View Single Post
  #2  
Παλιό 15-11-2010, 23:07
Magelanos Ο/Η Magelanos βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2010
Περιοχή: Athina
Μoto: Κ1200S
Μηνύματα: 846
Προεπιλογή Απάντηση: Travelling 66° 30' North. Αυγ. 2008

Ναι και όντως σωστά βλέπετε στην επικεφαλίδα… εγώ δεν το έχω χωνέψει ακόμα …το τι εμπειρίες, και τι απίστευτο ταξίδι, εγώ (Πάνος)και η (Μόνικα), καταφέραμε να πραγματοποιήσουμε αυτό το καλοκαίρι!!! Με μεταφορικό μέσο την μηχανή (ΒΜW Κ-1200S), οδικός ,και απροβλημάτιστα, διασχίζοντας δέκα χώρες (ΣΚΟΠΙΑ-ΣΕΡΒΙΑ-ΟΥΓΓΑΡΙΑ-ΤΣΕΧΙΑ-ΓΕΡΜΑΝΙΑ-ΔΑΝΙΑ-ΝΗΣΙΑ ΦΕΡΟΕ-ΙΣΛΑΝΔΙΑ-ΑΥΣΤΡΙΑ-ΙΤΑΛΙΑ), κάνοντας συνολικά 7.910χιλ και τριάντα έξι μέρες στην διάθεση μας.

Το εξωτερικό δεν είναι η πρώτη φορά που το επισκέπτομαι. Ξεκίνησα το 2004 με την Μόνικα, να γνωρίσω την χώρα της , την πανέμορφη( ΠΟΛΩΝΙΑ). Τότε με (CBR-1100XX) και για είκοσι μέρες περίπου, τον Αύγουστο, άφησα την Ελλάδα και τους ολυμπιακούς αγώνες, για τον δικό μου ολυμπιακό άθλο!!! Πρώτη φορά στο εξωτερικό-Ευρωπη,και μάλιστα με δυο τροχούς.

Από τότε, ήθελα να ξεπεράσω και τον κεντερη!!! Κάθε καλοκαίρι τον Αύγουστο(αδειούχος βλέπεται..) έφευγα για τα ξένα… 2005 με ( CBR-1100XX) κεντρική Ευρώπη… 2006 με( BMW K-1200S) πάω ποιο μακριά, περνώντας από σκανδιναβικές χώρες και φτάνοντας, Βόρειο Ακρωτήριο (ΝΟΡΒΗΓΙΑ)!!! Για όσους έχουν πάει γνωρίζουν πολύ καλά ότι είναι μια εμπειρία μοναδική… 2007 με ( BMW K-1200S) άλλο ένα δύσκολο ταξίδι, από καιρικών συνθηκών(μόνιμα βροχή και σπανίως ήλιος ΣΚΟΤΙΑ-ΙΡΛΑΝΔΙΑ-ΑΓΓΛΙΑ)… μην ξεχνάμε και την ανάποδη οδήγηση, σε αυτές τις χώρες.

Φτάσαμε και στο 2008, όπου ανοίγοντας τον χάρτη, έβλεπα αυτή την απομονωμένη χώρα (ΙΣΛΑΝΔΙΑ), και κάτι μου έκανε μέσα μου, θέλοντας έντονα να την επισκεφτώ!!! Ξεκίνησα δειλά, δειλά να μαζεύω πληροφορίες. Πράγμα δύσκολο, γιατί δεν είχε κάνει κάποιος το ταξίδι αυτό, και δεν υπήρχαν και βιβλία-περιοδοικα στην ελληνική γλώσσα!!! Φυσικά στο ιντερνέτ έβρισκες τα πάντα, αλλά στη αγγλική γλώσσα, πράγμα που δεν την κατέχουμε και πολύ…

