View Single Post
  #113  
Παλιό 25-12-2013, 01:08
forester Ο/Η forester βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2011
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ
Μoto: R 1200 GS Triple Black και μπλουζάκια ΚΤΜ
Μηνύματα: 4,214
Προεπιλογή Απάντηση: Προσωρινή απαγόρευση του κυνηγίου σε όλη την Ελλάδ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από frits Εμφάνιση μηνυμάτων
Όμορφη η όλη φάση Διονύση και σε ευχαριστώ για την πρόσκληση, άλλα όταν φτάσουμε στο μπαμ εκεί χαλιέμαι λιγάκι.
Τέλος πάντων εγώ ξαναμπήκα στην κουβέντα λόγω του επιχειρήματος του επίσης φίλου Forester για τους κρεατοφάγους. Υπάρχουν αρκετοί λόγοι να υποστηρίξετε τα επιχειρήματα σας αλλά αυτός ως βασικός απλά δεν μου στέκει.

Τέσπα μακάρι το πρόβλημά μας να ήταν αν είναι ηθικό ή όχι το κυνήγι.


Χρόνια πολλά , κατ' αρχήν

Αν κι όχι ακόμα στην Ελλάδα, αλλά σε δίκτυο πλέον


Σταυράκο αυτό που λέω με τους κρεατοφάγους και μη, εν πολλοίς απαντήθηκε πιο πάνω.
Σαφώς δεν κυνηγάμε για να ζήσουμε- πλέον- αλλά ποια η διαφορά της θανάτωσης ενός ζώου που εκτρέφεται γι αυτό το σκοπό, από τη θανάτωση ενός ελεύθερου - άγριου ζώου?
Τι είναι χειρότερο, τα αρνάκια γάλακτος (9-13 κιλά) του Πάσχα, τα "αγριογούρουνα" εκτροφείου επίσης γάλακτος, των Χριστουγέννων, ή ένας κάπρος 150 κιλά, που άμα "δεν το 'χεις "κιόλας, μπορεί να γίνεις εσύ ο μεζές του?
Το αυτό και για το λαγό (του οποίου η αναπαραγωγή βοηθιέται με το κυνήγι κι αυτό έχει να κάνει με την έκκριση αδρεναλίνης και τη γονιμότητα του) και τα πουλιά, που έχουν δυνατότητα επιβίωσης κι από 100 κυνηγούς....
Εξάλλου πιο πολλά θύματα υπάρχουν από φυτοφάρμακα και μολυσμένα νερά λιμνών - ποταμών, παρά από όλα τα τουφέκια του κόσμου.
Επομένως όποιος τρώει κρέας, ας μην κάνει κήρυγμα εναντίον των κυνηγών. Αυτό εννοώ.


ΥΓ: 1.Μολονότι δεν κυνηγάω καμιά 15αριά χρόνια τώρα, είμαι γόνος γενεών και γενεών κυνηγών με όπλα αντίκες πριν κι απ το '21.
2. Όταν λέω κυνήγι - κυνηγός, εννοώ τους νόμιμους και εχέφρονες! Μακριά από εμάς οι ανεγκέφαλοι επιδειξίες, οι λαθροθήρες, αυτοί που κάνουν γενοκτονία στα χιόνια, τα βράδια με φώτα κλπ, κλπ.



Χρόνια πολλά και καλά!
Με τις υγείες σας αύριο τα γουρουνάκια κι οι γαλοπούλες
Reply With Quote