View Single Post
  #138  
Παλιό 15-05-2013, 20:11
JohnGS1100 Ο/Η JohnGS1100 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μoto: R1100GS
Μηνύματα: 772
Προεπιλογή Απάντηση: Αξιοπιστία 1100-1150 GS

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από JohnGS1100 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λοιπόν ανοίγω θέμα μιας κ ξεκατινιαστήκαμε αρκετά με το νέο gs.
Ας πάμε λοιπόν στο παλιό 1100 που μόλις χτες τελείωσα τις μόντες και κατέληξα στα υλικά που θα βάλω στον κινητήρα προκειμένου να ανεβάσω την ιπποδύναμη. Να ενημερώσω ότι τις μετατροπές δεν τις κάνω με απόλυτο σκοπό την βελτίωση, αλλά επειδή μου αρέσει απλά να ασχολούμαι, να ξεφεύγω από τα χίλια μύρια προβλήματα (που όλοι έχουμε) κ να κάνω το χόμπυ μου.

Λοιπόν συμφορουμίτες μοιράζομαι μαζί σας το project.
Κάθε κριτική, συμβουλή, σχόλιο κ παραλειπόμενο είναι δεκτό αρκεί να μην είναι κακόβουλο.

Αρχίζω λοιπόν με τα υλικά κ τις μοντίφες που έκανα επάνω σε αυτά. (Δηστυχώς ένα κόψιμο που είχα στο χέρι μου σήμερα δε μου επιτρέπει να μοντάρω κ να τελειώσω, αυτός είναι άλλωστε κ ο λόγος που ξανακάθησα στο πληκτρολόγιο).

(Τα πάντα έγιναν μετά από συζητήσεις, συμβουλές και επιβεβαιώσεις από τον Georgep ο οποίος είναι πτυχιούχος μηχανολόγος, ενώ προσωπικά είμαι περισσότερο επί της πρακτικής), τον οποίο κ ευχαριστώ, άσχετα με την έκβαση του εγχειρήματος.

Πάμε λοιπόν :

Πιστόνια

Αριστερά του R1100s, δεξιά του GS.
Παρατήρησε τη κούρμπα..



Ανοιγμα οπών πιστονιού (κάτω από τα ελατήρια λαδιού), για λίπανση κ ψύξη σε ακόμα ψηλότερες στροφές :
(Παρατηρείστε επίσης τα κομένα αυτιά- είναι οι πίσω άκρες του πιστονιού. Φαγώθηκε αρκετό μέταλο από τα πιστόνια,
ώστε να ελαφρώσουν κατά 15% και να βοηθήσουν το στροφάρισμα.






Εκκεντροφόροι :

Αριστερά ο S (φαίνεται έ?)



Εξαγωγή βαβλίδων, τοποθέτηση ατσάλινων ροδέλων στην βάση :
Οι ατσάλινες ροδέλες τοποθετήθηκαν για να προφορτίσουν τα ελατήρια κ να τα κάνουν πιο σκληρά.
Αυτό χρειάζεται στους τους ψηλούς ρυθμούς περιστροφής.
Το μοτέρ ψηλά αν δεν έχει γρήγορες επαναφορές των βαλβίδων τότε λέμε ότι "βαλβιδίζει" καίει τσάμπα βενζίνη κ φυσικά δε φτάνει το peak των αλόγων που μπορεί να αποδόσει.





Βγαλμένη βαλβίδα :





Τοποθέτηση ατσάλινης ροδέλας :




Οι ροδέλες τοποθετημένες :



Τριμένες βαλβίδες :



Κεφαλή πιανόλα έτοιμη με τον εκκεντροφόρο επάνω :


Αυλοί εισαγωγής τριμένοι γυαλισμένοι :





Αυλοί εξαγωγής ανοιγμένοι λίγα χιλιοστά :



Για να ανεβάσω κ άλλο την συμπίεση θα έπρεπε να "φάω" μέταλο από την κεφαλή. Επειδή όμως είναι οριακά έψαξα να βρω μεταλικές φλάντζες (είναι πιο ανθεκτικές στις ψηλές θερμοκρασίες) που τελικά δε βρήκα.
Έτσι άνοιξα τις φλαντζες της bmw για να χρησιμοποιήσω την κεντρική η οποία είναι καθαρά μεταλική :

