View Single Post
  #107  
Παλιό 13-08-2012, 15:57
hairentin Ο/Η hairentin βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2011
Περιοχή: Σέρρες
Μoto: R1200GS 08
Μηνύματα: 93
Προεπιλογή Απάντηση: Αιματηρό επεισόδιο στη Θεσσαλονίκη για μια θέση πάρκινγκ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ μου αρέσει πάντως που σε τέτοια περιστατικά οι <<προοδευτικοί>> ...
...ασχολούνται με το εάν είχε δίπλωμα το θύμα ή με την γραμματοσειρά …
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από TEOSS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ποια <<χολή>> ?



Πυροβολάνε (γύφτοι) ένα 16χρονο παιδί και ο ένας ρώτα …εάν είχε δίπλωμα !!!
Τώρα κατάλαβα ... αν έχουμε ελληνική καταγωγή λευκό χρώμα και φοράμε και καθαρά ρούχα είμαστε πάντα αθώοι άγιοι κλπ (ευτυχώς πληρώ και τις 3 προυποθέσεις ...) ... Θα δοκιμάσω να το χρησιμοποιήσω την επομένη φορά που κάποιος θα με γράψει για παρκάρισμα ταχύτητα κλπ ... Μα αφού είμαι Έλληνας ??? Γιατί με γράφεις ?

Εγώ είμαι απλά εναντίων των γενικέυσεων ... είδες πουθενά να υποστηρίζω τους δράστες ? Και δεν λέω γύφτοι ρομά κλπ , γιατί μόνο για τον καταυλισμό αναφέρουν ...

Αν είναι να μπούμε στο κλίμα των γενικεύσεων , τα πράγματα είναι εύκολα ...
Όλοι οι γυφτοι βρωμόγυφτοι και κλέφτες , με βάση κάποια περιστατικά , αλλά θα πρέπει να το συνεχίσω ...
Όλοι οι αστυνομικοί βρώμικοι ... ξέρω τουλάχιστον έναν , άρα όλοι ...
Όλοι οι δημόσιοι υπάλληλοι τεμπέληδες , ξέρω τουλάχιστον ένα ...
Όλοι οι γιατροί πέρνουν φακελάκι ... ξέρω τουλάχιστον ένα...
Όλοι οι εφοριακοί τα πέρνουν , ξέρω τουλάχιστον ένα ...
Όλοι οι στρατιωτικοί χαραμοφάηδες , ξέρω πολλούς ...
Όλοι οι οδηγοί μοτοσυκλέτας τρέχουν σαν τρελοί , κάνουν σούζες , περνάν απο μονόδρομους , οδηγούν ακράνοτοι ..... παραδόξως δεν ξέρω κανέναν
Όλοι οι δικηγόροι , οι έμποροι , οι βιοτέχνες , οι εργολάβοι , οι μηχανικοί κλπ κλπ κλπ ...
Δεν ξέρω για σένα , αλλά εγώ δυστηχώς ανοίκω στους όλους ... και ας προσπαθώ να είμαι καθαρός ...

Πιθανόν να έχεις στοιχεία , οτι όλοι οι παραπάνω , είναι τελικά "βρωμόγυφτοι" που μπήκαν σε αυτές τις θέσεις , και να καταφέρεις να καθαρίσεις , το όνομα μας ώς Έλληνες , αλλά εγώ δεν τα έχω ...

Και επειδή δεν θέλω να βγώ πολύ εκτός θέματος ... θα συνεχίσω με το θέμα ...
Θα ήθελα να ήξερα ποιά θα ήταν η αντίδρασή σου , αν το άρθρο ήταν λίγο διαφορετικό ... Του στύλ : Πυροβολισμοί κλπ για θέση πάρκινγκ ... 31χρονος ΕΛΛΗΝΑΣ , πηροβόλισε 16χρονο ρομά . Ο 16χρονος μεταφέρθηκε σε καταυλισμό για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθιες ...
Να φανταστώ οτι θα ήταν του στύλ , οτι καλά έκανε ο ΈΛΛΗΝΑΣ , καθώς γύφτος καλός μόνο νεκρός , και κρίμα που δεν έριξε και δυο τρείς ακόμα ... Φυσικά και θα είχε δίκιο , καθώς τι δουλειά έχει ο βρωμόγυφτος να παρκέρνει στη θέση του ΕΛΛΗΝΑ . Όσο για τον θύτη (ναι τον 16χρονο εννήλικα γύφτο , καθώς ο γύφτος δεν είναι ποτέ παιδί) , θα σχολιάζαμε , το οτι απο μικρή ηλικία μαθαίνουν να έχουν παραβατική συμπεριφορά (οδήγηση χωρίς δίπλωμα , τσαμπουκάδες με μεγαλύτερους και περισσότερους) , και τα ισόβια θα ήταν μιά καλή παραδειγματική τιμωρία ...

