GS Forum

Πήγαινε πίσω   GS Forum > -----> Μοτοσυκλέτα > Τεχνικά θέματα διάφορα

Αγαπητά μέλη & φίλοι, το GS Forum, μετά από την πολυετή & καθ’ όλα επιτυχημένη πορεία του, εξακολουθεί να παραμένει online,

ώστε οι αναγνώστες του να έχουν πρόσβαση σε όλα τα θέματα του ενδιαφέροντός τους, για ενημέρωση και μελλοντική αναδρομή.

Σας ευχαριστούμε μέσα από την καρδιά μας για την αγάπη και την εμπιστοσύνη που μας δείξατε όλο αυτό το διάστημα

και καταστήσατε την διαδικτυακή αυτή συντροφιά σημείο αναφοράς για τα ελληνικά μοτοσυκλετιστικά δρώμενα και όχι μόνον.

Το μόνο βέβαιο είναι ότι, το ταξίδι συνεχίζεται ...
Απάντηση
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #111  
Παλιό 10-02-2011, 11:24
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Το ότι οι Γιαπωνέζοι όπως λες βγάζουν πιο αξιόπιστες κατασκευές δεν είναι κάτι που συμφωνώ - ή έστω η εμπειρία μου λέει άλλα, είτε σε παλαιότερα είτε σε νεώτερα μοντέλα(μιλάω για αυτοκίνητα μόνον))

Μια ακόμα σκέψη είναι ότι ίσως το θέμα αξιοπιστία πρέπει να απομυθοποιηθεί, με την έννοια ότι....δες για παράδειγμα το θέμα της Σκοντα, ή έστω ακόμη και του GS. Πόσο τελικά επιρρεάζει της πωλήσεις αυτό? Ενα τρανό παράδειγμα είναι το iPhone 4. Εγινε ένας χαμός με την λήψη του σαν τηλέφωνο, ακόμα και η Apple δέχθηκε το πρόβλημα, και έδινε τσάμπα θήκες για να μειωθεί. Σοβαρό πλήγμα στην αξιοπιστία της. Μειωθηκαν οι πωλήσεις? ΟΧΙ! Αυξήθηκαν μάλιστα. Καταλήγοντας θέλω να πώ ότι το θέμα αξιοπιστία σαν weghted average μιας επιλογής κατέχει πολύ μικρό βαθμό στα μάτια ενός πιθανού αγοραστή. Είναι πάρα πολλά άλλα πράγματα που κρινουν μια πώληση.

Τώρα όσον αφορά την εγγύηση, πρέπει να κοιτάξεις το marketting aspect μιας τέτοιας κίνησης, δηλαδή την σχέση της αύξησης των πωλήσεων σε σχέση με το κόστος της κίνησης αυτής. Για το θέμα των ασφαλιστικών, δεν θέλω να το συζητήσω για τα εδώ δεδομένα και κυρίως διότι δεν το γνωρίζω. Η αντίδραση των Ελληνικών ασφαλιστικών στα δρώμενα(όχι μόνο αυτοκίνητο), είναι ακατανόητη, είτε σαν χρεώσεις είτε σαν καλύψεις.
Reply With Quote
  #112  
Παλιό 10-02-2011, 11:25
gepol Ο/Η gepol βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Sep 2009
Περιοχή: Athens
Μoto: Honda ST 1300 Pan European
Μηνύματα: 1,483
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από aeriko Εμφάνιση μηνυμάτων
Εαν η αξιοπιστία των προιόντων ήταν του ιδίου επιπέδου με αυτήν της περασμένης 30ετιας τότε η Ευρώπη θα ήταν ήπειρος ανέργων.
Τείνω να συμφωνήσω.....
Reply With Quote
  #113  
Παλιό 12-02-2011, 17:43
sakis0547 Ο/Η sakis0547 βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Junior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Oct 2010
Περιοχή: ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ
Μηνύματα: 10
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
ΚΑΙ ΑΠΟ ΜΕΝΑ!

Αλλα δεν βλεπω τιποτα στις παραθεσεις!!!

πρεπει να εχεις bmw για να τις δεις sorry για το σπαμ..
Reply With Quote
  #114  
Παλιό 12-02-2011, 23:03
loulou1100gs Ο/Η loulou1100gs βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: Jul 2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ-Κέντρο, πιό κέντρο δεν γίνεται...
Μoto: R1100GS-XRV 650 και NX650 Dominator-ΧRV 750 RD 07-XTZ 750 Super Tenere
Μηνύματα: 615
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Δεν ξέρω αγαπητοί φίλοι αλλά πολύ φοβάμαι ότι η εταιρία στην προσπάθειά της να κατακτήσει την αγορά έκανε υποχωρήσεις στο θέμα του ποιοτικού ελέγχου.Διαβάζω σε ξένα fora απίστευτα πράγματα.Δεν μπορεί όλοι να είναι κακότυχοι ή εμπαθείς.Από την άλλη με προβληματίζει η έλλειψη "πάθους" στη γραμμή παραγωγής.Ντιπ-καταντίπ "βιομηχανικά" προϊόντα παράγονται πλέον επιτομές του βιομηχανικού marketing.Κανείς δεν λέει όχι στην τεχνολογία αλλά πολύ στην "απ' έξω" μας έχουνε.Δεν ξέρω, βλέπω αβαρίες και ζημιές που πριν από μια δεκαετία ήταν αδιανόητες για B.M.W.(κουρεμένοι άξονες, σπασμένα υποπλαίσια, προβληματικά ηλεκτρικά, υγρασίες κλπ).Και για να είμαι ειλικρινής δεν μου αρέσει καθόλου μα καθόλου η γραμμή παραγωγής κινητήρων στην Κίνα...Είπαμε να ρίξουμε τα κόστη και ν'αυξήσουμε τα κέρδη αλλά...
Reply With Quote
  #115  
Παλιό 14-03-2011, 10:31
GSMAN Ο/Η GSMAN βρίσκεται εκτός σύνδεσης
Senior Member
 
