View Single Post
  #17  
Παλιό 25-02-2013, 00:50
ΙoannisPanagiotidis Ο/Η ΙoannisPanagiotidis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Solingen - Θεσσαλονίκη
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 1,616
Thumbs up Απάντηση: ...αλλαγή ρουλεμάν στο σύστημα μετάδοσης σε R1200GS 04.

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nivam Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη ο κωδικός του special tool για το παξιμάδι είναι 33 1 721
Και για το δαχτυλίδι 33 1 711

πω φιλε εγραψες!!!... ακριβουτσικο για να το παραγγειλεις ...αλλα τουλαχιστον τωρα εχουμε μια εικονα για το τι θελουμε!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από DoctorAbo Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιάννη σε ευχαριστούμε. Αν μπορείς, πες μας με πρώτη ευκαιρία πως κατάλαβε ο Dirk , και συ ότι υπήρχε πρόβλημα. Τι έκανε το μηχανάκι ?

φιλε μου οπως αναφερα και μεσα στο αρχικο ποστ ...αυτο το αξονακι που φαινεται να προεξέχει απ το πισω μερος του συστηματος της μεταδοσης ...πρεπει να εχει μηδενικο τζογο . Εγω που εχω απ τα πρωτα μοντελα του 2004 και δεν εχω ταπα αλλαγης της βαλβολινης ...σε καθε αλλαγης της, που κανω, σχεδον καθε χρόνο .... πρεπει αναγκαστικά να ανοιξω τον βραχιονα μετα τον αξονα για να κρεμασει και να αδειασω τις βαλβολινες. Σε αυτη λοιπον την αλλαγη ...τσεκαρω και με το χερι ...κουνώντας αυτο το αξονακι ...οπως δειχνουν τα βελακια! Αν εχει εστω και λιγο τζογο της ταξεως των 2χιλιοστων ...εισαι ηδη σε κακο δρομο. Το πρωτο ρουλεμαν , το μεγαλο ...εχει αλλοιωθεί!Δεν θελει καθυστερηση πλεον ...οσο το παραμελεις τοσο μεγαλυτερη καταστροφη μπορεις να προκαλεσεις!


Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΙoannisPanagiotidis Εμφάνιση μηνυμάτων
... περνάμε τωρα στην αλλο κομματι του συστήματος που πρεπει να ελέγξουμε. Εκει εχουμε ακομα 2 ρουλεμαν και ειναι αυτο που κατα τον τακτικο ελεγχο που του γινοταν με το χερι ...εδειξε οτι ηταν και η αρχη του κακου! Ο κεντρικος αξονας που βγαινει απο μεσα και παιρνει την κινηση αν προσπαθησεις να τον κουνησεις με το χερι ετσι οπως δειχνουν περιπου τα βελακια ...πρεπει να μην εχει καθολου τζογο! Στο δικο μας παραδειγμα ...ειχε μια μετακινηση μολις ελαχιστων χιλιοστων ...πραγμα ομως που δεν προβλεπεται!



Reply With Quote