View Single Post
  #180  
Παλιό 27-12-2009, 18:27
gemara Ο/Η gemara βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Γλυφάδα
Μoto: [Piaggio Vespa P150X] [R26 '56] [R51/3 '54] [R60/2 '66] [R69S '61] [R1200GS]
Μηνύματα: 5,006
Προεπιλογή Απάντηση: Τι είδαμε σήμερα...

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
"και μην ξεχναμε οτι σε πολλες χωρες του κοσμου ο πολιτης εχει δικαιωμα να υποδειξει παραβασεις συμπολιτων του στις αρχες ! "



Σίγουρα, δεν έχουμε την παιδεία να κάνουμε τους αστυνόμους, μήπως οι ίδιοι την έχουν ; αλλά δεν βλέπω που είναι το πρόβλημα να καλέσω την τροχαία, όταν γκαζοφονιάς πηγαίνει ανάμεσά μας με 200+ στην εθνική οδό όταν όλοι κινούμασταν με 120 στις στροφές τις Υλίκης και με φουλ κίνηση. ή όταν νταλίκα με μάρμαρο πολλών τόνων πάνω της πήγαινε με χίλια στη κατηφορά στις στροφές του Μαρτίνου.
Δηλαδή τι διαφορά έχουν αυτοί από έναν που κλέβει π.χ ένα περίπτερο, εκτός και αν δεν πρέπει να ανακατευόμαστε ούτε εκεί.

Εγώ πιστεύω ότι θα έπρεπε να υπάρχει συγκεριμένος αριθμός για καταγγελίες (πάντα επώνυμες) τουλάχιστον σε ότι αφορά την κίνηση σε εθνικές οδούς.

Προσωπικά έχω πάρει τηλέφωνο, σε ιδιωτικό σχολείο δίνοντας αριθμό κυκλοφορίας σχολικού οχήματος που ο οδηγός του πήγαινε του σκοτωμού σε δρόμο καρμανιόλα και δεν ντρέπομαι καθόλου γι αυτό.
Την τελευταία φορά που το έκανα, ήταν όταν ακολούθηαα και μέτρησα ένα φορτηγατζή να πηγαίνει με 130 (πως είναι δυνατόν diesel φορτηγά να πηγαίνουν τόσο, είναι άλλη ιστορία) σε επαρχιακό δρόμο στο Κορωπί. Άλλες φορές έπαιρνα τ/φ την Αστυνομία και έδινα το νούμερό του, τώρα είχα την "τύχη" να συναντήσω Αστυνόμο στο δρόμο και του είπα προφορικά το περιστατικό. Μου εξέφρασε τη λύπη του γιατί "δεν μπορούσε να κάνει τίποτε"...

Στις πολιτισμένες χώρες του εξωτερικού, τα περισσότερα επαγγελματικά οχήματα έχουν ένα τηλέφωνο γραμμένο πάνω τους, μερικά γράφουν δε (στην Αμερική το έχω δει αυτό): "How am I driving?" και σε περίπτωση που ο υπάλληλος το οδηγεί παράνομα, οι πολίτες τηλεφωνούν στο αφεντικό.
Τι λέμε τώρα ε;;;

Στη χώρα μας τα λυπάμαι ιδιαίτερα τα επαγγελματικά οχήματα όταν τα οδηγούν κάποιοι που είναι προφανές ότι δεν είναι οι ιδιοκτήτες τους έτσι που τα πάνε...
Reply With Quote