GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Γενικά - Αναβάτης (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=16)
-   -   I NEVER wear a HELMET ! (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=33751)

alx_k 11-08-2012 22:15

I NEVER wear a HELMET !
 

mario 11-08-2012 22:33

Όντως δικαιολογία δεν υπάρχει να μην φοράς κράνος

Send from me vre!

Arkas 12-08-2012 00:30

Έτσι ...


Sent by Arkas via Tapatalk !

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 12-08-2012 00:50

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Πολύ καλό το θέμα σου Alex ΚΑΙ ΔΙΔΑΚΤΙΚΟ !!!

Υπενθύμιζέ μας την αξία του κράνους μια φορά τον μήνα ει δυνατόν ...

Έστω και ΕΝΑΣ από μας να την γλυτώσει, είναι τεράστια επιτυχία ...





.

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 12-08-2012 00:52

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Γίνεται αξιοσημείωτο !!! :ye02:



egefalikos 12-08-2012 01:13

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Κράνος αλλιώς......:u60:

tolhs 12-08-2012 01:14

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Πεστα......Αλεξ :ye02::ye02:

Δήμος 12-08-2012 02:00

Έτσι!!!


Sent from my iPhone using Tapatalk

klagenfurt 12-08-2012 10:24

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αστυνομικοι δεν γραφουν οσους δεν φορουν κρανος...
θα κανουν πολλα καλα γραφοντας,
αυτος που θα πληρωσει δυσκολα θα βγει παλι χωρις κρανος
και αν πληρωσει δευτερη φορα τοτε θα κοιμαται με κρανος...,
μολις αρχιζουν να γραφουν αυτο μαθαινεται και κυκλοφορουν κατα 70% με κρανος,
φαινεται οτι λογω των κλησεων που κοβουν οτι κανουν τη δουλεια τους σωστα,
θα μαζευονται ετσι και αρκετα εσοδα...

επισης δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα μονο εγω σταματαω σε κοκκινο φαναρι...

καλα δεν μιλαμε για αντιθετη κυκλοφορια σε μονοδρομους η κοντρες σε πεζοδρομους με κομενες εξατμισεις...

αν εχετε την καλοσυνη πειτε μας , εσεις οι φιλοι μας αστυνομικοι του φορουμ, γιατι δεν γραφετε ?

element 12-08-2012 10:53

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..

finos 12-08-2012 11:00

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Άριστο θέμα:re26:

alx_k 12-08-2012 11:51

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από klagenfurt ( 739450)
εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι οι αστυνομικοι δεν γραφουν οσους δεν φορουν κρανος...
θα κανουν πολλα καλα γραφοντας,
αυτος που θα πληρωσει δυσκολα θα βγει παλι χωρις κρανος
και αν πληρωσει δευτερη φορα τοτε θα κοιμαται με κρανος...,
μολις αρχιζουν να γραφουν αυτο μαθαινεται και κυκλοφορουν κατα 70% με κρανος,
φαινεται οτι λογω των κλησεων που κοβουν οτι κανουν τη δουλεια τους σωστα,
θα μαζευονται ετσι και αρκετα εσοδα...

επισης δεν ξερω αν το εχετε προσεξει, αλλα μονο εγω σταματαω σε κοκκινο φαναρι...

καλα δεν μιλαμε για αντιθετη κυκλοφορια σε μονοδρομους η κοντρες σε πεζοδρομους με κομενες εξατμισεις...

αν εχετε την καλοσυνη πειτε μας , εσεις οι φιλοι μας αστυνομικοι του φορουμ, γιατι δεν γραφετε ?

:ye31:

Αυτό το ποστ νομίζω, εκφράζει πολλούς από εμάς...

tattoopanther 12-08-2012 12:39

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
παιδεία χρειάζεται.,.,,.

το καταναγκαστικό φέρνει τις περισσότερες φορές αντίθετα αποτελέσματα.,.,.,

ενώ όταν συνειδητοποιήσεις τι μακακία .,.,

δεν την ξανακάνεις.,.,.,

επαναφέρω.,.,.,, http://www.gsforum.gr/%CE%9A%CF%81%C...9%CE%B1-15142/

yns 12-08-2012 15:23

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
ΑΣ ΤΟ ΒΑΛΟΥΜΕ ΚΑΛΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΜΑΣ!!!







