GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > GS Forum - Road & Enduro Training

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #101  
Παλιό 17-12-2010, 21:01
nibo Ο/Η nibo βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Feb 2010
Περιοχή: Αθηνα
Μoto: BMW 800GS
Μηνύματα: 408
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατά την διάρκεια μοναχικής μας βόλτας στο βουνό. Αν σπάσεις ένα πόδι – χέρι – πλευρό, ποιος θα σε σώσει εκεί επάνω, στις ρεματιές, τα μονοπάτια και τα ρυάκια?


Δεν πρέπει να πηγαίνεις ποτέ μονός σου στο βουνό.
Πάντα με παρέα, γιατί μπορεί να τύχουν απο τα πιο απλά, π.χ. να κολλήσει κάπου η μηχανή σου, να χρειαστεί ρεύμα η μπαταρία σου με καλώδια απο άλλη μοτο, και πολλά άλλα. Μέχρι το πιο σοβαρό όπως είναι ένας τραυματισμός.

Last edited by nibo; 17-12-2010 at 21:04.
Reply With Quote
  #102  
Παλιό 17-12-2010, 21:17
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από nibo Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν πρέπει να πηγαίνεις ποτέ μονός σου στο βουνό.
Πάντα με παρέα, γιατί μπορεί να τύχουν απο τα πιο απλά, π.χ. να κολλήσει κάπου η μηχανή σου, να χρειαστεί ρεύμα η μπαταρία σου με καλώδια απο άλλη μοτο, και πολλά άλλα. Μέχρι το πιο σοβαρό όπως είναι ένας τραυματισμός.
Σωστός, όπως και σε πολλά άλλα όπως η κατάδυση, το heliski κλπ.
Reply With Quote
  #103  
Παλιό 17-12-2010, 21:31
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

αντε και να ψαρώσετε οι καινουριοι.......


Βασίλης Ορφανός...
[quote=mario;275260]καλή επιτυχία...[/quote]

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
το ΣΧΟΛΕΙΟ σου μαθαινει τα ΠΡΩΤΑ σου βηματακια...
[quote=vasorfa;275250]

για να ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ή να ΤΡΕΞΕΙΣ....πρεπει να το κανεις ....ΜΟΝΟΣ σου....οπως ειπε και ο μανιακ με πολλες ώρες και χιλιομετρα σε αντιστοιχα τεραιν...

την πάτησα?

Last edited by ckk; 17-12-2010 at 21:50.
Reply With Quote
  #104  
Παλιό 18-12-2010, 09:53
paschalis Ο/Η paschalis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Dec 2009
Περιοχή: thessaloniki
Μoto: R1200GS '04
Μηνύματα: 7,234
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από gsmaniac Εμφάνιση μηνυμάτων

τα τελευταια χρονια,πολυς κοσμος αγορασε μεγαλα on-off,νομιζοντας οτι θα γινει χωματερος.....ετσι βρηκαν ευκαιρια οι εταιρειες και εστησαν τις σχολες
οσο για τον κινδυνο....πιο πολυ κινδυνευουμε στην ασφαλτο,παρα στο χωμα,εκτος αν πηγαινεις στο βουνο μονος σου..
για να μην παρεξηγηθω....ΔΕΝ εννοω οτι δεν πρεπει να πηγαινετε στα σχολεια,αλλα δεν μαθαινεις τιποτα,αν δεν κανεις πολλα χλμ. σε χωματινα τερρεν...

Καπετανιο οταν τα εγραφα εγω αυτα με αρπαξανε οι συμφορουμιτες!!
Συνυπογραφω 1200 φορες!!
Reply With Quote
  #105  
Παλιό 20-12-2010, 20:23
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατί μου τα γράφεις αυτά? Είδες κάπου, από όλο το thread, να έγραψα κάτι αντίθετο? Αν ναι, γράψε το σε παρακαλώ, μήπως δεν το διετύπωσα σωστά οπότε και τα άλλα μέλη δεν θα έχουν την σωστή πληροφόρηση ή δεν κατάλαβες καλά για να στο εξηγήσω.
φίλε ckk,να ρωτήσω κάτι?τις φωτό που μας τράβηξε ο φωτογράφος,πως μπορούμε να τις δούμε?Εννοώ να διαλέξουμε ποιές θα παραγγείλουμε,γιατί μου φάνηκαν κάπως ακριβές οι τιμές στο site που μας δώσαν κάρτα.Θλέλω μερικές,αλλά ίσως όχι όλες.Εσύ παρήγγειλες καμμία?αν ναι,πως είναι σε ποιότητα?(ανάλυση κλπ..εννοώ).είδες κάποιες πριν?
Reply With Quote
  #106  
Παλιό 21-12-2010, 01:58
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε ckk,να ρωτήσω κάτι?τις φωτό που μας τράβηξε ο φωτογράφος,πως μπορούμε να τις δούμε?Εννοώ να διαλέξουμε ποιές θα παραγγείλουμε,γιατί μου φάνηκαν κάπως ακριβές οι τιμές στο site που μας δώσαν κάρτα.Θλέλω μερικές,αλλά ίσως όχι όλες.Εσύ παρήγγειλες καμμία?αν ναι,πως είναι σε ποιότητα?(ανάλυση κλπ..εννοώ).είδες κάποιες πριν?
Δεν έχω κοιτάξει καθόλου το θέμα φωτο. Από ότι κατάλαβα, ο Μάριος θα είναι σε καλύτερη θέση να σου απαντήσει.

