View Single Post
  #26  
Παλιό 20-02-2012, 23:19
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: ΑΠΟ ΤΗΝ ΡΩΣΙΑ ΜΕ ΑΓΑΠΗ…. Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ…

17-8-11-ΤΕΤΑΡΤΗ: Βροχερή μέρα, και σκέπτομαι τι να κάνω!! Απόφαση για μια κοντινή βόλτα και βλέποντας και κάνοντας. Κατεύθυνση λοιπόν εδώ κοντά στην γειτονιά!!! Πλατεία Αγίου Ισαάκ, και ο πασίγνωστος Καθεδρικός του Αγίου Ισαάκ. Τι να πει κανείς γι’αυτό το αρχιτεκτονικό μεγαλείο!! Ώρες ατελείωτες θα κοιτάς και δεν χορταίνεις.

























Από τους μεγαλύτερους Καθεδρικούς του κόσμου, σχεδιάστηκε το 1818. Μια ματιά εξωτερικά και, κόκκινες κολόνες από γρανίτη βάρους η κάθε μια 14τον.. μεταφέρθηκαν από την Φιλανδία. Τεράστιες πανύψηλες δρύινες πύλες και μπρούτζινες που ζυγίζουν 20τον η κάθε μια και έχουν παραστάσεις από την ζωή του Χριστού.. και φυσικά ο τεράστιος επίχρυσος τρούλος που μπορείς να ανέβεις και να μαγευτείς από την υπέροχη θέα.











Φεύγω και πάω στην πλατεία θεάτρου, και κοντοστέκομαι στο Θέατρο Μαριινσκι, από το όνομα της Μαρίας Αλεξαντροβνα, συζύγου του Αλέξανδρου Α. το κτήριο οικοδομήθηκε το 1560 από τον αρχιτέκτονα που σχεδίασε και το Θέατρο Μπολσοι στην Μόσχα.











Η βροχή όμως είχε σκοπό να μου αλλάξει τα σχέδια, και να μου χαλάσει την διάθεση. Έντονα έπεφτε, και δεν μπορούσα να κάνω κάτι παρά να επιστρέψω στο ξενοδοχείο. Βρεγμένος σαν την γάτα ανεβαίνω στο δωμάτιο, περιμένοντας να κόψει. Μάταια όμως. Το απόγευμα κατεβαίνω στο εστιατόριο του ξενοδοχείου. Έφαγα ένα καλό γεύμα και ήπια και τον καπουτσίνο μου και ξανά δωμάτιο. Η βροχή δεν λέει να σταματήσει…
Reply With Quote