View Single Post
  #10  
Παλιό 25-04-2013, 02:55
TEOSS Ο/Η TEOSS βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: R 1100 GS R 51/3 CB250RS
Μηνύματα: 2,237
Προεπιλογή Απάντηση: Αρχή πατιναρίσματος και μυρωδιά καμένου ...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από hairentin Εμφάνιση μηνυμάτων
Χαίρομαι που έχω κάποιες επιλογές ελέγχου πριν απο την εγχείρηση ...
Τα υγρά να πω την αλήθεια τα έριξα μια ματιά σήμερα , αλλά απλά είδα οτι είναι τιγκαρισμένα (θα ψάξω αύριο για δείκτη στάθμης ) και είχαν ενα πρασινωπό χρώμα , τι χρώμα θα έπρεπε να έχουν?

Για την ντίζα μάλλον πρεπει να διαβάσω λίγο ακόμα για να την εντοπίσω και να δώ πως ελέγχεται ...



Αν μετά τους ελέγχους δεν βγεί άκρή πάμε στο άνοιγμα ...
Οπότε 1) Κόβω την μηχανή στα δύο ... με μεταφέρουν στο νοσοκομείο για το εγκεφαλικό , συνέρχομαι , βγάζω το σύστημα συμπλέκτη
2) Επιλέγω καινούριο συμπλέκτη
3) Βρίσκω μηχανουργίο για λειανση , κάνω τα νευρα του μαστορα τσατάλια με έρωτήσεις παρατηρίσεις σχετικά με την αντοχή και την ποιοτητα εργασίας του .
4)4Αλλάζω και την τσιμούχα
Και περνάμε στο 5) οπου δένω την μηχανή .. σπάω το κεφάλι μου να καταλάβω απο που περίσεψαν τα ψιψινια και τα κοκοψαρα στο τέλος , ξαναλύνω και ξαναδένω σωστά ... Προσευχή , λαμπάδα και δοκιμαστική βόλτα ...
6)καλό ενδεχόμενο , είμαι περήφανος που το κατάφερα και έχω λεφτά για βενζίνη ... κακό ενδεχόμενο , φορτόνω σε φορτηγάκι την μηχανή την παω σε μάστορα , και του εξηγώ οτι κάπου έκανα κάτι που δεν έπρεπε ...

Εναλακτικά την παω σε μάστορα , βγάζω αγγελία για το νεφρό μου και ίσως περισέψουν και για βενζίνη μετά ...


Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις , δίνουν ελπίδες ...
@TEOSS το κάνεις να μοιάζει σχεδόν σαν αλλαγή λαδιών ...

Εντάξει, το λύσε – δέσε το κάνει ο μάστορας αντί για εσένα … μην αγχώνεσαι !!! Υπολόγισε 150 - 200 ευρώ για εργασία.
Στις Σέρρες δεν γνωρίζω τι μηχανουργεία υπάρχουν (εννοώ τι διάθεση έχουν τα μαστόρια να ασχοληθούν). Στην Θεσσαλονίκη πιστεύω ότι υπάρχουν, δεν είναι κάτι σπουδαίο ή πολύπλοκο η λείανση.
Reply With Quote