Κι όταν λέμε κράνος εννοούμε full face άσχετα αν οι περισσότεροι δυστυχώς χρησιμοποιούμε ανοιχτό το καλοκαίρι... :(






klagenfurt 12-08-2012 16:24

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από element ( 739467)
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..



ειναι τελικα τοσο απλο...
δεν το πιστευα, παρ'ολο που το σκεφτομουν...
ειμαστε , μαλλον, καταδικασμενοι...
ποσο μαλλον τα παιδια μας

ortho 12-08-2012 18:51

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Σήμερα έφαγα μιά κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, με το αυτοκίνητο. Στη Λαυρίου, στη γέφυρα του Κουβερά ήταν το μπλόκο με ραντάρ. Οριο τα 80, πήγαινα με 109 σύμφωνα με το ραντάρ και τόσα πρέπει να ήταν διότι είχα στο κοντέρ περίπου 115. Ο προϊστάμενος του μπλόκου μου έκανε τη χάρη να γράψει 99χλμ στην κλήση και θα πληρώσω 45 ευρώ εντός δεκαημέρου. Ηταν πραγματικά φιλικοί όπως κι εγώ και πιάσαμε κουβέντα. Του είπα ότι τα 80 είναι εκνευριστικά λίγα για δρόμο με νησίδα. Εκείνος είπε ότι έχουν συχνά ατυχήματα, συνήθως με ζώα από παρακείμενες στάνες. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Τέλος πάντων, τον ευχαρίστησα, μου ευχήθηκε καλούς δρόμους κι έφυγα.

Αν και δεν είναι ώρα να πληρώνουμε πρόστιμα, δε με πείραξε, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας είμαστε όλοι προσεκτικοί.....

pkaran 12-08-2012 21:02

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Πολύ καλό μπράβο !!!:ye36::ye36::ye36:

pkaran 12-08-2012 21:03

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 739609)
Σήμερα έφαγα μιά κλήση για υπέρβαση ορίου ταχύτητας, με το αυτοκίνητο. Στη Λαυρίου, στη γέφυρα του Κουβερά ήταν το μπλόκο με ραντάρ. Οριο τα 80, πήγαινα με 109 σύμφωνα με το ραντάρ και τόσα πρέπει να ήταν διότι είχα στο κοντέρ περίπου 115. Ο προϊστάμενος του μπλόκου μου έκανε τη χάρη να γράψει 99χλμ στην κλήση και θα πληρώσω 45 ευρώ εντός δεκαημέρου. Ηταν πραγματικά φιλικοί όπως κι εγώ και πιάσαμε κουβέντα. Του είπα ότι τα 80 είναι εκνευριστικά λίγα για δρόμο με νησίδα. Εκείνος είπε ότι έχουν συχνά ατυχήματα, συνήθως με ζώα από παρακείμενες στάνες. Δεν έχω λόγο να μην τον πιστέψω.

Τέλος πάντων, τον ευχαρίστησα, μου ευχήθηκε καλούς δρόμους κι έφυγα.

Αν και δεν είναι ώρα να πληρώνουμε πρόστιμα, δε με πείραξε, ας κάνουν τη δουλειά τους κι ας είμαστε όλοι προσεκτικοί.....

Σωστός Γιάννη !!!

