View Single Post
  #346  
Παλιό 18-12-2013, 14:36
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από peterv Εμφάνιση μηνυμάτων
Ρε Γιώργη πραγματικά χαίρομαι που την παίρνει την δουλειά οικογενειάρχης.
Μακάρι ο άνθρωπος να ζήσει καλά και σταθερά με την δουλειά αυτή.

Η ειρωνία δεν έχει να κάνει με εσένα αλλά με το περιβάλλον στο οποίο ζούμε σήμερα.

Επίσης πιστεύω ότι η εταιρία δεν είναι χαζή να δίνει αυτά τα χρήματα χωρίς το ανάλογο αντίκρυσμα.
Σίγουρα έχει κάνει την έρευνα της και ξέρει πολύ καλά τι ζητάει και γιατί πληρώνει τόσα χρήματα (πολλά κατά την γνώμη μου), αλλά εκείνη ξέρει καλύτερα από εμένα.

Γενικά πιστεύω στο "ότι πληρώνεις παίρνεις" και για την εταιρία και για τον συνάδελφό σου.


Sent from my iPhone using Tapatalk 2
Πέτρο,

ο οικογενειαρχης αυτος ''ξεσπιτωνεται'', για να χρησιμοποιησω μια προσφιλη, δραματικη και κλαψιαρικη αριστεριστικη εκφραση, και μετακομιζει σε ενα χωριο, τα Λεχαινα, ¨η καπου γυρω απο αυτο. Εχει δυο παιδια του δημοτικου τα οποια ''ξεσπιτωνονται'' κι αλλαζουν σχολειο, φιλους, συνηθειες........
Ο ιδιος και η συζυγος αφηνουν το σπιτι τους (θα το νοικιασουν) και πανε στο νοικι σε αλλο τοπο και χωρο........
Ποσο ευκολα θεωρεις οτι ειναι αυτα για 2300ε Χ 14= 32200 τον χρονο? Θα το εκανες εσυ ¨η καποιος αλλος φιλος απο εδω μεσα που διατινεται για την φτωχεια και την μιζερια στην χωρα μας?
Θεωρω πως οχι...οπως ΟΧΙ, δια της σιωπης, ηταν και η απαντηση στις δυο αλλες αγγελιες εργασιας που δημοσιευτηκαν σε αυτο το φορουμ.

Η εταιρεια Πετρο μου πληρωνει τα λεφτα αυτα και ζηταει εργο!!!! Οπως ολες οι εταιρειες του Ι.τομεα. Το αν ο υπαλληλος το βγαλει αυτο το εργο σε 3 ωρες ¨η 24εις ειναι δικο του καθαρα θεμα.
Δεν ειναι δημοσιο οι ιδιωτικες εταιρειες, ΠΟΤΕ δεν ηταν....λυπαμαι! Παντα σε αυτες δουλευεις περισσοτερο και ειναι απαραιτητο να αποδικνυεις την αξια σου ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΩΣ! ΓΙΑΥΤΟ ΚΑΙ ΟΧΙ ΜΟΝΟΝ ΠΛΗΡΩΝΟΜΑΣΤΕ!
Εμεις στον Πειραια, στην συγκεκριμενη εταιρεια, αλλα και στις αλλες τρεις Ναυτιλιακου (Κ/Ζροπλοια) χαρακτηρα εταιρειες που υπηρετησα τα 31 χρονια εργασιας μου, δουλευουμε απο Απριλιο μεχρι Νοεμβριο 12-16 ωρες ημερησιως αρχης γενομενης απο της 04:00-05:00 πρωϊνης και φυσικα σχεδον ολα τα Σαβ/κα. Παιρνουμε αδεια μια εβδομαδα το καλοκαιρι.....την υπολοιπη τον χειμωνα.
Απο το Δεκεμβριο μεχρι τον Μαρτιο τα πραγματα ειναι χαλαρα, ερχομαστε στο γραφειο κατα της 11:00 και φευγουμε οποιαδηποτε ωρα θελησουμε μετα της 17:00, αν θελουμε να μην ερθουμε 2-3 ημερες απλως ειδοποιουμε και φυσικα δεν αφαιρουνται οι ημερες αυτες απο το υπολοιπο αδειας το οποιο παιρνουμε οποταν το θελησουμε μεχρι της 31/01.
Επαναλαμβανω οτι ολοι οι μισθοι ειναι επι 14!!!!!

Νομιζεις Πετρο οτι αντεχονται τετοιες συνθηκες εργασιας που ζηταει ο συγκεκριμενος εργοδοτης αλαλ και ολοι οι εργοδοτες σε τουρισμο και Ναυτιλια? Ειναι το αντικρυσμα που λες πιο πανω και το οποιο θα υποστει ΚΑΙ ο οικογενειαρχης στα Λεχαινα........ Υπενθυμιζω οτι οι μισθοι για τους πιο πανω εργαζομενους στην συγκεκριμενη εταιρεια ειναι απο 1100-4300 μικτα αναλογως θεσης!
Και για να εχεις ενα μπουσουλα εγω ΣΗΜΕΡΑ για το πιο πανω ωραριο και ''αντικρυσμα'' αμοιβομαι με 1810 μικτα (1287 καθαρα Χ14). Απο 1/1/2014 θα αμοιβομαι με 2500 μικτα Χ14 λογω αυξησης των αντιπροσωπευομενων εταιρειων Κ/Ζροπλοιων για το νεο ετος.....ειναι η ανταμοιβη μου για την εργασια μου η οποια απεφερε τις νεες εταιρειες......φυσικα οι ωρες θα παραμεινουν ιδιες μονον ο φορτος εργασιας θα αυξηθει.....νομιζεις οτι αντεχεται? νομιζεις οτι θα πρεπει να ζητησω περισσοτερα? να παραιτηθω αν δεν μου τα δωσουν τα περισσοτερα? Και τεσπα ειναι βρε παιδι μου μια καλη εργασια αυτη με το ''αντικρυσμα'' και τους μισθους ως περιγραφονται πιο πανω?

Last edited by GeorgeP; 18-12-2013 at 14:39.
Reply With Quote