View Single Post
  #5  
Παλιό 12-03-2012, 18:40
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: Αντλίας Βενζίνης καθαρισμός-αντικατάσταση για όλα τα BM

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από Gsspiros Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους.

Αυτό που μου περνάει αρκετό καιρό από το μυαλό είναι καθαρά η Πιθανή βλάβη της αντλείας βενζίνης που μπορεί να παρουσιαστεί σε κάποιο μας ταξίδι εντός και εκτός χώρας και η αδυναμία επιοδιόρθωσης σε ένα δρόμο αρκετά μακριά από αστικές περιοχές, να γίνει μεγάλο πρόβλημα.
Αρκετοί είναι αυτοί που κουβαλάνε μερικά εργαλεία μαζί τους και ανταλακτικά (΄οπως και εγώ) αλλά όσους έχω ρωτήσει για αντλεία ,ουδείς. Ο λόγος, πιάνει χώρο, η αγορά ακριβή και η αντικατάσταση (αν τον έχεις) απλά εφιάλτης


¨Εχουν γίνει λόγοι περί καθαρισμού και αντικατάστασης μετά από κάποια χιλιάδες χλμ. και έχουν αναφερθεί μερικά θέματα εδώ μέσα αλλά όχι αρκετά.

Ξεκινώντας με τον ρελέ βνζ που ανέβασε το θέμα ο Black Hawk με κάποιες ιδέες περί στεγανοποίησης για να αποφύγουμε τον κινδυνο να ακινητοποιηθούμε συνεχίζω λίγο πιο βαθιά στα σπλάχνα του τεπόζιτου αυτήν την ΄φορά.....

Όσοι έχουν κάποιες ιδέες ή έχουν βρει λύσεις ας τις πουν.....
Αυτο στην φωτογραφια ειναι το μοτερ της αντλιας βενζινης το οποιο, ετσι για την ιστορια, ειναι ακριβως το ιδιο με του Βαραντερο και κατασκευαζεται απο την Bosch.
Μεσα στο ''κουτι'' της αντλιας ομως δεν υπαρχει μονον αυτο...υπαρχουν αλλα δυο εξαρτηματα η σιτα (εν ειδη φιλτρου) και ο σταθεροποιητης πιεσης. Η σιτα σε καποιες αντλιες ειναι συρματινη και σε καποιες αλλες πλαστικες με ανοιγμα τρυπων μικροτερο απο μυτη καρφιτσας.....ετσι αυτες βουλωνουν σχετικα ευκολα. Αυτο τουλαχιστον εχω παρατηρησει σε 2 βαραντερο που ειχαν βουλωμενη την σιτα τους κι εκαψαν το μοτερ.

Οι βενζινες στην Ελλαδα ως γνωστον δεν ειναι και απο τις καθαροτερες στην ευρωπη, ετσι παρατηρειται το φαινομενο να βουλωνει η σιτα οπως προειπα.....αποτελεσμα, το μοτερ δουλευει αγωνιωντας να στειλει καυσιμο μεσα απο την βουλωμενη σιτα με αποτελεσμα να υπερθερμαινεται και να καιγεται.

Στα βαραντερο η επισκευη ειναι ευκολη, βγαζεις την εξωτερικη τρομπα βενζινης, την λυνεις και παιρνεις το μοτερ στο χερι, πας στην Bosch αγοραζεις μια ομοια (υπαρχει) με 50-70ε (αναλογως το μαγαζι) την βαζεις επανω κι εφυγες.
Πιστευω οτι και στα GS με την εβαπτιζομενη αντλια που διαθετουν αλλα και σε ολα τα ψεκαστα η διαδυκασια και τα ανταλλακτικα ειναι τα ιδια...αν κρινω μαλιστα και απο την φωτο τοτε ειμαι σιγουρος.

Στο πλαισιο του να προστατευτει η μοτοσυκλετα απο μια τετοια πιθανη βλαβη εγω κανω το εξης, καθε 48000κμ που ειναι το μεγαλο σερβις του Βαρα βγαζω και λυνω την αντλια καθαριζω την σιτα με καθαρη βενζινη αλλα και οτιδηποτε διαθετει υποδοχη ¨η τρυπα οπου μπορει να φωλιασει βρωμια/μακα με αερα υπο πιεση (πιστολι).
Εσεις μπορειται να το κανετε καθε 50,000κμ αφου καθε 10000κμ η GS πρέπει να κανει σερβις.

προσφατα εκανα απο μια τετοια επισκευη σε δυο μοτοσυκλετες κι εστειλα και στον φιλο μου τον Νικο-Χ στην Θεσσαλονικη ενα μοτερ ακριβως το ιδιο με της φωτογραφιας......εχει βαραντερο.

Ελπιζω να σε βοηθησα.
Reply With Quote