GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> ΑΝΑΒΑΤΗΣ > GS Forum - Road & Enduro Training

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιό 16-12-2010, 17:50
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
μπραβο παλικαρια παντα τετοια!!!!



{ΧΡΗΣΤΟ εαν το κανεις και αλλες φορες πρεπει να προσαρμοσεις την μηχανη σου στο υψος σου γιατι εισαι πολυ ψηλος για το οπως ειναι τωρα η μηχανη.....}
Μήπως είναι αυτή κοντή?
Πώς γίνεται ρε Θεολόγε?
Reply With Quote
  #92  
Παλιό 16-12-2010, 22:07
commander Ο/Η commander βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Apr 2010
Περιοχή: κηφισια
Μoto: GS 115Ο ADV DESIERTO 3
Μηνύματα: 12,382
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι αυτή κοντή?
Πώς γίνεται ρε Θεολόγε?
χαμηλωμα στους μαρσπιεδες προσθηκες στο τιμονι και θα ερθει σε σωστο υψος και ετσι θα φερεις και το κεντρο βαρους ποιο χαμηλα!!!
Reply With Quote
  #93  
Παλιό 16-12-2010, 23:07
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από commander Εμφάνιση μηνυμάτων
χαμηλωμα στους μαρσπιεδες προσθηκες στο τιμονι και θα ερθει σε σωστο υψος και ετσι θα φερεις και το κεντρο βαρους ποιο χαμηλα!!!
ευχ. θα μου τα πεις.
Reply With Quote
  #94  
Παλιό 17-12-2010, 09:41
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Βρε Κωστή μου, όπως το γράφω. Καλή η προσπάθεια των παιδιών, αλλά δεν τρελάθηκα. Να το κάνω λίγο καλύτερο… ως τώρα. Μπορεί όταν πάω να εφαρμόσω αυτά στο χώμα, να αλλάξω γνώμη. Μην ξεχνάς ότι γενικότερα δεν τρελαίνομαι για χώμα, αγωνιστική οδήγηση και τα συμπαρομαρτούντα.

Αυτά που ΕΓΩ έμαθα από το event, είναι ότι στο χώμα είσαι πάντα όρθιος, ότι αν φρενάρεις με συγκεκριμένο τρόπο δεν πέφτει το colossal on – off, ότι αν κατεβαίνεις μια χωμάτινη με κλίση 60%(!) δεν πατάς φρένο και όπου σε πάει… δεν μπορώ να σκεφτώ κάτι άλλο. Ένας άλλος με μεγαλύτερες γνώσεις επάνω στο θέμα, μπορεί να έπαιρνε περισσότερα, να βελτιώσει τακτικές του, φρεναρίσματα, ισορροπίες, στροφές κλπ.

Αλλά όπως προανέφερα, σε μένα τον αρχάριο δεν έδωσε πολλά. Δωρεάν ΟΚ. Με χρήματα, όχι. Επίσης δεν ξέρω για τα επόμενα στάδια, που πιθανόν θα μας καλέσουν, για να μας πουλήσουν πλέον.

Επίσης από την βόλτα στο βουνό… δεν έκανα κάτι, που δεν θα έκανα και μόνος μου. Ίσα – ίσα. Δεν μπορώ να πω ότι έμαθα ότι δεν θα πατήσω την κοτρώνα, ούτε δεν θα πέσω στο νεροφάγωμα. Ένα καλό ήταν ότι όταν είχα πόνους στο χέρι, στην διαδρομή επάνω στο βουνό, η ‘σκούπα’ τους έμεινε μαζί μου όσο χρειάστηκε και φέρθηκε άψογα. Το παιδί λέγεται Κώστας και ήταν γενικότερα πιο ήπιων τόνων από όλους τους υπόλοιπους εκπαιδευτές. Και κατά την γνώμη μου πιο αποτελεσματικός και ήρεμος.

Αλλά ας πουν την γνώμη τους και οι άλλοι, Σταύρος – Μάριος - Λουκάς.

