View Single Post
  #29  
Παλιό 19-03-2013, 22:10
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Φτάνουμε σε μία από τις ακριβότερες περιοχές της Ελβετίας (και ένα από τα πιο ακριβότερα χειμερινά θέρετρα του κόσμου) το Saint Moritz, και βλέπουμε μία λίμνη στην μέση και δάση παντού γύρω-γύρω, με ποτάμια να την τροφοδοτούν ασταμάτητα...
Το χωριό βρίσκεται καναδυό χιλιόμετρα παραπάνω...


"Το χωριό που φτιάχτηκε για βουνίσιους πλούσιους"


"μοναδικές εικόνες, και μοναδικά μέρη για να χαζεύεις με τις ώρες"




"και άλογα έχουν"


"ένα από τα ποτάμια που τροφοδοτούν τη λίμνη"


"μία εκκλησία που μου θύμισε κάτι από τα δικά μας βουνά στη Πίνδο"

Κάπου εκεί τα παιδιά είπανε να πάνε στο δωμάτιο να αράξουνε τα δυό τους και να κάνουν dolce vita, κι εγώ θα συνέχιζα τη μέρα solo, και ήτανε πολύ νωρίς ακόμα άρα μπορούσα να κάνω ό,τι ήθελα...
Πρώτα πήγα μιά βόλτα στο χωριό να το δω από κοντά...





Όμορφο, αλλά με τόνους πλουσιοτουρίστα, τόσο πολλοί που μου χαλάσανε την διάθεση με τα χρυσά τους και τις τουαλέτες τους. Πρέπει να είχε κάποια εκδήλωση μάλλον, δεν εξηγείται αλλιώς.
Στις βιτρίνες το φθηνότερο φόρεμα είχε περισσότερα από το όλο budget του ταξιδιού μας... και είχαν και κόσμο μέσα... τι να πεις...
δε ξέρω αν έπεσα στη περίπτωση εγώ αλλά 5 λεπτά σ'αυτό το χωριό αρκούν για να σιχαθείς ακόμα περισσότερο τον καπιταλισμό, ειδικά αν έχεις ήδη την προδιάθεση...

Την κάνω λοιπόν για να κάνω το Julierpass, να πάω δηλαδή μέχρι την λίμνη του, και να ξαναγυρίσω προς St. Moritz για να πάω προς Ιταλία μεριά μετά! Ήθελα να δω πολύ πράμα σήμερα, δε ξέρω γιατί αλλά είχα φοβερή διάθεση εκείνη τη μέρα!
Μέχρι να πάω και να έρθω στο Julierpass έβγαλα απίστευτα πολλές και καλές φωτογραφίες, θα σας δείξω μόνο κάποιες μετά από αρκετή δυσκολία για να τις διαλέξω...


"love is in the air"




"chase the rainbow?"


"να ξεκουραστεί για λίγο το άλογο"


"αλλά και ο αναβάτης, μία από τις καλύτερες αυτοφωτογραφίες μου"


"breathtaking stuff"


"ιδανική στάση για τσιγάρο, πολλές σκέψεις να επεξεργαστείς..."

κάπου εκεί πάνω με πιάσαν οι εσωτερικές μου αναζητήσεις και είπα να δω ακόμα περισσότερο βουνό, προς οπουδήποτε.

Reply With Quote