View Single Post
  #379  
Παλιό 20-12-2013, 16:55
GeorgeP Ο/Η GeorgeP βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: VARADERO MK3
Μηνύματα: 6,530
Προεπιλογή Απάντηση: ΘΕΤΙΚΟ ΙΣΟΖΥΓΙΟ ΠΡΟΣΛΗΨΕΩΝ-ΑΠΟΛΥΣΕΩΝ ΓΙΑ ΤΟ ΠΡΩΤΟ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ortho Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιώργο μου η απάντησή μου είναι το ποστ 372. Λυπάμαι, αλλά το δικό μου το επάγγελμα, άγνωστο για πόσο καιρό, δε θα μπορεί σε λίγους μήνες να θρέψει την οικογένειά μου. Οπότε οι επιλογές μου μειώνονται.
Επίσης, χωρίς να ξέρω να ερμηνεύσω τα νούμερα, το παρακάτω άλλα δείχνει...


Μεγάλη μείωση 9,3% σημείωσε ο γενικός δείκτης κύκλου εργασιών στη βιομηχανία (σύνολο εγχώριας και εξωτερικής αγοράς) τον Οκτώβριο εφέτος, σε σύγκριση µε τον αντίστοιχο δείκτη του Οκτωβρίου 2012, έναντι αύξησης 18,9% που σημειώθηκε κατά την αντίστοιχη σύγκριση το 2012 προς το 2011.

Σύμφωνα με την Ελληνική Στατιστική Αρχή (ΕΛΣΤΑΤ), η πτώση του τζίρου στην εγχώρια βιομηχανία, οφείλεται στις εξής μεταβολές των δεικτών των επιµέρους τοµέων βιομηχανίας:

α. Στην αύξηση του δείκτη κύκλου εργασιών ορυχείων- λατομείων κατά 64,5%, και

β. Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών μεταποιητικών βιομηχανιών κατά 10,1%.

Επίσης, προήλθε από τις εξής μεταβολές των δεικτών των επιµέρους αγορών:

• Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών εγχώριας αγοράς κατά 5,9%

• Στη μείωση του δείκτη κύκλου εργασιών εξωτερικής αγοράς κατά 14,2%.


Ελεύθερος Τύπος



Με πιό ανησυχητικό το τελευταίο στοιχείο, αν το καταλαβαίνω σωστά.

Από την άλλη είναι γνωστή αμαρτωλή η ΕΛΣΤΑΤ οπότε μπορεί και να είναι δάχτυλος του ΣΥΡΙΖΑ!
ειπαμε, υπάρχουν και αυτα οπως παντα υπηρχαν.......αλλα οχι ΜΟΝΟΝ αυτα.
Να σου υπενθυμισω οτι οι ελληνες οικοδομοι πεινανε απο το 1994 αλλα κανεις δεν ασχοληθηκε απο τοτε μεχρι σημερα μαζι τους...σημερα με την κριση ολοι ασχολουνται μαζι τους.
Καποια επαγγελματα εχουν προβληματα ειναι η αληθεια........

Τα στοιχεια που παραθετεις δεν αφορουν την ανεργια ¨η το θετικο ισοζυγιο προσληψεων/απολυσεων....
Τα πρωτα δυο αφορουν την βιομηχανια η οποια ναι μεν μειωση φετος αλλα απο περυσι διατηρει ενα +9% και τα δευτερα τα οποια δεν περιλαμβανουν τα 8,5δις του ιντερνετ παρα μονον τα 11 δις του εγχωριου λιανικου εμποριου.
Reply With Quote