papas_14 14-08-2012 12:47

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Δεν νοείται οδήγηση μηχανής χωρίς κράνος πρέπει να καταλάβουμε όλοι μας αυτό .... είναι πράγματι θέμα παιδείας ... μπράβο στον δημιουργό του θέματος :ye32:

dottmicalis 14-08-2012 13:41

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από element ( 739467)
Στην Ελλάδα σε αντίθεση με άλλες χώρες οι αστυνομικοί λειτουργούν ανάλογα με τις εντολές που έχουν και όχι με την ορθή επιβολή του νόμου. Στην προκειμένη περίπτωση τις εντολές τις δίνει η κυβέρνηση. Όταν η κυβέρνηση καταλάβει ότι το θέμα οδική ασφάλεια είναι πρωτεύων τότε θα δώσει και την γραμμή να γράφουν οι αστυνομικοί τα πάντα(δεν νομίζω ότι το κράνος είναι η μοναδική παράβαση σε αυτή την χώρα). Εφόσον δεν υπάρχει αυτή η γραμμή από πάνω, κανένας διευθυντής δεν πρόκειται από μόνος του να πάρει αυτή την ευθύνη. Σκεφτείτε ότι αν αρχίσει να επιβάλλεται ο νόμος όπως πρέπει μπορεί να πέσει και η κυβέρνηση. Θα είναι κάτι που σε πολλούς δεν θα αρέσει...έτσι έχουμε μάθει. Γενικά εδώ που έχει φτάσει το πράγμα για να γίνει κάτι τέτοιο θέλει πολλά @ρχίδι@ για να πάρει κάποιος την απόφαση. Τέλος γνωρίζω άτομο προσωπικά που ήταν στην τροχαία και τον έδιωξαν γιατί έγραφε πολύ (έκανε την δουλειά του απλά). ο λόγος κάποια πολιτικά πρόσωπα δεν το θέλαν αυτό...τι να πεις..

Ένας. Οι άλλοι όλοι?

Αν όλοι έπρατταν όπως αυτός, το αυτονόητο δηλαδή, να έκαναν τη δουλειά τους, θα τους διώχναν όλους? Δε νομίζω. Ουδείς άμοιρος ευθυνών.

SenseiG 14-08-2012 13:46

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Εχω κανα δυο τυπους στα βρηλησια με μηχανες μεγαλου κυβισμου που το φορουν μονο στην βροχη.....:( να μην πω τι οδηγουν δεν υπαρχει λογος.
Μου θυμιζει τι ειχε παθει αδελφος φιλου απο το φορουμ ο οποιος ειχε παθει ζημια στο προσωπο επειδη δεν φοραγε κρανος....τι να πω μερικοι νομιζουν οτι ειναι απο ατσαλι και βασικα οτι δεν θα τυχη σε αυτους...:cool2:

hairentin 14-08-2012 14:10

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
2 Συνημμένο(α)
300 μέτρα απο το σπίτι μου , προορισμός ένας χαλαρός μεσημεριανός καφές στις αρχές του Οκτώβρη ... Η ζέστη παραδόξως ανηπόφορη και για να μην ιδρώσω ξανά , απλά έβγαλα το μπουφάν και δεν φόρεσα γάντια ... μπότες και παντελόνι μηχανής ούτε για πλάκα με τέτοια ζέστη ...
Ευτυχώς το κράνος έκανε την δουλειά του εκεί που δεν το περίμενα , σε δρόμο που καθημερινά περνούσα 5-6 φορές και με αστεία ταχύτητα ...
Αν φορούσα και όλα τα παραπάνω , απλά θα έβγαινα αγρατζούνιστος ... Γιατί όλοι οι ευτυχώς μικροί τραυματισμοί ήταν σε σημεία που ο ρουχισμός έχει προβλέψει προστασίες (αστραγαλος , αγκώνες , ώμος , γλουτός ) ...
Στον γυρισμό απο το νοσοκομείο , μη έχωντας σηνειδητοποιείσει ακόμα απο τι γλύτωσα σκέφτηκα να ελέγξω το κράνος για να δώ αν θα έχει αρκετά χτυπήματα για να το δικαιολογίσει η ασφαλιστική ... βλέπωντας το σπάσιμο τρόμαξα ... απλά σοκαρίστηκα ...

