my LG-E610v using Tapatalk

paschalis 13-11-2013 08:21

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από advtolis ( 972685)
εμενα σε ενα tdm900 που ειχα παλαιωτερα τα ιδια συμπτωματα ειχα και αλλαξα μοναδα tps , δεν δειχνει σωστα ποσο γκαζι εχεις ανοιξει ετσι ωστε να ανοιξει αντιστοιχα η πεταλουδα... η κατι τετοιο θυμαμε απο οσο μου εξηγησαν...

:ye36:

jorhe 13-11-2013 09:03

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
καλημερα γιατρε καλα εκανες και καθαρισες το ρυθμιστη ρελαντι η το αυτοματο τσοκ αν θες αλλα την ολη δουλεια την κανει το tps ,αυτο ουσιαστηκα δινει τις εντολες ECU για το πια η θεση της πεταλουδας και ποσο μιγμα θα ψεκαση κτλ. κτλ.Tο tps ειναι ενας ας πουμε ενας ροοστατης που της περισοτερες φορες εργαζετε στη θεση του στη θεση του ρελαντι και λιγο πιο πανω λογο του οτι παιζουμε λιγο με το γκαζι μεχρι να ξεκινησουμε λογο κινησης λογο φαναρια κτλ .στο σημειο εκεινο πιανει και τη μεγαλητερη βρωμια η καταπονητε περισοτερο .Το οτι αν ανοιξης το γκαζι αποτομα τραβαει μαματα οφειλεται στο οτι ξεπερνας τη βρωμια η την καταπονηση στο σημειο εκεινο στιγμιαια και δεν το καταλαβενης .Ανοιξε και καθαρισε το tps με ενα καθαριστικο για καρπυλατερ οσο εχει καθαριστικο μεσα δουλευε με ενα κατσαβιδη σιγα σιγα τον πλαστικο σταυρο αρκετες φορες και στο τελος φυσηξε να σιγουρευτης οτι ειναι τελειος στεγνο.Σε περιπτωση που συνεχιζη το προβλημα πας για αντικατασταση.Μην ξεχνας οτι η μηχανη ειναι δωδεκα χρονων ,του χρονου θα παει γυμνασιο χα χα .Ξερω οτι οι βιδες ειναι αθλιες αλλα προσπαθησε να δουλευης με εργαλεια χειρως και οχι δραπανοκατσαβιδα λιγο να στραβωβιδωσουν σε βαζει σε περιπετειες .Ελπιζω να αποκατασταθη το προβλημα ανωδινα και μονο με το λυσε δεσε.

ortho 13-11-2013 11:04

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από jorhe ( 972771)
καλημερα γιατρε καλα εκανες και καθαρισες το ρυθμιστη ρελαντι η το αυτοματο τσοκ αν θες αλλα την ολη δουλεια την κανει το tps ,αυτο ουσιαστηκα δινει τις εντολες ECU για το πια η θεση της πεταλουδας και ποσο μιγμα θα ψεκαση κτλ. κτλ.Tο tps ειναι ενας ας πουμε ενας ροοστατης που της περισοτερες φορες εργαζετε στη θεση του στη θεση του ρελαντι και λιγο πιο πανω λογο του οτι παιζουμε λιγο με το γκαζι μεχρι να ξεκινησουμε λογο κινησης λογο φαναρια κτλ .στο σημειο εκεινο πιανει και τη μεγαλητερη βρωμια η καταπονητε περισοτερο .Το οτι αν ανοιξης το γκαζι αποτομα τραβαει μαματα οφειλεται στο οτι ξεπερνας τη βρωμια η την καταπονηση στο σημειο εκεινο στιγμιαια και δεν το καταλαβενης .Ανοιξε και καθαρισε το tps με ενα καθαριστικο για καρπυλατερ οσο εχει καθαριστικο μεσα δουλευε με ενα κατσαβιδη σιγα σιγα τον πλαστικο σταυρο αρκετες φορες και στο τελος φυσηξε να σιγουρευτης οτι ειναι τελειος στεγνο.Σε περιπτωση που συνεχιζη το προβλημα πας για αντικατασταση.Μην ξεχνας οτι η μηχανη ειναι δωδεκα χρονων ,του χρονου θα παει γυμνασιο χα χα .Ξερω οτι οι βιδες ειναι αθλιες αλλα προσπαθησε να δουλευης με εργαλεια χειρως και οχι δραπανοκατσαβιδα λιγο να στραβωβιδωσουν σε βαζει σε περιπετειες .Ελπιζω να αποκατασταθη το προβλημα ανωδινα και μονο με το λυσε δεσε.

:ye02: Θα τον κάνω τον καθαρισμό κι ελπίζω να λυθεί το πρόβλημα, διότι τα χρήματα θέλω να τα δώσω για να βελτιώσω το φωτισμό.

Από την άλλη να φτιάχνεις σιγά σιγά χρέπια έχει και τη γοητεία του!:)


Αυτή τη στιγμή έχω αποσυνδέσει την ECU από τη μπαταρία για να κάνω ένα σωστό reset, να δω κι αυτή την παράμετρο.

ortho 13-11-2013 14:01

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Εκανα και το reset, για να δούμε τι θα δούμε το απόγευμα που θα την κινήσω!

diomiles 13-11-2013 18:01

Απάντηση: "Κόμπιασμα" στο άνοιγμα του γκαζιού
 
Αν τελειωσεις με ολα και οπωσδηποτε με το tps και εισαι παλι στα ιδια τοτε σου μενει το φιλτρο της βενζινης.

Κατι κομπιασματα ειχα και εγω και με την αλλαγη του φιλτρου εξαφανιστηκαν ολα.
Εννοειται οτι αν τελικα χρειαστεις φιλτρο ΔΕΝ θα παρεις το γνησιο.


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 08:30.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!