View Single Post
  #3  
Παλιό 11-05-2010, 23:53
kostas_366 Ο/Η kostas_366 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: Επίδαυρος-Κερατσίνι
Μoto: R 1100 gs και τώρα R 1150 gs
Μηνύματα: 7,799
Προεπιλογή Απάντηση: 15-16 ΜΑΙΟΥ 2010 ΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΝΥΧΤΑ ΜΟΥΣΕΙΩΝ 2010 - ΜΟΥΣΕΙΟ ΓΟΥΛΑΝΔΡΗ ΦΥΣΙΚΗΣ

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gemara Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σας πω ρε παιδιά.

Είχα σε μεγάλη εκτίμηση και θαυμασμό το εν λόγω μουσείο και ίδρυμα.

Μέχρι πρότινος, που η μητέρα του κουμπάρου μού, μου διηγήθηκε την εξής ιστορία:

Μένει σε ένα σπίτι στο Καλαμάκι. Το σπίτι αυτό ανήκε σε μία γηραιά κυρία που απεβίωσε.

Η διαθήκη της γηραιάς κυρίας ανέγραφε ότι όσο η μητέρα του κουμπάρου μου είναι εν ζωή, της ανήκει το σπίτι και θα μένει εκεί.

Όταν αποβιώσει και η μητέρα του κουμπάρου μου, το σπίτι περιέρχεται ως δωρεά στο μουσείο Γουλανδρή.

Η μητέρα (αγία γυναίκα) λοιπόν χαίρει άκρας υγείας και αμέσως μετά το θάνατο της γηραιάς κυρίας, το μουσείο "προσλαμβάνει" πρόθυμο συμβολαιογράφο και λοιπούς δημόσιους φορείς που πλαστογραφούν τη διαθήκη, η διαθήκη αλλάζει και το σπίτι περιέρχεται στην ιδιοκτησία του μουσείου παρ' όλο που η νόμιμη ιδιοκτήτριά του είναι εν ζωή.

Αποτέλεσμα είναι ότι μετά από 40 τόσα χρόνια κατοίκησης στο σπίτι της η μητέρα του φίλου και κουμπάρου μου, ξεσπιτώνεται για να εκμεταλλευτεί το φιλετάκι οικόπεδο (να χτίσουν πολυκατοικία) το εν λόγω "ίδρυμα" λαδώνοντας τα κατάλληλα πρόσωπα...

Αν εμένα μου προκαλεί αγανάκτηση η διαδικασία αυτή, φανταστείτε την χήρα την κυρά Μαριγώ, την μητέρα του φίλου μου...
Reply With Quote