View Single Post
  #2  
Παλιό 25-03-2013, 04:19
Vagelis Gar Ο/Η Vagelis Gar βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: Τρίκαλα
Μoto: Γριά
Μηνύματα: 2,014
Προεπιλογή Απάντηση: Άνοιξη Παντού...

Το Κυριακάτικο ραντεβού στο γνωστό πλέον σημείο.
Η ώρα πλησίαζε, όλα έτοιμα, βγαίνω από το σπίτι μου, κλειδί στην μίζα...ωπ η γριούλα μου αρνείται να ανταποκριθεί...πριν 2 ημέρες είχε τελειώσει η νοσηλεία της. Όλα οκ μου λέει ο μάστορης. Αμ, δε...το γνωστό πρόβλημα με την απώλεια ρεύματος παρέμενε...
Τηλέφωνο στον Αποστόλη. Σε 10 λεπτά το Caponord βρισκόταν εκεί και ο Αποστόλης ανέλαβε υπηρεσία. Σπρώξιμο μια..τίποτα, δεύτερη τίποτα...φίδια παντού..άλλη μια του λέω...τρίτη και ο κινητήρας από το μωρό μου άρχισε να ξεροβήχει και στη συνέχεια το γνωστό γουργουρητό. Πρόβλημα με το καλημέρα σας, δε βαριέσαι, πάμε και βλέπουμε...

8 και κάτι και η παρέα συγκεντρωμένη και έτοιμη για αναχώρηση. Χαμόγελα και πειράγματα έδιναν το στίγμα για αυτά που θα ακολουθούσαν.

(φωτογραφία Φώτη)

Το πρώτο κομμάτι της διαδρομής και η πρώτη στάση θα γινόταν στους καταρράκτες της Παλαιοκαριάς, λίγα χιλιόμετρα (32) από τα Τρίκαλα.


Λίγες φωτογραφίες από την περιοχή και κάποιες πληροφορίες.
Είναι από τα αγαπημένα μου μέρη. Πολύ κοντά μου και πανέμορφα. Ιδανικό μέρος και για να στήσετε τη σκηνή σας (αν και την άνοιξη ο θόρυβος από τα νερά του καταρράκτη είναι εκκοφαντικός). Πολύ κοντά υπάρχουν αρκετά χωριά με μεγαλύτερο αυτό της Πύλης όπου και μπορείτε να προμηθευτείτε ότι χρειάζεστε. Αν συνεχίσετε τον δρόμο προς Παλαιοκαριά συναντάτε τα σκαλάκια που σας κατεβάζουν πάνω στην τοξοτή γέφυρα. Μια επίσκεψη στο καφενεδάκι του μπαρμπα Στέφανου θεωρείται επιβεβλημένη (βρίσκεται στην Άνω Παλαιοκαριά)




Ο Γιάννης κουβάλαγε κάτι κουτιά στο top-case. Δεμένα επιμελώς. Κάτι μας ετοιμάζει αυτός....


Ο Βασίλης και ένα από τα ομορφότερα KTM 990 που έχω δει. Καλός φίλος, ήρθε από την Αθήνα για την βόλτα. Ευχαριστώ για την τιμή Βασίλη.




Όλα για την τέχνη :P

(Φωτογραφία John The Son)



Reply With Quote