GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιό 03-03-2012, 22:33
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Σας έχει συμβεί;

Μου συνέβη δύο φορές σε διάστημα ενός μήνα (έπειτα από ακινησία μιας εβδομάδας κάθε φορά, αλλά με μπαταρία σε καλή κατάσταση) το εξής: Βάζω μπροστά, οδηγώ και η ένδειξη του abs με το κόκκινο τρίγωνο συνεχίζει να αναβοσβήνει. Παράλληλα το ταχύμετρο είναι νεκρό, κατά συνθήκη κι ο χιλιομετρητής, το στροφόμετρο όμως δουλεύει κανονικά. Δεν ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο του σερβομηχανισμού (μοντέλο 2005), όμως φρένα και abs λειτουργούν. Σβήνω τη μηχανή, την ξανανοίγω και όλα πλέον επαναλειτουργούν ο####. {Παρεπιπτόντως, πριν πέντε μήνες και επιστρέφοντας από ταξίδι, ο δείχτης του ταχύμετρου είχε κολλήσει και δεν κατέβαινε κάτω από τα 20. Αν πήγαινα δηλαδή με 100 χμ/ώρα αυτό έδειχνε 120. Έσβησα τη μηχανή, την ξανάβαλα μπροστά και ο δείχτης λειτουργούσε κανονικά. Δεν μου το ξανάκανε, το παραθέτω απλά γιατί υποψιάζομαι πιθανή σχέση}. Γνωρίζει κανείς τίποτα;
Reply With Quote
  #2  
Παλιό 03-03-2012, 22:51
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Είχα κάτι ανάλογο.

Σε μια πρώτη φάση, φύσα καλά και στην πίεση τις μπροστινές δαγκάνες.

Μετά πλύνε τες με πίεση. Και βλέπεις.
Reply With Quote
  #3  
Παλιό 04-03-2012, 01:25
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Το παθαίνω και εγώ.
Δεν το έχω επιδιορθώσει αλλά μου είπαν ότι είναι ο πίσω αισθητήρας του ABS, είναι ο ίδιος αισθητήρας που διαβάζει το ταχύμετρο. Μια φορά μου το καθάρισαν (στην αλλαγή βαμβολίνης διαφορικού) και έκανε καιρό να χαλάσει, τώρα το κάνει ποιο σπάνια. Αν τον αλλάξεις έχει περίπου 100€ αν θυμάμαι
Reply With Quote
  #4  
Παλιό 04-03-2012, 01:46
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παθαίνω και εγώ.
Δεν το έχω επιδιορθώσει αλλά μου είπαν ότι είναι ο πίσω αισθητήρας του ABS, είναι ο ίδιος αισθητήρας που διαβάζει το ταχύμετρο. Μια φορά μου το καθάρισαν (στην αλλαγή βαμβολίνης διαφορικού) και έκανε καιρό να χαλάσει, τώρα το κάνει ποιο σπάνια. Αν τον αλλάξεις έχει περίπου 100€ αν θυμάμαι
Δηλαδή, σου είπαν από εξουσιοδοτημένο κατάστημα ότι είναι de facto ζήτημα αντικατάστασης του πίσω αισθητήρα; Αλλάζοντας τον ξεμπερδεύεις ή το υποθέτουν;
Reply With Quote
  #5  
Παλιό 04-03-2012, 02:07
siraxanz Ο/Η siraxanz βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Aug 2009
Περιοχή: Argos-Argolidas
Μoto: r1200gsa '08, Cagiva elephant 750e '95
Μηνύματα: 13,321
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

και εχω βρει αισθητηρες στο ebay τσαμπα ...

μαλλον θα καβατζωσω εναν...
Reply With Quote
  #6  
Παλιό 04-03-2012, 13:02
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από siraxanz Εμφάνιση μηνυμάτων
και εχω βρει αισθητηρες στο ebay τσαμπα ...

μαλλον θα καβατζωσω εναν...
Και μάλλον καλά θα κάνεις. Το ερώτημα ωστόσο είναι "τι να πρωτοπρολάβουμε να προμηθευτούμε"; Και το αμέσως επόμενο "πού θα βρεθούν τα φράγκα"; Δυστυχώς, ρε γαμώτο, καταντήσαμε πια μίζεροι από το πουθενά.
Reply With Quote
  #7  
Παλιό 04-03-2012, 14:09
BOXER Ο/Η BOXER βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: Μοσχατο
Μoto: R1200gs
Μηνύματα: 2,806
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΣΚΑΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μου συνέβη δύο φορές σε διάστημα ενός μήνα (έπειτα από ακινησία μιας εβδομάδας κάθε φορά, αλλά με μπαταρία σε καλή κατάσταση) το εξής: Βάζω μπροστά, οδηγώ και η ένδειξη του abs με το κόκκινο τρίγωνο συνεχίζει να αναβοσβήνει. Παράλληλα το ταχύμετρο είναι νεκρό, κατά συνθήκη κι ο χιλιομετρητής, το στροφόμετρο όμως δουλεύει κανονικά. Δεν ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο του σερβομηχανισμού (μοντέλο 2005), όμως φρένα και abs λειτουργούν. Σβήνω τη μηχανή, την ξανανοίγω και όλα πλέον επαναλειτουργούν ο####. {Παρεπιπτόντως, πριν πέντε μήνες και επιστρέφοντας από ταξίδι, ο δείχτης του ταχύμετρου είχε κολλήσει και δεν κατέβαινε κάτω από τα 20. Αν πήγαινα δηλαδή με 100 χμ/ώρα αυτό έδειχνε 120. Έσβησα τη μηχανή, την ξανάβαλα μπροστά και ο δείχτης λειτουργούσε κανονικά. Δεν μου το ξανάκανε, το παραθέτω απλά γιατί υποψιάζομαι πιθανή σχέση}. Γνωρίζει κανείς τίποτα;
Eγω πιστευω οτι φταιει το ιδιο το οργανο ενδειξεων!