Αγαπητε κανενας δεν ειπε οτι αν πας στο σχολειο θα γινεις οδηγαρας. Αν δεν το εξασκεις το αθλημα, δεν προκειται σε τιποτα να σου χρησιμευσει. Απλα μαθε να εχεις ανοιχτο μυαλο και να δεχεσαι και την παραμικρη πληροφορια που σου δινουν καποιοι αλλοι, που εχουν μια εμπειρια παραπανω απο εμας.

Εγω, αν και το σχολειο ηταν ευκολο για μενα και ισως δεν επρεπε να παω ξανα, μπορεσα να ξαναθυμηθω καποια πραγματα και να διορθωσω καποια αλλα που ή τα ειχα ξεχασει ή δεν τα εκανα ποτε σωστα.

Οτι μαθαινουμε ειναι καλο και ποτε δεν πρεπει να λεμε οτι κακως πηγα γιατι δεν θα μου χρησιμευσουν αυτα που εμαθα.

Και το θεμα δεν ειναι να εισαι ορθιος στο χωμα μονο. Ειναι και πολλα αλλα, που αν δεν τα κανεις συχνα, στην ασφαλτο δεν φαινονται. Οχι οτι δεν ειναι χρησιμα, αλλα δεν φαινονται.
Reply With Quote
  #95  
Παλιό 17-12-2010, 10:10
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων
Αγαπητε κανενας δεν ειπε οτι αν πας στο σχολειο θα γινεις οδηγαρας. Αν δεν το εξασκεις το αθλημα, δεν προκειται σε τιποτα να σου χρησιμευσει. Απλα μαθε να εχεις ανοιχτο μυαλο και να δεχεσαι και την παραμικρη πληροφορια που σου δινουν καποιοι αλλοι, που εχουν μια εμπειρια παραπανω απο εμας.
Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από emix Εμφάνιση μηνυμάτων

Εγω, αν και το σχολειο ηταν ευκολο για μενα και ισως δεν επρεπε να παω ξανα, μπορεσα να ξαναθυμηθω καποια πραγματα και να διορθωσω καποια αλλα που ή τα ειχα ξεχασει ή δεν τα εκανα ποτε σωστα.

Οτι μαθαινουμε ειναι καλο και ποτε δεν πρεπει να λεμε οτι κακως πηγα γιατι δεν θα μου χρησιμευσουν αυτα που εμαθα.

Και το θεμα δεν ειναι να εισαι ορθιος στο χωμα μονο. Ειναι και πολλα αλλα, που αν δεν τα κανεις συχνα, στην ασφαλτο δεν φαινονται. Οχι οτι δεν ειναι χρησιμα, αλλα δεν φαινονται.


