View Single Post
  #64  
Παλιό 08-10-2013, 13:03
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Βενζίνη και ασετόν...

Το ζητάς σε χρώματα-σιδηρικά, καθαρό ασετόν, περίπου 2-3 ευρώ το μπιτόνι (1 λίτρο). Βάζεις 15ml σε ζεμάτο ρεζερβουάρ.

Αν θέλεις να βάλεις περισσότερο, γνώμη μου είναι να προσθέσεις και 10ml λιπαντικό για να προστατεύσεις τυχόν διαβρώσεις των λαστιχένιων σωληνων ρεζερβουάρ, αντλίας βενζίνης, τσιμουχάκια βαλβίδων κλπ..

Ενα γρήγορο συμπέρασμα μου είναι ότι διορθώνει τις νοθευμένες βενζίνες πιστεύω ότι αξίζει να το χρησιμοποιείς, εκτός που ακούγεται πιο στρωτά ο κινητήρας..
Το κόστος είναι ελάχιστο, και αν μη τι άλλο, καθαρίζει τα μπεκ, την αντλία και διορθώνει τα οκτάνια. Στις ψυχρές εκκινήσεις βοηθάει πολύ, σχεδον δε χρειάζεται ζέσταμα ο κινητήρας.

Edit : Εκτιμώ ότι τα πλήθος "καθαριστικά" που πουλάνε με πολλαπλάσιο κόστος, βασίζονται σε τέτοιου είδους χημικά, που βασικό προιόν είναι ένα διαβρωτικό και πιο "καθαρό" προιόν από την ελληνική μπενζίνα.. Ένα ανάλογο σπρέυ καθαριστικό που πήρα με 5 ευρώ και έχει ούτε 100ml, έχει την ίδια ακριβώς μυρωδιά και συμπεριφορά, λειτουργεί δηλ. ως "διαλυτικό" και καθαριστικό από κατάλοιπα καύσης βενζίνης σε διάφορα μέρη της μηχανής, όπως αντλία, μπεκ, σωληνακια, επιξαθίσεις καρβουνίλας κλπ κλπ.
Το δε "καθαριστικό" που πουλάνε στα βενζινάδικα, εκτιμώ ότι είναι ένα μίγμα τέτοιου διαβρωτικού με μίξη με λιπαντικό, που όντως κάνει δουλειά σε ελαφρά μπουκώματα, αλλά κοστίζει ακριβά και χρειάζεται πολύ περισσότερο από το μπουκαλάκι που πουλάνε, για να γίνει σωστή δουλειά. Το έχω δοκιμάσει σε διχρονο σκουτερ, το οποίο πριν δε κρατούσε ρελαντί και μετά από αυτό έστρωσε, άρα καθάρισε το καρπυρατέρ..
Παρόμοια συμπεριφορά έχει και ένα άλλο πανάκριβο προιόν (25 ευρώ τα 200ml) που βάζουν στους diesel κινητήρες για να καθαρίσουν από τις επικαθίσεις των βιοντήζελ και τα βουλώματα των μπεκ πετρελαίου.
Δυστυχώς όπως είπε και ένας φίλος παραπάνω, οι ελληνικές βενζίνες και πετρέλαια για τον α ή β λόγο, δεν είναι τόσο "καθαρές" όσο σε άλλες χώρες.

Last edited by JohnGS1100; 08-10-2013 at 13:16.
Reply With Quote