Σοκ βέβαια πάθαν και όσοι είδαν τον Κορνήλιο που μόλις είχε φτάσει να σηκώνει την transalp λες και ήταν ποδήλατο http://freeemoticonsandsmileys.com/3...g%20weight.gif απο την άσφαλτο , για να προλάβει να ακολουθήσει το ασθενοφόρο ...:th01:

Δήμος 14-08-2012 17:35

Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από hairentin ( 740531)
300 μέτρα απο το σπίτι μου , προορισμός ένας χαλαρός μεσημεριανός καφές στις αρχές του Οκτώβρη ... Η ζέστη παραδόξως ανηπόφορη και για να μην ιδρώσω ξανά , απλά έβγαλα το μπουφάν και δεν φόρεσα γάντια ... μπότες και παντελόνι μηχανής ούτε για πλάκα με τέτοια ζέστη ...
Ευτυχώς το κράνος έκανε την δουλειά του εκεί που δεν το περίμενα , σε δρόμο που καθημερινά περνούσα 5-6 φορές και με αστεία ταχύτητα ...
Αν φορούσα και όλα τα παραπάνω , απλά θα έβγαινα αγρατζούνιστος ... Γιατί όλοι οι ευτυχώς μικροί τραυματισμοί ήταν σε σημεία που ο ρουχισμός έχει προβλέψει προστασίες (αστραγαλος , αγκώνες , ώμος , γλουτός ) ...
Στον γυρισμό απο το νοσοκομείο , μη έχωντας σηνειδητοποιείσει ακόμα απο τι γλύτωσα σκέφτηκα να ελέγξω το κράνος για να δώ αν θα έχει αρκετά χτυπήματα για να το δικαιολογίσει η ασφαλιστική ... βλέπωντας το σπάσιμο τρόμαξα ... απλά σοκαρίστηκα ...

Σοκ βέβαια πάθαν και όσοι είδαν τον Κορνήλιο που μόλις είχε φτάσει να σηκώνει την transalp λες και ήταν ποδήλατο http://freeemoticonsandsmileys.com/3...g%20weight.gif απο την άσφαλτο , για να προλάβει να ακολουθήσει το ασθενοφόρο ...:th01:

Το σπάσιμο στο πίσω μέρος του Shoei είναι στο υψος της...παραγγεφαλίδας!!! Σώθηκες όχι απλά από τραυματισμό αλλά από θάνατο (το "βλέπω το θάνατό σου" το έχεις δει;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

paramedic 14-08-2012 22:05

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Καλή η φωτογραφία αλλά αρκετά "φτιαχτή". Αν θέλετε να δείτε την πραγματικότητα σας βγάζω μερικές απο περιστατικά που έχω στην δουλειά για να καταλάβετε οτι αυτη η φωτό είναι πολύ "ευπρεπής".
Εμένα το κράνος και ο εξοπλισμός μου έσωσαν την ζωή σε μετωπική με δέντρο. Το κράνος έφαγε γερό χτύπημα και απορρόφησε όλο τον κραδασμό με αποτελέσμα να έχω απλά μια διάσειση και λίγο πρησμένα χείλη και μύτη.
ΠΑΝΤΑ ΣΩΣΤΟΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ!! ΣΩΖΕΙ ΣΩΕΣ!!!

Gemat 14-08-2012 22:30

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Παιδια εμενα μου αρεσει να βολταρω με τη μηχανη ΧΩΡΙΣ κρανος....
Η αισθηση του αερα που με χτυπα στο προσωπο δεν συγκρινεται με τη κλεισουρα του κρανους.

Δεν τρεχω και δεν ρισκαρω ετσι και αλλιως με τη μηχανη και ειμαι διατεθημενος να παρω τα ρισκα μου και σε τραυματισμο αλλα και σε προστιμο...

ortho 14-08-2012 23:09

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 740771)
Παιδια εμενα μου αρεσει να βολταρω με τη μηχανη ΧΩΡΙΣ κρανος....
Η αισθηση του αερα που με χτυπα στο προσωπο δεν συγκρινεται με τη κλεισουρα του κρανους.

Δεν τρεχω και δεν ρισκαρω ετσι και αλλιως με τη μηχανη και ειμαι διατεθημενος να παρω τα ρισκα μου και σε τραυματισμο αλλα και σε προστιμο...


Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!

gsmaniac 14-08-2012 23:45

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 740782)
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!

