View Single Post
  #24  
Παλιό 09-11-2009, 09:59
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Ρυθμιση εις ντιζες γκαζιου στις R1200GS/A

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και λιγο αργοπορειμενα... δεν πειραζει ομως. Δεν ξεχναω, καλιο αργα παρα ποτε !!!
Στην παρακατω φωτογραφια και στο σημειο που δειχνω, ειναι το σημειο που λαμβανει χωρα η ρυθμιση (το ιδιο ακριβως υπαρχει και απο δεξια εννοειται)


Εδω φαινονται τα δυο 10ακια ανοικτα γερμανικα κλειδια. Ξεκιναμε πρωτα με το κατω, λασκαροντας το κοντρα παξιμαδι και στην συνεχεια με το επανω κλειδι προβαινουμε στην απαραιτητη ρυθμιση για να το "σηκωσουμε" ή να το "ριξουμε" (γυρνοντας το αριστερα ή δεξια δηλαδη βιδωνοντας το ή ξεβιδωνοντας το)


Υ.Γ
Εγω, στο θεμα για το ποια πλευρα θα προτιμησω να ρυθμισω ή να επεμβω γενικοτερα, την επιλεγω με βαση τις στροφες του ρελαντι!
Τι εννοω;
Εμενα η μηχανη μου μεχρι και πριν την ρυθμιση, κρατουσε περιπου 1180 με 1220 (λιγο χαμηλοτερες στροφες απο οτι μου κρατουσε καποτε). Ηθελα να εχω κατι λιγοτερες στροφες παραπανω στο ρελαντι και ετσι επελεξα να "σηκωσω" απο την δεξια πλευρα αυτην την μικρη διαφορα που υπηρχε, και οχι να "ριξω" την αριστερη πλευρα.
Τωρα μου κραταει 1210 με 1240 στροφες. Εκει που κρατουσε και παλαιοτερα δηλαδη.
Αν πχ εκανα τωρα την ρυθμιση, με αυτες τις στροφες στο ρελαντι που εχω τωρα, τοτε την τυχον διαφορα που θα εβρισκα, μικρη ή μεγαλη, θα την μοιραζα και στις δυο πλευρες. Δηλαδη την πλευρα που θα ηταν σηκωμενη περοσσοτερο θα την εριχνα λιγο, και την πλευρα που θα ηταν χαμηλωτερη θα την ανεβαζα λιγο.
Αυτα τα ολιγα... συμπληρωματικα !

Νικολα!!!για αλλη μια φορα.......Ζωγράφισες!!!!!!


Σε ευχαριστω!
Reply With Quote