View Single Post
  #17  
Παλιό 18-02-2012, 21:13
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ…. Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ…

9-8-11-ΤΡΙΤΗ:

Η μέρα μου ξεκινά νωρίς, πρώτον για να προλάβω το πρωινό, από την μαζική επίθεση των Ιαπώνων τουριστών, και δεύτερο γιατί σήμερα θα είναι και η τελευταία έξοδος στην Μόσχα. Οπότε μια καλή μελέτη στο δίκτυο του μετρό, και ξεκινώ για περίχωρα. Φτάνω στο χωριό Κολομενσκο(γι)ε. Είναι ένας τεράστιος χώρος πρασίνου με κάποια από τα παλιότερα κτήρια της Ρωσίας. Η παλιότερη αναφορά του χωριού γίνεται στην διαθήκη του Ιβαν Α΄ το 1339. Το 16ο αιώνα το χωριό ήταν η εξοχή που προτιμούσαν οι τσάροι.

Μπαίνοντας από την κύρια είσοδο ( Η Πύλη του Σωτήρος) στο πάρκο το πρώτο εντυπωσιακό κτήριο που είδα, ήταν η Εκκλησία της Παναγίας του Καζαν. Ολοκληρώθηκε το 1650 για τον τσάρο Αλέξιο.






Μετά φτάνω στην Μπροστινή Πύλη όπου ήταν η επίσημη είσοδος, στο ανάκτορο του τσάρου Αλεξίου. Οι αίθουσες στις δυο πλευρές αποτελούν το Μουσείο της Μπροστινής Πύλης. Φτάνω στο ποιο εντυπωσιακό κτίσμα του χωριού. Η Εκκλησία της Κοιμήσεως. Αυτή η Εκκλησία οικοδομήθηκε από τον Βασίλειο Γ΄ το 1532, για να γιορτάσει την γέννηση του παιδιού του Ιβαν( του τρομερού)…





Δίπλα από εδώ σώζεται μόνο το καμπαναριό της Εκκλησιάς του Αγίου Γεωργίου 16ος αιώνας. Υπάρχουν και σημαντικά ξύλινα κτήρια όπως Η Καλύβα του Μεγάλου Πέτρου το 1702, μια ξύλινη πύλη που μαζί με τον πύργο της μεταφέρθηκαν εδώ από την Μονή του Αγίου Νικολάου της Καρελίας το 1932. Η κατασκευή έγινε το 1692 εξολοκλήρου από ξύλο, χωρίς να χρησιμοποιηθεί ούτε ένα μεταλλικό καρφί!!! Μετά από αρκετές ώρες εδώ παίρνω το μετρό και κατεβαίνω στην πολυσύχναστη οδό Αρμπατ. Εδώ είναι που έφαγα χθες και θα κάνω το ίδιο τώρα.












Το φαγητό μου το έφαγα, την βολτουλα μου στα μαγαζιά την έκανα, αγόρασα αναμνηστικά, και Ρωσικό αριθμό τηλεφώνου. Μετά από κουβέντα που είχα με τον Νίκο-Χ και την Ειρήνη, μου είπαν να αγοράσω για να μπορούμε να μιλάμε ποιο φτηνά. Γιατί πραγματικά είναι πανάκριβα να μιλάς με το κινητό τώρα είμαι οκ. Πάω να επισκεφτώ ένα πολύ γνωστό κτήριο της πόλης και όχι μόνο!!! Φτάνω στο πασίγνωστο Θέατρο Μπολσοι.









Το Ελληνικό στοιχείο απεικονίζεται στην πρόσοψη του κτηρίου, με το τεράστιο γλυπτό πάνω από την κεντρική είσοδο, του Απόλλωνα στο Άρμα του Ηλίου.

Συνεχίζω προς Κόκκινη Πλατεία, και πέφτω πάνω σε εκδήλωση, με παραδοσιακούς Ινδιάνικους χορούς.






Ωραία εμπειρία και πολύς κόσμος να παρακολουθεί, και να διασκεδάζει αφάνταστα. Πάω προς τον σταθμό του μετρό για την επιστροφή.




Περνώ από την πλατεία Λουμπιανκα. Εδώ βρίσκεται το κτήριο, και τα διαβόητα γραφεία της πρώην KGB…Το 1930 το κτήριο επεκτάθηκε, με την προσθήκη τεράστιων υπογείων φυλακών όπου η KGB ανέκρινε, βασάνιζε, φυλάκιζε, και εκτελούσε εκατοντάδες ανθρώπους.





Παίρνω και πάλι το μετρό και φτάνω έξω από το ξενοδοχείο. Εδώ απέναντι έχει το ποιο τουριστικό πάρκο της πόλης. Ευκαιρία για μια βόλτα πριν αποχαιρετίσω την Μόσχα. Η παλιά έκθεση Οικονομικών Επιτευγμάτων της ΕΣΣΔ (VDNKh) βρίσκεται εδώ. Σήμερα έχει μετατραπεί σε Πανρωσικο Εκθεσιακό Κέντρο (VVTs)…..














Ξεκίνησε ως αγροτική έκθεση το 1939, και μετά από 20 χρόνια μετατράπηκε σε πάρκο που παρουσίαζε τα επιτεύγματα της χώρας, στην οικονομία στις επιστήμες, και στην τεχνολογία. Η επιβλητική κύρια είσοδος του πάρκου είναι μια θριαμβική αψίδα που στην κορυφή της, στέκουν ένας οδηγός τρακτέρ, και μια γυναίκα μέλος κολεκτίβας που κρατά ένα δεμάτι στάχυα. Στην μια πλευρά της κεντρικής πύλης βρίσκεται ένα άλλο άγαλμα –έμβλημα. Εργάτης και γυναίκα εργαζόμενη σε κολεκτίβα. Οι δυο φιγούρες βαδίζουν προς το μέλλον, κρατώντας ψιλά ένα δρεπάνι και ένα σφυρί.





Στην άλλη πλευρά της πύλης βρίσκεται ο Οβελίσκος του διαστήματος. Έχει ύψος πάνω από 100μ και παριστάνει έναν πύραυλο που εκτοξεύεται στο διάστημα. Τα αποκαλυπτήρια έγιναν το 1964 τρία χρόνια αφότου ο Γιούρι Γκαγκάριν έγινε ο πρώτος άνθρωπος που ταξίδεψε στο διάστημα. Σε μικρή απόσταση βρίσκεται και το Μουσείο του Διαστήματος. Η βόλτα μου συνεχίζεται μέσα στο πάρκο, όπου υπάρχει λούνα παρκ πολύς κόσμος να κάνει την βόλτα του, καφετέριες, κινηματογράφους και κιόσκια με φτηνό φαγητό. Έχει περάσει η ώρα και αναχωρώ για το ξενοδοχείο. Η Μόσχα μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

Reply With Quote