Προφανώς....;)

frits 15-08-2012 00:09

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
http://i1096.photobucket.com/albums/...1020112237.jpg

"Ο ΄Εξυπνος Μαθαίνει Από Τα Λάθη Του, Ο Σοφός Από Τα Λάθη Των ΄Αλλων.!!!"


brasidas12 15-08-2012 09:22

Θείος της γυναίκας μου,τρελός με τις μηχανές,ειχε γυρίσει όλον τον κόσμο στην κυριολεξία σε 2ροδες.Παντα με κράνος κ εξωπλισμο ακόμα κ μεχρι την γωνία.μια φορά είπε να παει μια πολυ κοντινή απόσταση χωρίς το κράνος κ πως την έπαθε;;;σταματημενος στο φανάρι κηφισιας κ Αλεξάνδρας παει να περάσει ένας πιτσιρικάς ανάμεσα του φουριοζος,τον βρισκει κ όπως πέφτει χτυπά το κεφάλι του στο πεζοδρόμιο κ παει ο θείος


Sent from Me using Tapatalk

Gemat 15-08-2012 14:45

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από ortho ( 740782)
Να υποθέσω ότι κάνεις χιούμορ;!



....οχι :o

ortho 15-08-2012 22:44

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 741094)
....οχι :o

:u60:

geo69 15-08-2012 23:06

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 741094)
....οχι :o

Ντροπή σου. Και αν το κάνεις και ρισκάρεις την δική σου ζωή και την δική μας οικονομία, μην το λες και παρασύρεις και άλλους. Εδώ γίνεται προσπάθεια από το αδιάφορο κράτος για το κράνος και τις ζώνες. Και εσύ μας λες τις μπαρούφες σου;;;:cr14:
Δεν καταλαβαίνεις οτι σε διαβάζουν και νεαροί;;;;

adventure 15-08-2012 23:10

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 


Πολύ καλό ποστ για να μην ξεχνιόμαστε.

:ye02: :ye02: :ye33:

paramedic 15-08-2012 23:58

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 741094)
....οχι :o

Εφόσον δεν τρέχεις κάνε σε παρακαλώ το παρακάτω τέστ. Στάσου όρθιος και βάλε τα χέρια κολλητά σαν να στέκεσαι προσοχή. Επειτά πέσε μπροστά η καλύτερα πίσω σε τσιμέντο ή σε δρόμο χωρίς να βάλεις χέρια ή σώμα για να μετριάσεις την πτώση σου. Πέσε και χτύπα με το κεφάλι σου. Αυτό ονομάζεται "πτώση εξ ιδίου ύψους" και αν δεν κάνω λάθος μεταφράζεται περίπου σε 30-35 χιλ την ώρα.
Θα ζήσεις λογικά(αν πέσεις μπροστά γιατί αν πέσεις πίσω δύσκολο) αλλά πιθανότατα να μην γράψεις εδώ την εμπειρία σου γιατί ή φυτό θα έχεις μείνει ή τετραπληγικός.
Για πές θα το κάνεις το τέστ??? Αν είσαι ελάχιστα μυαλωμένος δε νομίζω φίλε μου.

Gemat 16-08-2012 00:16

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paramedic ( 741271)
Εφόσον δεν τρέχεις κάνε σε παρακαλώ το παρακάτω τέστ. Στάσου όρθιος και βάλε τα χέρια κολλητά σαν να στέκεσαι προσοχή. Επειτά πέσε μπροστά η καλύτερα πίσω σε τσιμέντο ή σε δρόμο χωρίς να βάλεις χέρια ή σώμα για να μετριάσεις την πτώση σου. Πέσε και χτύπα με το κεφάλι σου. Αυτό ονομάζεται "πτώση εξ ιδίου ύψους" και αν δεν κάνω λάθος μεταφράζεται περίπου σε 30-35 χιλ την ώρα.
Θα ζήσεις λογικά(αν πέσεις μπροστά γιατί αν πέσεις πίσω δύσκολο) αλλά πιθανότατα να μην γράψεις εδώ την εμπειρία σου γιατί ή φυτό θα έχεις μείνει ή τετραπληγικός.
Για πές θα το κάνεις το τέστ??? Αν είσαι ελάχιστα μυαλωμένος δε νομίζω φίλε μου.