Οι φωτό πάντως πολύ καλές.
Reply With Quote
  #107  
Παλιό 25-12-2010, 06:14
mrdaellis Ο/Η mrdaellis βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Βυρωνας
Μoto: F800GS
Μηνύματα: 281
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από batman Εμφάνιση μηνυμάτων
φίλε ckk,να ρωτήσω κάτι?τις φωτό που μας τράβηξε ο φωτογράφος,πως μπορούμε να τις δούμε?Εννοώ να διαλέξουμε ποιές θα παραγγείλουμε,γιατί μου φάνηκαν κάπως ακριβές οι τιμές στο site που μας δώσαν κάρτα.Θλέλω μερικές,αλλά ίσως όχι όλες.Εσύ παρήγγειλες καμμία?αν ναι,πως είναι σε ποιότητα?(ανάλυση κλπ..εννοώ).είδες κάποιες πριν?
Εγω βρέθηκα στο πρώτο μάθημα στο Λουτράκι! Τις Φωτογραφιες μπήκα στο racefoto.gr και επικοινωνησα με το παλικάρι του Είπα τι φοραγα μηχανη κράνος κλπ μου έβγαλε στην άκρη 116 Φωτο πλήρωσα 25 ευρώ και τις παρέλαβα απο την καλιθεα! Γίνεται και μέσω Internet αφού καταθέσεις τα χρήματα σε τράπεζα! Ανάλυση δεν είναι η φουλ που τραβάει αυτός. Δηλαδή αν τραβάει με 10 megapixel στις δίνει σε Ανάλυση 5 megapixel. Το κάνει αυτο σε περίπτωση που θες πόστερ ας πούμε μια Φωτο να ξαναπερασεις απο το κατάστημα!!! Σε υπολογιστή και τυπωμα σε κανονική διάσταση είναι μια χαρά πάντως!!! Ελπίζω να βοηθησα!!
Reply With Quote
  #108  
Παλιό 25-12-2010, 16:35
batman Ο/Η batman βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ktm 640lc4-bmw r 1150gs adventure
Μηνύματα: 213
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από mrdaellis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγω βρέθηκα στο πρώτο μάθημα στο Λουτράκι! Τις Φωτογραφιες μπήκα στο racefoto.gr και επικοινωνησα με το παλικάρι του Είπα τι φοραγα μηχανη κράνος κλπ μου έβγαλε στην άκρη 116 Φωτο πλήρωσα 25 ευρώ και τις παρέλαβα απο την καλιθεα! Γίνεται και μέσω Internet αφού καταθέσεις τα χρήματα σε τράπεζα! Ανάλυση δεν είναι η φουλ που τραβάει αυτός. Δηλαδή αν τραβάει με 10 megapixel στις δίνει σε Ανάλυση 5 megapixel. Το κάνει αυτο σε περίπτωση που θες πόστερ ας πούμε μια Φωτο να ξαναπερασεις απο το κατάστημα!!! Σε υπολογιστή και τυπωμα σε κανονική διάσταση είναι μια χαρά πάντως!!! Ελπίζω να βοηθησα!!
βοήθησες πάρα πολύ κιόλας.Απο εβδομάδα θα το δω.
Ευχαριστώ πολύ,
Καλα Χριστούγεννα,χρόνια [πολλά,χρόνια καλά.
Reply With Quote
  #109  
Παλιό 25-12-2010, 17:43
staga1200 Ο/Η staga1200 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Nov 2010
Περιοχή: ΙΛΙΟΝ
Μoto: BMW R 1200 GS 2007 ΜΑΥΡΟ DESIERTO 3
Μηνύματα: 11,510
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Κωστή μου, όπως το γράφω. Καλή η προσπάθεια των παιδιών, αλλά δεν τρελάθηκα. Να το κάνω λίγο καλύτερο… ως τώρα. Μπορεί όταν πάω να εφαρμόσω αυτά στο χώμα, να αλλάξω γνώμη. Μην ξεχνάς ότι γενικότερα δεν τρελαίνομαι για χώμα, αγωνιστική οδήγηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αυτά που ΕΓΩ έμαθα από το event, είναι ότι στο χώμα είσαι πάντα όρθιος, ότι αν φρενάρεις με συγκεκριμένο τρόπο δεν πέφτει το colossal on – off, ότι αν κατεβαίνεις μια χωμάτινη με κλίση 60%(!) δεν πατάς φρένο και όπου σε πάει… δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ένας άλλος με μεγαλύτερες γνώσεις επάνω στο θέμα, μπορεί να έπαιρνε περισσότερα, να βελτιώσει τακτικές του, φρεναρίσματα, ισορροπίες, στροφές κλπ.