Γιατί μου τα γράφεις αυτά? Είδες κάπου, από όλο το thread, να έγραψα κάτι αντίθετο? Αν ναι, γράψε το σε παρακαλώ, μήπως δεν το διετύπωσα σωστά οπότε και τα άλλα μέλη δεν θα έχουν την σωστή πληροφόρηση ή δεν κατάλαβες καλά για να στο εξηγήσω.
Reply With Quote
  #96  
Παλιό 17-12-2010, 10:50
ckk Ο/Η ckk βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Εκάλη
Μoto: BMW R1200GS
Μηνύματα: 5,181
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Σε συνέχεια του πρώτου σκέλους του σχολείου χώματος και αφού μίλησα και με άνθρωπο του χώρου με γερακίσιο βλέμμα, η γνώμη μου σε σχέση με τα μηχανάκια μας και το χώμα έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν πιστεύω στις μεσοβέζικες λύσεις, όπως λάστιχα all weather, μηχανές on – off, αυτοκίνητα SUV κλπ. ή παπάς – παπάς ή ζευγάς – ζευγάς. Και οι μεγάλες μηχανές 1200GS ακόμα, πάνε στο χώμα. Και πάνε με σχετική άνεση. Σχετική σε σχέση με τα ελαφρύτερα endurο, πόσο μάλλον τα cross. Βέβαια εγώ σαν μεγαλύτερος από τον μέσο όρο του forum ή των μοτοσικλετιστών γενικότερα, το οποίον σημαίνει λιγότερος γυμνασμένος – χαμηλωμένα κέφια για τέτοια πράγματα – αναζήτηση σχέσης κόστους / ευχαρίστησης, μάλλον δεν θα το συνεχίσω. Δεν πήρα την ευχαρίστηση, που ήθελα. Το κόστος ή το δυνητικό κόστος σε αυτά, είναι μεγάλο σε εμάς τους ερασιτέχνες. Και τι εννοώ: ο όποιος επαγγελματίας εκπαιδευτής παίρνει ένα μηχανάκι, το ‘σπάει’ για διάφορους λόγους χωρίς κόστος, ‘πουλάει’ και κάποια άλλα πράγματα και ΟΚ. Κάποιοι έπεσαν στις επί τόπου ασκήσεις.
Εγώ πάλι όταν έπαιρνα όλους αυτούς τους κραδασμούς στο σώμα μου και στην μηχανή, σκεφτόμουνα πιο πολύ την μηχανή, διότι το σώμα στην τελική, γυμναζόταν κιόλας. Πολλή καταπόνηση. Δεν ‘έβγαλε’ καμία βλάβη. Άψογο το μηχανάκι, αλλά φοβάμαι ότι σε παρατεταμένη ή επαναλαμβανόμενη και πόσο μάλλον παρατεταμένη και επαναλαμβανόμενη τέτοια χρήση, θα βγάλει. Σύνολο μηχανισμών και τεχνολογίας είναι. Στατιστικά κάπου θα κτυπήσει. Εκεί λοιπόν το κόστος θα είναι μεγάλο.
Ένα μεγαλύτερο δυνητικό κόστος είναι σε πιθανή πτώση, όχι κατά την διάρκεια του σχολείου, που οι ταχύτητες είναι χαμηλές και οι ασκήσεις χαμηλού ρίσκου. Κατά την διάρκεια ή επόμενου level ή μοναχικής μας βόλτας στο βουνό. Αν σπάσεις ένα πόδι – χέρι – πλευρό, ποιος θα σε σώσει εκεί επάνω, στις ρεματιές, τα μονοπάτια και τα ρυάκια? Ο Σπανός περήφανα έλεγε ότι όταν κάποια στιγμή του έμεινε, τράβηξε 10 λεπτά ή χλμ το μηχανάκι κατά την αντίθετη ροή του ρυακιού ή ότι ήταν γεμάτος σίδερα από τις πτώσεις… αλλά αυτή είναι η δουλειά του. Εμένα?

Για αυτό λέω θα πάω κανένα ήρεμο χωμάτινο Αγ. Μερκούριο να δω πώς είναι τα πράγματα. Και θα σας πω.

Last edited by ckk; 17-12-2010 at 10:56.
Reply With Quote
  #97  
Παλιό 17-12-2010, 12:06
emix Ο/Η emix βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jan 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μoto: ΚΤΜ 950 Super Enduro
Μηνύματα: 1,794
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων

Γιατί μου τα γράφεις αυτά? Είδες κάπου, από όλο το thread, να έγραψα κάτι αντίθετο? Αν ναι, γράψε το σε παρακαλώ, μήπως δεν το διετύπωσα σωστά οπότε και τα άλλα μέλη δεν θα έχουν την σωστή πληροφόρηση ή δεν κατάλαβες καλά για να στο εξηγήσω.

Οχι,δεν υπαρχει καποιο θεμα. Απλα τα αναφερω.

Για να μπορεσεις να αξιολογησεις σωστα αυτα που μαθαινεις πρεπει να πηγαινεις πλεον συχνα στο χωμα. Αν το κανεις μονο στο μαθημα δεν εχει νοημα. Οπως και ολα τα πραγματα στη ζωη αλλωστε.