Η πλακετα που εχει μεσα.
Εμενα μου το κανει αυτο καποιες φορες (ακριβως τα ιδια συμπτωματα), και ξερω πως φταιει το ιδιο το οργανο.
Μαλιστα εχει η πλακετα του, απωλεια της ταξεως των 0,06Α.
Ομως με τα 600+ ευρω που εχει... μαλλον θα το αφησω να τα παιξει τελειως, και μετα αντικατασταση!!!

Last edited by BOXER; 04-03-2012 at 14:10.
Reply With Quote
  #8  
Παλιό 04-03-2012, 14:12
gandreas Ο/Η gandreas βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2010
Περιοχή: Αμπελόκηποι
Μoto: 1200gs
Μηνύματα: 3,874
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ΔΑΣΚΑΛΟΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
Δηλαδή, σου είπαν από εξουσιοδοτημένο κατάστημα ότι είναι de facto ζήτημα αντικατάστασης του πίσω αισθητήρα; Αλλάζοντας τον ξεμπερδεύεις ή το υποθέτουν;
Στον εγκέφαλο που μου το βάζει δεν βγάζει πρόβλημα οπότε αφήνουν μια πάρα πολύ μικρή επιφύλαξη, λογικά είναι αυτό γιατί όπως σου είπα από την στιγμή που το καθάρισαν μου το κάνει μία φορά τον μήνα από μέρα παρά μέρα που το έκανε(χονδρικά). Για να το καθαρίσεις ή να το αλλάξεις έχει κάποια μανούρα , Αν δεν ήταν και το σταμάτημα του κοντέρ δεν θα ήταν τόσο σίγουρος (ο μηχανικός) μια και από εκεί παίρνουν εντολή και τα δύο .
το πάω στην μηχαλακοπούλου λίγο ποιο κάτω από πριν την επίσημη αντιπροσωπία που έκλεισε. (και αυτό που πάω είναι συνεργείο BMW)
αν το φτιάξεις θα με ενδιέφερε να μου το πεις για να ξέρω
Reply With Quote
  #9  
Παλιό 04-03-2012, 18:19
MARK Ο/Η MARK βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-ΡΕΘΥΜΝΟ
Μoto: GS 1200R ADVENTURE
Μηνύματα: 28,959
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gandreas Εμφάνιση μηνυμάτων
Το παθαίνω και εγώ.
Δεν το έχω επιδιορθώσει αλλά μου είπαν ότι είναι ο πίσω αισθητήρας του ABS, είναι ο ίδιος αισθητήρας που διαβάζει το ταχύμετρο. Μια φορά μου το καθάρισαν (στην αλλαγή βαμβολίνης διαφορικού) και έκανε καιρό να χαλάσει, τώρα το κάνει ποιο σπάνια. Αν τον αλλάξεις έχει περίπου 100€ αν θυμάμαι
Το είχα πάθει και εγώ,λογικά αισθητήρας....
Reply With Quote
  #10  
Παλιό 04-03-2012, 20:56
ΔΑΣΚΑΛΟΣ Ο/Η ΔΑΣΚΑΛΟΣ βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2010
Περιοχή: Αργυρουπολη
Μoto: gs 1200
Μηνύματα: 107
Προεπιλογή Απάντηση: Σας έχει συμβεί;

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από BOXER Εμφάνιση μηνυμάτων
Eγω πιστευω οτι φταιει το ιδιο το οργανο ενδειξεων!

Η πλακετα που εχει μεσα.
Εμενα μου το κανει αυτο καποιες φορες (ακριβως τα ιδια συμπτωματα), και ξερω πως φταιει το ιδιο το οργανο.
Μαλιστα εχει η πλακετα του, απωλεια της ταξεως των 0,06Α.
Ομως με τα 600+ ευρω που εχει... μαλλον θα το αφησω να τα παιξει τελειως, και μετα αντικατασταση!!!
Η πλακέτα αλλάζει ολόκληρη; Δεν υπάρχει κάποιο ηλεκτρονικό εξάρτημα ειδικά για το ταχύμετρο;
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Μπορεί να συμβεί κάτι τέτοιο ή θα μας τρελάνουν ??? Adamis Κόσμος 42 01-12-2011 23:11
Τι θα μας συμβεί, εάν χρεοκοπήσει η Ελλάδα; Ο οικονομολόγος, Β. Β SenseiG Επικαιρότητα 37 07-06-2011 20:05
Τι θέλει να πει ο ποιητής όταν βγάζει ένδειξη DWALO? vaskoukou Τεχνικά θέματα διάφορα 10 12-03-2011 21:14
Μπορει να μην ειναι μελος , μπορει να μην τον ξερουμε , αλλα αξιζει συγχαρητηρια!! sansiro.sugata Ταξίδια στο εξωτερικό 18 12-04-2010 22:41
Μπορεί να συμβεί και αυτό!!!. Anax Τεχνικά θέματα διάφορα 10 06-03-2009 13:47


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 18:10.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!