View Single Post
  #1  
Παλιό 07-03-2012, 20:05
iagos Ο/Η iagos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Ν.Ιωνία
Μoto: HP2
Μηνύματα: 138
Προεπιλογή Επισκευη led στον πινακα οργανων του 1200

Νομίζω πως το έχω απαντήσει στο παρελθόν αλλά θα το ξαναγράψω.
Η λύση στο πρόβλημά σας -αν δεν σας περισσεύουν 1200€ για καινούργια όργανα- είναι αφού ανοίξετε με προσοχή, στοργή και προδέρμ το περίβλημα των οργάνων (η διαδικασία περιγράφεται αναλυτικά εδώ):

R 1200 GS/GSA : Instrument cluster - gauge faces - OEM Devices - GS-Riders International

… να δείτε αν το πρόβλημα είναι σε κάποιο LED (από τα πορτοκαλί SIDELED) ή από υγρασία που έπεσε πάνω στην πλακέτα.

Αν είναι το LED σας έχω καλά νέα: δεν χρειάζεται ούτε να πάρετε πτυχίο ηλεκτρονικού, ούτε να βγάλετε τα μάτια σας στο ψάξιμο.
Εδώ είναι ο Έλληνας προμηθευτής, το συγκεκριμένο LED και το συγκεκριμένο χρώμα για τη μηχανή μας:

LO A676-Q2T1-24 OSRAM Opto Semiconductors | Orange SIDELED LO A676-Q2T1-24 | 654-4613 | Καλώς ήλθατε στην RS Online

Αν το πρόβλημα είναι στην πλακέτα, πρέπει να εντοπίσετε το καφέ ή πράσινο σημείο πάνω της (εκεί δηλαδή που οξειδώθηκε από την υγρασία) και να αντικαταστήσετε ό,τι χάλασε (πχ αντίσταση ή δίοδος).

Δώστε μεγάλη προσοχή στο ακόλουθο γιατί μπορεί να σας γλυτώσει κόπο και χρόνο:

Η πλακέτα αυτή είναι διπλοτυπωμένη, δηλαδή τρέχουν κανάλια και από μπροστά και από πίσω. (!)
Πάνω στην πλακέτα υπάρχουν κάποιες τρύπες που δεν είναι αυτό που δείχνουν (δηλαδή απλές τρύπες) αλλά ευπαθείς ενώσεις μεταξύ των πίσω και των μπροστά καναλιών.
Αν κάπου στην πλακέτα έγινε τσαφ και πέρασε περισσότερο ρεύμα από τις τρύπες, τότε καίγεται το αγώγιμο υλικό που έχουν μέσα τους και κόβεται εκεί το κύκλωμα.
Δοκιμαστε γεφυρώματα γύρω τους για να δείτε αν και που διακόπτεται το ρεύμα.
Αν το πρόβλημα είναι εκεί τότε ακολουθήστε ανάποδα τις πορείες τους, βρείτε τα επόμενα σημεία τους που έχουν κόλληση και γεφυρώστε τα με ένα καλώδιο. Όλα θα δουλέψουν ρολόι!

Μην ξεχάσετε στο τέλος να κάνετε τη δουλειά που θα έπρεπε να είχε κάνει η BMW -αν δεν μας έγραφε εκεί που δεν πιάνει μελάνι - δηλαδή να περάσετε σιλικόνη την εσωτερική περίμετρο από τα καπάκια των οργάνων για να στεγανοποιηθούν σωστά όταν τα κλείσετε.




Last edited by paschalis; 30-03-2012 at 07:05.
Reply With Quote