Οχι, ευχαριστω αλλα δεν θα το κανω το τεστ...

Με την ιδια λογικη δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινω σκαλες, να κανω σπορ, να διασχιζω πεζος τις διαβασεις και τελος παντων να κανω οτιδηποτε εμπεριεχει ρισκο τραυματισμου...

Η κακη στιγμη μπορει να βρει οπουδηποτε, ακομη και απο μια γλαστρα που πεφτει απο το μπαλκονι. Δεν προκειται λοιπον να περπατω με κρανος για την πιθανοτητα αυτη.

Επισης πιστευω οτι σε πολλους αρεσει η οδηγηση χωρις κρανος και ας μη το παραδεχονται...

...οσο αφορα αυτο που διαβασα πιο πανω για το κοστος στο δημοσιο για τη περιθαλψη των τραυματιων, εχω την αποψη οτι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με το κοστος των προβληματων υγειας των καπνιστων. Δεν ειδα ομως κανενα σπουδαιο ζηλο απο το κρατος να απαγορευσει το καπνισμα...

Gemat 16-08-2012 00:23

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από geo69 ( 741243)
Ντροπή σου. Και αν το κάνεις και ρισκάρεις την δική σου ζωή και την δική μας οικονομία, μην το λες και παρασύρεις και άλλους. Εδώ γίνεται προσπάθεια από το αδιάφορο κράτος για το κράνος και τις ζώνες. Και εσύ μας λες τις μπαρούφες σου;;;:cr14:
Δεν καταλαβαίνεις οτι σε διαβάζουν και νεαροί;;;;

πρεπει να ντρεπομαι που εχω διαφορετικη αποψη απο τη δικη σου?

η μηπως πρεπει να αναπαραγω τη στερεοτυπη "politicaly correct" θεση του κρατους "σου" επειδη μας διαβαζουν και νεαροι ?

...το δε υφος σου προτιμω να μη το σχολιασω.

paramedic 16-08-2012 00:28

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 741278)
Οχι, ευχαριστω αλλα δεν θα το κανω το τεστ...

Με την ιδια λογικα δεν θα επρεπε να ανεβοκατεβαινω σκαλες, να κανω σπορ, να διασχιζω πεζος τις διαβασεις και τελος παντων να κανω οτιδηποτε εμπεριεχει ρισκο τραυματισμου...

Η κακη στιγμη μπορει να βρει οπουδηποτε, ακομη και απο μια γλαστρα που πεφτει απο το μπαλκονι. Δεν προκειται λοιπον να περπατω με κρανος για την πιθανοτητα αυτη.

Επισης πιστευω οτι σε πολλους αρεσει η οδηγηση χωρις κρανος και ας μη το παραδεχονται...

...οσο αφορα αυτο που διαβασα πιο πανω για το κοστος στο δημοσιο για τη περιθαλψη των τραυματιων, εχω την αποψη οτι ειναι μηδαμηνο σε σχεση με το κοστος των προβληματων υγειας των καπνιστων. Δεν ειδα ομως κανενα σπουδαιο ζηλο απο το κρατος να απαγορευσει το καπνισμα...

Δεν είναι το ίδιο γιατί η κακή στιγμή μπορεί πράγματι να συμβεί ενω η στιγμή με το ατύχημα μπορεί να αποφευχθεί με τα κατάλληλα μέτρα φίλε μου. Είμαι παθών και ξέρω οτι ο εξοπλισμός σώζει οταν συμβεί η κακιά στιγμή. Γιατί να μην προλάβεις κάτι εφόσον υπάρχει τρόπος και μάλιστα έυκολος?

Οσον αφορά το κόστος για την περίθαλψη των τραυματιών να μου επιτρέψεις να σου πω οτι είναι τεράστιο μιας και το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος.
Μακάρι να μη σου χρειαστεί ποτέ ο εξοπλισμός φίλε μου αλλά καλύτερα ξανασκέψου του για δικό σου καλό.

