View Single Post
  #17  
Παλιό 18-11-2012, 21:04
ThanDim Ο/Η ThanDim βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2009
Περιοχή: Καλαμάτα
Μoto: R1200GS 05
Μηνύματα: 492
Προεπιλογή Απάντηση: AltRider...είπαμε κάτι για ποιότητα ???

Μιας και πλήρωνε η ασφαλιστική, είπα να τα βάλω αφού μου άρεσαν αρκετά. Η γνώμη μου...

στα θετικά..
- πολύ ομορφά (περι ορέξεως....)
- καλύτερη προστασία του κυλίνδρου από χαλαρά πεσίματα. Για δυνατές συγκρούσεις που πάνε να ξηλωθούν όλα, δεν μπορώ να ξέρω και ελπίζω να μην αποκτήσω προσωπική άποψη!!
- κατάργησα τα προστατευτικά των κυλίνδρων καθώς - όπως φαίνεται - δεν χρειάζονται πλέον
- στο μοντέλο που πήρα εγώ, βιδώνεις εφάπαξ μια βάση στην κάτω μεριά του κινητήρα και πάνω σε αυτή βιδώνεις την κάθε μπάρα. Έτσι όποτε χρειάζεται να τις βγάλεις δεν ταλαιπωρείς τα σπειρώματα του κινητήρα. Στα καινούργια μοντέλα όμως καταργήθηκαν οι βάσεις και πιάνει απευθείας πάνω στον κινητήρα. Ίσως για μεγαλύτερη σταθερότητα... δεν ξέρω!

στα αρνητικά...
- η τιμή!!!!!
- η τοποθέτηση είναι μεγάλη μανούρα! Χρειάζεσαι 2ο άτομο να κάτσει στην σέλα για να αποκτήσεις πρόσβαση στην αριστερή βάση του κινητήρα.
- Η πλαινή μπάρα εμποδίζει την εύκολη εξαγωγή του αριστερού οριζόντιου μπουζι. Οπότε μιας και το βάλε-βγάλε είναι μπελάς θα πρέπει να βρω ειδικά εργαλεία - συγκεκριμένο μέγεθος/μήκος - για να γλυτώσω την ταλαιπωρία. Ο δεξιός κύλινδρος δεν έχει κανένα θέμα!
- Επιπλέον για να βγάλω το κάλυμμα του ιμάντα δυναμό πρέπει να βγει - τουλάχιστον - το ένα κάγκελο. Στην επόμενη ρύθμιση βαλβίδων θα δοκιμάσω να γυρίζω τον κινητήρα με τον τροχό αλλά δεν μου δίνει μεγάλη ακρίβεια και χρειάζομαι σίγουρα 2ο άτομο.
- Η επισκευή.... όπως και τα μαμίσια, αν γρατζουνιστούν και τα βάψεις με σπρέυ, χάνουν την "αίγλη" τους!


Σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλά, στιβαρά και όμορφα κάγκελα! Ο "οδηγός" θα τα αγαπήσει αλλά ο "μηχανικός" θα τα συχτιρίσει αρχικά και θα ψάξει λύσεις......
Αν πηγαίνεται την μηχανή σε συνεργείο, τότε δεν σας απασχολεί.. άλλος θα τρέχει!!!
Για τους άλλους.... τι είναι ο πόνος μπρος στα κάλη;;;;
Reply With Quote