Κανενα προβλημα. Κουβεντα να γινεται.
Reply With Quote
  #98  
Παλιό 17-12-2010, 15:06
gsmaniac Ο/Η gsmaniac βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: πειραιας
Μoto: GS1200adve - BMW2002 MONT 1973
Μηνύματα: 19,324
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από ckk Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε συνέχεια του πρώτου σκέλους του σχολείου χώματος και αφού μίλησα και με άνθρωπο του χώρου με γερακίσιο βλέμμα, η γνώμη μου σε σχέση με τα μηχανάκια μας και το χώμα έχει διαμορφωθεί ως εξής:

Όπως έχω ξαναγράψει, δεν πιστεύω στις μεσοβέζικες λύσεις, όπως λάστιχα all weather, μηχανές on – off, αυτοκίνητα SUV κλπ. ή παπάς – παπάς ή ζευγάς – ζευγάς. Και οι μεγάλες μηχανές 1200GS ακόμα, πάνε στο χώμα. Και πάνε με σχετική άνεση. Σχετική σε σχέση με τα ελαφρύτερα endurο, πόσο μάλλον τα cross. Βέβαια εγώ σαν μεγαλύτερος από τον μέσο όρο του forum ή των μοτοσικλετιστών γενικότερα, το οποίον σημαίνει λιγότερος γυμνασμένος – χαμηλωμένα κέφια για τέτοια πράγματα – αναζήτηση σχέσης κόστους / ευχαρίστησης, μάλλον δεν θα το συνεχίσω. Δεν πήρα την ευχαρίστηση, που ήθελα. Το κόστος ή το δυνητικό κόστος σε αυτά, είναι μεγάλο σε εμάς τους ερασιτέχνες. Και τι εννοώ: ο όποιος επαγγελματίας εκπαιδευτής παίρνει ένα μηχανάκι, το ‘σπάει’ για διάφορους λόγους χωρίς κόστος, ‘πουλάει’ και κάποια άλλα πράγματα και ΟΚ. Κάποιοι έπεσαν στις επί τόπου ασκήσεις.
Εγώ πάλι όταν έπαιρνα όλους αυτούς τους κραδασμούς στο σώμα μου και στην μηχανή, σκεφτόμουνα πιο πολύ την μηχανή, διότι το σώμα στην τελική, γυμναζόταν κιόλας. Πολλή καταπόνηση. Δεν ‘έβγαλε’ καμία βλάβη. Άψογο το μηχανάκι, αλλά φοβάμαι ότι σε παρατεταμένη ή επαναλαμβανόμενη και πόσο μάλλον παρατεταμένη και επαναλαμβανόμενη τέτοια χρήση, θα βγάλει. Σύνολο μηχανισμών και τεχνολογίας είναι. Στατιστικά κάπου θα κτυπήσει. Εκεί λοιπόν το κόστος θα είναι μεγάλο.
Ένα μεγαλύτερο δυνητικό κόστος είναι σε πιθανή πτώση, όχι κατά την διάρκεια του σχολείου, που οι ταχύτητες είναι χαμηλές και οι ασκήσεις χαμηλού ρίσκου. Κατά την διάρκεια ή επόμενου level ή μοναχικής μας βόλτας στο βουνό. Αν σπάσεις ένα πόδι – χέρι – πλευρό, ποιος θα σε σώσει εκεί επάνω, στις ρεματιές, τα μονοπάτια και τα ρυάκια? Ο Σπανός περήφανα έλεγε ότι όταν κάποια στιγμή του έμεινε, τράβηξε 10 λεπτά ή χλμ το μηχανάκι κατά την αντίθετη ροή του ρυακιού ή ότι ήταν γεμάτος σίδερα από τις πτώσεις… αλλά αυτή είναι η δουλειά του. Εμένα?

