View Single Post
  #7  
Παλιό 19-03-2012, 22:54
Thanos Ο/Η Thanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Cholargos
Μoto: F650GS Twin
Μηνύματα: 122
Προεπιλογή Απάντηση: Μπαταρία για GS F800/65Οtwin?

Αποφάσισα να ακολουθήσω την συμβουλή σας για την εγγύηση και ανακάλυψα τι πραγματικά ισχύει με την εγγύηση των αξεσουάρ που αγοράζεις από επίσημο αντιπρόσωπο BMW.

Σύμφωνα με το εγχειρίδιο του κατασκευαστή κάθε τέτοιο αξεσουάρ καλύπτετε από διετή εγγύηση. Τι γίνεται όμως αν δεν έχεις κρατήσει την απόδειξη αγοράς? Όπως ορισμένοι συμφορήτες, έτσι και εγώ νόμιζα ότι δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα, μιας και οι αγορές έχουν περαστεί στο ιστορικό της μοτοσυκλέτας.

Λάθος. Αυτά που περνάνε στο ιστορικό είναι τα σέρβις, οι ανακλήσεις, οι εγγυήσεις επιστροφής ανταλλακτικών, αλλά όχι οι νέες αγορές που έχεις κάνει (π.χ. νέα μπαταρία). Άρα για να ισχύει η εγγύηση αυτών, πρέπει να έχεις κρατήσει (και αν το έχεις βάλει στα έξοδα της εφορίας, να έχεις βγάλει αντίγραφο), την απόδειξη αγοράς του, ή να ζητήσεις ένα νέα αντίγραφο από τον αντιπρόσωπο που το αγόρασες. Τι γίνεται όμως στην περίπτωση που, όπως έτυχε σε εμένα το αξεσουάρ το αγόρασες από κατάστημα του επίσημου δικτύου BMW, που έχει κλείσει, και δεν μπορείς να πάρεις το αντίγραφο?

Τίποτα απολυτός. Άν νομίζεται ότι τα στοιχεία των πελατών έχουν μεταφερθεί στα κεντρικά απατάστε. Απλά ήσουν άτυχος που νόμιζες ότι υπάρχει κάποια στοιχειώδης επικοινωνία μεταξύ των αντιπροσώπων-συνεργείων του «δικτίου» BMW, ή ότι υπάρχει μια συνέχεια στην εξυπηρέτηση των πελατών.

Το ποσό στην περίπτωσή μου δεν είναι σημαντικό για να ξεκινήσει κανείς άλλου είδους διεκδικήσεις, αλλά φανταστείτε τι θα γινόταν αν επρόκειτο για μια αγορά ενός από τα πολλά ακριβά αξεσουάρ της εταιρίας.

Γι΄ αυτό λοιπόν κρατάτε τουλάχιστον αποδείξεις από τα πάντα.

P.S.: Ποστάρω το θέμα εδώ, μιας και είναι η συνέχεια του συγκεκριμένου threat, αλλά είναι στο χέρι των moderator’s να το ανεβάσουν και σε νέο threat, μιας και νομίζω ότι αφορά αρκετό κόσμο
Reply With Quote