Βαρέθηκα με τις γενικεύσεις όμως ...
Οι ερώτηση για το δίπλωμα , ήταν γιατί κάτι δεν μου κολούσε στο άρθρο ... λίγο σαν να γράφαν τα μισά ...
Γιατί προσωπικά , στα νιάτα μου , μπορεί να μην είμουν και "μπουμπούκι" , αλλά ούτε αυτοκίνητο έπαιρνα , ούτε αν έβλεπα δύο "βρωμόγυφτους" και κυρίως με τα διπλάσια χρόνια , θα καθόμουν να μαλώσω μαζί τους για μια θέση πάρκινγκ ...
Γιατί και ο 16χρονος παραβάτης ήταν , και το αυτοκίνητο στα χέρια αυτού που δεν έχει δίπλωμα ή δεν ξέρει να το οδηγίσει , όπλο είναι ... και το κακό είναι οτι δεν τον καλύπτει και η ασφάλεια , ώστε αν υπήρχε κάποιο θύμα της "μαγκιάς" του , να έχει την ιατροφαρμακευτική περίθαλψη που θα έπρεπε και την αποζημίωση που θα έπρεπε ...

Ίσως ολόκληρο το άρθρο να έπρεπε να αναφέρει ποιοί ήταν οι οικείοι που τον μετέφεραν στο νοσοκομείο , γιατί για να τα βάλει με 2 "βρωμόγυφτους" εγώ φαντάζομαι οτι θα ήταν 4-5 ΕΛΛΗΝΕΣ διψασμένοι για φασαρία , ώστε να τα βάλουν μαζί τους ...
Γιατί ακόμα και ο βρωμόγυφτος , δεν είναι τόσο χαζός ώστε με το παραμικρό να βγάζει πιστόλι σε 16χρονα (εκτός αν ήθελε να κλήσει κελί σε φυλακή και δεν έβρισκε άλλο τρόπο) ... Ίσως , λέω ίσως να ένιωσε οτι απειλείτε , και τότε να τράβηξε το όπλο ...
Και γνωρίζω αρκετό κόσμο , που κυκλοφορεί με ένα κουμπούρι μαζί του , που πήρε άδεια δήθεν για αθλητικούς λόγους , και παραδόξως για ΈΛΛΗΝΑ , αν νιώσει οτι απειλείτε και αυτός θα το βγάλει ...

Ίσως θα έπρεπε να μένουμε μακρυά απο γενικεύσεις , και να μην προδικάζουμε τα πάντα , ιδίως με βάση το χρώμα και την καταγωγή .
Γιατί δεν ξέρω πως τα μαθαίνουν αλλού , αλλά στο δικό μου το σχολείο μας μάθαν 2-3 πράγματα ίσως με λάθος τρόπο ...
Ο νόμος είναι ίσος προς όλους , ανεξαρτήτος χρώματος φυλής εθνικότητας κλπ .
Μια μεγάλη παρανομία δεν συγχωρεί μιά μικρότερη .
Και χμμ εδώ σίγουρα μας τα μάθαν αλλιώς , η αστυνομία είναι η υπεύθυνη για να μας προστατεύει , όχι για να πιάνει εκ των υστέρων τον δράστη , ούτε να κρίνει αν μπορεί να επέμβει για να σώσει πολίτες με βάση τον αριθμό των δραστών κλπ ...
Α και είναι η μόνη που δικαιούται να εφαρμόζει τον νόμο ... Όποιος άλλος το κάνει , είτε για καλό είτε για κακό παρανομεί ...

Τέλος , γιατί μου φαίνεται θα διαβάσω πολλά ακόμα ... α και μην μπερδεύεσαι γιατί κάπου μου φάνηκε οτι συνδέομαι με τσίπρα και λοιπές οργανώσεις ... ίσως λέω ίσως να ρίξαμε το ίδιο στην κάλπη ...

Υ.Σ.@jarhead , πρέπει να είσαι εγκυκλοπαίδεια σε τέτοια θέματα ... το διαμέτρημα των 6,35 για πυροβόλο δεν το ήξερε ούτε ο εκπαιδευτής μου στον σκοπευτικό ... Ευχαριστώ για τις γνώσεις ...
Reply With Quote