Αλλά όπως προανέφερα, σε μένα τον αρχάριο δεν έδωσε πολλά. Δωρεάν ΟΚ. Με χρήματα, όχι. Επίσης δεν ξέρω για τα επόμενα στάδια, που πιθανόν θα μας καλέσουν, για να μας πουλήσουν πλέον.

Επίσης από την βόλτα στο βουνό… δεν έκανα κάτι, που δεν θα έκανα και μόνος μου. Ίσα – ίσα. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα ότι δεν θα πατήσω την κοτρώνα, ούτε δεν θα πέσω στο νεροφάγωμα. Ένα καλό ήταν ότι όταν είχα πόνους στο χέρι, στην διαδρομή επάνω στο βουνό, η ‘σκούπα’ τους έμεινε μαζί μου όσο χρειάστηκε και φέρθηκε άψογα. Το παιδί λέγεται Κώστας και ήταν γενικότερα πιο ήπιων τόνων από όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτές. Και κατά την γνώμη μου πιο αποτελεσματικός και ήρεμος.

Αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι άλλοι, Σταύρος – Μάριος - Λουκάς.
Καλησπερα και απο μενα ! Χρονια σου πολλα ΧΡΗΣΤΟ (CKK) και ΜΑΡΙΕ και ΛΟΥΚΑ οπου καναμε μαζι το 2 (δευτερο ) level 1 ! O Nικος Σπανος ειναι δασκαλος και μαχημος μαλιστα τωρα που αδυνατισε. Εχει ενα ιδιαιτερο τροπο να σου μαθαινει το σωστο και αυτο μου αρεσει. Εχω κανει και αλλα μαθηματα μαζι του και στην ασφαλτο και στο χωμα στο TROPHY στο Λουτρακι το 2008 καθως και (ταξιδι -διακοπες) περυσι στα βαλκανια.Μου δωθηκε λοιπον η δυνατοτητα να τον γνωρισω καλυτερα. Οσο για το μαθημα τωρα ,μετα τις ασκησεις που καναμε στο χωματινο τερεν η προπονηση για μενα ηταν στο βουνο ... Ο Νικος Σπανος πηρε το adventure 990 R και αλλα 3 παιδια με τα δικα τους τα ΚΤΜ τα οποια παιδια δεν τα γνωριζα,και με τη ΒΜW εγω. Ακολουθησαμε μερικα ωραια μονοπατια τα οποια ξερει καλα ο Νικος,και φτασαμε πανω στο εκκλησακι και συναντηθηκαμε με τα αλλα 2 γκρουπ . Ο γυρισμος προς το enturo park στο Λουτρακι παλι ηταν απο αλλη διαδρομη εξισου μαχιμη για να μας προετοιμαση τι θα συναντησουμε στο level 2 που θα γινει την Κυριακη 6 Μαρτιου του 2011. Ραντεβου εκει λοιπον πρωτα ο ΘΕΟΣ .Χαιρετω απο εδω τα φιλαρακια Γιωργο Ζωγραφακη και Κωστα Σμυρνιωτη το team του Νικου Σπανου, καθως και το support team Σταθη Κοσμιδη. Στο χωμα λοιπον θα φας πολλες τουμπες...... αλλες τοσες θα πρεπει να σηκωθεις !!!! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
Reply With Quote
  #110  
Παλιό 26-12-2010, 00:42
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από staga1200 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα και απο μενα ! Χρονια σου πολλα ΧΡΗΣΤΟ (CKK) Σταύρο σε ευχαριστώ και ΜΑΡΙΕ και ΛΟΥΚΑ οπου καναμε μαζι το 2 (δευτερο ) level 1 ! O Nικος Σπανος ειναι δασκαλος και μαχημος μαλιστα τωρα που αδυνατισε. Εχει ενα ιδιαιτερο τροπο να ............................................................θα φας πολλες τουμπες...... αλλες τοσες θα πρεπει να σηκωθεις !!!! ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ
Σωστός, καλές γιορτές και σε σένα
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; emix Χωμάτινες εξορμήσεις 48 08-02-2012 19:45
Captain is back... Captain_Andreas Καλώς ήλθατε 21 19-07-2010 16:31
“BRING THEM BACK!” Black_Shadow Ελλάδα 2 29-06-2010 07:17
Bring them back billy_bmw Πολιτισμός 12 20-04-2010 15:18
BMW Lo Rider Back to base, Back to the future. Kolokas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 23-03-2009 02:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 16:12.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!