Ημερομηνία εγγραφής: May 2009
Περιοχή: Ωροπός
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή Απάντηση: BMW και σπασμενο μοτερ.......

Απόσπασμα:
Αρχική Δημοσίευση από GeorgeP Εμφάνιση μηνυμάτων
Η συμβουλη μου ειναι να ΜΗΝ το πολυκυνηγας, αφου σου ξηγιουνται ετσι (πολυυυυυυυ ανθρωπινα θα ελεγα), διοτι αν σου προσαψουν οτι ολα τα παραπανω συνεβησαν λογω π.χ. ελειψης λαδιου, κακης ποιοτητας λαδιου, δεν ειχες κανει τα σεβις στην αντιπροσωπεια και εναν σωρο άλλα αλλα κυριως το πρωτο θα κλιθεις να πληρωσεις και τα 8000!!
Σκεψου μονον οτι με 6 μηνες λιγμενη την εγγυηση δεν ειχαν υποχρεωση να σου καλυψουν ουτε βιδα!! Γιαυτο λεω....πολυυυυυυυυυυ ανθρωπινη συμπεριφορα!!!

Τωρα για τις αιτιες του συμβαντος αρκει μια χαλασμενη αντλια, ενα βουλωμενο φιλτρο μια φραγμενη διοδος λαδιου κ.α. Αιτιες που δυσκολα αποδικνυονται εκτος κι αν ζητησεις την συμβολη μηχανολογου απο το Μετσοβιο Πολυτεχνειο ο οποιος θα κανει πραγματογνομωσυνη κι ελεγχους κατα την διαρκεια λυσιματος του μοτερ!!! Πραγμα που δεν εγινε απο οτι καταλαβαινω!!
Δε ξερω αν η συμπεριφορα ειναι ανθρωπινη αλλα η τιμη ειναι απανθρωπη 8000€ για μοτερ απο πλατινα ειναι ρε πστ μου?? Τοσο κανει καινουργια ολοκληρη η μηχανη ........Τι ειναι τα € μαρουλια να τα μαζευουμε απο το κηπο???

BMW σου λεει ο αλλος και ξενοιασες!! Τι να πω κανονικα θα απο ηθικης αποψεως και μονο μιας και η εγγυηση εχει ληξη θα επρεπε να τον χρεωσουν μονο εργασια ....

Παντως απο οτι καταλαβα η BMW πλεον ουδεμια σχεση εχει με την την παλια BMW [που ξεραμε απο το 2002 και μετα οι πατατες διαδεχονται η μια την αλλη παιδια αν θελουμε αξιοπιστα απο την εν λογω φιρμα μονο μοντελα πριν το 2002(αυτα χωρις σεβρο) ολοα τα καινουργια ειναι με ημερομηνια ληξης..... και μαλιστα συντομη

Φιλε στη κατασταση που εισαι δεν εχεις επιλογες ακολουθης τη λιγοτερη οδηνηρη για σενα και συνεχιζεις


Καλο κουραγιο που λεει καο ο Ολι Ρεν.....
Reply With Quote
Απάντηση


Κανόνες καταχώρησης
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο HTML κώδικας ειναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Σχετικά Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο μήνυμα
Ανταλλασεται μπαρα μοτερ 1150gs John1150 Ζήτηση 4 29-11-2010 13:39
Χωρίς ΟΣΕ και Προαστιακό από τη Δευτέρα και σχεδόν όλη την εβδομάδα riko46 Ελλάδα 3 26-10-2010 02:13
Μετά από Aldi και Fnac φεύγει και ο “Τιτάνας”; gsmaniac Επικαιρότητα 9 25-10-2010 00:29
Το καλύτερο μοτερ για σουβλα capo Φωτογραφίες - Video (μόνο για τις δικές μας μοτό) 8 03-05-2010 17:44


Όλες οι ώρες είναι σε GMT +3. Η ώρα τώρα είναι 14:53.


vBulletin Version 3.8.4
Jelsoft Enterprises Ltd.
Όλα τα γραφόμενα αποτελούν πνευματική ιδιοκτησία του GS Forum!