Άνοιγμα :



Διαλυμένη φλάντζα (θα χρησιμοποιήσω την μεσαία) :



Ξύσιμο φλάντζας :



Φλάντζες έτοιμες :



Πιστόνια επάνω :



..αύριο μεθαυριο κλείσιμο ρυθμίσεις κ οι πρωτες δοκιμές.
Ελπίζω να πάει καλά

Συνέχεια modification..

Αυτά είναι ως γνωστόν τα λεγόμενα tapets (νομίζω ελληνικά τα λέμε ωστήρια). Τα έχω τροχίσει στις γωνίες για να προλαβαίνουν το πάτημα οι κάγκουρες εκκεντροφόροι που έβαλα :



Εδώ τα ταπετς είναι επάνω στους μηχανισμούς των εκκεντροφόρων :



Οι εκκεντροφόροι, αγρίεψαν και άλλο, στη φωτό πριν και μετά :

(αριστερά είναι ο μετά)



Oi εκκ αγρίεψαν στον φίλο μου και Αλβανό μεχανουργό (Στέφανο) με ηλεκτροπόντες επάνω στα μήλα και τρόχισμα, λιάνισμα στο τροχείο. Μου ανέφερε ότι κανονικά θέλει και σκλήρυνση, αλλά που να τρέχεις τώρα με τις γόβες..




Βυθισμα μαμά r1100S (εισ:8,8) (Εξ:9,3), βύθισμα των καγκουρέισιον : (εισ:10,2) (Εξ:11,1) - δε πάει άλλο λέμε..
Για να "χωρέσουν" στις κεφαλές (οι οποίες αλλάχτηκαν με του 1150), ανοίχτηκαν και φαγώθηκαν εσωτερικά, γιατί στο γύρισμά τους (οι εκκεντρ.) έβρισκαν στα τοιχώματα.. Για να ξαναγεμίσουν οι κεφαλές, πήγαν στο μηχανουργείο και μπήκε πρόσθετο μέταλο εξωτερικά.





Να σημειωσω ότι αλάχτηκαν και τα τσιμουχάκια βαλβίδων. Η bmw τρικαλιώτης τα έδινε 7 ευρώ το ένα (σύνολο 56 ευρώ η οκτάδα). Τα βρήκα στον Ανδρεάδη -ανταλλακτικά αυτοκινήτων με 0,70 λεπτά το ένα σύνολο 7 ευρώ η δεκάδα. Τα βρίσκεις παντού πηγαίνοντας το παλιό σε οποιαδήποτε ανταλλακτικά αυτοκινήτων..

Πάμε στα πιστόνια.
Τα πιστόνια του S που τοποθετήθηκαν στο Α' ημίχρονο (στο πρώτο πείραμα-δοκιμή δηλ.) τα ξαναέβγαλα και τα πήγα στον γνωστό Στέφανο ώπου άνοιξε με ακρίβεια το αυλάκι που παίρνει τα ελατήρια λαδιού, και έτσι πέρασα τα ελατήρια λαδιού των πιστονιών του Gs. Σκοπός ήταν να μειωθούν οι καταναλώσεις λαδιού αλλά και να αποφύγουμε τα λεπτά και εύθραστα ελατήρια λαδιού των πιστονιών του S.



Τοποθετήθηκε νέο φανάρι (απο 1200gs), καθώς το παλιό του μου θύμιζε νταλίκα του 70 (γούστα είναι αυτά). Μαζί μπήκαν και τα φλασάκια..


Ο ανεμοθραύστης είναι της wunderlich και τροχίστηκε στο περίγραμμα που κάνει πάνω απ το φανάρι (by john με τροχό μετάλου ) και μπήκε λαστιχάκι για να μη φαινεται η καγκουριά - τρόχισμα :


Last edited by JohnGS1100; 15-05-2013 at 20:39.
Reply With Quote