Gemat 16-08-2012 00:36

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paramedic ( 741283)
Δεν είναι το ίδιο γιατί η κακή στιγμή μπορεί πράγματι να συμβεί ενω η στιγμή με το ατύχημα μπορεί να αποφευχθεί με τα κατάλληλα μέτρα φίλε μου. Είμαι παθών και ξέρω οτι ο εξοπλισμός σώζει οταν συμβεί η κακιά στιγμή. Γιατί να μην προλάβεις κάτι εφόσον υπάρχει τρόπος και μάλιστα έυκολος?

Οσον αφορά το κόστος για την περίθαλψη των τραυματιών να μου επιτρέψεις να σου πω οτι είναι τεράστιο μιας και το γνωρίζω πολύ καλά λόγω επαγγέλματος.
Μακάρι να μη σου χρειαστεί ποτέ ο εξοπλισμός φίλε μου αλλά καλύτερα ξανασκέψου του για δικό σου καλό.


Ξεκαθαριζω οτι συμφωνω απολυτως με το οτι το κρανος και ο καλος εξοπλισμος μπορει να σε σωσει απο ενα ατυχημα.
Ο αντιλογος μου βρισκεται στην ευχαριστηση της βολτας χωρις το κρανος (που εντελει ειναι υποκειμενικη) σε σχεση με το ρισκο του ατυχηματος.

...και κουβεντα να γινεται, αλλα το ψηλο ποσοστο των καπνιστων που θα παθουν καρκινο ή θα εχουν αναπνευστικα - καρδιακα κλπ προβληματα και θα πρεπει να πληρωθουν απο τα ταμεια, σε μια κοινωνια που οι μισοι ανθρωποι ειναι καπνιστες, ειναι συγκρισιμο με τους δικυκλιστες που θα τραυματιστουν ελλειψη κρανους ?????

paramedic 16-08-2012 00:40

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από Gemat ( 741287)
Ξεκαθαριζω οτι συμφωνω απολυτως με το οτι το κρανος και ο καλος εξοπλισμος μπορει να σε σωσει απο ενα ατυχημα.
Ο αντιλογος μου βρισκεται στην ευχαριστηση της βολτας χωρις το κρανος (που εντελει ειναι υποκειμενικη) σε σχεση με το ρισκο του ατυχηματος.

...και κουβεντα να γινεται, αλλα το ψηλο ποσοστο των καπνιστων που θα παθουν καρκινο ή θα εχουν αναπνευστικα - καρδιακα κλπ προβληματα και θα πρεπει να πληρωθουν απο τα ταμεια, σε μια κοινωνια που οι μισοι ανθρωποι ειναι καπνιστες, ειναι συγκρισιμο με τους δικυκλιστες που θα τραυματιστουν ελλειψη κρανους ?????

Είναι όντως υποκειμενική μιας και εγώ για παράδειγμα χωρίς κράνος θα αισθανόμουν ανασφάλεια συνέχεια και δεν θα ευχαριστιόμουν την οδήγηση.

Εχεις δίκιο για το κάπνισμα και αυτα που προκαλεί δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη με τους τραυματισμούς.

Gemat 16-08-2012 00:45

Απάντηση: I NEVER wear a HELMET !
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από paramedic ( 741289)
Είναι όντως υποκειμενική μιας και εγώ για παράδειγμα χωρίς κράνος θα αισθανόμουν ανασφάλεια συνέχεια και δεν θα ευχαριστιόμουν την οδήγηση.

Εχεις δίκιο για το κάπνισα και αυτα που προκαλεί δεν είναι συγκρίσιμα τα μεγέθη με τους τραυματισμούς.

...εχω ακριβως την ιδια ανασφαλεια οταν οδηγω σε μεγαλες πολεις και σε εθνικες οδους και φορω παντα κρανος σε αυτες τις περιπτωσεις. Οταν ομως σκεπτομαι οτι για να βγω σε αργο επαρχιακο δικτυο το απογευμα για βολτιτσα θα πρεπει να εχω τον κουβα στο κεφαλι μου, μου περνα η ορεξη....


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:39.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!