Το ευχάριστο ήταν όταν, βρήκα στο ιντερνέτ, ζευγάρι ελλήνων, που είχαν φτιάξει με πολύ μεράκι, ιστοσελίδα με ταξίδια που έχουν κάνει κατά καιρούς, σε διάφορα μέρη στον κόσμο. Και ήταν μεγάλη μου χαρά όταν είδα ότι το καλοκαίρι του 2007 είχαν φτάσει οδικός, με αυτοκίνητο (ΙΣΛΑΝΔΙΑ)… Οι πληροφορίες αρκετές και σαφέστατες… το θέμα είναι άλλο αυτοκίνητο και άλλο μηχανή και μάλιστα σπορ-τουρινγκ… και αυτό το λέω γιατί στην( ΙΣΛΑΝΔΙΑ) η τουριστική σεζόν, και επισκέψιμη οδικός, είναι δυο μήνες το πολύ!!! Μέσα Ιουλίου, με 15 Σεπτέμβρη, από εκεί και πέρα ξεχάσετε το…

Τον Αύγουστο που μας ενδιαφέρει η θερμοκρασία είναι μέσο όρο από 7 έως 18 βαθμοί.. εντάξει αυτό το ξεπερνάμε, αφού είμαστε προετοιμασμένοι για χειμώνα!!! Υπάρχει όμως μεγάλη πιθανότητα να συναντήσουμε ακραία καιρικά φαινόμενα… όπως υπερβολικό αέρα, με αποτέλεσμα και ανατροπή αυτοκινήτων… ακόμα και χιόνι αφού ως γνωστόν τα χιόνια υπάρχουν ακόμα και το καλοκαίρι, και η( ΙΣΛΑΝΔΙΑ) έχει τρεις παγετώνες, με τον έναν από αυτόν να είναι από τους μεγαλύτερους σε έκταση της Ευρώπης!!!

Εύκολα η δύσκολα, το θέμα είναι, ότι εμένα μου καρφώθηκε στο κεφάλι αυτός ο προορισμός, και αυτό θα πράξω. Το μόνο πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσουμε, είναι να μην βρούμε εισιτήρια για το καράβι. Και αυτό γιατί καλό είναι να τα κλείσεις ποιο νωρίς μέσω ιντερνέτ, γιατί είναι μόνο μια εταιρία(SMYRIL LINE) και ένα καράβι!!! Και με το ιντερνέτ, δεν έχουμε πολλά πάρε δώσε, οπότε αποφασίσαμε να φτάσουμε μια μέρα ποιο νωρίς στο λιμάνι (Hansholm-ΔΑΝΙΑ) όπου και θα παίρναμε το καράβι. Τώρα άμα δεν μας κάτσει η φάση με το καράβι, κάπου αλλού θα καταλήξουμε. Από οργάνωση, ξενοδοχεία και τέτοια, ποτέ δεν έχω κλείσει από Ελλάδα!!! Γιατί ποτέ δεν ξέρεις αν θα σου βγει, το πρόγραμμα στις σωστές ημερομηνίες.

Αυτό που υπάρχει είναι ένα γενικό πλάνο του ταξιδιού σαν δρομολόγιο, πχ..από ποιες χώρες θα περάσω, τι θέλω, και προλαβαίνω να επισκεφτώ. Ένα χάρτη της Ευρώπης, GPS αν υπάρχει είναι καλό… εγώ το είχα και δεν το χρησιμοποίησα λόγο βλακείας..!!! αν και δεν με χάλασε καθόλου, με την τεχνολογία δεν τα πάω καθόλου καλά, οπότε αρκέστηκα στον παραδοσιακό τρόπο… χάρτη.. ψάχνε.. ρώτα.. τρέξε..!!!! από μπαγκάζια μόνο τα απαραίτητα. Δηλαδή ότι χωρανε οι μπαγκαζιερες(τριπλετα), και το τανκ-Μπανκ, και να μένει και λίγο χώρος, για μπιχλιμπίδια-αναμνηστηκα,που σίγουρα θα συλλέξουμε από κάθε χώρα. Το ποιο βασικό για βόρειες χώρες είναι: Καλό -ΑΔΙΑΒΡΟΧΟ- πάνω κάτω, ΑΔΙΑΒΡΟΧΑ ΓΑΝΤΙΑ- ΓΚΕΤΕΣ.
Reply With Quote