GS Forum

GS Forum (http://www.gsforum.gr/index.php)
-   Τεχνικά θέματα διάφορα (http://www.gsforum.gr/forumdisplay.php?f=25)
-   -   garmin για f800 (http://www.gsforum.gr/showthread.php?t=42285)

efthimis petroupoli 26-07-2013 08:44

garmin για f800
 
καλημερα σε ολο τον κοσμο! πολυ προσφατα απεκτησα το garmin zumo 660 απο την ομαδικη του forum. δεν ξερω εαν εχει γινει και στο παρελθον παλι ερωτηση απο 800αρη αλλα ειναι εφικτο να το εχω συνεχεια πανω στη μηχανη και να παιρνει ρευμα απο αυτη? παρακαλω οι γνωστες τα φωτα σας!

N4pSt3R 26-07-2013 11:47

Απάντηση: garmin για f800
 
Η βάση της μηχανής που έχει μεσα έχει κόκκινο-μαύρο καλώδιο, είναι το +-.Το βάζεις στην μπαταρία και είσαι ΟΚ!

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 26-07-2013 12:49

Απάντηση: garmin για f800
 
Φίλε Ευθύμη,
έτσι απλά - όπως τα λέει ο Στέφανος παραπάνω,
το μόνο που θα πρέπει να προσέξεις είναι,
σύνδεση κατευθείαν στην μπαταρία, καλό θα ήταν να την αποφύγεις ...
Κι αυτό γιατί, το Zumo θα τροφοδοτείται συνεχώς - και αφού κλείσεις τον κεντρικό διακόπτη.
Θα πρέπει να το συνδέσεις στο ειδικό φισάκι, που υπάρχει σε αναμονή,
κάτω απ' το ταμπλώ της μοτοσυκλέτας ...

Μ' αυτή την σύνδεση, το ρεύμα περνάει αφενός μέσω canbus,
και αφετέρου, διακόπτεται με το σβήσιμο της μηχανής ...
Άλλωστε, γι' αυτό υπάρχει η πρόβλεψη/αναμονή από την εταιρία ...







Αν δεν υπάρχει τέτοιο φισάκι στο 800άρι,
να παρεμβάλεις ένα ρελαί, μεταξύ μπαταρίας κ ασφάλειας GPS
που θα παίρνει εντολή από την ψείρα των φώτων …

Οπότε, όταν θα κλείνεις τον κεντρικό διακόπτη,
θα διακόπτεται αυτόματα κ η παροχή στο GPS … ;)

mAthosalas 26-07-2013 14:20

Απάντηση: garmin για f800
 
Στο F800GS εχει ετοιμη αναμονη για GPS ενα καλωδιακι δίπλα στην μπαταρια,με φυσα,αλλά χρειαζεσαι και το αντιστοιχο ειδικο καλωδιο της BMW(κιτρινο).Αν σε ενδιαφερουν παραπανω ινφο πες μου...Τι κερδιζεις με αυτη τη συνδεση;Οτι θα δινει ρευμα μονο οταν γυριζεις το κλειδι στο ΟΝ ενω θα διακοπτεται η παροχη ενα λεπτο μετα το κλειδι στο Off αρα δεν θα εχεις συνεχη παροχη ρευματος.
Πιο απλη συνδεση,αλλά με συνεχη παροχη ρευματος ακομα και αν η μοτο ειναι στο γκαραζ ειναι απευθειας απο τους πολους της μπαταριας...
Διαλεγεις και παιρνεις αναλογα τι θελεις και εχεις ορεξη να ασχοληθεις :ye02:

efthimis petroupoli 26-07-2013 22:14

Απάντηση: garmin για f800
 
καταρχας παιδια σας ευχαριστω για τις πληροφοριες! θα ακολουθησω την κατα λεοντοκαρδο και mathosala οδο :) εχω μια αποροια ρε μαθουσαλα...σβηνω τη μηχανη και θελω να παρααμεινει για ωρα ο πλοηγος σε λειτουργια γιατι ετσι μου καπνισε ρε αδερφε! θελω να παιξω να κανω να ρανω..πρεπει να πατησω το ον? δεδομενου οτι μετα απο ενα λεπτο θα κλεινει

Dimitrissv 26-07-2013 22:23

Απάντηση: garmin για f800
 
Καλησπερα Ευθυμη!οταν σβηνεις την μηχανη και σταματαει η τροφοδοσια ,βγαζει μια ενδειξη και "ρωταει" : συνεχεια με μπαταρια??και αντιστροφη μετρηση μερικα δευτερα για την επιλογη σου!! :ye33:

teo71 26-07-2013 22:26

Απάντηση: garmin για f800
 
Με το που απενεργοποείται το ρεύμα της μηχανής, το garmin σε ρωτά αν θέλεις να συνεχίσει να δουλεύει με τη δική του μπαταρία.
1. Του απαντάς ναι και μένει αναμμένο μέχρι να τελειώσει η μπαταρία του δηλ σε 5-6 ώρες.
2. Του απαντάς όχι και σβήνει.
3. Δεν κάνεις τίποτα και σβήνει σε 30 δευτερόλεπτα..

mAthosalas 26-07-2013 23:38

Απάντηση: garmin για f800
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από efthimis petroupoli ( 927930)
εχω μια αποροια ρε μαθουσαλα...σβηνω τη μηχανη και θελω να παρααμεινει για ωρα ο πλοηγος σε λειτουργια γιατι ετσι μου καπνισε ρε αδερφε! θελω να παιξω να κανω να ρανω..πρεπει να πατησω το ον? δεδομενου οτι μετα απο ενα λεπτο θα κλεινει

Αυτο που σου ειπαν τα παιδια πιο πανω,οτι δηλαδη θα μπορεις να παιξεις ή απλα να σχεδιασεις την επομενη διαδρομη σου αλλά θα εισαι με ρευμα απο τη μπαταρια τού Garmin και οχι τροφοδοσια απο τη μπαταρια της GS...:ye33:

efthimis petroupoli 27-07-2013 10:54

Απάντηση: garmin για f800
 
καλημερα παιδια! αν και αργησα να ξυπνησω λιγο πινω καφε και φτιαχνω βασεις κτλ τκλ...δεν με βλεπω να το κουμπωνω τωρα γιατι με τους ρυθμους μου θα με πιασει μεσημερι και εχω υποσχεθει καφεδακι σε φιλο στη ναυπακτο.οποτε αο δευτερα με το καλο θα βαλω το χερι μου αν και εφοσον εχω στα χερια μου και το κιτρινοκαλωδιο για να το συνδεσω στην αναμονη της μοτο και... ο θεος βοηθος!!! :D σας ευχαριστω πολυ παλουκαρια :sm7:

ΛΕΟΝΤΟΚΑΡΔΟΣ 28-07-2013 00:53

Απάντηση: garmin για f800
 
Απόσπασμα:

Αρχική Δημοσίευση από efthimis petroupoli ( 928062)
...εφοσον εχω στα χερια μου και το κιτρινοκαλωδιο για να το συνδεσω στην αναμονη της μοτο ...

Το καλώδιο που χρειάζεσαι πωλείται σαν "ειδικό εργαλείο" στα εξουσιοδοτημένα

και στοιχίζει γύρω στα 17 - 20 € ...

http://www.motorcycleinfo.co.uk/reso..._connector.jpg


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 04:16.

vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!