View Single Post
  #12  
Παλιό 19-03-2013, 13:31
PapasouzasReal Ο/Η PapasouzasReal βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2011
Περιοχή: Αθήνα
Μoto: Τenere xt660z
Μηνύματα: 124
Προεπιλογή Απάντηση: 26 εξωπραγματικές μέρες στη ράχη και τα πέριξ της Ευρώπης.

Μέρα 6
Φλωρεντία


Σήμερα η μέρα ήταν πιο μοναχική. Άφησα τα παιδιά να κάτσουνε ντουετάκι και πήρα από νωρίς το ποδήλατο να γυρίσω όση Φλωρεντία δε γύρισα χτες και με περισσότερη όρεξη για φωτογραφίες. Οπότε σήμερα έχει πολύ οφθαλμόλουτρο από Φλωρεντία. Το μόνο κακό είναι ότι έκανα τόσα χλμ ποδήλατο που τις επόμενες 2 μέρες ήμουν πιασμένος.
Στο δρόμο γνωρίστηκα με μία τρελή οικογένια που είχε μία καντίνα σε ένα πάρκο και έκατσα τουλάχιστον καμιά ώρα για να ξεκουραστώ... οι άνθρωποι εκεί που γλυκοκοιτιόντουσαν μετά από λίγο τσακωνόντουσαν για κάτι που δεν καταλάβαινα στα Ιταλικά (και είχε αρκετή πλάκα) και μετά από λίγη ώρα γλυκοκοιτιόντουσαν πάλι.


"Κλασσικό ξεκίνημα της μέρας με την παρκάρα"




















"statues posing!"










"street art"




"Οι φλωρεντίνες με τους φλωρεντίνους (πολύ μ'αρέσει να το λέω αυτό) κάνοντας BBq στα πάρκα"




"Δρόμο έπαιρνα, δρόμο άφηνα"

Το απόγευμα πήρα την Ντόλυ και ανεβήκαμε στο Fiesole, μία περιοχή πάνω σε λόφο λίγο έξω από την Φλωρεντία, να πιω ένα καφεδάκι και να παίξω με το φακό μου λίγο και τελικά ήτανε πολύ καλή η έμπνευση. Είχα και μία ωραία γνωριμία με ένα Βραζιλιάνο και την γυναίκα του που μιλάγαμε για ώρες.


"walking on sunshine"


"το ηλιοβασίλεμα εμπνέει τους τοπικούς καλλιτέχνες"






"gone"

Γύρισα στο δωμάτιο να φάμε κάτι με τα παιδιά και στη ρεσεψιόν γνωριστήκαμε με έναν Τσέχο που είχε κάνει εκείνη τη μέρα Πράγα-Φλωρεντία (1100 χλμ δηλαδή) δικάβαλος με 990...
Όταν φτάσανε η γυναίκα του είχε ήδη έντονο σύνδρομο πιασοκώλ και κοιμόταν ήδη πάνω στη μηχανή. Η δική μου μπορεί και να με χώριζε. Απ' ότι μας είπε βέβαια και η δική του ήτανε στα πρόθυρα.
Φαϊ και ύπνος λοιπόν στα γρήγορα γιατί αύριο έχει πολύ και καλό χιλιόμετρο!

Bonus track της ημέρας:


"H μπουγάδα μας"
Reply With Quote