Για αυτό λέω θα πάω κανένα ήρεμο χωμάτινο Αγ. Μερκούριο να δω πώς είναι τα πράγματα. Και θα σας πω.
φιλε χρηστο,εισαι η επιβεβαιωση πολλων αποψεων μου σχετικα με τα σχολεια και τις χωματινες βολτες,με τα μεγαλα και βαρια gs...
σε πολλες κουβεντες που εχουμε κανει σχετικα με τα σχολεια και τα μαθηματα,εγω εχω καταληξει στα εξης....
τα σχολεια και οι εκπαιδευτες δεν σου μαθαινουν,αλλα σου δειχνουν...
ο λογος που παει καποιος σε τετοιο σχολειο,ειναι ο φοβος και η αγνοια...
τα τελευταια χρονια,πολυς κοσμος αγορασε μεγαλα on-off,νομιζοντας οτι θα γινει χωματερος.....ετσι βρηκαν ευκαιρια οι εταιρειες και εστησαν τις σχολες
οσο για τον κινδυνο....πιο πολυ κινδυνευουμε στην ασφαλτο,παρα στο χωμα,εκτος αν πηγαινεις στο βουνο μονος σου..
για να μην παρεξηγηθω....ΔΕΝ εννοω οτι δεν πρεπει να πηγαινετε στα σχολεια,αλλα δεν μαθαινεις τιποτα,αν δεν κανεις πολλα χλμ. σε χωματινα τερρεν...
τα ιδια ισχυουν για τις σχολες ιστιοπλοιας,ταχυπλοων,αεροστατων ή οτι π@παριας αποφασισεις να οδηγας.....κανεις δεν σου μαθαινει,απλα σου δειχνει
Reply With Quote
  #99  
Παλιό 17-12-2010, 15:52
vasorfa Ο/Η vasorfa βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Mar 2009
Περιοχή: Π.Φάληρο
Μoto: R 1200 GS Adventure
Μηνύματα: 5,340
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

το ΣΧΟΛΕΙΟ σου μαθαινει τα ΠΡΩΤΑ σου βηματακια...

για να ΠΕΡΠΑΤΗΣΕΙΣ ή να ΤΡΕΞΕΙΣ....πρεπει να το κανεις ....ΜΟΝΟΣ σου....οπως ειπε και ο μανιακ με πολλες ώρες και χιλιομετρα σε αντιστοιχα τεραιν...

Το κάθε ΣΧΟΛΕΙΟ σου μαθαινει 5-6 βασικα βήματα που σε μια αλλη διασταση θα ηταν υποχρεωση της κάθε σχολης οδηγων ή κρατικης παροχης...για ν αμην ΤΣΑΚΙΖΟΜΑΣΤΕ απο βλακεια και ΑΓΝΟΙΑ.......


Τελος θελω να πω και εγω...το κατι της..μου,,,,


Πέρασα το σχολειο εντουρο 1 με τον Μανιατη,

οκ ολα ομορφα και καλα,,,εμαθα 5 πραγματα,αλλα αν δεν αρχιζω να τα εφαρμοζω.....τοτε....<<ο>> εις το πηλικον.......

ειναι σαν το γνωμικο που λεει......

για να κανουμε sex.....χρειαζονται 2

και ,,,,,

κατα προτίμηση....


Διαφορετικου φίλου


Μην τρελενεστε,,,,,ΟΔΗΓΑΡΕΣ δεν γινομαστε στους,....καφεδες και στις ΤΑΒΕΡΝΕΣαλλα ΕΚΕΙ ΕΞΩ,,,,,


υγ,,,

αντε και να ψαρώσετε οι καινουριοι.......


Βασίλης Ορφανός...

Last edited by vasorfa; 17-12-2010 at 15:55.
Reply With Quote
  #100  
Παλιό 17-12-2010, 16:15
mario Ο/Η mario βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Moderator
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2009
Περιοχή: Πάτρα
Μoto: R1200GS Adv.
Μηνύματα: 6,828
Προεπιλογή Απάντηση: Travel Enduro is Back on The Track!

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από vasorfa Εμφάνιση μηνυμάτων
υγ,,,

αντε και να ψαρώσετε οι καινουριοι.......


Βασίλης Ορφανός...
καλή επιτυχία...
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ποσοι απο εσας αγαπατε το travel enduro; emix Χωμάτινες εξορμήσεις 48 08-02-2012 18:45
Captain is back... Captain_Andreas Καλώς ήλθατε 21 19-07-2010 16:31
“BRING THEM BACK!” Black_Shadow Ελλάδα 2 29-06-2010 07:17
Bring them back billy_bmw Πολιτισμός 12 20-04-2010 15:18
BMW Lo Rider Back to base, Back to the future. Kolokas Γενικά - Μοτοσυκλέτα 9 23-03-2009 01:11


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 19:59.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!