View Single Post
  #26  
Παλιό 15-07-2010, 16:21
Carduelis Ο/Η Carduelis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Mπραχάμι - Αθήνα
Μoto: Τη "Χιονάτη"
Μηνύματα: 2,286
Προεπιλογή Απάντηση: 2η ΟΜΑΔΙΚΗ ΑΓΟΡΑ GARMIN ZUMO 660!

Mε το GPS της Garmin είναι λίγο πιό περίπλοκα τα πράγματα. Μας ενδιαφέρουν σαν αγοραστές όχι μόνο η τιμή, αλλά και η εγγύηση και η κάλυψη με ελληνικούς χάρτες της autodrive hellas που είναι πολύ λεπτομερέστεροι του "μαμά" ελληνικού.
1. Εγγύηση: Στο επίσημο site της εταιρείας (Αμερικάνικη) δίνει τους διανομείς (dealers) ανά χώρα: Garmin: Dealer Locator - Greece καθώς επίσης και on line δικτυακά μαγαζιά όπου επίσημα καλύπτονται με εγγύηση: Garmin: Dealers That Sell Online
Οι επισκευές έχουν εγγύηση 90 ημερών Repairs have a 90 day warranty
Σημειωτέον οτι οι αγορές από δημοπρασίες ιντερνετικές (auctions) δεν καλύπτονται από εγγύηση στην garmin: Online Auction Purchases: Products purchased through online auctions (this does not apply to purchases made on www.garmin.com) are not eligible for warranty coverage. Online auction confirmations are not accepted for warranty verification.
Οταν αγόρασα το δικό μου έστειλα μαιλ στην garmin αμερικής ζητώντας διευκρινήσεις για την εγγύηση και η ευγενέστατη απάντηση ήταν οτι ο τοπικός dealer (πχ Σκορδίλης) δεν υποχρεούται να με καλύψει αν δεν είναι αγορασμένο από αυτόν.
(Έχω την εντύπωση οτι και ο έλληνας διανομέας αν χρειαστεί service στέλνει τη συσκευή στην αμερική αλλά δεν είμαι σίγουρος).
Επίσης με μαιλ στο δικτυακό κατάστημα που με ενδιέφερε (και που δεν περιέχεται στην επίσημη λίστα της garmin) είχα την γραπτή τους επιβεβαίωση οτι καλύπτομαι όντως με ετήσια εγγύηση αναλαμβάνοντας μόνο τα έξοδα αποστολής της συσκευής σ' αυτούς (ο Frits θα ξέρει καλύτερα ίσως που κυμαίνεται αυτό το ποσό).
2. Ο χάρτης είναι ένα άλλο σημαντικό θέμα και επειδή μιλάμε για λογισμικό, αν τον θέλει κανείς, όπως και κάθε άλλης χώρας, θα πρέπει είτε να τον αγοράσει νόμιμα (με κόστος χρημάτων), είτε να τον κατεβάσει τζάμπα (αλλά παράνομα) από το δίκτυο.

Αρα το θέμα είναι καθαρά επιλογής του καθενός εφ' όσον ξέρει τα σύν και τα πλήν σε κάθε περίπτωση..