GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Πλοήγηση - Hardware και Software (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Iphone Gps Vs Gps (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=29149)

blast 02-03-2012 13:51

Iphone Gps Vs Gps
 
Σκέφτομαι καιρο τώρα να αγοράσω ένα gps για την μηχανή! Είχα βάλει στο μάτι κάποια μοντέλα της Garmin (zumo 550 ή 660..) ! Το θέμα είναι αξίζει να δώσεις τα χρήματα να το αγοράσεις την στιγμή που έχω Gps στο iphone? Η χρήσει που θέλω να το κάνω είναι κυρίως Ελλάδα και Ευρώπη! Εσείς τι συσκευή χρησιμοποιείτε iphone η κάποιο άλλο Gps! Το μόνο προτέρημα που είχα βρει εγώ είναι ότι κυκλοφορούν gps τα οποία είναι αδιάβροχα αλλά κ αυτό το πρόβλημα λύθηκε από την στιγμή που βγήκε τέτοια ειδική θήκη για το iphone!

CPretenteriS 02-03-2012 14:13

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Φίλε έχω iphone 4 με Navigon αγορασμένο με όλους τους Ευρωπαϊκούς χάρτες, POI... κλπ... και Zumo660 αγορασμένο με όλες τις αναβαθμίσεις (lifetime) για όλη την Ευρώπη επίσης...

Θα σου πω κάτι απλούστατο και φαντάζομαι θα το καταλάβεις... Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... το ένα είναι τηλέφωνο με feature το GPS και το άλλο είναι Professional GPS...

Καλό το iphone αλλά όχι να ταξιδέψεις (ειδικά Ευρώπη) και να βασιστείς σε αυτό... και δεν αναφέρομαι στους χάρτες του όσο στην μπαταρία, τον επεργαστή, τη στιβαρότητα, την οθόνη του, κλπ κλπ κλπ...

CPretenteriS 02-03-2012 14:14

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Αν βεβαίως το κάνεις για λόγους κόστους, εξυπακούεται ότι η λύση που προτείνεις είναι αποδεκτή ! Αλλά δε θα μπεις στη διαδικασία να το συγκρίνεις με το Zumo!! ;)

forester 02-03-2012 14:24

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Σωστός ο CPS;)
Θα έλεγα το ίδιο ακριβώς, αλλά δεν έχω iphone, οπότε η άποψη του κατόχου μετράει πιο πολύ!
Επίσης εκτός από zumo, κοίτα και το νέο montana 650 :ye32::ye32::ye32:
Super εργαλείο! Και λίγο πιο οικονομικό από το zumo. Πρακτικά το ίδιο κοστίζουν, μικροδιαφορές, αλλά μου αρέσει πιο πολύ το montana.

blast 02-03-2012 14:41

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Επειδή ποτέ δεν είχα κανονικό gps για αυτό ήθελα την γνώμη κάποιου που έχει δουλέψει και τα 2 !
Φανταστικό φαίνεται το montana 650 :ye30::ye30:

nikos900 02-03-2012 15:36

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 617294)
Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... το ένα είναι τηλέφωνο με feature το GPS και το άλλο είναι Professional GPS...

Καλό το iphone αλλά όχι να ταξιδέψεις (ειδικά Ευρώπη) και να βασιστείς σε αυτό... και δεν αναφέρομαι στους χάρτες του όσο στην μπαταρία, τον επεργαστή, τη στιβαρότητα, την οθόνη του, κλπ κλπ κλπ...

Συμφωνώ απολύτως, να συμπληρώσω επίσης την αδυναμία να χειρισθεις το iphone με γάντια..

N4pSt3R 02-03-2012 15:38

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από CPretenteriS ( 617294)
Φίλε έχω iphone 4 με Navigon αγορασμένο με όλους τους Ευρωπαϊκούς χάρτες, POI... κλπ... και Zumo660 αγορασμένο με όλες τις αναβαθμίσεις (lifetime) για όλη την Ευρώπη επίσης...

Θα σου πω κάτι απλούστατο και φαντάζομαι θα το καταλάβεις... Συγκρίνεις ανόμοια πράγματα... το ένα είναι τηλέφωνο με feature το GPS και το άλλο είναι Professional GPS...

Καλό το iphone αλλά όχι να ταξιδέψεις (ειδικά Ευρώπη) και να βασιστείς σε αυτό... και δεν αναφέρομαι στους χάρτες του όσο στην μπαταρία, τον επεργαστή, τη στιβαρότητα, την οθόνη του, κλπ κλπ κλπ...

:wha05:+1200

emlazo 02-03-2012 17:52

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Δεν έχω iphone αλλά HTC Hd2 με εγκατεστημένο Destinator 7, Garmin mobile xt.
Μέχρι να αγοράσω το Zumo το χρησιμοπούσα και στη μηχανή.

Απο πλευράς χαρτογράφησης δεν θα έχεις πρόβλημα. Λίγο πολύ όλα τα τα προγράμματα χρησιμοποιούν τους χάρτες της Navteq.

Τα σημαντικότερα προβλήματα των τηλεφώνων κατά τη γνώμη μου είναι:

δεν μπορείς να τα χειριστείς με γάντια
δεν είναι αδιάβροχα
οι οθονες τους γυαλίζουν και γίνονται καθρέπτες
ανεπαρκής φωτισμός, αντίθεση τις φωτεινές μέρες
στιβαρότητα

gandreas 02-03-2012 18:37

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Το NDriveπου έχω δοκιμάσει σε κινητό, πρώτα περνάω το στενό που θέλω και μετά μου λέει να στρίψω, το επηρεάζει η ταχύτητα που πάς. Στο αναφέρω γιατί ίσως να μην έχει την ακρίβεια που έχει οποιοδήποτε φτηνό αλλά καθαρά gpsαυτοκινήτου ή ζουμο και ίσως να είναι το ίδιο και στο Destinator :cool:

siraxanz 02-03-2012 18:41

Απάντηση: Iphone Gps Vs Gps
 
Θέμα σύγκρισης δεν υπαρχει, αλλο το ενα, αλλο το άλλο...

αλλά μπορεις άνετα να έχεις το ιφονι για πλοηγό....

Δεν υστερει σε τπτ....θα σε παει εκει που θελεις...χαλαράαααα:)

Τώρα αν θες κ το κατι παραπανω... πάρε πλοηγό...


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 00:32.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!